آفتاب ایرونی

این وب لاگ با هدف ایجاد مرکزیتی برای اطلاع رسانی و ایجاد ارتباط در محیط مجازی برای مدیران،مشاوران، متخصصین و پژوهشگران جهت هم افزایی و اثر گزاری در این حوزه مدیریت ایجاد شده است.و شامل یادداشت های از مدیریت فناوری اطلاعات، بانکداری، مدیریت اجرایی،مدیریت استراتژی، مدیریت برند، مدیریت روابط عمومی،مدیریت دانش، تعالی سازمانی، بهره وری، کارآفرینی، روانشانسی، اجتماعی و خانواده می باشد. و آفتاب ایرونی اشاره به اندیشه و قدرت مدیران و متخصصین ایرانی دارد.

کشف ارتباط موسیقی با شخصیت افراد
ساعت ٦:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٢٧  کلمات کلیدی: شخصیت ، موسیقی
محققان انگلیسی طی تحقیقات گسترده ای نشان دادند که بین شخصیت افراد و موسیقی مورد علاقه آنها ارتباط نزدیکی وجود دارد.

این تحقیقات توسط محققان دانشگاه "Heriot-Watt " صورت گرفته و به اعتقاد آنان یکی از بزرگترین تحقیقاتی است که در این زمینه انجام شده است.

محققان برای انجام این آزمایش از بیش از 36 هزار نفر از افراد در جهان درخواست کردند تا 104 نوع موسیقی را به سلیقه خود ارزشگذاری کرده و در عین حال از خصوصیات اخلاقی آنها نیز تحقیق به عمل آوردند.

نتایج نشان می دهد که علاقمندان موسیقی کلاسیک دارای شخصیت خجالتی و هواخواهان موسیقیهای پر سر و صدا دارای خصوصیاتی آرام بوده و با خود به راحتی کنار می آیند. در عین حال هر دو گروه از افراد در صفت خلاقیت و غیر اجتماعی بودن مشابه بودند.

به گفته محققان تا به حال تصور جامعه بر این بود که طرفداران موسیقیهای هوی متال تفکرات نابود کننده برای خود و جامعه دارند اما نتیجه این تحقیقات نشان داد که این افراد کاملا احساساتی و دل نازک هستند.

بر اساس گزارش بی بی سی، این مطالعه همچنان در حال انجام بوده و محققان در راستای تکمیل تحقیقات خود در جستجوی افرادی هستند که در تست آنلاین آنها شرکت کرده و به اطلاعات آنها بیفزایند.


منبع: سلامت نیوز 

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED 
خودشناسی مقدمه توانمند سازی
ساعت ٦:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٢٧  کلمات کلیدی: مدیریت زمان ، حل مسئله ، مدیریت تعارض

من کیستم؟

شروع توانمندی از مدیریت زمان و حل مسئله و مدیریت تعارض و … نمیگذرد. ما باید بدانیم که اینها به چه دردی میخورند؟ مثلاً چرا میخواهم یا باید تعارض را مدیریت کنم؟ اگر نکنم چه میشود؟ شاید هم اصلاً در مسیر من این مهارت به دردی نخورد، پس عمرم را تلف نکنم!

اگر هدفم را بشناسم، اگر ارزشهایم را بشناشم، اگر برنامه داشته باشم، آن وقت میفهمم که مثلاً مدیریت نکردن زمان، چه اثری بر اهداف من خواهد داشت؟ آن وقت بدون اجبار و با عشق اینها را فرا میگیرم و به کار میگیرم. با داشتن هدف است که مثلاً متوجه میشوم دیدن یک فیلم که قبلاً هم دیده ام ولی الان هم دوست دارم دوباره نگاه کنم، ممکن است سبب شود که مثلاً رتبه ام در کنکور جابجا شود، یا برای فردا نتوانم به مهمانی بروم، یا فلان کار را از دست بدهم. میدانم چه داده ام و چه گرفته ام.

 
آموزش عکاسی با نشنال جئوگرافیک
ساعت ٦:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٢٧  کلمات کلیدی: عکاسی ، خط مشی‌ ، انجمن

نشنال جئوگرافیک عکاسی

انجمن عکس نشنال جئوگرافیک وظیفه و ماموریت خود را گفتن داستان‌های مشترک از طریق عکس‌های  خاص و جسورانه بیان می‌کند، عکس‌های ارسالی عکاسان و متخصصان سراسر جهان را در موضوعات مختلف از قبیل طبیعت، حیوانات، معماری، فرهنگ، غذا، منظره، مردم، مکان‌ها، ورزشی و غیره را بر روی سایت خود منتشر می‌کند. اما برای انتشار این عکس‌ها دستور العمل‌هایی نیز ذکر شده است که اگر تصاویر مطابق با نکات و دستورالعمل‌ها نباشد، منتشر نخواهد شد، بنابراین نگاه به این دستورالعمل می‌تواند تکنیک‌هایی به عکاسی ما بیافزاید.

این انجمن ، رعایت این خط مشی‌ها را در عکاسی مدنظر قرار داده است:


 
باید‌ها و نباید‌های فاش کردن اطلاعات
ساعت ۱۱:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٢٦  کلمات کلیدی: امنیت اطلاعات ، مدیران ، اطلاعات ، رهبری

رییس بودن، متضمن ‌این امر است که شما به اطلاعاتی دسترسی داشته باشید که تیم شما به آن دسترسی ندارد. شاید متوجه شوید که یک مشتری بزرگ از خدمات شما ناراضی است یا مثلا مدیران ارشد شرکت در حال بررسی برون‌سپاری وظایف تیم شما هستند.

در چنین شرایطی، به سرعت احساس خواهید کرد که بین روسا و افرادی که تحت مدیریت شما هستند گرفتار شده‌اید.‌ آیا باید اطلاعات خود را با تیم در میان بگذارید؟ یا باید از کارمندان خود حفاظت کنید. در هر صورت، خودتان باید تصمیم بگیرید که چه وقت و چگونه چنین مسائلی را به اطلاع تیم خود برسانید.


 
دو قاعده یک سخنرانی موفق
ساعت ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٢٦  کلمات کلیدی: سخنرانی ، تحول ، اطلاعات ، ایده

 

بیشتر سخنرانی‌ها به علت اینکه سخنرانان خودشان را در دو زمینه به اندازه کافی آماده نمی‌کنند، بسیار بد ارائه می‌شوند. این دو خطای کلاسیک به اندازه ای مهم هستند که می‌توان از آنها، دو قاعده اساسی برای ارائه یک سخنرانی موفق استخراج کرد.

 قاعده اول: مخاطبان تان را بشناسید

سخنرانی‌ها برای مخاطبان آماده می‌شوند نه برای خود سخنرانان. بنابراین قبل از اینکه مطلبی بنویسید یا اسلایدی آماده کنید، باید مخاطبان تان را کاملا مد نظر بگیرید.

بنابراین چند سوال را که خیلی بدیهی به نظر می‌آیند، ولی احتمال فراموشی آنها خیلی زیاد است از خودتان بپرسید، مانند من چه موقع از روز قرار است سخنرانی کنم؟ تعداد مخاطبان چند نفر خواهد بود؟ آیا آنها به تازگی غذا خورده‌‌اند یا بی‌صبرانه منتظر خوردن آن هستند؟ آیا آنها در چند سخنرانی قبل از سخنرانی من شرکت کرده‌اند، یا اینکه سخنرانی من تنها سخنرانی خواهد بود؟ پاسخ هر یک از این سوالات باید در مدت، شیوه و محتوای سخنرانی شما تاثیر داشته باشد.

مردم در ساعات اولیه روز انرژی و کشش زیادی برای شنیدن موضوعات پیچیده دارند؛ اما در طول روز انرژی آنها کم کم تحلیل می‌رود و آنها دیگر تمایلی برای قبول ایده‌های تازه ندارند. اگر تعداد مخاطبان یک سخنرانی زیاد باشد نیاز به تزریق انرژی از سوی سخنران بسیار بیشتر خواهد بود؛ چراکه گروه‌های بزرگ‌تر، بیشتر راغب این هستند که بخندند نه اینکه گریه کنند. بدترین گروه مخاطب از دیدگاه یک سخنران، گروهی خسته و تازه غذا خورده است. برای این نوع مخاطبان، باید قانون سخنرانی بعد از شام پرزیدنت ریگان را به کار برد. بر اساس این قانون، مدت سخنرانی 12 دقیقه تعریف شده و شما باید تعدادی جوک تعریف کرده و قبل از اینکه مخاطبانتان به‌پا خیزند به سخنرانی خود خاتمه دهید.

اما چند نکته قابل تامل وجود دارد که باید درباره مخاطبان تان بدانید: آنها از چه چیزی هراس دارند؟ رویاهای آنها چیست؟ دوست دارند چه نتیجه ای بگیرند و اینکه تازه‌ترین عاملی که باعث جلب علاقه یا بی علاقگی آنها شده، چه چیزی بوده است؟ فقط زمانی، شما قادر خواهید بود یک سخنرانی موفق برای مخاطبان تان طراحی و آماده کنید که کاملا از موقعیت احساسی آنها آگاهی داشته باشید. اعتقاد داشتن به اینکه یک سخنرانی می‌تواند برای همه گروه‌ها مناسب باشد، برای بسیاری از سخنرانان مشکل‌ساز شده است. بسیاری از مدیران را دیده‌ام که در مورد موقعیت مالی شرکت شان برای گروه‌های مختلفی اعم از سرمایه‌گذاران، کارمندان و عامه مردم به یک نحو توضیح می‌دهند.

 قاعده دوم: به آنها یک مطلب را بگویید؛ فقط یک مطلب

این قاعده یک قاعده مشکل برای بسیاری از سخنرانان به حساب می‌آید، اما به کار بردن آن بسیار ضروری است. تاثیر سخنرانی‌های شفاهی بسیار پایین است. ما وقتی در جایگاه مخاطبان قرار می‌گیریم بسیاری از چیزهایی را که شنیده‌ایم نمی‌توانیم به سادگی به خاطر بیاوریم. ما به آسانی دچار حواس پرتی و سردرگمی شده و خیلی راحت گول می‌خوریم. چیزهای مختلفی مانند رنگ کراوات سخنران، یا فردی که در ردیف جلو نشسته یا مشغله‌های ذهنی خودمان می‌تواند حواس ما را از سخنرانی پرت کند. به عبارت دقیق تر، با اینکه در محل سخنرانی حاضر هستیم، ولی فکر ما ممکن است با موضوعات مختلفی درگیر باشد و بخشی از سخنرانی را از دست بدهیم.

بنابراین شما مجبور هستید که متن سخنرانی‌تان را ساده‌تر تنظیم کنید. بسیاری از مطالعات بیانگر این نکته است که ما درصد بسیار کمی در حدود 10 تا 30 درصد از آنچه را که می‌شنویم به خاطر می‌سپاریم.

اما هنگامی که یک سخنران در مقابل مخاطبان قرار می‌گیرد، مقاومت کردن در برابر وسوسه انتقال معلوماتش به مخاطبان بسیار سخت خواهد بود. به علاوه بسیاری از سخنرانان در اولین فرصتی که به دست می‌آورند مخاطبان شان را با مطالب و اطلاعات شان به توپ می‌بندند. متاسفانه ما فقط می‌توانیم 4 یا 5 ایده را در یک زمان به خاطر بسپاریم، بنابراین به محض اینکه شما فهرستی بیش از 5 گزینه به من ارائه بدهید، من شروع به فراموشی هر آنچه که می‌شنوم خواهم کرد.

در برابر این حقیقت تلخ و ناامیدکننده فقط یک راه‌حل دفاعی وجود دارد: سخنرانی خود را حول یک ایده مشخص متمرکز کنید. جسارت داشته باشید و آن ایده را در یک جمله خبری بنویسید و به صدر سخنرانی خود الصاق کنید. سپس همه اطلاعات اضافی را که در راستای این ایده نیست حذف کنید، هر چند که فکر می‌کنید این اطلاعات به زیباتر شدن سخنرانی شما کمک خواهد کرد.

از این دو قاعده پیروی کنید؛ در آن صورت خواهید دید که مخاطبان، سخنرانی‌های شما را همیشه به خاطر خواهند داشت یا حتی براساس آن عمل خواهند کرد. در خاتمه به خاطر داشته باشید که تنها دلیل ارائه یک سخنرانی ایجاد یک تحول است.

منبع:Harvard Business Review، نویسنده: نیک مورگان/ مترجم: عاطفه کردگاری

بازنشر :وبلاگ مهدی باقریان

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED


 
حکایت بهلول
ساعت ۱۱:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٢٦  کلمات کلیدی: حکایت های آموزنده
بهلول و ابوحنیفه
روزى بهلول از مجلس درس ابوحنیفه گذر مى کرد. او را مشغول تدریس دید و شنید که ابوحنیفه مى گفت: «حضرت صادق علیه السلام مطالبى می گوید که من آنها را نمى پسندم. اول آنکه شیطان در آتش جهنم معذب خواهد شد در صورتیکه شیطان از آتش خلق شده و چگونه ممکن است به واسطه آتش عذاب شود. دوم آنکه خدا را نمى توان دید و حال اینکه خداوند موجود است و چیزی که هستى و وجود داشت چگونه ممکن است دیده نشود. سوم آنکه فاعل و بجا آورنده اعمال خود بنى آدمند در صورتیکه اعمال بندگان به موجب شواهد از جانب خداست نه از ناحیه بندگان.»
بهلول همینکه این کلمات را شنید کلوخى برداشت و بسوى ابوحنیفه پرت کرده و گریخت. اتفاقا کلوخ بر پیشانى ابوحنیفه رسید و پیشانیش را کوفته و آزرده نمود. ابوحنیفه و شاگردانش از عقب بهلول رفتند و او را گرفته پیش خلیفه بردند.
بهلول پرسید: «از طرف من بشما چه ستمى شده است؟»
ابوحنیفه گفت: «کلوخى که پرت کردى سرم را آزرده است.»
بهلول پرسید: «آیا می توانى آن درد را نشان بدهى؟»
ابوحنیفه جواب داد: «مگر درد را مى توان نشان داد؟»
بهلول گفت: «اگر به حقیقت دردى در سر تو موجود است چرا از نشان دادن آن عاجزى و آیا تو خود نمى گفتى هر چه هستى دارد قابل دیدن است، و از نظر دیگر مگر تو از خاک آفریده نشده اى و عقیده ندارى که هیچ چیز بهم جنس خود عذاب نمى شود و آزرده نمى گردد؟ آن کلوخ هم از خاک بود پس بنا به عقیده تو من تو را نیازرده ام! از اینها گذشته مگر تو در مسجد نمیگفتى هر چه از بندگان صادر شود در حقیقت فاعل خداوند است و بنده را تقصیر نیست پس این کلوخ هم از طرف خداوند بر سر تو وارد شده و مرا تقصیرى نیست.»
ابوحنیفه فهمید که بهلول با یک کلوخ سه غلط و اشتباه او را فاش کرد. در این هنگام هارون الرشید خندید و او را مرخص نمود.

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED 
روش، تکنیک یا نمودار استخوان ماهی
ساعت ۱۱:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٢٦  کلمات کلیدی: حل مسئله ، تفکر

روش، تکنیک یا نمودار استخوان ماهی (Fish bone Diagram) به نام های متعددی شناخته شده است از قبیل نمودار ایشیکاوا، نمودار علت و معلولی، استخوان ماهی، اسکلت ماهی و چند نام دیگر . این تکنیک توسط پرفسور ایشیکاوای ژاپنی از دانشگاه توکیو ابداع و طراحی شده و به مرور جایگاه خاصی در بین مدیران و اهالی تفکر پیدا کرده است. این روش تا جایی پیش رفت که حتی نرم افزارهایی برای طراحی نقشه های ذهنی مبتنی بر این تکنیک، طراحی و تولید شد. نرم افزارهایی از قبیل؛ Mind Mapping - MindMeister- Mind Manager FreeMind - xmind

نمودار ایشیکاوا ( استخوان ماهی ) روشی مفید و ارزشمند در حل و شناسایی مسائل است. هرچند برخی، این روش را مناسب حل مسئله نمی دانند و از این تکنیک فقط در گام هایی از فرایند حل مسئله استفاده می کنند. در اصل، آنها این تکنیک را تنها روشی تجزیه و تحلیلی برای بیان، شناسایی و شناخت ابعاد مسئله می دانند که توانایی های زیادی در نمایان ساختن اِلمان ها، اجزای مسئله و روابط بین آنها دارد و می تواند تصویری کلی از مسئله را در اذهان ترسیم کند که با یک نگاه، تمامی شاخه ها و ابعاد آن قابل درک و فهم باشد و نه روشی برای راه حل یابی و انتخاب راه حل ها و در نهایت حل مسئله! اما از طرف دیگر بسیاری هم، کاربرد این روش را بسیار گسترده تر می دانند و معتقدند که در زمینه هایی چون ایده پردازی، حل مسئله، شناسایی کلیه علل احتمالی مسئله، مسئله یابی، بیان مسئله ، ایجاد تصویر منسجم از مسئله با ایجاد فضای بصری، روشن کردن روابط اجزای مسئله ، شناخت مسئله ، گزینه یابی، انتخاب راه حل و ... کاربرد دارد.
اما علت نامگذاری این فرایند حل مسئله به « استخوان ماهی »، به دلیل شکلی است که این نمودار بعد از جمع آوری اطلاعات به صورت بصری به خود می گیرد که شبیه به اسکلت ماهی است. ایشیکاوا در این فرایند، مسئله خود را روی سر ماهی می نویسد و اجزاء و اطلاعات مسئله به صورتی در نمودار و شاخه ها قرار می گیرد که در نهایت، تمامی اطلاعات به همراه نمودار به صورت تصویری و به شکل اسکلت ماهی ترسیم می شود.

نحوه استفاده از روش استخوان ماهی 
روش انجام این تکنیک بسیار ساده است که می تواند در یک یا بیش از یک نشست به شکل گروهی یا فردی انجام شود ولی پیشنهاد می شود که این روش به صورت گروهی صورت گیرد و با بهره گیری از طوفان ذهنی تمامی شاخه ها و اجزای مسئله مورد بررسی و واکاوی قرار گیرد.
گام اول: ابتدا مسئله را شناسایی و تعریف می کنیم.
گام دوم: پس از شناسایی و تعریف مسئله، آن را داخل دایره و در سمت راست برگه کاغذ می نویسیم.
گام سوم: یک خط مستقیم به سمت چپ می کشیم که در واقع این خط شبیه به ستون فقرات ماهی است .
گام چهارم: حالا نوبت به تیغه های ماهی است که برای ترسیم آن خطوطی مورب را با زاویه 45 درجه نسبت به خط ستون فقرات ماهی ترسیم می کنیم.
گام پنجم: در این مرحله هر یک از تیغه ها را که نشان دهنده علت های اصلی مسئله است، از طریق طوفان ذهنی بررسی و و واکای می کنیم و در برابر هر یک از خطوط مورب یکی از دلایل اصلی را که منجر به بروز مسئله شده است می نویسیم.
گام ششم: در این مرحله در صورتی که لازم دیدیم می توانیم زیر شاخه هایی را به تیغه های ماهی برای تحلیل بیشتر اضافه کنیم و می توانیم در هر یک از شاخه هایی که عوامل اصلی بروز مسئله را نشان می دهند، دقیق تر شده و عوامل جزئی تری که باعث بروز مسئله شده است را اضافه کنیم. این روند و اضافه کردن زیر شاخه ها را تا هر سطحی که لازم است ادامه می دهیم تا در نهایت به مجموعه ای از عوامل تاثیر گذار که باعث ایجاد مسئله شده اند برسیم.
گام هفتم: در این مرحله باید علت ها را اولویت بندی کنیم به این ترتیب علت هایی که دارای پیچیدگی کمتری هستند نزدیک به سر ماهی و علت هایی که دارای پیچیدگی زیادتری هستند نزدیک به دم ماهی قرار می دهیم.
گام هشتم: این مرحله؛ گام تجزیه و تحلیل تیغه ها یا شاخه ها است. در این مرحله قصد ما انتخاب علت هایی است که مهمتر از بقیه هستند و باید به آنها توجه بیشتری در زمان حل مسئله شود.
گام نهم: بعد از دسته بندی و اولویت بندی می توانیم به رفع عوامل بروز مسئله بر مبنای اولویت بندی بپردازیم تا در نهایت با رفع تمام عوامل بروز مسئله، بتوانیم مشکل اصلی خود را برطرف نماییم.
اما نکته ای که باید به آن توجه ویژه نمود این است که بررسی و حل کردن تمام عوامل بروز یک مسئله برای زمانی که مسئله مربوطه، کوچک و ساده باشد قابل انجام است. اما زمانی که مشکل مورد نظر بزرگ و پیچیده می‌شود، به طور معمول، عوامل بروز آن مشکل هم زیاد می‌شوند. در چنین شرایطی اگر بر اساس نمودار استخوان ماهی، عوامل بروز مسئله را شناسایی کرده باشیم، دارای تعداد زیادی استخوان‌های ریز هستیم که هر کدام بیانگر یکی از عوامل بروز مشکل هستند. به طوری که از نظر زمانی و امکانات در دسترس، دیگر قادر به بررسی و حل کردن تمام موارد پیدا شده در نمودار استخوان ماهی نیستیم. در چنین وضعیتی باید به نحوی بتوانیم عوامل بروز مشکل را اولویت بندی کنیم و بر اساس اولویت و محدودیت‌های زمانی و امکاناتی که داریم نسبت به حل مشکل اقدام نماییم.

مزایای روش استخوان ماهی:
• با استفاده از این روش ، فرد یا گروه،می تواند تمام اجزای مسئله را بررسی کند و بعد تصمیم گیری کند.
. این تکنیک،روابط بین علل را به شکل بصری نمایش می دهد و باعث می شود اهمیت نسبی علت ها مشخص گردد.
• باعث تشویق و بروز خلاقیت می شود زیرا توجه فرد را به ابعاد مسئله کانالیزه می کند.
• باعث جلوگیری از محدود نگری و افزایش کل نگری می شود و به فرد یا گروه این امکان را می دهد تا تمام ابعاد مسئله را بررسی کند.
• فرایند مکتوب و نموداری بودن این روش باعث افزایش تمرکز شده و امکان بازبینی هوشمندانه را به فرد یا گروه ارائه می دهد .
• یک تصویر کلی از مسئله را پیش روی ما قرار می دهد و ما به راحتی می توانیم با در نظر گرفتن اولویت های منطقی، شروع به حل مسئله کنیم.
در نهایت باید گفت روشهای زیادی وجود داردند که با بهره بردن از آنها می توان دست به حل مسئله زد. از روش های ساده گرفته تا روش های سیستماتیک. اما در مورد روش استخوان ماهی باید توجه کرد که این روش بیشتر یک تکنیک گروهی شناسایی مسئله است که ریشه های اصلی بروز مشکل را برای ما نمایان می سازد اما در صورتی که به خوبی و توسط افراد کارآمد به کارگرفته شود می تواند به عنوانی روشی موثر برای حل مسائل مورد استفاده قرار گیرد.

منبع: قلم چی

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED 
تصمیم گیری مؤثر
ساعت ۱٠:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٢٦  کلمات کلیدی: مهارت ، خلاق ، حل مسئله

همه ی ما به طور دایم در زندگی خودمان تصمیم های کوچک و بزرگ می گیریم . امروزه حتی بچه های کوچک نیز در مورد اسباب بازی های خود،لباسی که می پوشند و...تصمیم گیری می کنند.

برخی از این تصمیم ها مهم هستند و برخی نیز اهمیت کم تری دارند. شاید خیلی از شماهامتوجه تصمیم هایی که هر روز می گیرید نباشید، مانند تصمیم گیری در مورد نوع لباسی که می خواهید بپوشید،خوردن یا نخوردن صبحانه و...بااین حال با افزایش سن،ماتصمیم های مهم تری می گیریم که برای برخی از آن ها راه حل های ساده کافی نیستند. تصمیم گیری خوب همیشه آسان نیست ودربسیاری ازمواقع ماترجیح می دهیم در مورد برخی مسایل خاص تصمیم گیری نکنیم.

هر تصمیمی پیامد های خوب یا بد دارد بنابراین در مسایلی که مطمئن نیستیم وممکن است پیامدبدی داشته باشد،دودل هستیم.تصمیم گیری مستلزم مسؤولیت پذیری است و خیلی از مردم به این دلیل از آن خودداری می کنند. بااین حال درمورد برخی مسائل زندگی نظیر ادامه تحصیل ، شغل و ازدواج ناگزیریم تصمیم بگیریم . بنابراین داشتن مهارت تصمیم گیری برای هر فرد ضروری به نظر می رسد.     

مهارت های لازم برای تصمیم گیری مؤثر

برای تصمیم گیری مؤثر مهارت های زیر ضروری می باشند:

   مهارت های تفکر خلاق و انتقادی

  ­ مهارت های حل مسئله 

  ­ مهارت های جمع آوری اطلاعات

  ­ مهارت های ارزیابی پیامدها.

  ­ مهارت های ارزشیابی اطلاعات

  ­ مهارت های تجزیه وتحلیل برای بررسی خطرات احتمالی

 

عوامل اساسی تصمیم گیری

تصمیم گیری مستلزم توجه به سه عامل اساسی است که در تعامل با هم نتیجه تصمیم گیری را تعیین می کنند .

1- مشکل یا موقعیتی که درباره ی آن لازم است تصمیم گیری شود

2- شخصی که تصمیم می گیرد .

1- مشکل یا موقعیت

 مشکل یا موقعیت ، شامل عناصر مختلفی است که از موقعیتی به موقعیت دیگر متفاوت اند این عناصر عبارتند از :

میزان دشواری مشکل:

گاهی تصمیم گیری برای مسائل و موضوعاتی ساده است اماهمیشه این گونه نیست وسطح دشواری مشکلات بسیارمتنوع است ودر برخی موارد لازم است برای مسائلی پیچیده تصمیم گیری نماییم .  

میزان مشخص بودن مشکل :

برخی مواقع موضوعی که قرار است در مورد آن تصمیم گیری نماییم کاملامشخص است.این وضعیت در مورد همه مشکلات برقرار نیست و حتی در مواردی مجبوریم برای موقعیتهای مبهم که اصل موضوع برایمان مشخص نیست تصمیم بگیریم .

میزان قطعیت در مورد پیامد های مشکل :

مواقعی در تصمیم گیری وجود دارد که ما کاملا به نتایجی که تصمیم ما خواهد داشت آگاهی داریم در مقابل گاهی باید تصمیماتی را اتخاذ کنیم که پیامد آن برایمان نامشخص است.

3- عوامل فرعی که بر تصمیم گیری تاثیر می گذارند .

 

اکنون این عوامل را به اجمال مورد بررسی قرار می دهیم

1- مشکل یا موقعیت

 مشکل یا موقعیت ، شامل عناصر مختلفی است که از موقعیتی به موقعیت دیگر متفاوت اند این عناصر عبارتند از :

میزان دشواری مشکل:

گاهی تصمیم گیری برای مسائل و موضوعاتی ساده است اماهمیشه این گونه نیست وسطح دشواری مشکلات بسیارمتنوع است ودر برخی موارد لازم است برای مسائلی پیچیده تصمیم گیری نماییم .  

میزان مشخص بودن مشکل :

برخی مواقع موضوعی که قرار است در مورد آن تصمیم گیری نماییم کاملامشخص است.این وضعیت در مورد همه مشکلات برقرار نیست و حتی در مواردی مجبوریم برای موقعیتهای مبهم که اصل موضوع برایمان مشخص نیست تصمیم بگیریم .

میزان قطعیت در مورد پیامد های مشکل :

مواقعی در تصمیم گیری وجود دارد که ما کاملا به نتایجی که تصمیم ما خواهد داشت آگاهی داریم در مقابل گاهی باید تصمیماتی را اتخاذ کنیم که پیامد آن برایمان نامشخص است.

 

  

2- عوامل شخصی مؤثر در تصمیم گیری

عوامل فردی زیادی وجود دارند که بر تصمیم گیری های ما تاثیر می گذارند.به دلیل رعایت اختصار از هرگونه توضیحی خودداری کرده وبه ذکرمهم ترین این عوامل اکتفا می کنیم:

اعتماد به نفس.

استقلال فکر.

آمادگی برای پذیرش مسؤولیت تصمیم های اتخاذ شده .

عدم ترس از خطر کردن.

درک درست موقعیت و مشکل .

ارزش ها و باور ها .

دانش واطلاعات درباره ی مشکل یا موقعیت .

شیوه های تصمیم گیری.

آمادگی برای مشورت با دیگران

انعطاف پذیری 

 

 

3- عوامل فرعی مؤثر در تصمیم گیری

از بین عوامل مختلف ، سه عامل مهمی که در تصمیم گیری باید به آن ها توجه کنیم عبارتند از :

آگاهی و اطلاعات : داشتن آگاهی ، یکی از موارد مهم تصمیم گیری است.برای این که تصمیم های مؤثری بگیرید ، باید در مورد مسأله یاموقعیتی که می خواهید راجع به آن تصمیم بگیرید ، اطلاعات کافی داشته باشید .

فشار های اجتماعی :  دیدگاه و ارزش های اطرافیان ، خانواده ، دوستان  و وسایل ارتباط جمعی بر  افکار و تصمیم های  ما تاثیر می گذارند.

موقعیت ها : انسان ها ممکن است در یک موقعیت تصمیمی بگیرندو در موقعیت دیگر یک تصمیم متفاوت با قبل بگیرند. به عنوان مثال ، نوجوانی که اصلا تمایلی به مصرف سیگار ندارد، در یک موقعیت گروهی که در آن هم سالان او اقدام به مصرف سیگار می کنند و اجتناب او از مصرف سیگار را مسخره کرده و به حساب ضعف او می گذارند ، ممکن است از سر لجبازی و اثبات ترسو نبودن خود اقدام به مصرف سیگار بکند .    

 

روش های تصمیم گیری

افراد مختلف به شیوه های متفاوتی تصمیم می گیرند . برخی افراد خیلی زودتصمیم می گیرندوبرخی نیزدربسیاری ازموقعیت هاخیلی دیرتصمیم می گیرند.به طور کلی روش های تصمیم گیری عبارتنداز:

تصمیم گیری احساسی : در این نوع تصمیم گیری فرد براساس احساسات خود نسبت به یک موقعیت یا مسأله  و  نیز بر اساس  پیش داوری های خود تصمیم گیری می کند .

تصمیم گیری آنی : فرد در یک لحظه و بدون تفکر زیاد، تصمیم می گیرد.این افراد درمورد پیامدهای تصمیم خود زیاد فکر نمی کنند.

واگذاری تصمیم به دیگران : این قبیل افراد همیشه به کسی نیاز دارند تا برای آنها تصمیم بگیرد.

پشت گوش انداختن: این افراد تصمیم گیری را مرتب به تعویق می اندازند تا زمانی که مجبور به تصمیم گیری شوند.

تصمیم گیری منطقی: این نوع تصمیم گیری بر اساس تجزیه و تحلیل موقعیت(مشکل)،بررسی مزایا و معایب راه های مختلف و ارزیابی نقاط قوت و ضعف انتخاب های مختلف انجام می شود .  

 

 

مراحل تصمیم گیری منطقی

1) مرحله ی باز شناسی :

 این مرحله شامل درک وبازشناسی نیاز به تصمیم گیری در یک موقعیت خاص است.معمولایک موقعیت یامشکل ماراوادار می نماید که نیازبه تصمیم گیری رادرک کنیم.گاهی ما موقعیت را ندیده گرفته، در نتیجه ضرورت تصمیم گیری را احساس نمی کنیم .  

2) مرحله ی جمع آوری اطلاعات:

 این مرحله بسیار مهم است، زیرا ما باید تمامی اطلاعات مربوط را در مورد موقعیت یا مشکل مورد نظرگرد آوری کنیم.

3) مرحله ی ارزیابی:

 در این مرحله مزایا و معایب انتخاب های مختلف و کل موقعیت را مورد ارزیابی قرار می دهیم.

4) مرحله ی انتخاب :

 در این مرحله از بین راه های مختلف یکی را انتخاب می کنیم .

5) مرحله ی اجرا:

 در این مرحله راه حل انتخاب شده را اجرا می کنیم 

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED


 
سه پرسش سقراط
ساعت ۱٠:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٢٦  کلمات کلیدی: داستان

زمانی که شایعه ای را می شنوید و قصد انتقال آن به دیگری را دارید بحث کوتاه فلسفی زیر را در ذهن خود مرور کنید:

در یونان باستان سقراط به دلیل خرد و درایت فراوانش مورد ستایش بود.
روزی فیلسوفی که از آشنایان سقراط بود،با هیجان نزد او آمد و گفت: سقراط میدانی درباره ی یکی از شاگردانت چه شنیده ام؟


سقراط پاسخ داد: لحظه ای صبر کن! پیش از اینکه به من چیزی بگویی از تو می خواهم آزمون کوچکی را که نامش " سه پرسش " است پاسخ دهی.
مرد پرسید: سه پرسش؟
سقراط گفت: بله درست است. پیش از اینکه درباره ی شاگردم با من صحبت کنی، لحظه ای آنچه را که قصد گفتنش را داری
آزمایش می کنیم.
نخستین پرسش " حقیقت " است. آیا کاملا مطمئنی که آنچه را که می خواهی به من بگویی حقیقت دارد؟
مرد پاسخ داد : نه، فقط در موردش شنیده ام.
سقراط گفت: بسیار خوب، پس واقعاً نمیدانی که خبر درست است یا نادرست.
حالا پرسش دوم: پرسش " خوبی و بدی " آیا آنچه را که در مورد شاگردم می خواهی به من بگویی خبر خوبی است؟
مرد پاسخ داد: نه، بر عکس…
سقراط ادامه داد: پس می خواهی خبری بد در مورد شاگردم که حتی در مورد آن مطمئن هم نیستی بگویی؟
مرد کمی دستپاچه شد و شانه بالا انداخت.
سقراط ادامه داد: و اما پرسش سوم " سودمند بودن " است. آن چه را که می خواهی در مورد شاگردم به من بگویی برایم
سودمند است؟
مرد پاسخ داد: نه، واقعا… سقراط نتیجه گیری کرد: اگر می خواهی به من چیزی را بگویی که نه حقیقت دارد و نه خوب است و نه حتی سودمند است
پس چرا اصلا آن را به من می گویی؟
 

منبع: http://www.aliam52.blogfa.com

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED


 
اتاق خبـــــر
ساعت ٩:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٢۳  کلمات کلیدی: خبر ، دانش ، روابط عمومى ، خلاقیت

مدیر یا سردبیر همانند یک فیلتر (صافی) عمل می‏کند یعنی از دادن اطلاعات غیر ضروری به کارکنان جلوگیری کرده و  فقط نکات ضروری را به آن‏ها منتقل می‏ کند سردبیران مشابه دروازه‏بانان و یا منشی می‏ باشند. سردبیر بخش ‏های مختلف اتاق جز یا قسمت‏ های دیگر به اتاق خبر مرتبط می‏ سازد. گاهی اوقات سردبیر سخنگوی اتاق خبر است کارکنان به نظرات سردبیر احترام می‏ گذارند و گاهی اوقات سردبیر منابعی در دسترس دارد که سایر کارکنان برای گرفتن تصمیمات بهتر به آن دسترسی ندارند.

سردبیرانی که خودشان را بین یک عالمه کاغذ مخفی می‏کنند سردبیران خوبی نیستند. سردبیری که مشغله زیادی داشته باشد، سردبیری که علاقه ‏مند نباشد سردبیری که نظرات و پیشنهادات جدید را قبول نمی‏ کند سردبیری که دقت کافی ندارد سردبیرانی هستند که خودشان را میان یک عالمه کاغذ مخفی می‏ کنند و چنین افرادی سردبیرانی موفق نیستند.

کارمندان درباره شرکت و اهداف آن به یک جریان دائمی از دانش نیاز دارند اما آن‏ها ترجیح می ‏دهند که این دانش از سوی مافوق خودشان به آن‏ها منتقل شود.

ارتباطات خوب خبری باید دارای دو ویژی گی‏ های زیر باشد:

1- علاقه شدید به تمام مسائلی که در حرفه روزنامه‏ نگاری راجع به آن صحبت شده است.

2- شناخت هنر برقراری ارتباطات از لحاظ سخن گفتن، گوش دادن و تصمیم برای تمرین این هنر بدین ترتیب شما یک گروه مدیریتی علاقه ‏مند، منسجم و صمیمی تشکیل می‏ دهید. یک ارتباط خوب در اتاق خبر باعث می‏ شود که کارکنان فکر کنند که نظرات شان مورد ارزیابی قرار می ‏گیرد و سردبیر احساسات و نگرش کارکنان را مورد توجه قرار می ‎دهند.

 

خلاقیت در اتاق خبر

بهترین داستان ‏ها از بحث و گفتگوی آزاد در اتاق خبر به وجود می ‏آید. سرکوب کردن بحث ‏ها باعث می ‏شود که داستان ‏ها هم سرکوب می‏ شوند.  افراد اغلب از احساس آزادی کمی برخوردار هستند تا در محل کارشان با هم‏دیگر گفتگو کنند زیرا ممکن است مدیرشان با آن ها برخورد کند. بیشتر مردم چنین احساسی دارند که اگر آن‏ها با هم‏دیگر گفتگو کنند با سخت‏گیری مدیرشان مواجه می‏ شوند اما توانایی گفتن نظرات شخصی در حل مسائلی که مدیران جدید با آن مواجه می‏ شوند از اهمیت بالایی برخوردار است. آزادی بیان خلاقیت روزنامه‏نگاران را افزایش می‏ دهد. خلاقیت همان آزادی می ‏باشد. بنا به تعریف خلاقیت از درون برمی‏ خیزد لذا از بیرون خلاقیت برای شکوفا شدن به آزادی نیاز دارد.

 اگر در محیطی، نگاه خاصی تحمیل شود خلاقیت خیلی کمی ایجاد می‏ شود آزادی در بیان نظریات و بیان همه راه‏‏ حل ‏های موجود برای حل یک مشکل شرط لازم برای خلاق بودن است. ثابت شده است که همکاری در میان بخش ‏های مختلف اتاق خبر و جریان آزاد نظریات خلاقیت را افزایش می ‏دهد. برقراری آزادی در میان مدیران و کارکنان از اهمیت بالایی برخوردار است تا آن‏ها بتوانند آزاد فکر کنند و سوال بپرسند. این باعث می‏ شود که آن‏ها برای ارائه نظرات مستقل خودشان تشویق شوند و مسئولیت تغییر نحوه کار اتاق خبر را به عهده بگیرند.

 مدیران اتاق خبر مشکلات زیادی دارند. آن‎‏ها همیشه مجبور هستند شرایط را تغییر دهند و سرعت تحول تکنیکی را افزایش دهند. آن‏ها هم‏چنین با مسائلی از قبیل کم شدن تیتراژ روزنامه و خوانندگان آن، تغییرات اتاق خبر، مشکلات کارکنان، تغییر مالکیت روزنامه و افزایش رقابت با روزنامه‏ های دیگر روبرو هستند.

 

خط مشی سیاسی اتاق خبر

       قدرت عمل، خط مشی سیاسی اتاق خبر است. رفتارهای سیاسی اتاق خبر در اثر کمبود منابع، تصمیمات و اهداف مبهم افزایش می ‏یابد. سردبیران می ‏توانند با برقراری روابط، قدرت خودشان را افزایش دهند.

مهمترین نوع رهبری مدیریتی در اتاق خبر هنگامی رخ می‏ دهد که سردبیر برای تقویت و توسعه توانایی‏ های افراد از مهارت‏ ها و بینش ‏های خودشان استفاده کند سرعت مدیریت به یک شیوه هدایتی نیاز دارند که به محض تغییر شرایط و اوضاع بتواند لوازم و تجهیزات را تغییر دهد، نظریات خلاق را شکل دهد با مسائل ساده سریع عمل کند برای واکنش و پاسخ مکانیزم ‏هائی را تنظیم کند و برای کنترل سازمان اتاق خبر از مهارت های اجتماعی، پاداش ‏‎ها و تنبیه‏ ها استفاده نماید.

 

 اتاق خبر و قدرت

قدرت، عامل برانگیزننده بسیار مهمی است. ما باید در اتاق خبر به روی افراد دیگر مسلط باشد و آن‏ها را کنترل کنیم. سردبیران به قدرت نیاز مبرمی دارند و این بسیار مهم است زیرا سردبیران باید رفتارهای دیگران را تحت تاثیر قرار دهند.

کارکنانی که از احساس قدرت زیادی برخوردار هستند اغلب نقش رهبری را در اتاق خبر به عهده می‏ گیرند سردبیران باهوش برای رسیدن به اهداف خودشان از چنین افرادی استفاده می‏ کنند آن‏ها چنین افرادی را عضو کمیسیون برنامه ریزی قرار می‏دهند که در آن جا می ‏توانند موثر باشند. روزنامه‏ نگاران اتاق خبر به کار خودشون ارزش قائل هستند.

 سردبیران موفق نمی ‏گویند که شما باید این‏گونه عمل کنید بلکه نوع نگرش آن‏ها به این ترتیب است که به نظر شما چگونه می ‏توانید این کار را به شکل بهتری انجام دهید و چگونه می ‏توانم به شما کمک کنم. گزارشگر خودش را جزعی از فرایند تصمیم‏گیری می‏ داند و بنابراین برای کارکردن دارای انگیزه زیادی است نحوه واکنش و پاسخ بسیار مهم است زیرا باعث می‏ شود گزارشگران به روی هدف متمرکز شوند و آن‏ها را تشویق می ‏کند تا تلاش زیادی انجام دهد.

هنگامی که سردبیر به صورت مداوم پیشنهادها و مشاهدات خودش را در اختیار گزارشگران قرار دهد آن‏ها می‏ توانند نوشته‏ های خودشان را بهبود بخشند. مدیران خلاق به راحتی می ‏توانند انتقاد کنند. در اتاق خبر شخصیت ‏های زیادی وجود دارد بنابراین رقابت هم ارز و هم شأن بخشی از ضروریات اتاق خبر می باشد و این رقابت باعث می‏ شود تا کارها به نحو احسن انجام شود. افراد مجبورند اهدافی که برای شان تعیین شده است را قبول کنند.

هرگز برای تحریک کارکنانی خلاق مانند روزنامه‏ نگاران از سلاح ترس استفاده نکنید چنین کاری نتیجه عکس خواهد داد موفقیت و پیشرفت را مورد توجه قرار دهید.

 

استرس ‏های اتاق خبر

در اتاق خبر استرس ‏های زیادی وجود دارد. بعضی از این استرس ‏ها خوب هستند.  برخی از انواع استرس های دیگر خوب نیستند. بنا به گفته (گیل) علت اصلی استرس‏ ها در اتاق خبر عبارتند از:

- کار گریزی (غیبت از کار)

- تغییرات زیاد کارکنان

- بهره‏ وری کم

- عدم استراحت کافی و عدم وجود شادی

- روحیه پائین

- قطع روابط خانوادگی

- سوئ استفاده ‏های مالی

- مشکلات بهداشتی و سلامتی

یک مدیر خوب باید بسیاری از این مشکلات را بر طرف سازد. استرس از فشار بیش از حد بر روی بدن ایجاد می‏ شود.

اگر چنین فشاری خوشایند باشد بدن آن را می‏ پذیرد و اگر غیر قابل قبول باشد بدن آن را تحمل نمی کند.

نشانه‏ های استرس به شرح ذیل می باشد:

- اختلال در گوارش

- فشارهای عضلانی

- افزایش ضربان قلب

- افزایش فشار خون

- سرد و مرطوب شدن پوست

- ترشح هورمون آدرنالین

دلایلی که باعث ایجاد استرس می‏ شود عبارتند از:

1 – محیط: وقتی محیط خوب باشد ما هم خوب هستیم و وقتی محیط بد باشد ما دچار استرس می‏ شویم. استرس ممکن است در اداره، خانه و یا به علت روابط شخصی باشد.

2 – ضعف و آسیب ‏پذیری: این عامل اثر استرس بر روی سردبیر و کارکنان اتاق خبر را تعیین می‏ کند و بستگی به فرد ، شخصیت، وضعیت جسمی و روانی و میزان آمادگی فرد برای مقابله با وقایع غیر منتظره دارد.

علائمی که باعث می ‏شود شما ضعف خودتان را در قالب استرس ارزیابی کنید عبارتند از:

- واکنش شما به تغییرات زندگی، بیماری (سرماخوردگی، شکم درد، دل به هم خوردگی) ممکن است باعث ایجاد تغییرات زیادی در زندگی شود.

- شخصیت شما یک رابطه‏ ای بین شخصیت و حمله قلبی وجود دارد اما استرس می ‏تواند تاثیر زیادی داشته باشد.

 

نتیجه گیری

مدیران باید با تمرکز بر روی مسائل اصلی اتاق خبر که به آن ها اشاره شد فضایی را به وجود آورند که خلاقیت اعضای اتاق خبر شکوفا شده و بتوانند از آن در کار خود برای تولید و تهیه خبر بهره بگیرند.

منبع: دکتر هادی کمرئی

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED


 
رسانه‌ محیطی
ساعت ٥:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٢٢  کلمات کلیدی: رسانه‌ محیطی ، تبلیغات ، ارتباط ، فروش

رسانه‌ محیطی، رسانه‌ مبتنی بر مکان Place Based Media نیز اطلاق میگردد.

دو نوع اصلی این رسانه‌های محیطی شامل: بیلبورد و پوستر می‌باشد.

رسانه‌ محیطی

انواع دیگری نظیر بالن‌های تبلیغاتی، کیوسک‌های الکترونیک، تبلیغات در دستگاه‌های خودپرداز، تبلیغات در سینما و ... انواع دیگر این رسانه می‌باشند. با این که تبلیغات بر روی بیلبورد و پوستر دسترسی به بازار مخاطبان را افزایش داده و طول زمان دیده شدن را افزایش دهد ، این رسانه‌ها نقاط ضعفی نیز دارند.

نقطه ضعف اصلی این نوع رسانه‌ها این است که مخاطب از آن عبور کرده و نمی‌تواند توقف نماید، لذا این رسانه‌ها به دقت دیده نمی‌شوند. نقطه ضعف دیگر این است که اگر این رسانه‌ها به تعداد زیادی دیده شوند برای مخاطب خسته کننده شده و دیگر به آن توجه نمی‌نمایند. حتی با تغییر در بیلبورد نیز، دیگر توجه مشتری و مخاطب به آن جلب نمی‌شود. لذا تغییر و نوآوری در این رسانه امری حیاتی است.

امروزه شیوه های جدیدی از تبلیغات در بیلبوردها و پوسترها به وجود آمده است که از استانداردهای قبلی پیروی نمی‌نمایند. به این شیوه‌های جدید «نمایش غیرعادی» می‌گویند. این بیلبورد با نورافشانی مهیج گشته و گاه با انیمیشن نیز همراهند.

در نوع دیگر بیلیوردهای جدید، آن‌ها به فناوری صوتی Sound Track نیز مجهز گردیده‌اند. بدین معنا که علاوه بر تصویر می‌توانند از طریق صدا نیز با مشتریان ارتباط برقرار نمایند.
بعضی از بیلبوردها قابلیت اسپری کردن نیز دارند که برای تبلیغات عطر و مواد خوراکی از آن‌ها استفاده می‌شود. از این طریق رایحه محصول به مشتری منتقل و توجه وی بیشتر جلب می‌شود.

رسانه‌ محیطی

به هر حال لیست رسانه‌های محیطی هر روز در حال گسترش است. تبلیغاتی که سال‌ها پیش وجود نداشت امروز به یک عادت بدل شده است. امید است فعالان صنعت رسانه خصوصاً رسانه‌های محیطی ، علاوه بر توجه به فروش رسانه خود به فکر نوآوری در این محصول و ارائه ارزش جذاب به مشتریان خود باشند.

در کل میتوان چنین بیان نمود: شرکت های تبلیغاتی، سعی بر افزایش سطح درگیری ذهنی مشتری از طریق ایجاد ابعاد جدید حسی در کارهای خود داشته تا عمق و زمان اثرگذاری پیام خود را بالا ببرند.

منبع:  تیم مشاوران مدیریت ایران 

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED 
بکارگیری روش محرمانه حل مسئله شوروی TRIZ در شرکت های اروپا، آمریکا و ژاپن
ساعت ٤:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٢٢  کلمات کلیدی:

دانش تریز TRIZ از سال 1946 توسط گنریچ آلتشولر Genrich Altshuller بر اساس نتایج حاصل از مطالعه اختراعات مختلف پایه‌گذاری شد.

آلتشولر "پدر روش حل مسئله TRIZ " است در سال 1926 در تاشکند، ازبکستان متولد گردید. به علت علاقه خاصی که به اختراع داشت، اولین اختراع خود را در سن 14 سالگی انجام داد و سپس در اداره ثبت اختراعات مشغول به کار شد.

اختراع triz 

کار او کمک به مخترعین برای ثبت اختراعاتشان بود ؛ او در حین کار ، گاهی به حل مسائل فنی آنان کمک می‌کرد .

آلتشولر در طی مطالعات خود  و با بررسی بیش از 200 هزار اختراع ثبت شده، به این نتیجه رسید که یک نظریه اختراع بایستی دارای چند ویژگی اصلی از جمله موارد زیر باشد :

 


 
واژگان رهبری جک ولش
ساعت ٥:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/۱٦  کلمات کلیدی: کتاب ، رهبری ، ایده ، استراتژی

واژگــــــان رهبری جک ولش مجموعه ای از بیش از 250

عدد از کلمات، ایده ها، مفاهیم، ابزارها و استــــــــراتژی

های مورد استفاده و یا ایجاد شده توسط جک ولــــش و

جنرال الکتریک در بین سالهای 1981 و 2001 می باشد.
 
نشریه داخلی زبان نوشتاری سازمان
ساعت ٥:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/۱٦  کلمات کلیدی: نشریات ، روابط عمومى ، اطلاعات

 گزارشی که می خوانید حاصل گفتگو با تنی چند از مدیران و کارشناسان روابط عمومی است. در این گزارش نظرات این عزیزان در خصوص مفهوم نشریات داخلی، ویژگی های نشریه داخلی، موانع و کمبودها و جایگاه نشریات داخلی در روابط عمومی بررسی شده است.

  تعریف نشریه داخلی

  • مهندس غلامرضا نیکبخت ( مدیرکل روابطه عمومی وزارت آموزش و پرورش ) 

   • نشریه داخلی به عنوان بولتن رسمی هر سازمان و نهاد، واسطه ارتباط بین اعضاء یک مجموعه و مسئولان آن است که می تواند حاوی اخبار و اطلاعات هر سازمان و بخشنامه های جدید برای اطلاع رسانی به کارکنان باشد.

محمدرضا عرب (مدیر کل روابط عمومی شرکت پست) 

   • نشریه داخلی یک وسیله ارتباطی کارآمد برای برقراری ارتباط درون سازمانی بین مدیران ارشد و میانی از یک سو و کلیه کارکنان از سوی دیگر است.


  • رمضانعلی دشتکی (مدیر روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی) 

   • نشریه داخلی رسانه ای مفید است که می تواند با برقراری ارتباط بین مدیران و پرسنل یک سازمان آنها را در مسیر رسیدن به اهداف سازمانی مربوطه یاری دهد .


 • توران فرح لو(کارشناس انتشارات روابط عمومی شرکت مخابرات ایران ) 

  • نشریه داخلی در واقع به مثابه زبان نوشتاری هر سازمان است و می تواند به عنوان منبعی مطمئن و قابل اعتماد اطلاعات مورد نیاز مخاطبان خود را تأمین کند.

ویژگی در یک نشریه داخلی

  • عرب:نشریه داخلی، معتبرترین منبع اطلاع رسانی سازمان برای اعضاء ، دیگر سازمانها و رسانه های جمعی است. ضمن اینکه می تواند مجرای مناسبی برای آموزش مداوم و مستمر کارکنان و افزایش سطح دانش و مهارت ایشان متناسب با تحولات و پیشرفت های روز باشد.


  • نیکبخت:نشریه داخلی باید بتواند ارتباط عمیق و صمیمی بین مسئولان و کارکنان یک سازمان را پدید آورد و با شفافیت و صداقت در اطلاع رسانی مخاطبان خود را از مراجعه به رسانه های غیر مطمئن و احیاناً مغرض باز دارد.


  • فرج لو:نشریه داخلی چنانچه بر حسب فضایی که در اختیار آن قرار گرفته است در بیرون سازمان هم توزیع شود مطمئناً قابلیت اطلاع رسانی آن افزایش خواهد یافت. یعنی دستاوردهای درون سازمان نیز به مخاطبین عام و خاص آن به عنوان منبعی مطمئن منتقل خواهد شد.


 • دشتکی :مهمترین ویژگی یک نشریه داخلی ، صداقت ، شفافیت و اطلاع رسانی مفید و به موقع به مخاطبان آن است . نشریه داخلی باید بتواند برآورده سازد و نگاه واحد سازمانی براساس اهداف کلی آن ، در تمامی مجموعه سازمان تسری دهد.

نشریه داخلی شما:

  • نیکبخت :ما در وزارت آموزش و پرورش برای قشر بزرگ فرهنگیان ، دو هفته نامة «نگاه» منتشر می کنیم و در تیراژی وسیع این نشریه با کمک گرفتن از نیروهای متخصص در زمینه های روزنامه نگاری و اطلاع رسانی که در عین حال به موضوعات تعلیم و تربیت نیز احاطه دارند، سعی دارد وسیله ای مفید و مطمئن برای اطلاع رسانی به مخاطبان خود باشد.


  • دشتکی :نشریه داخلی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با عنوان «خبرنامه» به همکاری دفاتر تابعه سازمان همه ماهه منتشر می شود.


 • عرب :ما در روابط عمومی شکرت پست برای رسیدن به هدفی که تعریف کرده ایم و نیز سرعت بخشیدن به جریان اخبار و اطلاعات در شبکه پستی نشریه «خبرنامه پست» را به صورت هفته نامه منتشر می کنیم.

موانع و کمبودها :

  • فرج لو :موانع همیشه وجود دارد . بویژه اینکه انتشار نشریات یک کار فرهنگی است و باورهای فرهنگی چون در دراز مدت بوجود می آیند، برای گذر از آنها نیز به زمان نیاز داریم . تحمیل سلایق مدیریتی که منطبق بر اصول علمی و پیش برنده نباشد می تواند در کار مانع ایجاد کند.


  • عرب:تولید یک نشریه همانند تولید یک محصول است که چنانچه در فرایند این تولید تمامی لوازم و ابزار مهیا نباشد، تولید دچار اشکال می وشد. در حال حاضر برای تولید نشریه داخلی شرکت پست به غیر از محدودیت فضا محدودیت دیگری وجود ندارد که امیدواریم آنهم با توجه مسئولان محترم برطرف شود.


  • دشتکی :کمبود نیروی تخصصی در زمینه های روزنامه نگاری و اطلاع رسانی یک از موانع ما است که سعی کرده ایم با استفاده از نیروهای متخصص بیرون سازمانی مشکل را تا حدودی حل کنیم.


 

راه حل برای رفع موانع و محدودیت ها :

  • نیکبخت :ما معتقد به ایجاد فضای باز در مطبوعات و رسانه های جمعی در چارچوب قانون هستیم و از سویی فرهنگ بهره گیری از اطلاع رسانی نیز باید اصلاح شود و مخاطبان هر نشریه ای با کمک به افزایش محتوای آن نشریه مربوط به خود را غنی کنند و تا زمانی که مطبوعات موانع خاص خود را دارند از نشریات داخلی نمی توان انتظار بیشتری داشت.


  • فرج لو:حرکت برای رفع مشکلات و موانع موجود باید حساب شده و بدور از هر گونه شتابزدگی باشد زیاد باورهای فرهنگی که اکنون شاید مانع کار باشند در یک زمان طولانی بوجود آمده اند که رفع آنها نیز محتاج زمان است.


 • دشتکی :چنانچه بخواهیم نشریه ای تأثیر گذار داشته باشیم باید امکانات و تجهیزات فنی و هنری آن را مهیا کنیم، بخشی از 4 مشکلات با سعی و تلاش برطرف می شود و برای بخشی نیز باید هزینه کنیم.

نشریه داخلی و روابط عمومی :

  • عرب:نشریه داخلی سازمانها عموماً توسط دفتر روابط عمومی آن سازمان چاپ و منتشر می شود. لذا انتشار و یا عدم انتشار آن حکایت از پویا و یا منفعل بودن آن واحد در درجه اول و سازمان مربوط در مرحله بعدی می کند.


  • نیکبخت :اساساً روابط عمومی به عنوان یک هنر و فن از فنون مختلفی برای تأثیر گذاری و تأثیر پذیری بر مخاطبان خود سود می جوید. نشریه داخلی به عنوان یکی از ابزار تأثیر گذار روابط عمومی می تواند نقش بی بدیل برای پایه گذاری یک روابط عمومی موفق ایفا نماید.


  • دشتکی :داشتن یک نشریه داخلی مفید و تأثیر گذار می تواند روابط عمومی را پویا کند. زیرا در اختیار داشتن رسانه ای مانند جز نام می تواند روابط عمومی را در مسیر ارتباط دو سویه با مخاطبان خود یاری کند.


 • فرج لو:اگر نشریه داخلی بتواند زاویه دید واقعی از محیط داخلی و بیرونی سازمان را به صورت دقیق و درست پیش روی مسئولان هر نهاد و سازمان قرار دهد روابط عمومی آ“ سازمانی گامی به جلو برخواهد داشت.

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED


 
فرهنگ یک قهوه چی
ساعت ۸:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٩  کلمات کلیدی: فرهنگ ، آداب معاشرت ، آئین زندگی ، ادبی

منبع:Abazar Naficy

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED


 
5 عادت آدم های موفق
ساعت ۸:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٩  کلمات کلیدی: عادت ، آئین زندگی ، موفقیت ، روانشناسی

منبع: rangirangi.com

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED


 
KM 2.0 - نسل جدید مدیریت دانش
ساعت ۸:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٩  کلمات کلیدی: مدیریت دانش ، شبکه های اجتماعی

علیرغم محبوبیت طرح‌های مدیریت دانش در سازمان‌ها، پژوهش‌ها نشان می‌دهد اکثر فعالیت‌های مدیریت دانش در برآورده ساختن دستاوردهایی که از پیاده‌سازی پروژه‌های KM انتظار می‌رود، با شکست مواجه شده‌اند. برای مدت یک دهه، محققان حوزه مدیریت دانش همگی براین باور بوده‌اند که تلاش‌ها برای زنده نگاه داشتن KM ثمربخش نبوده و مدیریت دانش رو به زوال است. در پاسخ به این تلاش‌های ناموفق یک رویکرد جدید به مدیریت دانش که از ابزارهای وب 2.0 استفاده می‌کند در حال ظهور است (که به KM 2.0 معروف است). هدف از این مقاله بررسی تفاوت‌های اصلی بین مفاهیم مدیریت دانش سنتی و KM 2.0 است که در غالب چهار عنصر اصلی مدیریت دانش یعنی دانش، افراد، فرآیندها و فناوری مطرح می‌شود. در ادامه نشان خواهیم داد که تغییر و جابجایی در پارادایم دانش چگونه منجر به تبدیل دیگر عناصر KM و ظهور شیوه‌ای جدید از مدیریت دانش می گردد؛ شیوه‌ای که بر تعاملات اجتماعی میان افراد به جای تسخیر خود دانش، تأکید بیشتری می‌نماید. پارادیم جدید رویکردی متفاوت به مقوله مدیریت دانش ارائه می‌کند که تأکید بیشتری بر تقویت روابط اجتماعی میان اشخاص به منظور خلق دانش به جای تسخیر آن، می‌نماید و بنابراین چشم‌انداز متفاوتی نسبت به چگونگی مدیریتِ دانش در محیط رقابتی امروز ارائه می‌دهد.

نظام‌های مدیریت دانش سال‌ها به عنوان یکی از ضروری‌ترین فرآیندهای کسب‌وکار به شمار می‌رفت که شرکت‌ها به منظور حفظ برتری و در اختیار گرفتن ابتکار عمل در بازار رقابت، خود را نیازمند آن می‌دیدند. در نتیجه بسیاری از سازمان‌ها تمرکز فعالیت‌های خود را بر کسب، به اشتراک‌گذاری و مورد استفاده قرار دادن دانش اشخاص و گروه‌های درون‌سازمانی خود قرار دادند و از طریق سیستم‌های مدیریت دانش (KMS) سعی در فراهم‌آوری منابع دانشی برای کل سازمان نمودند. تحقیقات نشان می‌دهد که به جز چند مورد انگشت‌شمار از داستان‌های موفقیت1 ، اکثر تلاش‌های مدیریت دانشی در به دست آوردن نتایج و اثرات مورد انتظار، شکست خورده‌اند. به مدت یک دهه، حوزه مدیریت دانش با شرکت‌هایی سروکار داشت که در مدیریت مؤثر فرآیندهای دانشی خود ناموفق بودند و این شکست‌های پی‌درپی منجر شد که جامعه محققان، نظام مدیریت دانش را "مرده" تلقی کنند.

عدم موفقیت بسیاری از طرح‌های مدیریت دانش، چنانکه ذکر گردید، نیاز به رویکردی متفاوت به مدیریت کارهای دانشی را دامن زده است. در این مقاله، با الهام از دیدگاه ساختارگرای اجتماعی دانش2 ، بحث خواهیم کرد که چگونه با ظهور "KM 2.0" بر مبنای فناوری‌های مردم‌سالارانه وب 2.0، انقلابی در مفاهیم مدیریت دانش پدید خواهد آمد. تفاوت برجسته بین مفهوم سنتی مدیریت دانش و KM 2.0 در حقیقت تفاوت در درک صحیح از آنچه "دانش" نامیده می‌شود، است. بدین معنا که KM 1.0 دیدگاهی مالکیت‌گرا بر دانش به عنوان "چیزی که افراد آن را دارا می‌باشند" را دنبال می‌کند، درحالیکه KM 2.0 یک رویکرد عمل‌گرایانه نسبت به دانش به عنوان "چیزی که افراد انجام می‌دهند"، دارد. این دو نقطه‌نظر متفاوت از ماهیت دانش، بنیان مدیریت دانش سنتی را متحول ساخته و در نتیجه باعث شکل‌گیری مجدد عناصر اصلی مدیریت دانش (افراد، فرآیندها و فناوری) می‌گردد. در ادامه تحلیل و مقایسه‌ای از KM 1.0 و KM 2.0 به عمل آمده و تشریح می‌گردد که سازمان‌ها چگونه می‌توانند با استفاده از این مفهوم نوظهور، از "مرگ مدیریت دانش3 " جلوگیری به عمل آورده و در نتیجه فعالیت‌های مدیریت دانشی خود را بهینه نمایند.


 
قـدرت کلمـات را دسـت کـم نگیـرید!
ساعت ۸:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٩  کلمات کلیدی: انرژی ، سخنرانی ، آداب معاشرت ، آئین زندگی

گروه اینترنتی ایران سان | www.IranSun.net

کلمات، تاثیر شگرفی روی ناخودآگاه دارند. ناخودآگاه بدون آنکه منظورمان را بداندهر چه بگوییم خوب یا بد برایمان خلق می کند. لذا لازم است برای دستیابی به موفقیت از کلمات مثبت و دارای انرژی مثبت جداَ استفاده کنیم.
با این که مفهوم کلی عبارت "من بیمار نیستم" مثبت است اما کلمه "بیمار" واژه منفی است. ضمیر ناخودآگاه به منظور و مفهوم کاری ندارد، بلکه روی کلمات متمرکز می شود. به عنوان مثال در جمله "فراموش نکنی در هنگام برگشتن نان بخری" احتمال فراموشی بیشتر از زمانی است که می گوییم "یادت باشد که هنگام برگشتن نان بخری"، زیرا در حالت اول ناخودآگاه بر روی فراموشی تمرکز می کند و در حالت دوم بر روی به یاد ماندن.
و یا مثلاَ برای آرام شدن یک نفر جمله "آرام باش" بیشتر از جمله "داد نزن" تاثیر دارد و همچنین به کار بردن جملاتی از قبیل "خسته نباشی"، "دستت درد نکند" و... در ناخودآگاه تاثیر منفی می گذارد و باعث افزایش خستگی، درد و... می شود.
وقتی درباره چیزی واژه بد را به کار می بریم باید بدانیم در جهان چیز منفی و بدی وجود ندارد. وقتی چیزی بد تلقی می شود، در واقع به ما خبر نبودن خوبی می دهد. پس چه بهتر است که به جای بد بگوییم ناخوب. هر گاه ذهنتان را از امواج منفی (افکار، کلام، عادات و... ) تخلیه کنید آنگاه شاهد هجوم شادی و آرامش خواهید بود.


 
به جای پدرم درآمد؛ بگوییم : خیلی راحت نبود

به جای خسته نباشید؛ بگوییم : خدا قوت

به جای دستت درد نکنه ؛ بگوییم : ممنون از محبتت، سلامت باشی

به جای ببخشید مزاحمتون شدم؛ بگوییم : از این که وقت خود را در اختیار من گذاشتید متشکرم

به جای گرفتارم؛ بگوییم : ‌در فرصت مناسب با شما خواهم بود

به جای دروغ نگو؛ بگوییم : راست می گی؟ راستی؟

به جای خدا بد نده؛ بگوییم : خدا سلامتی بده

به جای قابل نداره؛ بگوییم : هدیه برای شما

به جای شکست خورده؛ بگوییم : با تجربه

به جای فقیر هستم؛‌بگوییم : ثروت کمی دارم

به جای بد نیستم؛ بگوییم :‌ خوب هستم

به جای بدرد من نمی خورد؛ بگوییم : مناسب من نیست

به جای مشکل دارم؛ بگوییم : مسئله دارم

به جای جانم به لبم رسید؛ بگوییم : چندان هم راحت نبود

به جای فراموش نکنی؛ بگوییم : یادت باشه

به جای من مریض و غمگین نیستم؛‌ بگوییم :‌ من سالم و با نشاط هستم

به جای غم آخرت باشد؛ بگوییم : شما را در شادی ها ببینم

به جای جملاتی از جمله چقدر چاق شدی؟، چقدر لاغر شدی؟، چقدر خسته به نظر می‌آیی؟، چرا موهات را این قدر کوتاه کردی؟، چرا ریشت را بلند کردی؟، چراتوهمی؟، چرا رنگت پریده؟، چرا تلفن نکردی؟، چرا حال مرا نپرسیدی؟

بگوییم: سلام به روی ماهت، چقدر خوشحال شدم تو را دیدم، همیشه در قلب من هستی ....

منبع:Mohammad Mehrzadi

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED


 
سمینار آینده پژوهی
ساعت ۸:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٩  کلمات کلیدی: کنفرانس، همایش، سمینار ، آینده پژوهی ، مدیریت استراتژیک ، استراتژی

مدرس : دکتر سعید خزایی

 • دکتری آینده پژوهی 
 • دکتری مدیریت منابع انسانی 
 • رئیس مرکز آینده پژوهی حوزه توسعه کاربرد فناوری های پیشرفته دفاعی 
 • مدیر گروه آینده پژوهی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور (وزارت علوم)
 • مدیر مرکز آینده پژوهی دانشگاه تهران

 آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED


 
روابط عمومی و برنامه ریزی
ساعت ۸:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٩  کلمات کلیدی: برنامه ریزی ، روابط عمومى ، استراتژیک

 انسانها با حرکت در مسیر تکامل و رشد عقلانی خود، به‌تدریج برضرورت برنامه‌ریزی در زندگی واقف شدند و آن را به منزله ابزاری در خدمت مدیریت و رهبری نظامهای اجتماعی، مورد توجه قرار دادند. سازمانها و موسسه‌های اداری امروز، به حدی پیچیده شده‌اند که بدون اقدام به برنامه‌ریزی‌های دقیق، امکان ادامه حیات ندارند. برنامه‌ریزی مستلزم آگاهی از فرصتها و تهدیدهای آتی و پیش‌بینی شیوة مواجهه با آنهاست برنامه ریزی از وظایف بسیار مهم مدیران است و با سایر وظایف آنها نیز ارتباط دارد.

اگر نگرش مبتنی بر برنامه‌ریزی به سراسر زندگی افراد تسری یابد، نوعی تعهد به عمل بر مبنای تعقل و تفکر آینده‌نگر و عزم راسخ بر استمرار آن، ‌برایشان ایجاد می‌شود. بعلاوه تحقق اهداف فردی و سازمانی نیز مستلزم برنامه‌ریزی است.
به طوری که حتی برای نیل به اهدافی بسیار جزئی و زودگذر نیز باید برنامه‌ریزی شود.

در واقع نیاز به برنامه‌ریزی از این مسأله ناشی می‌شود که همه سازمانها با فعالیت‌  در محیطهای پویا، درصدد آنند که منابع محدود خود را برای رفع نیازهای متنوع  و رو به افزایش خود صرف کنند. یکی از این محیطها روابط عمومی است . زیرا  روابط عمومی در جریان تمام برنامه ریزیهای سازمانی نقش مهمی را عهده دارد چرا که هم در شناخت فرصتها و تهدیدها به برنامه ریزان کمک شایان توجهی را می نماید و هم با دسترسی به نیاز مخاطبان تلاش برنامه ریزان را به سمتی متمرکز می کند که برآورنده نیاز مخاطبان باشد و این امر خود زمینه ساز جنب منفعت برای سازمان خواهد بود.

 این مساله هم محقق نخواهد شد مگر با برنامه ریزی در روابط عمومی که مستلزم شناخت ازاهداف، ضرورتها، کارکردها و اقسام برنامه ریزی می باشد.


 
وظایف روابط عمومی
ساعت ۸:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٩  کلمات کلیدی: همایش ، تبلیغات ، مستند سازی ، خبر

بخشی از فعالیتها و توانمندیها و خدمات روابط عمومی ها را به شرح ذیل است :

الف . انتشارات :

1.       تامین کتب و نشریات تخصصی مورد نیاز روابط عمومی ها

2.       آماده سازی نشریات و تهیه  و  تدوین  خبرنامه  و  بولتن ها  و  بروشور های  اطلاع  رسانی   

3.    مشاوره در انجام امور تبلیغاتی ویژه روابط عمومی ها ( طراحی و چاپ پوستر ، فولدر ، کارت پستال ، بروشور و انجام تبلیغات در نشریات و .... )

ب. روابط عمومی الکترونیک :

4.    خدمات روابط عمومی الکترونیک ( راه اندازی وبلاگ ، راه اندازی پادکست ، راه اندازی و مدیریت خبرنامه الکترونیک ، ارسال پیامک گروهی و .... )

5.       طراحی  وب سایت و پایگاه  های اطلاع رسانی ویژه  روابط عمومی

6.        طراحی و مدیریت و پایش نظامهای اطلاع رسانی 

7.       روابط عمومی تلفن همراه

ج : خدمات مشاوره ای :

8.       انجام طرحهای تحقیقاتی ( نظرسنجی و افکارسنجی نظام پیشنهادها و تحلیل محتوای مطبوعات ) در حیطه روابط عمومی

9.        ارزیابی و سطح بندی کیفی فعالیتهای روابط عمومی و گزینش و معرفی روابط عمومی برتر در مجموعه یک دستگاه

10.   آسیب شناسی و ارائه برنامه بهبود فعالیتهای روابط عمومی

11.   ارائه مشاوره  در زمینه های مختلف روابط عمومی  به سازمان های  دولتی و غیر دولتی  

12.   ارائه مشاوره و مشارکت در برگزاری سمینارها  ،  همایش ها  ،  کنفرانس ها  و  نمایشگاه ها و جشنواره ها   

13.   برنامه ریزی و برگزاری کارگاه ها  و  دوره های آموزشی تخصصی  ویژه  روابط  عمومی

14.   ارائه مشاوره در خصوص راه اندازی و تجهیز سالن آمفی تئاتر ، سالن جلسات ، تجهیزات سمعی و بصری

15.     هماهنگی، تولید و پخش برنامه‌های تلویزیونی  ( کلیپ ، تیزر ، زیر نویس ، فیلم مستند ، گزارش عملکرد ، .... )

16.   مستند سازی فعالیتهای سازمان از طریق تهیه عکس و فیلم

17.   تهیه خبر ، گزارش ، عکس و فیلم از فعالیتهای ادارای

 

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED


 
کاوش داده‌ها برای کشف تقلب
ساعت ۸:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٩  کلمات کلیدی: صورتهای مالی ، سرمایه ، داده‌کاوی ، تصمیم‌گیری

قلبهای صورتهای مالی به‌شکل چشمگیری توجه عموم جامعه، رسانه‌ها، سرمایه‌گذاران، جامعه مالی و قانونگذاران را به‌خود جلب کرده و این به‌خاطر چندین تقلب مشهوری است که در شرکتهای بزرگی از قبیل انرون، لوسنت و ورلدکام در طول سالیان گذشته روی داده است. گزارشگری متقلبانه در ‌صورتهای مالی بیشتر از طریق بیش‌اظهاری داراییها، فروشها و سود و کم‌اظهاری بدهیها، هزینه‌ها و زیانها، انجام می‌شود (Yue et al., 2007). تقلب، یک دلیل بااهمیت برای شکست بسیاری از شرکتهاست و به‌ویژه، به بازارهای سرمایه آسیب می‌رساند؛ چرا که سرمایه‌گذاران، اعتباردهندگان و تحلیلگران مالی در تصمیم‌گیری‌هایشان بر ‌صورتهای مالی در دسترس عموم، متکی هستند و به آنها اعتماد می‌کنند (Ata & Seyrek, 2009).

استانداردهای حسابرسی، شرکتهای حسابرسی را ملزم به کشف تقلبهای مدیریت می‌کند. این الزام، نیاز به کشف اثربخش تقلبهای مدیریت را افزایش می‌دهد. اما، کشف تقلبهای مدیریت با استفاده از رویه‌های حسابرسی معمول، کاری بس دشوار است. نخست به این دلیل که آگاهی اندکی در رابطه با ویژگیهای تقلب مدیریت وجود دارد؛ دوم اینکه با توجه به فراوانی اندک آن، اغلب حسابرسان تجربه لازم برای کشف آن را ندارند. سرانجام اینکه مدیران عامل، مدیران مالی و حسابداران به عمد تلاش می‌کنند تا حسابرسان را فریب دهند (Fanning & Cogger, 1998). برای آن دسته از مدیرانی که محدودیتهای یک حسابرسی را می‌شناسند، رویه‌های حسابرسی استاندارد ممکن است نابسنده باشد. این محدودیت‌ها نیاز به رویه‌های تحلیلی اضافی برای کشف اثربخش ‌صورتهای مالی متقلبانه را گوشزد می‌کند. آمار و روشهای داده‌کاوی به‌طور موفقیت‌آمیزی برای کشف فعالیتهایی مانند پولشویی، تقلبهای کارت اعتباری تجارت الکترونیک، تقلبهای ارتباطات از راه دور، تقلبهای بیمه‌ای و نفوذهای رایانه‌ای به‌کار رفته‌اند. البته، کشف تقلب در ‌صورتهای مالی موضوعی پیچیده و کشف آن نیز مشکل است (Yue et al., 2007). هدف اصلی این مقاله، ارائه مروری بر فرایندهای داده‌کاوی به‌کاررفته در راستای کشف تقلبهای مالی، به‌ویژه تقلب در ‌صورتهای مالی است. 


 
نخستین جشنواره اقتصاد دریا‌
ساعت ۳:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٧  کلمات کلیدی: اقتصاد ، دریا ، ایران

حسن تیمورتاش در نشست خبری اظهار داشت: صنایع دریایی و فراساحلی ایران در سطح منطقه و جهان، ظرفیت‌ بالقوه و پتانسیل‌ بالایی دارد.

وی اضافه کرد: اتحادیه مالکان کشتی ایران برای افزودن بر جذابیت سرمایه‌گذاری در دریا و به منظور ترغیب سرمایه‌گذاران به استفاده از موقعیت‌های ممتاز دریایی و سواحل ایران، به صورت سالانه جشنواره‌ای را با عنوان اقتصاد دریا برگزار می‌کند.

تیمورتاش در تشریح اهداف این گردهمایی بزرگ صنعت دریایی کشور، توضیح داد: برگزاری این جشنواره موقعیتی است که شرکت‌ها و شخصیت‌هایی که در طول سال فعالیت‌های ثمربخش و تأثیرگذاری در حوزه دریا و سواحل کشور انجام داده‌اند، مورد قدردانی قرار گیرند.

دبیر اتحادیه مالکان کشتی ایران اضافه کرد: این کار در کنار برنامه‌هایی که از سوی سازمان بنادر و دریانوردی به منظور قدردانی از دریانوردان و فعالان دریایی کشور انجام می‌گیرد، توسط اتحادیه اجرا می‌شود.

تیمورتاش اظهار داشت: اتحادیه مالکان کشتی ایران گروه بزرگی از کارشناسان برجسته فعالیت‌های دریایی و اقتصادی کشور را برای تدوین مقررات و آماده کردن مقدمات کار به همکاری دعوت کرده است؛ ضمن آنکه عملیات انتخاب شرکت‌ها و شخصیت‌هایی که تندیس‌های افتخار به آنان تعلق می‌گیرد، به گروه دیگری از کارشناسان با تجربه و دارای صلاحیت در بخش‌های مرتبط واگذار شده است.

دبیر ستاد اجرایی جشنواره‌ اقتصاد دریا‌ بیان کرد: با برگزاری این گردهمایی شرکت‌های برتر در ارائه خدمات نمایندگی کشتیرانی، مؤسسه‌ آموزشی دریایی، شرکت کشتیرانی در ارائه‌ خدمات به مشتریان، شرکت‌های فعال در گسترش سرمایه‌گذاری در بخش فراساحلی، نوآوری و فناوری‌های جدید در صنعت فراساحلی معرفی خواهند شد.

تیمورتاش تاکید کرد: در این جشنواره، کشتی‌سازی برتر در ارائه‌ خدمات بازرسی فنی، ارائه خدمات بندری، بندر و بیمه برتر در ارائه‌ خدمات به بخش تجاری دریا و شرکت برتر در رعایت موازین زیست محیطی و رسانه دریایی برتر معرفی خواهند شد.

دبیر ستاد اجرایی جشنواره اقتصاد دریا با تشریح مهمترین معیارهای انتخاب شرکت‌های برتر در صنایع دریایی و فراساحلی ایران، گفت: میزان رشد فعالیت شرکت در طول یک سال گذشته، استمرار کافی در حرفه و حضور مرتب در جلسات حرفه‌ای و رعایت جوانب فنی خدمت رسانی به صاحبان کالا از مهم ترین معیارها هستند.

تیمورتاش افزود: همچنین حضور مؤثر شرکت‌ها در هم اندیشی‌های دریایی، دستاورد شرکت‌ها در ارائه خدمات، مشتری مداری و رضایت مشتریان از روند دریافت خدمات و سرمایه‌گذاری‌های فعال و موثر در بخش‌های مرتبط فن آوری‌های مقرون به صرفه، نوآوری و بهبود کیفیت و سرمایه‌گذاری در بخش فراساحل با اقتصاد دریا از دیگر معیارهای انتخاب شرکت برتر دریایی در جشنواره اقتصاد دریا خواهد بود.

بنابراین گزارش نخستین جشنواره اقتصاد دریا هشتم بهمن ماه امسال با حضور مقامات دولتی و کشوری، فعالان صنایع دریایی و فراساحل و مسئولان اقتصادی در تهران برگزار می‌شود.

 آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED


 
کتاب «جعبه ابزار تبلیغات ایران»
ساعت ۳:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٧  کلمات کلیدی: کتاب ، تبلیغات ، مطالعه ، بازاریابی

گفتگو با «مجتبی محمدیان» نویسنده کتاب «جعبه ابزار تبلیغات ایران»

کتاب «جعبه ابزار تبلیغات ایران»، نوشته «مجتبی محمدیان»، با یادداشتی از دکتر محمود محمدیان، از انتشارات مهربان نشر، روانه بازار شد. از این رو گفتگویی با نویسنده این کتاب انجام دادیم که در ادامه آمده است:
به گزارش خبرنگار مارکتینگ نیوز، با اعلام این مطلب که مطالعه ی کتاب «جعبه ابزار تبلیغات ایران»، باعث افزایش سواد کاربردی کارفرمایان، خواهد شد، تاکید کرد: از آنجا که عدم همزبانی میان شرکتهای تولید کننده محصول و شرکتهای تبلیغاتی، مشاهده می شود، لذا این کتاب به گردآوری و تعریف 300 واژه رایج صنعت تبلیغات، پرداخته است. 
وی افزود: نکته قابل اهمیت در این کتاب، بحث اصطلاحات تبلیغاتی کاربردی، در فضای تبلیغات ایران، است، که شکل کاملا ساده و با مثالهای کاربردی، بیان شده است.
نویسنده کتاب «جعبه ابزار تبلیغات ایران»، درباره بخشهای اصلی این کتاب، گفت: این کتاب شامل 5 بخش اصلی است که مفاهیم این بخشها عبارت است از: 
         بخش اول: 10 اصطلاح رایج در حوزه بازاریابی
         بخش دوم: اصطلاحات رایج در حوزه رادیو و تلویزیون
         بخش سوم: اصطلاحات رایج در حوزه تبلیغات محیطی
         بخش چهارم: اصطلاحات رایج در حوزه تبلیغات چاپی 
         بخش پنجم: اصطلاحات رایج در حوزه تبلیغات مجازی
محمدیان، درباره مخاطبان این کتاب، تصریح کرد: این کتاب برای، همه ی علاقه مندان به حوزه تبلیغات نوشته شده ولی مخاطبان اصلی این کتاب مدیران ،کارشناسان و مسئولان تبلیغات در شرکتهای تولید کننده، محسوب می شوند. 
وی درباره جایگاه تبلیغات، در ایران، افزود: با توجه به بستر قانونی و فرهنگی موجود در جامعه می توان گفت شاهد پیشرفت قابل ملاحظه تبلیغات، طی 2 سال گذشته هستیم، ولی در مقایسه با سایر کشورهای موفق، هنوز در مرحله نخستین قرار داریم. 
محمدیان، تاکید کرد: برای موفقیت در عرصه تبلیغات 3 رکن باید تقویت شود:
- تقویت نگرش دولت نسبت به تبلیغات
- پرورش آژانسهای تبلیغاتی موفق
- تخصصی شدن نگرش کارفرمایان نسبت به تبلیغات و تقویت اعتماد آنها به شرکتهای تبلغاتی
نویسنده کتاب «جعبه ابزار تبلیغات ایران»، در پایان، با اعلام این مطلب که تبلیغات حلقه ای از بازاریابی محسوب می شود، خاطرنشان کرد: در بازاریابی هدفمند، تبلیغات جزء زنجیره های پایان فرآیند بازاریابی محسوب می شود.
علاقه‌مندان می‌توانند این کتاب را از فروشگاه انتشارات بازاریابی، واقع در خیابان انقلاب، ابتدای خیابان ۱۲ فروردین، پاساژ کتاب فروردین، تهیه و یا از طریق تماس با تلفنهای ۷۱ و ۶۶۴۰۸۲۵۱(۰۲۱) سفارش خود را اعلام کنند.

منبع:mrfi.ir

 آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED


 
تیپ های شخصیتی مختلف و ارتباط موثر با آنها
ساعت ۳:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٧  کلمات کلیدی: موفقیت ، شخصیت ، ارتباط ، سبک زندگی

هر انسانی در دنیا بر اساس سبک زندگی اش، تجربیات بدست آورده و ... شخصیتش به یکی از تیپ های شخصیتی نزدیکتر است. هدف اصلی، شناخت درست آن است و اینکه چگونه با هر فردی ارتباطی موثر برقرار کنیم. 
همه ما آدم ها بنا به نیازهایی که داریم هر روز با افرادی در محل کار، تحصیل، خیابان، مترو، اتوبوس، مغازه و ... در ارتباط هستیم. گاهی در اولین برخورد یا اولین نگاه احساس بدی به ما دست می دهد و همین باعث می شود ادامه ارتباط باعث بحث و جدل شود و به هر دلیلی به مقصودمان نرسیم.

ممکن است شما در روابط خانوادگی دچار مشکل شده باشید. در صورتی که نیازمند ادامه ارتباط هستید، از طرفی گرفتار حرف و حدیث هایی شده اید که هیچ وقت تمامی ندارد و در هر بار ارتباط باعث گرفتاری های بیشتر شما می شود.

به راستی مشکل کجاست؟ مشکل شمایید؟ مشکل آنها هستند؟

گاهی پاک کردن سوال، راه حل مشکل نیست. بارها دیده اید که حتی قطع رابطه اوضاع را نه تنها بهتر نکرده بلکه بدتر نیز کرده پس چگونه باید بر این دسته از مشکلات فائق آمد؟
می خواهیم شما را با راه حل های علمی آشنا کنیم. هر فردی مدل شخصیتی ویژه خود را دارد و با توجه به مدل شخصیتی اش با هر موضوعی یا شخصی رفتار می کند. ممکن است این سوال برایتان پیش آید که به تعداد افراد روی زمین مدل شخصیتی وجود دارد و شما نمی توانید تمام عمرتان را صرف شناخت آنها کنید. اخیرا روش نوینی در شخصیت شناسی با نام اینیاگرام ارایه شده است، یعنی مدل نُه گانه که افراد به 9 تیپ شخصیتی تقسیم می شوند که خود این 9 دسته نیز در 3 دسته:

1- احساسی

2- فکری و ذهنی

3- جسمی و حرکتی قرار دارند.

 به طور کلی هر انسانی در دنیا بر اساس زندگی اش، تجربیاتش و ... شخصیتش به یکی از این مدل ها نزدیکتر است. هدف اصلی، شناخت درست تیپ شخصیتی افراد است و اینکه چگونه با هر فردی ارتباطی موثر برقرار کنیم.
در ابتدا به معرفی کامل شخصیت افراد کمال طلب می پردازیم که بیشترین اشتیاق آنها تمایل به درستی و کمال و بزرگترین ترسشان دارای عیب بودن است.

شخصیت کمال گرا
ویژگی ها: افراد متعلق به این تیپ بیشتر اوقات عصبانی هستند، سختگیرند، دایم ایراد می گیرند، انتقاد می کنند، بسیار تمیز و منظم هستند، مودبند، کمی وسواسی هستند، بهترین ها را می خواهند، کیفیت برایشان اهمیت خاصی دارد، برای کمیت ارزشی قایل نیستند، هرگز کیفیت را فدای کمیت نمی کنند، بسیار مسوول هستند، از وجدان اخلاقی بالایی برخوردارند، این افراد صفر و یکی هستند، و بر این باورند که همواره یک راهِ درست برای مواجه شدن با هر مشکلی وجود دارد، ایده آل گرا هستند، ترس از خوب نبودن و کامل نبودن آنها را داغان می کند، برای بهبود بخشیدن به همه چیز تلاش می کنند، مشکل پسند هستند، تعجب نکنید اگر چندین بار برای خرید بروند و دست خالی بازگردند، اصلاح طلبی جزیی انکار نشدنی از وجودشان است، از اینکه با آنها شوخی کنید متنفر هستند و جدیت این افراد ویژگی بارزشان هست.

شخصیت کمال گرا

نحوه ارتباط موثر با افراد کمال گرا:

1- هرگز آنان را تحت فشار زمانی برای انجام کاری نگذارید.

2- از آنها ایراد نگیرید، حتی اگر ایرادی هم مطرح است در قالب پیشنهاد عنوان کنید.

3- هرگز آنها را سرزنش نکنید حتی اگر اشتباه کردند.

4- از نظم و دقتشان تمجید کنید

5- با آنها بدقولی نکنید.

بُعد مثبت: کارهایی را که نیاز به سازماندهی، نظم و طبقه بندی دقیق دارد بسیار دقیق انجام می دهند. بسیار دقیق، تیزبین، باوجدان، منظم و مبادی آداب هستند.

بُعد منفی: مشکل بزرگ کمال گراها عصبانیت، خشم و کینه است. اهل غر زدن هستند. در دیدن مشکلات و ایرادها بسیار حرفه ای اند.

برخی از شغل های مناسب:
- وزیر، معاون اداری
- مدیر اجرایی، مدیر فنی
- حسابدار
- برنامه ریز مالی، مشاور
- برنامه ریز شهری
- دادستان
- برنامه نویس کامپیوتر
- جراح


شخصیت کمک گرا، امدادرسان و مهربان
ویژگی ها: افراد متعلق به این گروه شدیدا مهربان هستند و عاشق کمک کردن به دیگران. اغلب برای کمک منتظر درخواست دیگران نیستند و به محض اینکه احساس کنند جایی حضورشان نیاز است درنگ نمی کنند. همیشه به فکر دیگران هستند. دیگرخواهی این افراد بر خود اولویت دارد به گونه ای که اول نیازهای دیگران را می بینند و سپس خود را. این افراد دوست دارند مشکلات دیگران را حل کنند و برای این کارشان مورد توجه و قدردانی قرار گیرند. کمک گراها بسیار مهمان نواز، خونگرم و دوست داشتنی هستند. آنها دوستان بسیاری دارند، خوش قلب، احساساتی، دلسوز و سخاوتمند هستند.

شخصیت امدادگرا

نحوه ارتباط موثر با افراد امدادرسان:
1- با آنها مهربان باشید. از کارهایشان قدردانی کنید.

2- کمک گراها در دایره توجه قرار دارند. در ارتباط با یک فرد کمک گرا بی توجه و غافل نباشید چون سریع ناراحت می شوند و غصه می خورند.

3- حساس هستند. مواظب باشید به احساسات آنها خدشه وارد نشود.

4- از آنها، خوبی ها و نکات مثبتشان جلوی جمع تعریف و تمجید کنید.

بُعد مثبت: برونگرا، خوش قلب، معاشرتی، اهل جمع و گروه، مسوولیت پذیر و بسیار دست و دلباز و تعارفی است.

بُعد منفی: بسیار دگرخواه است و خود را فدای دیگران می کند. دائم به نیازهای دیگران توجه دارد و می خواهد نیازهای آنان را حل کند. گاهی در این مسیر افراطی عمل می کند.

برخی از شغل های مناسب:
- معلم
- طراح مُد
- فروشنده
- پیشخدمت
- طراح گرافیک
- مامور آتش نشانی
- پرستار
- برنامه ریز عروسی
- امدادگر
- خدمات پس از فروش، پیگیری رضایت مشتریان


شخصیت موفقیت طلب
ویژگی: افراد متعلق به این گروه پرانرژی، فعال، کاردان، هدفگرا و با اعتماد به نفس هستند. این افراد دوست دارند مفید واقع شوند و یک لحظه هم بیکار نمانند. برای آنها مهم است که موفق باشند. موفقیت های دیگران را با خود می سنجند و ارزش گذاری می کنند. این افراد به دلیل توانایی فوق العاده در روابط اجتماعی نزد مردم بسیار محبوب هستند، بزرگترین ترس این افراد احساس پوچی و بیهودگی است. 

خواستار موفقیت هستند تا بتوانند به گونه ای خود را نشان دهند. آنقدر به فکر خواسته ها و اهدافشان هستند که گاهی وجود خود را فراموش می کنند، حتی ممکن است به جسمشان صدمه وارد کنند. به خوبی آموخته اند آنچه برای دیگران مهم و با ارزش است چیست و آن را انجام می دهند. می ترسند اگر موفق نشوند تحقیر شوند. علاقمند به جمع کردن مدارک گوناگون هستند.

شخصیت موفقیت گرا

نحوه ارتباط موثر با افراد موفقیت طلب:
1- به آنها احترام زیادی بگذارید. آنها همانند امدادگراها توجه طلب و تایید طلب هستند. از موفقیت هایشان نام ببرید، در حضور دیگران آنها را به خاطر موفقیت ها، تلاش ها و پیشرفت هایشان تمجید کنید. حواستان باشد سعی نکنید فیلم بازی کنید چون سریع متوجه می شوند زیرا افراد تیزی هستند.
2- از این افراد خرده نگیرید. اگر ایرادی وجود دارد بهتر است تشویقی مطرح کنید.

3- اگر در مواجهه با مساله ای موفق نیستند، موضوع را از بعد مثبت شروع کنید و از تلاشی که برای آن کرده اند صحبت کنید، با این کار نیروی دوباره می گیرند و این بار قطعا موفق می شوند.

4- از سرزنش و تحقیر کردن آنها به هیچ نتیجه ای نمی رسید.

بُعد مثبت: آدم های سریعی هستند. شدیدا انعطاف پذیرند. وقتی تصمیم بگیرند چیزی را به دست بیاورند معطل نمی کنند و به دنبال کسب نتایج هستند.

بُعد منفی: خودشان را با موفقیت هایشان می سنجند. در اثر تلاش و کوشش و کار زیاد خود را فراموش می کنند.


برخی از شغل های مناسب:
- نوازنده، بازیگر
- مدیر روابط عمومی
- وکیل
- معاون اجرایی
- دستیار شخصی افراد بانفوذ، قدرتمند یا معروف
- نویسنده
- فروشنده، بازاریاب
- فعال سیاسی یا سیاستمدار
سخنران الهام بخش
- مربی کسب و کار و مشاور زندگی

 منبع : مجله برترین ها و برندتک

 آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED


 
۳ مهارت کارآفرینی که دانشگاه آموزش داده نمیشود
ساعت ۳:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٧  کلمات کلیدی: اقتصاد ، کسب و کار ، مدیریت ، استخدام

اگر فکر میکنید همه چیز را در دانشگاه یاد میگیرید، این مقاله را با دقت بیشتری بخوانید.

در رشته های MBA مطالب خوبی مانند بازاریابی٬ استراتژی٬ حسابداری٬ اقتصاد و خیلی نکات مهم دیگه آموزش داده میشه که به شما کمک می کنه که کسب و کار  خودتون رو راه اندازی کنید.

 اما پس از مدت زمانی کوتاه بعد از راه اندازی کسب و کار خودتون٬ متوجه میشید برخی مطالب هست که برای مدیریت و توسعه کسب و کارتون مهم بوده و شما اون ها رو یاد نگرفتید.

 

۱. چطوری کد بنویسید:

اگه شما یه شرکت تکنولوژی راه اندازی میکنید. این احتمال وجود داره که شما ( و یا یکی از افرادی که استخدام کنید) بخواهید یک نرم افزار بسازید.

 هیچ وقت لازم نیست که خود شما مستقیما کد بنویسید یا با بانک اطلاعاتی کار کنید٬ اما خیلی وقت ها شرایطی پیش میاد که شما باید خیلی سریع اون رو رفع کنید. و احتمال داره که برنامه نویس های شما در اون زمان درگیر رفع مشکلات دیگه ای باشن. برای همین بد نیست که کمی MySQL یاد بگیرید. (البته سعی کنید که چیزی رو خراب نکنید)

 خیلی وقت ها هم لازم هست که یک صفحه ساده رو طراحی کنید. ولی امکان داره دوباره تیم برنامه نویسی شما درگیر کار روز پروژه ی خاصی باشه. برای همین بد نیست که با فتوشاپ آشنا بشید و کمی از HTML یادبگیرید. اصلا لازم نیست که کلاس PHP برید ولی باید بتونید در حد کم متوجه بشید که داره توی کد چه اتفاقی می افته.

جدای اینکه این سطح از دانش به شما کمک می کنه کارهای کوچیک رو خودتون انجام بدید٬ به شما کمک می کنه که خیلی بهتر محصول خودتون رو بشناسید. البته شناخت محدودیت های تکنولوژی که شما از اون ها استفاده می کنید هم به شناخت شما از کسب و کارتون کمک زیادی می کنه. 

  

۲. چطوری بفروشید

 اگه کلاس مذاکره رو گذروندید و با استراتژی فروش آشنا هستید٬ احتمالا با مشتری ها تماس میگیرید٬ برای اون ها ایمیل ارسال می کنید٬ محصول رو به مشتری معرفی می کنید و در نهایت از چپ و راست برگشت می خورید.

 شما باید بدونید که چطوری پول دربیارید و به زودی این رو یادخواهید گرفت. فروش شما رو به مشتری نزدیک می کنه و به شما کمک می کنه که مدل تجاری خودتون رو با توجه به نیاز بازار تغییر بدید.

بهترین راه برای یادگرفتن فروش این هست که تلفن رو بردارید و با یکی از مشتری ها تماس بگیرید٬ اگه هنوز محصول ندارید یک محصول دیگه رو بفروشید. 

 موفقیت ها و شکست های شما در این تماس ها به شما اطلاعات فوق العاده ای میده درباره ی اینکه چطوری محصولتون رو معرفی کنید.

 

 

۳. چطوری استخدام کنید

 یادگرفتن اینکه چطوری یک نیروی کار جدید استخدام کنید رو در هیچ کلاسی درس نمیدن٬ این بیشتر شبه یک هنر هست. اما به کارگرفتن نیروی کار جدید یکی از مهم ترین کارهایی هست که شما به عناون تاسیس کننده شرکت باید انجام بدید.

 به کار گرفتن نیروی جدید شبیه فروش محصول هست. شما شرکت خودتون رو به ادم ها معرفی می کنید و از اون ها می خواهید که زمان و آینده خودشون رو در شرکت شما سرمایه گزاری کنن.

مثل فروش٬ راحت ترین راه این هست که وارد کار بشید و با افراد زیادی تا جایی می کنید صحبت کنید. شما باید متوجه بشید که این افراد از کارکردن با شما خوشحال هستن یا نه. 

 به عنوان یه پایه گزار٬ خیلی وقت ها فکر می کنیم که فقط لازمه که یک ایده داشته باشیم. و بعد افراد متخصص رو برای زمینه های کاری استخدام کنیم.  

ولی اشنا بودن با کدنویسی٬ فروش و استخدام نیرو های جدید٬ به شما دید بهتری میده و کمک می کنه که با لایه های مختلف کسب و کار خودتون آشنا بشید. با اجرای کار بهتر آشنا بشید و بتونید تصمیم های بهتری برای موفقیت کسب و کار خودتون بگیرید.

 پی نوشت: این مطلب خلاصه ای است از مقاله 3 Entrepreneurial Skills You Won't Learn In Business School که در سایت Forbes منتشر شده. ترجمه این مطلب تا حدودی شما رو با موضوع اشنا می کنه ولی اگر به زبان انگلیسی حتی آشنایی نصبی دارید هم پیشنهاد می کنم که یک بار اصل مقاله به زبان انگلیسی رو بخونید.

منبع: karya.ir

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED


 
مدیریت دانش اجتماعی جهانی
ساعت ۳:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٧  کلمات کلیدی: مدیریت دانش
 وب 2 و نرم‌افزارهای اجتماعی، تبادل دانش داخل و بین سازمان‌ها را متحول ساخته‌اند. این مورد ادعایی است که مشاوران و شرکت‌های توسعه‌دهنده نرم‌افزارهای اجتماعی مطرح می‌نمایند. در این مقاله، مدیریت دانش اجتماعی جهانی معرفی می‌شود. این مقوله به عنوان یکی از زمینه‌های تحقیقاتی آینده در زمینه‌ی مدیریت دانش که می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر عملکرد سازمان‌ها داشته باشد در نظر گرفته شده ‌است. تعداد بسیار زیادی از نرم‌افزارهای اجتماعی در سال‌های گذشته در زمینه مدیریت دانش مورد استفاده قرار گرفته‌اند. میکروبلاگ‌های درون و بین سازمانی، شبکه‌های اجتماعی، و ویکی‌های سازمانی مثال‌هایی از این دست می‌باشند. یکی از دلایل اصلی استفاده از نرم‌افزارهای اجتماعی قابلیت آن‌ها در ترمیم شکاف بین جهت‌گیری‌های تکنولوژی‌محور و انسانی مدیریت دانش است. در این مقاله، مشکلات کلیدی مدیریت دانش اجتماعی جهانی (GSKM) مورد بحث قرار می‌گیرد. یکی از مشکلات عمده، انتخاب ابزار مناسب بر اساس اهداف و فرآیندها بوده و جهت مقایسه تعدادی از نرم‌افزارهای اجتماعی، موانع اصلی و فعالیت‌های دانشی مرتبط با هرکدام در یک جدول بیان می‌گردد.

 
فقدان مهارت‏های بین فردی، تحمیل هزینه به سازمان
ساعت ۱٢:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٥  کلمات کلیدی: soft skill ، مهارت ، هوش هیجانی ، استرس

دکتر سیدمحسن فاطمی دارای فوق دکترای روان‌شناسی از دانشگاه هاروارد آمریکا است.
در حال حاضر در دپارتمان روان‌شناسی دانشگاه هاروارد، دانشکده روان‌شناسی دانشگاه تورنتو و دانشکده روان‌شناسی دانشگاه تهران تدریس می‌کند و تا به حال دروس مربوط به روان‌شناسی، آموزش و ارتباطات را در دانشگاه‏های زیادی از جمله بریتیش کلمبیا، مدرسه عالی روانکاوی بوستون، فینکس آمریکا، وسترن واشنگتن، سیتی‌یونیورسیتی سیتل آموزش داده است.
دکتر فاطمی در حوزه‌های مختلف درمان، روان‌شناسی رسانه، مدیریت اضطراب، مدیریت استرس و حضور و پویایی در لحظه (mindfulness) فعالیت دارد و سمینارها و کارگاه‌های مختلف آموزشی‏ای را در حوزه‌های هوش هیجانی ، زبان و روان‌شناسی مذاکره، مهارت‌های بین‌فرهنگی، مدیریت تعارض، مهارت‌های ارائه مطلب و تفکر خلاق برگزار کرده ‌است.
فاطمی علاوه بر تدریس در دانشگاه‌های مختلف، پروژه‌های آموزشی مختلفی را برای سازمان‌ها و شرکت‌های گوناگون در آمریکای شمالی، اروپا، و ایران اجرا کرده است. سفر ایشان به ایران و برگزاری دوره‏ مهارت‏های ارتباطی برای مدیران، بهانه‏ای‏ شد برای گفت‌وگو درباره لزوم یادگیری مهارت‏ها و فنون تاثیرگذار در ارتباطات و مذاکرات.
- آقای دکتر، در دنیای امروز اینکه افراد یک سازمان، مهارت‏های ارتباطی را بلد باشند، چقدر اهمیت دارد؟
پژوهش‏های جدیدی که در دنیا و در سازمان‏ها انجام شده، نشان می‏دهد بیش از 50 درصد مشکلاتی که در سازمان‏ها اتفاق می‏افتد، مربوط به نرم‌افزار و فقدان تسهیلات نیست، بلکه مشکلInterpersonal Communication  یا ارتباطات بین فردی است. فقدان مهارت‏های بین فردی هزینه‏های بسیار زیادی را برای یک سازمان ایجاد می‏کند. هم هزینه‏های مالی بسیار زیاد که مثلا بعضی سازمان‏ها200 میلیون دلار خرج هزینه‏های مربوط به استرس در سال می‏کنند و هم هزینه‏ های روان‌شناختی، عاطفی، از دست رفتن حافظه، تمرکز و تحلیل گرفته تا رفتارهای تکانه‏ای و Impulsive. بنابراین نداشتن مهارت‏های آموزشی می‏تواند هم تضادها و تعارض‏ها را زیاد کند و هم تشدید تعارض‏ها را به همراه داشته باشد. همچنین ممکن است تخریب‏هایی را در سطوح مختلف درون سازمانی و برون سازمانی در پی داشته باشد.


 
آموزش
ساعت ۸:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/۱  کلمات کلیدی: آموزش

18e82dfa-5e57-11e3-a931-12313d000856-large.pngآفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED