آفتاب ایرونی

این وب لاگ با هدف ایجاد مرکزیتی برای اطلاع رسانی و ایجاد ارتباط در محیط مجازی برای مدیران،مشاوران، متخصصین و پژوهشگران جهت هم افزایی و اثر گزاری در این حوزه مدیریت ایجاد شده است.و شامل یادداشت های از مدیریت فناوری اطلاعات، بانکداری، مدیریت اجرایی،مدیریت استراتژی، مدیریت برند، مدیریت روابط عمومی،مدیریت دانش، تعالی سازمانی، بهره وری، کارآفرینی، روانشانسی، اجتماعی و خانواده می باشد. و آفتاب ایرونی اشاره به اندیشه و قدرت مدیران و متخصصین ایرانی دارد.

کمی فکر!
ساعت ۱:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳۱  کلمات کلیدی:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
داستان یک فروشنده موفق
ساعت ۱:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳۱  کلمات کلیدی:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
ای یاور من در سختی هایم
ساعت ۱٢:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳۱  کلمات کلیدی: دعا

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
حکایت های آموزنده
ساعت ۱٠:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳٠  کلمات کلیدی: حکایت های آموزنده

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
گروه وایبری در جهت اهداف سازمان
ساعت ۳:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۸  کلمات کلیدی:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
برنده‌ی بزرگترین جایزه‌ی ریاضیات دنیا، از استراتژی طوفان ذهنی می‌گوید
ساعت ٧:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٧  کلمات کلیدی: تکنولوژی ، تفکر ، استراتژی

برنده‌ی بزرگترین جایزه‌ی ریاضیات دنیا، از استراتژی طوفان ذهنی می‌گوید

 استاد ایرانی دانشگاه استنفورد ایالات متحده، خانم دکتر مریم میرزاخانی که به عنوان اولین زن دنیا موفق به کسب بزرگترین جایزه‌ی ریاضی از کنگره‌ی جهانی ریاضیات شدند از ۲ استراتژی مهم ذهنی خود برای حل معادلات و رسیدن به این مقام می‌گویند.
دکتر مریم میرزاخانی به خاطر تلاش در حل معادلات پیچیده‌ی هندسه‌ی فضای مدول، موفق به کسب بزرگترین جایزه‌ی ممکن در رشته‌ی ریاضیات شدند. این جایزه که به نوبل ریاضی شهرت دارد از سال ۱۹۳۶ هر چهار سال یک بار اعطا می‌شود و ایشان اولین زنی هستند که موفق به کسب آن می‌شود. دکتر میرزاخانی قبل از کسب این مقام در مصاحبه‌ای با مجله‌ی کوانتا به تشریح تکنولوژی فکری (Brainstorm) که در حل مسائل پیچیده به کار می‌گیرند، پرداخته‌اند.

آرام و مستمر حرکت کنید

دکتر میرزاخانی می‌گوید فکر آرامی دارند و اجازه می‌دهد مسئله برای مدت خیلی زیادی در ذهنشان باقی بماند. بر خلاف بسیاری از ریاضی‌دانان که مسائل را به سرعت حل می‌کنند او به سراغ مسائلی می‌رود که بتواند ماه‌ها یا سال‌ها در مورد آن به کار بپردازد. از این نوع انتخاب مسائل نوع تفکر متفاوت وی نسبت به بقیه ریاضی‌دانان مشخص می‌شود. دکتر میرزاخانی می‌گوید:

مسائلی هستند که بیشتر از ده سال است در ذهن دارم اما هنوز چیز زیادی در موردش نمی‌توانم بگویم.

این روند آهسته‌ی تحقیق و پژوهش نشان می دهد دوره‌ی مخترعانی که لحظه‌ای اندیشه‌ای طلایی به مغزشان می‌رسید و دنیا را تغییر می‌دادند (داستان افتادن سیب و نیوتن) به پایان رسیده است. دانشمندان باید سال‌ها برای حل یک مسئله رنج بکشند تا با طوفان ذهنی بتوانند مساله را حل کنند.

روانشناس معروف میهالی چیکزنمیهالی در باره‌ی طوفان فکر (Brainstorm) می‌گوید:

نوعی تغییرات رفتار شناختی در طول زمان به وجود می‌آید که پس از آن مغز همواره در پیش‌زمینه‌ی خود روند پردازش اطلاعات را ادامه می‌دهد، حتی وقتی که به آن مطلب فکر نمی‌کنید یا حتی وقتی خوابیده‌اید.

به روی کاغذ بیاورید

همانطور که در عکس بالا می‌بینید دکتر میرزاخانی ایده‌های خود را بر روی برگه‌های بزرگ می‌کشد. پروسه‌ی کشیدن به شما کمک می‌کند دچار گسستگی افکار نشوید و ارتباط خود را با مسئله حفظ کنید.

 تحقیقات جدید نیز این مسئله را تایید می‌کنند. کشیدن طرح در افزایش قدرت ذهنی علی‌الخصوص تمرکز و حفظ پیوستگی در یک مسئله بسیار مفید خواهد بود. سانی براون در سخنرانی خود در TED راجع به قدرت طراحی می‌گوید:

کشیدن طرح از آن چه در ذهن دارید باعث روشن شدن ارتباط بین مسائل می‌شود.

MIRZAKHANI

دکتر میرزاخانی تحقیقات خود را برای رسیدن به اهداف بزرگ بعدی ادامه خواهد داد. امیدواریم دریافت این جایزه‌ی بزرگ به وسیله‌ی ایشان شجاعت و خودباوری را در بقیه‌ی زنان دنیا تقویت کند. زنان دانشمند و ریاضی‌دان  زیادی در دنیا هستند که همانند ایشان می‌توانند افتخارات بزرگی را کسب کنند. دکتر میرزاخانی در این باره می‌گوید:

مطمئن هستم در سال‌های پیش رو زنان زیادی برنده‌ی چنین جوایزی خواهند شد.

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
تجدید نظر فورستر برای رشد بازار IT
ساعت ٧:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٧  کلمات کلیدی: فناوری اطلاعات ، هزینه ، crm ، بازاریابی

موسسه پژوهشی فورستر در پیش‏بینی خود از وضعیت بازار IT در سال‌جاری میلادی تجدید نظر کرده و گفته است نرخ رشد این بازار امسال کمتر از پیش‏بینی‏های قبلی خواهد بود.
 به گزارش وب‏سایت computerworld، موسسه فورستر که پیش از این اعلام کرده بود هزینه‏کرد مردم دنیا در بازار محصولات IT امسال 2/6 درصد رشد خواهد داشت، اخیرا پیش‏بینی خود را پس گرفته و آن را به رقم 3/3 درصد کاهش داده است. پیش‏بینی جدید پژوهشگران این شرکت حکایت از آن دارد که مردم جهان امسال 2/2 تریلیون دلار در بازار محصولات فناوری اطلاعات هزینه خواهند کرد. این شرکت وضعیت بازار محصولات IT در نیمه اول امسال را ضعیف ارزیابی کرده است.
براساس پیش‏بینی جدید فورستر، آن بخش از بازار خدمات و کالاهای IT که بر فرآیندهای مشتری‏محور متمرکز شده است، امسال بیشترین نرخ رشد را تجربه خواهد کرد. انتظار می‏رود این بخش از بازار با 6/9 درصد رشد به ۲۹۷ میلیارد دلار برسد. 
اندرو بارتلز، معاون و تحلیلگر ارشد فورستر در گزارشی در این باره نوشته است: افزایش فشار بر شرکت‌ها برای برآوردن نیازها و انتظارات جدید مشتریان که اقتصادهای پیشرفته به آن دامن می‏زنند باعث شده است شرکت‌ها بر سرمایه‏گذاری در حوزه فناوری‏های مشتری‏محوری مثل مدیریت ارتباط با مشتری ( CRM )، اتوماسیون‏های بازاریابی تحت فناوری پردازش ابری، نرم‏افزارهای همراه و تحلیلگرها و فناوری داده‏های کلان که برای شناسایی و جذب مشتریان جدید از آنها استفاده می‏شود، بیشتر تاکید کنند. وی تاکید کرده است ۵۰ درصد هزینه‏کردها در بازار فناوری‏های مشتری‏محور در کشور آمریکا صورت خواهد گرفت. تحلیلگران فورستر انتظار دارند حوزه فناوری‏های مربوط به کارکنان کسب‌وکارها، مثل نرم‏افزارهای کسب‌وکار، رایانه‏های شخصی، تبلت، گوشی‏های هوشمند، خدمات مشاوره و... نیز امسال با 3/2 درصد رشد به یک تریلیون دلار برسد. پیش‏بینی شده است هزینه‏کردها در بازار زیرساخت‏های IT نیز با 5/2 درصد رشد به ۹۱۷ میلیارد دلار برسد.
بارتلز در بخش نتیجه‏گیری این گزارش نوشته است: مدیران IT کسب‌وکارها ممکن است تصور کنند کاهش نرخ رشد پیش‏بینی شده برای بازار فناوری‏های IT به این معنا است که آنها باید هزینه‏کرد و بودجه بخش فناوری‏های IT خود را کاهش دهند. چنین تصوری اشتباه است؛ چرا که در اکثر کشورها، بخش اعظم این کاهش مربوط به نیمه اول سال ۲۰۱۴ بوده است.

منبع:روزنامه دنیای اقتصاد ، همکاران سیستم

 آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
10 ترفند برای جستجوی حرفه‌ای در گوگل!
ساعت ٧:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٧  کلمات کلیدی: google

GoogleGoogle

 حتماً زمانی که در اینترنت به گشت و گذار مشغول هستید سری به جستجوگرهای اینترنتی زده‌اید و به همین منظور بارها از گوگل کمک خواسته‌اید. اگر در بین این همه اطلاعات موفق نشده‌اید مطلب مورد نظر خود را بیابید، مسلماً لازم است تا فراتر از معمول جستجو کرده و از دیگر قابلیت‌های کلیدی گوگل نیز استفاده کنید. 

10 – از ابزارهای داخلی گوگل استفاده کنید

01 convertاگر گوگل را به خوبی می‌شناسید حتما می‌دانید که این غول بی‌شاخ و دم قابلیت‌های فراوانی در خود دارد که بسیاری از امور روزمره‌ی آدمی را ساده کرده است، از رسم نمودارهای ریاضی تا تبدیل واحدهای اندازه‌گیری گرفته تا نرخ برابری ارزهای جهانی تا ساعت بین‌المللی،وضعیت آب‌و‌هوایی و حتی معانی لغات! برای دسترسی به این قابلیت‌ها نیاز به هیچ کد یا دستور خاصی نیست، اگر به دنبال بلیط فیلم خاصی هستید کافی است به دنبال فیلم مورد نظر خود بگردید یا برای اطلاع از زمان انتشار بازی ویدئویی خاصی تنها عبارت release date (به معنی تاریخ عرضه) را در کنار نام بازی بیاورید. 

9 – نتایج جستجو را متمایزتر کنید

09faviconizegoogleبه راستی گشتن در بین متون خسته کننده‌ای که در صفحه نتایج جستجو ظاهر می‌شود کار دشواری است. خوشبختانه، با استفاده از برخی کدهایی که کاربران آنها را تهیه کرده‌اند می‌توان این مشکل را حل کرد؛ به کمک قابلیت Faviconize (دانلود نسخه کروم | نسخه فایرفاکس) می‌توان در کنار نتایج جستجو، یک نشانه‌ی کوچک گرافیکی از سایت ها را نمایش داد و به سادگی وب سایت ارجاع شده را تشخیص داد. جالب اینکه به کمک این افزونه کوچک قادر خواهید بود تفاوت بزرگی را ایجاد نمایید.

8 – پیمایش بی‌انتها در بین نتایج جستجو

endless d1اگر می‌خواهید تا نتایج جستجوهای خود در گوگل را به طور تمام عیاری بکاوید، لازم است تا در بین صفحات نمایش داده شده، حسابی پیمایش کنید. برای نیل به این مهم، از اسکریپت Autopagerize استفاده کنید تا تمام نتایج جستجو در یک صفحه بیاید و تنها با پیمایش به پایین، به سایر موارد نیز دسترسی پیدا کنید و از کلیک بر روی شماره صفحات یا دکمه‌های «قبلی» و «بعدی» رهایی یابید. این اسکریپ برروی فایرفاکس، سافاری و کروم قابل اجرا است.

7 – حافظه کش گوگل را تقویت کنید

07cachecomebakگاه پیش می‌آید بر روی یکی از نتایج جستجو کلیک می‌کنید، اما صفحه‌ی مربوطه دیگر وجود ندارد! شاید این مشکل به دلیل ایراد فنی موقتی در سایت یا از بین رفتن آن بوجود آمده باشد. در همه حال با استفاده از قابلیت کش گوگل (Google Cache) این اجازه را خواهید داشت تا نسخه‌ی ذخیره شده‌ای از این صفحه برروی سرورهای گوگل را ملاحظه نمایید. البته، اگر بخواهید لینک‌های موجود در آن صفحه‌ی کذایی را دنبال کنید به مشکل بر می‌خورید، برای رهایی از این مورد اسکریپت Google Cache Comeback را دریافت کنید. با استفاده از این قابلیت می‌توانید برای همیشه از مواجهه با خطای 404 خلاص شوید و به نسخه ذخیره شده این صفحات دسترسی پیدا کنید.

6 – سایت‌های هرزنگاری را حذف کنید

fake websiteهیچ چیز بدتر از مواجهه با سایت‌های تقلبی و هرزنگاری در نتایج جستجو نیست، صفحاتی که پر از کلمات کلیدی است و می‌کوشند تا در بالای نتایج گوگل ظاهر شده و بازدیدکننده‌ها را به تبلیغات هچل‌هفت خود هدایت کنند! خوشبختانه گوگل تمهیدات ویژه‌ای را برای مقابله با این سایت‌های فریبکار در نظر گرفته است. اگر به سایتی برخوردید که محتوای درست و حسابی ندارد، می‌توانید با زدن دکمه «بازگشت» به صفحه نتایج گوگل بازگشته و بر روی لینک «Block» کلیک کنید تا این سایت از فهرست نتایج حذف شود. نه تنها می‌توانید از شر این لینک برای همیشه خلاصی پیدا کنید، بلکه با استفاده از افزونه‌هایی نظیر Personal Blocklist، فهرست بلندبالایی از این سایت‌هایی مزاحم تهیه کرده و خود و اطرافیانتان را از آنها در امان نگاه دارید.

5 – قابلیت‌های آزار دهنده‌ی گوگل را خاموش کنید!

block google d1آیا از قابلیت‌های جدید جستجوی شخصی گوگل خوشتان نمی‌آید؟ از پنجره پیش‌نمایش نتایج جستجو دلتان خون است؟ خب مشکلی نیست، چرا که می‌توانید این ابزارهای تازه را در داخل بخش تنظیمات حساب کاربری خود در گوگل غیر فعال کنید. برخی از قابلیت‌های جدید نیز تنها با افزودن اسکریپ‌های اضافی یا افزونه‌هایی نظیر AbBlock قابل رفع و رجوع هستند. با این وجود، فرقی نمی‌کند از کدام بخش گوگل خوشتان نمی‌آید، چرا که می‌توانید با چند جستجوی ساده، راه حل خلاصی از آنها را پیدا کنید!

4 – نتایج جستجوها را هایلایت (برجسته) کنید

highlight d1

مطمئناً پس از انجام جستجو در گوگل و هدایت به صفحات گوناگون اینترنتی، دوست دارید بدانید کلمات کلیدی مد نظر شما در کجای این صفحات قرار گرفته است؛ موضوعی که تنها با زدن کلیدهای ترکیبی Ctrl+F میسر است. از این پس می‌توانید با استفاده از قابلیت Google Quick Scroll به سادگی این مهم را محقق نمایید. تنها کافی است این افزونه را در مرورگر گوگل کروم نصب کنید تا کلمات کلیدی جستجو شده در تمامی صفحات اینترنتی بدست آمده، هایلایت (برجسته) شوند.

3 – از عملگرهای پیشرفته استفاده کنید

thisandthatاحتمالاً می‌دانید برای جستجوی چندین کلمه‌ی کلیدی استفاده از عملگر AND کاربردی است، اما آیا چیزی درباره‌ی سایر عملگرهای پیشرفته شنیده‌اید؟ برای مثال، می‌توانید برای جستجو در وب سایتی خاص، از عبارت site: استفاده کنید، یا برای نادیده گرفتن وب سایت‌هایی دیگر از عبارت –site: بهره ببرید یا حتی برای جستجوی دو کلمه‌ی کلیدی نزدیک به یکدیگر از عبارت around کمک بگیرید. 

2 – افزودن جستجوگرهای شخصی به مرورگر وب

customsearch0اگر می‌خواهید تا جستجوی خود در گوگل را تسریع نمایید، می‌توانید با چند ترفند ساده، کادر نشانی (آدرس بار) مرورگر را به نحوی تنظیم نمایید که بدون نوشتن عملگری خاص، از کلمات کلیدی و تنظیمات شخصی آن بهره‌مند شود. برای مثال برای جستجو در سایتی خاص، یا تاریخ معینی آن را از پیش آماده نمایید و هر مرتبه وقت ارزنده‌ی خود را برای این کار هدر ندهید. به زودی در یک مقاله بصورت مفصل به این بخش خواهیم پرداخت و روش های مختلف جستجوی شخصی را آموزش خواهیم داد.

1 – چه زمانی نباید به گوگل مراجعه کرد؟

search d1

گوگل هرچقدر هم که عالی است، اماگاهی اوقات نمی‌تواند نیاز ما را آن طور که باید و شاید مرتفع نماید. اگر به دنبال مورد بسیار خاصی هستید، می‌توانید به جستجوگر کمتر شناخته شده‌ای چون Blekko یاWolfram Alpha یا حتی رقبایی چون یاهو و بینگ سری بزنید، شاید آنها بتوانند نیاز شما را به خوبی رفع و رجوع نمایند. گرچه گوگل همیشه برگ برنده‌ای در آستین دارد، گاهی پیش می‌آید که موردی که به دنبالش هستیم را نمی‌داند؛ آنجاست که باید سری به دیگر جستجوگرها نیز زد!

منبع :زومیت

 آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
نایکی یک صفحه LED بزرگ و تعاملی در کف یک زمین بسکتبال نصب کرد
ساعت ٧:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٧  کلمات کلیدی: برند ، تبلیغات ، ورزشکار

Nike RISE

به عنوان قسمتی از این کارزار، نایکی با همکاری بسکتبالیست مشهور آمریکایی -کوبی بریانت- در یکی از مجموعه‌های ورزشی شانگهای، یک LED بزرگ تعاملی در کف یک زمین بسکتبال نصب کرده است.

ورزشکاران جوان به همراه «کوبی» به این زمین می‌روند و این صفحه LED به آنها کمک می کند که حرکات و مانورهای او را بهتر درک کنند و یاد بگیرند.

این زمین ویژه می‌تواند آمار مربوط به هر بازیکن و نیز اشتباهات او را نمایش بدهد، ضمن اینکه مثل هر صفحه نمایش دیگر هر ویدئو و تصویری روی آن قابل نمایش است.

8-17-2014 6-41-36 PM

8-17-2014 6-40-46 PM

8-17-2014 6-39-53 PM

8-17-2014 6-39-36 PM

8-17-2014 6-39-20 PM

8-17-2014 6-38-47 PM

8-17-2014 6-38-31 PM

ویدئوی کوتاهی از این زمین ویژه را می‌توانید در اینجا ببینید.

منبع:یک پزشک

 آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
۱۰ راه برای شناخت بیشتر و بهتر از افراد
ساعت ٧:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٧  کلمات کلیدی: مهارت ، کسب و کار ، شخصیت ، استخدام

225419_323

چه در کسب و کار و چه در زندگی، مهم‌ترین انتخاب‌های ما به انسان‌ها ارتباط پیدا می‌کند.اما با این وجود، قضاوت درباره افراد کار آسانی نیست. چگونه می‌توانیم قضاوت اولیه خود را درباره افراد بهبود بخشیم و از استخدام افراد نامناسب پیشگیری کنیم و درعین حال فرصت رشد بهتری را برای افراد لایق فراهم کنیم.آسان‌ترین راه این است که به ویژگی‌های  اکتسابی افراد توجه کنیم، مثل تحصیلات دانشگاهی، سرمایه شخصی، موقعیت اجتماعی یا عناوین شغلی. در عین حال، شبکه‌های اجتماعی نیز ابعاد بیشتری از شخصیت فرد را برای ما روشن می‌کنند.اما این عوامل و نشانه‌های خارجی تنها بخش کوچکی از شخصیت فرد را روشن می‌کنند، البته داشتن این شناخت لازم است اما کافی نیست. برای شناخت افراد لازم است جزئیات بیشتری را درباره آنها بدانیم که ابعاد شخصیت آنها را برای ما روشن‌تر کند. مهارت با آموزش به دست می‌آید، اما شخصیت و رفتار و منش، به طور کامل با آموزش قابل حصول نیست. قضاوت درباره ابعاد خارجی و مهارت افراد اغلب هدفمند است و روش خاص خود را دارد. اما ارزیابی ویژگی‌های جزئی‌تر افراد مانند نیات یا رفتار و منش آنها بسیار بسیار مشکل‌تر است و نیاز به ارتباط تک به تک، گوش دادن فعال و مشاهده دقیق دارد. به همین خاطر، بهتر است یک مصاحبه کاری را بیشتر یک ارزیابی رفتاری در نظر بگیریم تا یک جلسه پرسش و پاسخ درباره مهارت‌ها….. 

در اینجا ده سوال مطرح می‌شود که به شما کمک می‌کند برای استخدام افراد در پست‌های کلیدی به «چرا»ها و «چگونگی»‌هایی که در پس ذهن افراد نهفته است پی ببرید:


۱- نسبت حرف زدن به گوش دادن چقدر است؟

 شما نیاز به افرادی دارید که دارای اعتماد به نفس هستند و از بیان نظراتشان واهمه‌ای ندارند، اما اگر نسبت حرف زدن به گوش دادن بیش از ۶۰ درصد باشد باید از خودتان بپرسید چرا. آیا به این خاطر است که این شخص خود- محور بوده و علاقه به یادگیری از دیگران ندارد یا تنها به این علت است که تحت فشار بوده و این امر ناشی از اضطراب او است.


۲- آیا این شخص انرژی می‌دهد یا انرژی می‌گیرد؟

 افراد خاصی وجود دارند که هر کجا باشند از خود انرژی منفی منتشر می‌کنند. حتما تاکنون به این گونه افراد بر خورده اید. برعکس، افرادی هم هستند که همواره با انرژی مثبت و خوش بینی به زندگی نگاه می‌کنند. یک ضرب‌المثل چینی می‌گوید بهترین راه گرفتن انرژی، دادن آن است. افرادی که انرژی می‌دهند، افراد غمخوار، دلسوز و بخشنده هستند و از نوع انسان‌هایی هستند که دوست دارید با آنها وقت بگذرانید.


۳- آیا احتمال دارد این شخص نسبت به کاری «عمل» یا «عکس‌العمل» خاصی داشته باشد؟
 
بعضی از افراد وقتی کار جدیدی به آنها محول می‌شود، فورا موضع دفاعی یا انتقادی به خود می‌گیرند، اما افراد دیگری هم هستند که سریع موضع عملگرایی و حل مشکل را از خود نشان می‌دهند. برای بیشتر مشاغل، نوع دوم گزینه مطلوب‌تر است.


۴- آیا این شخص حس اعتماد را بر می‌انگیزد یا تملق؟
 در مواردی که اشتباهی رخ داده است، هیچ دلیلی برای چاپلوسی وجود ندارد. افراد قابل اعتماد هیچگاه احساس نمی‌کنند که نیاز به چنین ابزارهایی برای جلب اعتماد دارند. کار کردن با افرادی که واقعا خودشان هستند به مراتب جذاب‌تر است.


۵- شریک زندگی این شخص چگونه انسانی است؟
 یکی از شرکای کاری من یک بار توصیه بسیار مهمی به من در رابطه با استخدام‌های مهم کرد- درباره همسر، شریک زندگی یا نزدیک‌ترین دوست او اطلاعات کسب کن. معمولا همسران تاثیرعمیقی بر یکدیگر دارند.


۶- این شخص با افرادی که نمی‌شناسد چگونه برخورد می‌کند؟
خوب است درباره رفتار این شخص با افرادی که زیاد نمی‌شناسد اطلاع کسب کنید. من نام این آزمایش را «تست راننده تاکسی یا پیشخدمت» گذاشته ام. آیا رفتار این شخص مثلا با پیشخدمت یک رستوران با ادب ونزاکت و مهربانانه است یا مثلا با راننده تاکسی چگونه رفتار می‌کند؟ آیا آنها را نادیده می‌گیرد و با آنها با گستاخی رفتار می‌کند؟


۷- آیا عوامل چالش انگیز در گذشته این فرد وجود دارد؟ گذشته افراد مهم است.
 ما در کتاب «قلب، هوش، جسارت و خوش شانسی» (مجله بازرگانی هاروارد سال ۲۰۱۲) دریافتیم تقریبا دو سوم از افرادی که جزو افراد جسور شناخته می‌شدند (یعنی آنهایی که خود کار جدیدی را آغاز می‌کنند و توانایی ادامه مهم‌ترین فعالیت‌های کارآفرینی را دارند) در گذشته خود با مشکلات مالی یا چالش‌های سخت دست و پنجه نرم کرده اند. شکست‌ها و سختی‌هایی که افراد در گذشته متحمل شده‌اند شخصیت آنها را شکل می‌دهد و نقشه راه موفقیت را برای آنها فراهم می‌کند.


۸- زمینه مطالعه این شخص چیست؟
 مطالعه به انسان عمق می‌دهد، به او کمک می‌کند گذشته دیگران را درک کند، ایده می‌سازد، اندیشه ایجاد می‌کند و امکان نگرش دقیق‌تر به وضعیت موجود را فراهم می‌کند و الهام بخش حل مشکلات فعلی است. هر چند آنچه بیان می‌کنم ممکن است کلی‌گویی باشد، اما جذاب‌ترین افرادی که تاکنون دیده‌ام علاقه وافری به مطالعه داشته‌اند- علاقه به مطالعه نشانه کنجکاوی هوشمندانه افراد است.


۹- آیا مایل هستید یک سفر طولانی را با این فرد بگذرانید؟
 این یکی از مولفه‌های «تست فرودگاه» است. سال‌ها پیش در اولین تجربه کاری‌ام از من سوال شد اگر در موقعیتی قرار گیرم که در یک فرودگاه با یکی از کاندیداها ناچار به سفر شوم، واقعا چه احساسی خواهم داشت. به همین ترتیب، با خود فکر کنید که آیا این شخص کسی است که بتوانید تصور سفر با او را داشته باشید؟


۱۰- آیا معتقدید که این شخص دارای خود آگاهی است؟
 من و همکارانم معتقدیم اولین پیش نیاز برای تبدیل شدن به یک رهبر بزرگ داشتن خودآگاهی است. آیا این شخص درباره خودش و نقاط ضعف و قوتش دارای صداقت فکری است؟ آیا این شخص دارای میل به یادگیری و انجام کارهای درست بر مبنای آگاهی از خود است؟ این پرسشی است که پاسخ به آن از سایر پرسش‌ها مشکل‌تر است. اما لازم است به فروتنی افراد توجه داشته باشید و اینکه آیا میان آنچه او فکر می‌کند، می‌گوید و انجام می‌دهد تناسب وجود دارد؟
این ده سوال را درباره افراد از خود بپرسید و البته شاید سوالات دیگری نیز در ذهن شما نقش بندد. در هر حال، با این کار در مسیر شناخت بهتر افراد قرار خواهید گرفت.

 آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
درس‏هایی که باید از لویی‏ویتان و شانل بیاموزیم
ساعت ٧:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٧  کلمات کلیدی: برند ، مد ، داستان ، جذاب

What if we learned from luxury brands?

باغ تویلری (Tuileries) یکی از زیبا‌ترین اماکن عمومی در پاریس، همواره مملو از خانواده‌ها، رهگذران و گردشگران مختلف است. چهره این باغ دو بار در سال به مناسبت هفته مد پاریس، با چادرهای بزرگ سفید رنگ، هجوم پاپاراتزی‌ها و مانکن‌های مختلف کاملاً تغییر می‌کند. هر روز تعداد بیشتری از ساکنین پاریس، از دیدی تجاری به این هفته مد پر زرق وبرق می‌نگرند. 
تا ۱۵ سال پیش هفته مد پاریس، یک رویداد کوچک و خصوصی بود که کمتر کسی از مردم عادی از آن مطلع بود و حضور در آن به خریداران و سردبیران مجلات مد محدود بود. امروزه اما هفته مد پاریس رویدادی شناخته شده در فیلم‌های هالیود، فیلم‌های مستند ورمان‌های مختلف است. تولیدکنندگان پوشاک گران‏قیمت و مارک‌های پرآوازه از این افزایش شهرات هفته مد پاریس به خوبی سود می‌برند و ویدیوهایی همه‏پسند برای تبلیغ محصولاتشان در شبکه‌های اجتماعی پخش می‌کنند، برای بلاگر‌ها در ردیف اول صحنه جا رزرو می‌کنند و حتی به صورت زنده برنامه مربوط به محصولات خود را از طریق شبکه‌هایی مثل لایورانوی پخش می‌کنند.
همانطور که هفته مد پاریس از یک رویداد خاص و کوچک تبدیل به یک پدیده مهم در دنیای مد شده است، شرکت‌های تولید کننده پوشاک گران‏قیمت نیز از قالب شرکت‌هایی کوچک، متمرکز و تحت مالکیت یک خانواده خاص در آمده‌اند و تبدیل به تولید‏کنندگان بزرگی شده‌اند که سهام آن‌ها در بازارهای بورس توسط عامه مردم خرید و فروش می‌شود. کالاهای لوکس بازار بسیار بزرگی دارند و علی رغم رکود اقتصادی که دامن‏گیر بازار کالاهای دیگر شده است، همچنان در حال گسترش هستند
برندهای لوکس هم‏زمان با خاص بودن و کیفیت بالایی که جزئی از ماهیت آنهاست، نیاز به گسترش یافتن و شیفته کردن مشتریان جدید هستند. آنها به خوبی از عهده این کار بر آمده‏اند. در واقع عملکرد برندهای لوکس درس‌های زیادی برای آموختن به ما دارد چراکه این برند‌ها بسیار بیشتر از برندهای معمولی از ارزش ملموس و غیرملموس خود آگاهی دارند. این‌ها درسهایی است که بقیه کمپانی‌ها باید از برندهای لوکس بیاموزند: 


 • ویژگی‌های خاص خود را بشناسید و از آن‌ها استفاده کنید

برندهای لوکس، همواره ویژگی‌هایی متمایزکننده از علایم تجاری خاص و مواد اولیه و جنس مرغوب گرفته تا حتی محل کارخانه‌ها و فروشگاه دارند. برای مثال لویی‏ویتان به گنجه‌های قدیمی خود معروف است، کارتیر ویدیوهای تبلیغاتی محشری می‌سازد و یا پرادا همچنانبوتیک خود را در بزرگراه غرب تگزاس وسط بیابان حفظ کرده است. برندهایی که ویژگی‏های مخصوص به خود را ایجاد می‌کنند و به تبع آن راحت‌تر از بقیه با مشتریارتباط برقرار می‌کنند، از دیگر برند‌ها متمایز خواهند شد. داشتن یک نشانه متمایز بصری و خوشنامی برای برند شما مضر نخواهد بود. 


 • برای مشتری امکان داشتن تجربه خریدی استثنایی فراهم کنید

برندهای لوکس اولین کمپانی‌های بودند که به اهمیت «تجربه خرید» پی بردند. آن‌ها فروشگاه‌های خود را در ساختمان‌های شیک و زیبا افتتاح و خدماتی بی‌نظیر به مشتری ارائه می‌کنند. فلسفه فروش اعلا توسط خرده فروشان دیگری همچون اپل بعد‌ها به کار گرفته شد، به عنوان مثالکفپوش تمام فروشگاه‌های اپل، سرامیکی سفارشی از ایتالیا است. در دوره‌ای که تجارت آنلاین بیش از پیش خرید در فروشگاه‌ها را تهدید می‌کند، برندهای تجاری باید به فکر راهی باشند تا برای مشتریانی که حضور در فروشگاه آن‌ها را به خرید از پشت کامپیوتو خود ترجیح داده‌اند تجربه‌ای بی‌همتا فراهم کنند. برندهای لوکس از قرن‌ها پیش، این هنر را آموخته‌اند. 


 • داستان خود را با محتوی عالی بیان کنید

وقتی که یک نشان تجاری، ویژگی خاصی دارد، می‌تواند داستان‌های جذابی نیز بگوید. این‌‌ همان کاری است کا شانل در چند سال اخیر به خوبی از عهده آن برآمده است. فیلم «شانل و الماس» به زیبایی فلسفهمد شانل را در قالب داستانی از زندگی و دوران کوکو شانل بیان می‌کند. این اختتامیه یک فیلم هنری/مستند/تبلیغاتی به نام «درون شانل» است که به معرفی تاریخچه شانل در سه بخش نامهای «عطر شماره ۵ شانل»، «مرلین مونرو و شانل» و «جواهرات شانل» می‌پردازد. دیدن هر سه بخش از فیلم برای کسانی که علاقه‌مند به محتوای نام تجاری است جذاب است. اگرچه فلسفه یوتیوب و شانل کاملاً با هم متضاد است، شانل به زیبایی محتوای فوق العاده‌ای را از طریق این رسانه مجانی و همگانی بدون از دست دادن مفهوم خود به بازار بزرگی منتقل می‌کند.

 آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
نبرد برندها
ساعت ٧:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٧  کلمات کلیدی: برند
  
علی‏رغم این‏که ظهور بازارهای نو مانند چین، هند، برزیل و آفریقا در طی بیست سال گذشته، ساختار توزیع ثروت را به شدت تغییر داده است،  برندهای بزرگ و قدیمی غربی همچنان در بازار حرف اول را می‏زنند. نگاهی به لیست فورچون 500 (رتبه‏بندی‏های کمپانی‏ها بر اساس میزان فروش) و مقایسه آن با لیست اینتربرند (رتبه‏بندی برند‏های تجاری) این موضوع را تایید می‏کند. در حالی که در سال 2012، در بین 500 کمپانی پرفروش جهان،  73 کمپانی چینی حضور داشتند، نام حتی یک کمپانی چینی  در لیست 100 برند برتر دنیا به چشم نمی‏خورد. 
کومار و استینکمپ، نویسندگان کتاب "ظهور برندها" معتقدند که کمپانی‏های تازه وارد، کم‏کم راه و چاه برندینگ را یاد گرفته‏اند و به زودی شاهد حضور برندهای پرآوزاره چینی، هندی و ... در بازار خواهیم بود. دیگر تقریباً غیرممکن است که بتوانید یک بازی فوتبال اروپایی را بدون اینکه توجهتان به نام "هواپیمایی امارات" بیفتد تماشا کنید. برندهای دیگری مثل هایر (تولید کننده چینی لوازم خانگی) و ناچورا(تولیدکننده برزیلی لوازم آرایشی) نیز از قافله عقب نمانده‏اند و با تمام قوا برای تسخیر بازار پرسود برندهای گران‏قیمت غربی میتازند. این سربازان تازه‏وارد، برای شکست ژنرال‏های کارکشته غربی، می‏توانند از  هشت راه حمله کنند.
هر یک از این راه‏ها، مشکلات و سختی‏های منحصر به خود را دارند، اما برندهای تازه ‏نفس بایستی با در نظر گرفتن شرایط خود یکی را انتخاب کنند. 

راه اول: 

راه مطمئنی که اولین بار توسط برندهای ژاپنی مانند تویوتا و سونی کشف شد: اول با فروش ارزان‏قیمت محصولات پر‏کیفیت به آرامی به درون قلعه بخزید و سپس شمشیر را از رو بکشید. پس از اینکه در بازار شناخته شدید، به تدریج قیمت و کیفیت کالاهای خود رو تاجایی که می‏توانید افزایش دهید

راه دوم: 

اول روی مشتریان بزرگ و تجاری تمرکز کنید و بعد از این‏که دل آن‏ها را به دست آوردید، مشتریان عادی رو افسون کنید. کمپانی هندیماهینداوماهیندا با تولید تراکتور توانست به تدریج وارد بازار خودروهای شخصی شود.هواوی، تولیدکننده بزرگ تجهیزات بی‏سیم و مخابرات، کم‏کم دارد وارد بازار تلفن‏های هوشمند می‏شود. کمپانی چینی گالانز نیز در ابتدا فقط تحت برند کمپانی‏های غربی فعالیت می‏کرد ولی هم‏اکنون با تولید مایکروویو با نام تجاری خودش وارد بازار لوازم خانگی شده‏است.

راه سوم:

رد آوراگان و مهاجران را بگیرید و پشت سر آن‏ها به بازارهای جدید وارد شوید. تعداد زیاد مهاجرین هندی در آمریکا، فرصتی شد تا برند هندی سینماهای زنجیره ای بیگ بتواند با نمایش فیلم‏های سینمای بالیوود جای پای خود را در بازار آمریکا باز کنند.  در جاهایی مانند کشور قطر و ایالت کالیفرنیا که جمعیت قابل توجهی فیلیپینی تبار وجود دارد، رستوران فیلیپینی جولی‎‏بی توانسته است شعباتی افتتاح کند. برعکس این استراتژی، به تله انداختن مهاجران و آوارگان در سرزمین‏های خودی است. تجار آمریکایی که از اقامت خود در هتل‏های ماندارین در چین راضی بودند، مانند دانشجویان آمریکایی که در تعطیلات بهاری در مکزید، دمی به خمره کورونا زده بودند، پس از بازگشت به وطن، برای تجدید خاطرات خوش خود، از خدمات و محصولات این برندها در آمریکا استفاده کرده‏اند.

راه چهارم:

به جای جنگ با برندهای بزرگ و به‏نام، آن‏ها را بخرید، همانطور که تاتاموتورز هندی، برند جگوار لندروورز را خرید و برایت‏فود، تولید کننده چینی مواد غذایی، برند ویتابیکس را به چنگ آورد. برایت‏فود چینی از طریق سیستم زنجیره توزیع خود در چین، محصولات ویتابیکس رو به سفر چینی‏ها می‏برد و با استفاده از سیستم زنجیره توزیع ویتابیکس، محصولات خود را در بازارهای غربی می‏فروشد.

راه‏های پنجم، ششم و هفتم: 

این سه راه حل همگی برخلاص کردن برندها از شهرت منفی به بی‏کیفیتی و یا ناشناخته‏بودن در کشورهای خودشان تمرکز دارد. یکی از این راه‏کارها، سودجستن از ویژگی‏های خاص فرهنگی کشوری است که برند متعلق به آن است. برای مثال، هاوایناس، تولید‏کننده دمپایی‏های لاانگشتی، بر فرهنگ ساحل ‏نشینی برزیل متمرکز شده است.  راه بعدی این است که به‏نوعی از زیبایی‏ها و جاذبه ‏های طبیعی کشور مبداء در ایجاد تصویری مناسب از برند سود جست. راه حل آخر نیز، اتکا به تلاش‏های دولتی برای تغییر تصور عموم از کشور به صورت عمده است. تبلیغات تلویزیونی فوق‏العاده زیادی که در مورد کشور هند، با شعار تبلیغاتی "هند بارورنکردنی" هر روز در آمریکا و اروپا پخش می‏شود، مثالی از این تلاش‏های دولتی است. 

راه آخر: 

با استفاده از انحصار بازار داخلی، در ناز و نعمت رشد کنید. البته این نکته را هم بدانید که عاقبت این راه غالباً شکستی بزرگ است. نمونه آن خودروسازان چینی و مالزیایی و صد البته ایرانی بودند، که علی‏رغم داشتن سهم بسیار بزرگی از بازار داخلی، هرگز نتوانستند، برند خود را جهانی کنند. هواپیمایی امارات شاید تنها استثنا در این بین باشد. با رشدی بالغ بر 23% در 12 سال گذشته، هواپیمایی امارات توانست برند خود را جا بیندازد و فرودگاه دبی را تبدیل به یک ترمینال هوایی مهم در دنیا کند. تبدیل شدن دبی به یک مرکز توریستی، تا حدودی مدیون همین رشد فوق‏العاده زیاد شرکت هواپیمایی امارات است.  

 آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
برای معرفی خود از این واژگان استفاده نکنید
ساعت ٧:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٧  کلمات کلیدی: آداب معاشرت ، برند شخصی ، شبکه های اجتماعی
تصور کنید کسی را برای اولین بار ملاقات میکنید و از او در مورد شغلتان میپرسد، در جواب میگوید:
"من معمار هستم"
- واقعاً؟ آیا ساختمان خاصی را هم تاکنون معماری کرده اید؟
- من معمار برج آزادی هستم.
- وای! اون بنا عالیه!
به همین سادگی، بدون اینکه تلاش زیادی کرده باشد، شما را تحت تاثیر گذاشته است. 
حالا تصور کنید که وی در جواب شما که از شغلش میپرسید، اینطور میگفت: 
- من فردی خلاق، باانگیزه و پیشرو در ارائه خدمات معماری با رویکردی مشترک برای خلق تجربه ای فوق العاده در مشتریان خاص هستم!
- اوهوم، بسیار خوب. موفق باشید! 
تمام علاقه مخاطب را در ادامه مکالمه از بین میرود. 
بسیاری از افراد با عبارات و کلماتی کلیشه ای و خشک به معرفی خود و حرفه خود در وب سایت، شبکه های اجتماعی و تبلیغات خود میپردازند. آنها در معرفی خود از عباراتی استفاده میکنند، که هرگز در محاوره های روزمره آنها را به زبان نمیاورند. این افراد و شرکت ها به احتمال زیاد مشتریان زیادی را تاکنون از دست داده اند، بدون اینکه خودشان متوجه شده باشند. 
آنچه در پی میخوانید، فهرستی از صفات است که همانقدر که اگر دیگران در توصیف شما استفاده کنند، خوب هستند، در صورتی که خودتان آنها را در توصیف خود به کار ببرید، مضر و خطرناکند. 
 این هم از صفاتی است که اگرچه خوب است، اما از فرط کاربرد بیش از حد، از رنگ و رو رفته است. با یک نگاه گذارا به رزومه افراد در لینکداین، خودتان متوجه این موضوع میشوید. تقریبا همه ادعای خلاق بودن دارند، از اشخاص بگیر تا شرکت‏ها. اگرچه بیشتر آنهایی که چنین ادعایی دارند، هرگز خلاق نبوده اند و نیستند. خلاق نبودن مشکل بزرگی نیست، چرا که موفقیت لزوماً در نیاز به خلاقیت ندارد. 
به هرحال اگر خلاق هستید، به جای جار زدن، اثباتش کنید. محصولات خلاقانه‏ای که توسعه داده‏اید را معرفی کنید و یا فرایندهایی که آنها را تغیر داده‏اید، به مخاطب نشان دهید. به نحوی خلاقیت خود را ثابت کنید که نیاز به بحث و صحبت نداشته باشد، به قول معروف آنچنان عیان باشد، که نیازی به بیان نداشته باشد. 
در سطح جهانی
اوسین بولت: دونده ای است در سطح جهانی، به پشتوانه مدال های المپیکش. لیونل مسی نیز فوتبالیستی است در سطح جهانی، په پشتوانه توپ طلایی اروپا. شما و یا شرکت شما دقیقاً چه چیزی برای اثبات این ادعای پر طمطراق خود دارید؟ چه کسی، به جز خود شما - این عنوان را برای شما برگزیده است؟ 
با نفوذ و معتبر
به قول بانوی آهنین، مرحوم مارگارت تاچر، اعتبار و نفوذ مانند وقار است، اگر احساس میکنید که باید مرتباً به اطرافیان گوشزد کنید که شما خانم باوقاری هستید، بدانید که اصلاً باوقار نیستید. "ارائه در کنفرانس های TED" و "پیش بینی درست نتایج انتخابات در همه 50 ایالت آمریکا" مورادی هستند که فی‏نفسه برای فرد اعتبار ایجاد می‏کنند. اگر در رزومه خود نوشتید " دارای اعتبار در فضای مجازی"، باید بتوانید سند قانع‏کننده ای برای این ادعای خود داشته باشید، در غیر اینصورت، برداشت مخاطب از شما چیزی به جز کسی که زیاد در توییتر و فیسبوک وقت تلف میکند نخواهد بود. 
تامین کننده بین المللی
 به راحتی می‏توان از نوع محصول و خدمات یک شرکت تشخیص داد که آیا مشتریانی در خارج از مرزهای کشور دارد یا نه. باور کنید، کار با  مشتری/ تامین کننده خارجی در دنیای امروزی کسب‏وکار نکته فوق‏العاده‏ای نیست. تاکید بی‎جا بر این ویژگی، به خواننده این پیام را می‏رساند که سعی دارید شرکت کوچک خود را بزرگتر از حد واقعی جلوه دهید. 
دارای انگیزه
با قید این ویژگی در معرفی خود، شما فقط وقت مخاطب را تلف میکنید. این از ابتدایی‏ترین الزامات کار است. در این ویدیو  کریس راک منظور من را در 20 ثانیه به شما منتقل میکند. [هشدار: این ویدیو برای تماشا در محیط کار مناسب نیست]
استراتژیست
بیساری از خوانندگان این وبلاگ سابقه آشنایی با پروژه های مشاوره در شرکت های مختلف تولیدی و خدماتی را داشته اند. در یکی از این پروژه ها احتمالاً مشاور شما برای پیدا کردن نقاط ضعف و قوت سازمان  مجموعه ای از استراتژی های از پیش تعیین شده را به کار بسته است و راهکارهایی برای بهبود وضعیت به شما ارائه داده است.
 در اینصورت مشاور شما یک استراتژیست نبوده است. استراتژیست کسی است که با در نظر گرفتن وضعیت کنونی، اهدافی بلند مدت را متصور میشود و برای محقق شدن آن اهداف، راهکارهای منطقی ارائه میدهد. مشاور پروژه شما چیز جدیدی خلق نکرده است، او از تجربه خود و تعدادی "روش" ثابت شده در بهبود شرکت شما استفاده کرده است. خیلی سخت ممکن است یک استراتژیست با این تعریف پیدا کنید. بیشتر کسانی که تحت عنوان استراتژیست معرفی میشوند، در واقع مربی، مشاور و یا متخصص هستند و نه استراتژیست واقعی.  البته این از ارزش کار آنها چیزی کم نمیکند، چراکه در 99% مواقع آنها همان چیزی هستند که مشتری نیاز دارد. اساساً بسیاری از مشتریان نه به استراتژیست نیاز دارند و نه حتی علاقه‏ای به حضور آن‏ها در سازمان خود دارند. در استفاده از واژه استراتژیست محتاط‏تر باشید.

 آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
راهنمای خوب سخن گفتن با ۵ نکته ساده
ساعت ٧:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٧  کلمات کلیدی: مهارت ، ارتباط ، زبان بدن

روابط در خلاء ایجاد نمی‌شوند. رابطه بین دو انسان احساسی که تجربیات قبلی، سابقه و انتظارات خود را به میان می‌آورد ایجاد می‌شود. دو آدم مختلف که سطح متفاوتی از مهارت در مسائل ارتباطی دارند. اما ارتباط بهتر، ازآنجا که یک مهارت است، یادگرفتنی است.

متداول‌ترین باور غلط درمورد مهارت گفتگو در ارتباط این است که چون با طرفتان حرف می‌زنید، این یعنی گفتگو دارید. بااینکه حرف زدن با طرفتان شکلی از ارتباط است اما اگر درمورد موضوعات روزمره (حال بچه‌ها چطور است؟ کار چطور بود؟ مادرت چطور است؟) باشد، درواقع درمورد موضوعات مهمی گفتگو نکرده‌اید. اینجا می‌خواهیم به شما آموزش دهیم که چطور با رویی گشاده‌تر با طرف‌مقابل خود صحبت کنید.

گفتگو هم می‌تواند دلیل شکل گرفتن یک ارتباط باشد هم برهم خوردن آن. از همین امروز می‌توانید با به کار گرفتن بعضی از این نکات، ارتباطاتتان را ارتقا بخشید.

۱. صبر کنید و گوش دهید.

چند بار تابحال این را از اینطرف و آنطرف شنیده‌اید یا در مقالات مختلف خوانده‌اید؟ به نظرتان عمل کردن به آن در موقعیت تا چه اندازه سخت است؟ درست است، خیلی سخت‌تر از آن است که به نظر می‌رسد. وقتی وسط یک بحث جدی هستیم، کنار گذاشتن نظر خودمان و صبر کردن برای شنیدن حرف‌های طرف مقابلمان واقعاً کار سختی است. خیلی اوقات از اینکه کسی به حرف‌هایمان گوش ندهد می‌ترسیم به همین دلیل برای گفتن آنها عجله داریم. چنین رفتاری برعکس رغبت اطرافیان برای شنیدن حرف‌های ما را کمتر می‌کند.

۲. خودتان را مجبور به گوش دادن کنید.

حرف زدنتان را قطع کرده‌اید اما هنوز ذهنتان از همه چیزهایی که می‌خواهید بگویید مغشوش شده است به همین دلیل حرف‌های طرف‌مقابلتان را نمی‌فهمید. متخصصین تکنیکی دارند که خیلی خوب برای مجبور کردن خودمان به گوش دادن عمل می‌کند: بیان کردن حرف طرف‌مقابل با عباراتی دیگر.

البته اگر اینکار زیاد یا با لحنی که نشان دهد مسخره‌شان می‌کنید، انجام شود ممکن است باعث ناراحت شدن طرف‌مقابل شود. پس از این تکنیک هر از گاهی استفاده کنید و اگر طرفتان پرسید چرا اینکار را می‌کنید به او بگویید که «فکر می‌کنم بعضی‌وقت‌ها نمی‌فهمم چه می‌گویی و اینکار باعث می‌شود ذهنم را کندتر کرده و سعی کنم حرفت را بهتر بفهمم.»

۳. با طرفتان روراست و صادق باشید.

بعضی آدم‌ها خیلی درمقابل دیگران گشاده رو نیستند. خیلی‌ها حتی خودشان را هم خوب نمی‌شناسند و درمورد نیازها و خواسته‌های خودشان اطلاع چندانی ندارند. اما وارد یک رابطه شدن یعنی یک قدم برای پرده برداشتن از زندگی‌تان بردارید.

دروغ‌های کوچک تبدیل به دروغ‌های بزرگ می‌شوند. پنهان کردن احساساتتان شاید برای خودتان اثر کند اما برای دیگران عمل نمی‌کند. وانمود کردن اینکه همه چیز خوب است اصلاً خوب نیست. سکوت کردن هم واقعاً کاری بی تاثیر است. شاید قبلاً این کارها برایتان جواب داده باشد اما همه آنها موانع بدی بر سر راه ارتباط خوب هستند.

برای داشتن ارتباطی عالی باید بتوانید درمورد چیزهایی که هیچوقت درموردشان حرف نزده‌اید، با این فرد حرف بزنید. باید با طرفتان صادق و روراست باشید، حتی خودتان را برای ناامید شدن و آسیب دیدن هم آماده کنید.

۴. به پیام‌های غیرکلامی توجه کنید.

بیشتر ارتباط ما با همدیگر در دوستی‌هایمان، چیزی که به زبان می‌آوریم نیست، بلکه نحوه به زبان آوردن آن است. ارتباط غیرکلامی زبان بدن شماست، لحن صدایتان، ارتباط چشمی‌تان و فاصله‌ای که موقع حرف زدن با کسی حفظ می‌کنید. اینکه یاد بگیرید بهتر گفتگو کنید یعنی بفهمید چطور این پیام‌ها را تشخیص داده و حرف‌های طرف‌مقابل را نیز بشنوید. خواندن پیام‌های غیرکلامی طرف‌مقابلتان نیازمند زمان و صبر زیاد است اما هر چه بیشتر تمرین کنید، مهارتتان بالاتر خواهد رفت. در زیر به چند نمونه از آن اشاره می‌کنیم:

 •  دست به سینه جلو کسی ایستادن یعنی حالت دفاعی گرفتن.
 •  برقرار نکردن ارتباط چشمی ممکن است به این معنی باشد که چندان علاقه‌ای به حرفی که می‌زنید ندارید، از چیزی خجالت می‌کشید یا حرف زدن درمورد آن موضوع برایتان سخت است.
 • لحن بلندتر و خشن‌تر به این معنی است که فرد شدت بیشتری به گفتگو داده و درگیری احساسی خود را بیشتر کرده است. ممکن هم هست که به این دلیل باشد که فرد تصور می‌کند کسی به حرف‌های او گوش نمی‌دهد یا حرف‌هایش را نمی‌فهمد.
 • کسی که موقع حرف زدن رویش را از شما برمی‌گرداند ممکن است نشانه عدم علاقه او به حرف زدن با شما باشد.

همانطور که سعی در خواندن پیام‌های زبان بدن فرد مقابل می‌کنید، مراقب پیام‌هایی که خودتان می‌فرستید هم باشید. همیشه با فردمقابل ارتباط چشمی ایجاد کنید، لحن صدا و وضعیت قرارگیری بدنتان خنثی باشد و روبروی طرفتان بنشینید.

۵. موضوع بحثتان را متمرکز نگه دارید.

گاهی اوقات بحث و تبادل‌نظر به مشاجره می‌انجامد که ممکن است بعد حتی موضوعات غیرمرتبطی هم وسط کشیده شود. برای احترام گذاشتن به همدیگر و رابطه‌تان، می‌بایست در گفتگوهایتان بسیار متمرکز به موضوع صحبت کنید. بااینکه به میان آوردن همه چیزهای پیش‌پا افتاده و نامربوط به بحث کار آسانی است، اما به هیچ وجه این کار را نکنید. اگر موضوع بحثتان این است که کدامتان امشب شام درست کنید، موضوع را گسترده نکرده و درمورد اینکه چه کسی در خانه چه کاری انجام می‌دهد یا نه یا چه کسی مسئول چیست حرف نزنید.

بحث‌های این چنینی به مرور بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوند. بالاخره یک نفر باید تلاش کرده و بحث را ببندد، حتی اگر به قیمت ترک کردن آن محیط باشد! اما دقت کنید که هر عملی که انجام می‌دهید یا حرفی که می‌زنید، کاملاً محترمانه باشد.

منبع:fanebayan.ir

 آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید 
کجا و چگونه سریع تفکر کنیم؟
ساعت ٩:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٦  کلمات کلیدی: تفکر ، روانشناسی

آیا بهتر است که بر اساس برداشت قلبی و شهودی عمل کنیم یا بر اساس تحلیل و ملاحظات زیاد؟
پاسخ به این پرسش یک جواب قطعی ندارد. برخی موارد تفکر شهودی (سریع) مناسب تر است و برخی موارد، تفکر تحلیلی (آهسته). تفکر سریع، برداشت بر اساس تعصب، عواطف یا شهود است اما تفکر آهسته مبتنی بر مشاهده، بررسی شواهد، تعیین فرضیات گوناگون، و آنالیز نتایج صورت می پذیرد.


دو روش تفکر سریع و آهسته، مکمل یکدیگرند و ذهن ما بر اساس هر دوی این روش ها عمل می کند. بنابراین باید در هر دو روش قوی بود اما هرکدام را در جای خود به کار گرفت.

بر اساس پژوهشی که در این باره انجام شده، در امور کوتاه مدت، تفکر آهسته (تحلیلی) دقیق تر است و در امور بلند مدت، تفکر سریع (شهودی). در این پژوهش از دو دسته از کارشناسان خواسته شد که در مورد وضعیت بازار بورس در آینده بلند مدت، نظرشان را بگویند. یک دسته بر اساس تفکر سریع و دسته دیگر بر اساس تفکر آهسته عمل کرد.
نتیجه این بود که نظر گروهی که بر اساس تفکر سریع پیش بینی کرده بود، دقیق تر بود. 

برای تفکر سریع، اقدامات زیر می تواند موثر باشد:
1- در زمان سریع تفکر کردن، پذیرا، خوش بین، خوش مشرب، پرانرژی و شاد باشیم. اگر عواطف منفی مانند خشم، غم، و اضطراب بر ما غلبه دارند، نمی توانیم سریع تفکر کنیم. در این مواقع از تفکر سریع اجتناب شود.
2- شتاب زده نباشیم. سرعت با شتابزدگی متفاوت است. 
3- بر زاویه خاصی تمرکز نکنیم بلکه نگاهی کل نگر و توجهی همه جانبه داشته باشیم
4- به ندای قلبی خود اعتماد کنیم. دچار تردید نشویم و نظر خود را دائماً تغییر ندهیم
5- شنونده خوبی باشیم اما به سروصدای درونی مان خیلی توجه نکنیم
6- شیفته ظواهر فریبنده نشویم و سعی کنیم که به جنبه های باطنی بیشتر توجه داشته باشیم
7- دست به تفسیر نزنیم و زیاد توضیح ندهیم. نظرمان را به صورت موجز و کلان بیان کنیم
8- از خوردن الکل، مصرف مواد مخدر، و بی خوابی اجتناب کنیم


منبع: thinkingacademy

 آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
۳۰ نقل قول الهام بخش
ساعت ٩:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٦  کلمات کلیدی: حکایت های آموزنده
۳۰ نقل قول الهام بخش

برای روزی فردا اندوهگین مباش، پس همانا هر فردایی روزیش می‌رسد.

رسول اکرم(ص)

همانا ارزشمندترین بی‌نیازی عقل است و بزرگ‌ترین فقر بی‌خردی‌ست و ترسناک‌ترین تنهایی خود پسندی‌ست و گرامی‌ترین ارزش خانوادگی، اخلاق نیکوست.
حضرت علی(ع)

طوری زندگی کنید که انگار فردا قرار است بمیرید و طوری یاد بگیرید که انگار تا ابد زنده خواهید ماند.
مهاتما گاندی

۲۰ سال دیگر از کارهایی که انجام نداده‌اید پشیمان خواهید بود، نه از کارهایی که انجام داده‌اید.
مارک تواین

آن‌هایی که آن‌قدر دیوانه‌اند که فکر می‌کنند می‌توانند جهان را تغییر دهند، همان‌هایی هستند که واقعا جهان را تغییر می‌دهند.
استیو جابز

اولین قدم به سوی موفقیت زمانی برداشته می‌شود که خودتان را از اسارت محیطی که در آغاز خودتان را در آن پیدا کرده‌اید، رها سازید.
مارک کین

اگر رؤیای خودتان را بنا نکنید، فرد دیگری شما را به کار می‌گیرد تا او را در ساختن رؤیایش یاری کنید.
ژیروبایی امبانی

از فاصله میان رؤیاهای‌تان با واقعیت نترسید. اگر بتوانید چیزی را تصور کنید، به آن خواهید رسید.
بلوا دیویس

وقتی جرأت می‌کنم که قوی باشم -‌تا از قدرتم در خدمت چشم‌اندازم استفاده کنم، چیزهایی که از آن‌ها می‌ترسم اهمیت کمتر و کمتری پیدا می‌کنند.
آندره لرد

اگر خودتان برای وقت‌تان ارزشی قائل نباشید، دیگران هم برای آن ارزشی در نظر نمی‌گیرند. دست از اتلاف زمان و استعدادهای‌تان بردارید. برای چیزی که می‌دانید ارزش قائل شوید و بها دادن به آن را آغاز کنید.
کیم گارست

انسان موفق کسی است که بتواند با آجرهایی که دیگران به سویش پرتاب کرده‌اند، بنای محکمی برای خود بسازد.
دیوید برینکلی

 

کسی که می‌خواهد از آینده‌اش لذت ببرد، هیچ بخشی از زمان حالش را تلف نمی‌کند.
راجر بابسون

تفاوت بین افراد موفق و دیگران، فقدان قدرت و دانش نیست، بلکه فقدان اراده است.
وینس لومباردی

موفقیت درباره‌خلق مزایا برای همگان و لذت‌بردن از این فرایند است. اگر بر روی آن تمرکز کرده و با این تعریف خو بگیرید، موفقیت از آن شماست.
کلی کیم

من سابقاً تصمیم داشتم که بر روی سنگ قبرم بنویسند او سعی خودش را کرد اما حالا می‌خواهم بنویسند او موفق شد.
کاترین دونام

این واقعا به فلسفه‌زندگی شما مربوط است. می‌خواهید محتاطانه زندگی کنید و اوضاعتان خوب باشد یا اینکه می‌خواهید شانستان را برای عالی بودن امتحان کنید؟
جیمز جیم

این انتخاب‌های ماست که نشان می‌دهد ما واقعاً چگونه انسان‌هایی هستیم، نه توانایی‌هایمان.
جی کی رولینگ

ابتدا باید قوانین بازی را یاد بگیرید. سپس باید بهتر از هر فرد دیگری بازی کنید.
آلبرت انیشتین

هر رؤیای بزرگی از یک آدم خیال‌باف شروع می‌شود. همیشه به یاد داشته باش که در درونت توانایی، بردباری و اشتیاقی داری که به ستارگان دست یابی و جهان را تغییر دهی.
هریت تابمن

یک جنگجوی موفق، انسانی معمولی است با تمرکزی همانند لیزر.
بروس لی

ایده‌ات را انتخاب کن. تمام زندگی‌ات را آن ایده قرار بده -فقط به آن فکر کن، به خاطر آن زندگی کن. بگذار مغزت، ماهیچه‌هایت، اعصابت، جزء جزء بدنت مملوء از آن ایده باشد و بقیه‌ایده‌ها را دور بریز. این، راه موفقیت است.
سوامی ویوکاناندا

موفقیت‌ها را بر روی شکست‌ها بنا کنید. دلسردی و شکست دو زیربنای استوار موفقیت هستند.
ناپلئون هیل

اگر خودتان برای زندگی‌تان برنامه‌ریزی نکنید، احتمال دارد که جزء برنامه‌شخص دیگری بشوید. و حدس بزنید آن‌ها چه برنامه‌ای برای شما دارند؟ هیچ!
جیم ران

سؤال این نیست که چه کسی به من اجازه خواهد داد، سؤال این است که چه کسی جلوی من را خواهد گرفت.
آین رند

اگر حقیقتاً چیزی را می‌خواهید، منتظر آن نمانید، خودتان را آموزش دهید که بی‌طاقت باشید.
گورباکش چاهال

اجازه ندهید ترس از شکست، بزرگتر از هیجان پیروزی باشد.
رابرت کیوساکی

اگر می‌خواهید تغییری دائمی ایجاد کنید، از تمرکز بر روی اندازه‌مشکلاتتان دست بردارید و شروع به تمرکز بر روی وسعت توانایی‌هایتان کنید!
تی هارو اکر
فکرکردن کاری است که همه انجام می‌دهند. حالا که این طور است فکرهای بزرگ بکنید.
دونالد ترامپ


منبع:  روزنوشت ها،مجید آواژ

 آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
مهارت دمو
ساعت ٩:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٦  کلمات کلیدی:

چندی پیش فرصتی به دست آمد تا به عنوان مشاور یکی از سازمان‌ها در جلسات دموی نرم‌افزار شرکت‌های مختلف حضور پیدا کنم. تجربه خوبی بود که این بار در سمت کارفرما بنشینم و به ارزیابی هم‌کاران نرم‌افزاری خود بپردازم. چند نکته به ذهنم رسید که بد ندیدم که در روزنوشت‌ها هم بنویسم.

فرآیند تولید نرم‌افزار
بسیاری از نرم‌افزارهای تولید شده در کشور ما به این شکل تولید می‌شوند که ابتدا یک مشتری سفارش یک سیستم خاص را به یک شرکت نرم‌افزاری/مشاور ارائه می‌دهد. پس از آن‌که نرم‌افزار ساخته شد، شرکت نرم‌افزاری آن را به عنوان یک محصول روانه بازار می‌کند؛ غافل از این‌که این نرم‌افزار بر مبنای نیازهای یک مشتری خاص نوشته شده و نه بر مبنای نیازسنجی عمومی و تخصصی در بازار. مشتریان دوم، سوم و … بر اساس شباهت نسبی به مشتری اول به جمع مشتریان اضافه می‌شوند و چون نرم‌افزار کامل نیست و البته بر اساس نیازهای اختصاصی، برای هر یک نیز خاص‌منظوره‌سازی (Customize) مورد نظر انجام می‌شود که تبعات زیادی از جمله افزونگی کارکردها و کثیف شدن کد و به وجود آمدن موجودیت‌های نامتجانس و قواعد تجاری پیچیده را به دنبال دارد.
شاید به همین دلیل و یا با توجه به وجود پیشران‌های فناوری برخی اوقات شرکت‌های نرم‌افزاری تصمیم می‌گیرند که نرم‌افزار خود را دوباره تحلیل کرده و با یک فناوری جدید بنویسند که در این‌جا در دام دیگری می‌افتند. در این شرایط شرکت ترجیح می‌دهد که نرم‌افزاری همه‌کاره و به عبارتی پارامتریک بنویسد که بتواند نیازهای همه مشتریان را پاسخ دهد؛ غافل از این‌که هیچ راه‌کار جامعی برای همه طیف‌های مشتریان وجود ندارد. به عنوان نمونه، مدیریت پروژه در نفت و گاز با مدیریت پروژه در صنایع اتومبیل فرق دارد. حتی مدیریت پروژه صنعت انتقال برق با حوزه توزیع نیروی برق فرق دارد. پس نمی‌‌توان یک نرم‌افزار مدیریت پروژه نوشت که همه جا و برای همه صنایع کاربرد داشته باشد و اگر هم چنین نرم‌افزار نوشته شود، بسیار پیچیده خواهد بود.
شاید به همین دلیل و فقدان سرمایه‌گذاری خطر پذیر در شناخت نیازها، مطالعه، تحلیل و طراحی راه‌کار خاص یک صنعت، تاکنون نتوانسته‌ایم در کشور نرم‌افزارهایی قابل اعتنا و جامع را مطابق با استاندارد جهانی توسعه دهیم.

دمو یک کار تخصصی است
دموی نرم‌افزار هم از آن کارهاست! پوست آدم را می‌کند، تازه یک چیزی هم طلب‌کار است! کار پر استرسی است. اگر بخواهید برای دموی نرم‌افزار از اینترنت استفاده کنید، یحتمل آن روز یا اره ماهی بزرگوار خطوط اینترنت را اره می‌کند و یا لنگر کشتی معروف به آن گیر کرده‌است. اگر هم بخواهید از نسخه Offline استفاده کنید، احتمال آن وجود دارد کهDatabase به مشکل بر بخورد و هزار یک مسئله پیش‌بینی نشده دیگر رخ دهد. اگر هر دو راه حل را باهم پیش‌بینی کرده باشید، کلمه عبور کامپیوتر به نحوی تغییر کرده و یا باطری لپ‌تاپ تمام شده و برق به مشکل می‌خورد. بگذریم، همه این موارد هست، اما نه به این حالت بدبینانه که من عرض کردم.
خیلی از موارد گفته شده را کارفرمایان اگر از بُعد فنی لازم برخوردار باشند با اندکی اغماض فراموش می‌کنند. اما نکته بسیار مهم نحوه ارائه است. واقعیت قضیه این است که من چند وقت است متوجه شده‌ام که برای دمو باید یک گروه ارائه وجود داشته باشد که دارای چند جنبه رفتاری باشد. اگر دموی سیستم را به افراد فنی و به خصوص برنامه‌نویس‌ها بسپارید این مشکل به وجود می‌آید که بیش‌تر از دیدگاه خود و جنبه‌های فنی و نه راه‌حل‌های مورد علاقه سازمان طرف ارائه، به موضوع نگاه می‌کند. در این حالت برنامه‌نویس بیش‌تر نکاتی را توضیح خواهد داد که از نظر فنی و برنامه‌نویسی جذابیت بیش‌تری برای او داشته باشد و بر اساس قانون قیاس به خود، فکر می‌کند که این موضوع برای دیگران نیز جذاب است. در حالی‌که مشتری اگر به دنبال رفع مشکل خود با نرم‌‌افزار باشد، شاید توجه چندانی به موارد فنی نداشته باشد. این نکته بسیار مهم است که بسیاری از نرم‌افزارهایی که در بازار به موفقیت می‌رسند، از به‌ترین و بالاترین فناوری برخوردار نیستند، بلکه محصول‌هایی می‌باشند که پاسخ‌گوی نیاز مشتری است. حضور برنامه‌نویس‌ها و افراد فنی مشکل دیگری نیز دارد. او بعد از طرح خواسته‌های مشتری ناخواسته در مورد تغییرات و نیازهای مشتری مقاومت می‌کند؛ چرا که می‌داند بدبختی پیاده‌سازی موارد درخواست شده با او خواهد بود و حتی برخی خواسته‌ها از نظر فنی ممکن نیست.
از طرف دیگر من فکر می‌کنم، ارائه دمو توسط افراد بازرگانی به خصوص زمانی به مشکل بر می‌خورد که بحث موارد فنی با حضور گروه فناوری اطلاعات مشتری صورت بگیرد. کامپیوتری‌های مشتری بیش‌تر مواقع در جلسه حضور دارند و گاه جلسه را به سمت ابعاد عمیق فنی می‌کشانند و یکی از اهداف آن‌ها هم ارزیابی توان فنی شرکت شماست. این اشتباه بزرگی است که فرد ارائه کننده نرم‌افزار، همه موارد را به مذاکره با گروه فنی موکول کند و بگوید بعدها پاسخ شما را خواهیم داد. مشکل بعدی بازرگانی‌چی‌ها این است که در نقطه مقابل برنامه‌نویس‌ها قرار دارند. یعنی هر چه برنامه‌نویس‌ها در مقابل خواسته‌های مشتری مقاومت می‌کنند، این‌ها چون تمایل به فروش بیش‌تر دارند، خواسته‌های مشتری را با سهولت بیش‌تری می‌پذیرند و یا حداقل رد نمی‌کنند. این موضوع می‌تواند دردسر جدی برای برنامه‌نویس‌ها در آینده ایجاد کند.
یکی از موارد مشکل دیگر این است که گاهی سطح جلسه مشخص نیست و در همان جلسه مقدماتی دمو، موضوعات بیشتر از سطح دمو و در حد برخی تصمیم‌گیری‌های مدیریتی مطرح می‌شود. احتمال زیادی وجود دارد که حتی اگر مدیرعامل نیز در جلسه باشد، مطابق با اساس‌نامه نتواند تعهدی بدهد که منجر به بار مالی شود. درایت و توجیه می‌خواهد که این موارد به جلسه دوم منتقل شود.

جلسه دمو، جلسه کج‌دار و مریز است. سطح به اندازه‌ای از اطلاعات باید به مشتری منتقل شود. سطح به اندازه‌ای تعهد باید پذیرفته شود و سطح به اندازه‌ای از تصمیم‌ها باید اخذ شود و همه این موارد باید در یک صورت‌جلسه تنظیم شود. ترکیب گروه ارائه دهنده دمو باید شامل فنی، بازرگانی و تا حدی مدیریتی باشد. وجود یک تحلیل‌گر سیستم در جلسه دمو و حتی به عنوان ارائه دهنده دمو بسیار مهم است، یک تحلیل‌گر علاوه بر درک جنبه‌های فنی، نیاز مشتری را هم در نظر دارد؛ از طرف دیگر وجود او باعث می‌شود که با وجود درک نیازهای مشتری، تعهدات غیر قابل اجرا نیز پذیرفته نشود.
در جلسه دمو همه افراد گروه، باید حواسشان باشد. یکی باید رفتار افراد طرف مقابل را تحلیل و شناسایی کند. یکی باید وظیفه ارائه را داشته باشد و هر وقت هم کم آورد و یا مشکلی پیش آمد، افراد دیگر باید آن را به نحو مقتضی پوشش دهند. ارائه دمو یک کار گروهی سنگین و مانند ارائه یک نمایش و یا ساخت یک برنامه تلویزیونی زنده است که نیاز به برنامه‌ریزی، هماهنگی، ممارست و دقت دارد.

 

خالی‌بندی و دروغ‌گویی
من صلاحیت پرداختن اخلاقی به موضوع را ندارم. اما از منظر گفتگو، وقتی به طرف مقابل دروغ می‌گوییم به نوعی او را احمق و در به‌ترین حالت نا‌ آگاه فرض می‌کنیم؛ در حالی‌که چنین نیست و به سادگی خود را خراب می‌کنیم. این موضوع در جلسه‌های دمو و تهیه کاتالوگ‌ها و … زیاد بروز می‌کند. شرکتی در اسناد تجاری خود ادعا می‌کند که «مدیریت گردش کار» دارد و در هنگام دمو هم بر ادعای خود پافشاری می‌کند؛ در حالی‌که گردش‌کارهای سازمان باید توسط برنامه‌نویس پیش از نصب برنامه Hard Code شود! یا وقتی از امکانات خاص پرسیده می‌شود و می‌گوید در نرم‌افزار موجود است و بلافاصله آن را به پایان جلسه موکول می‌کند و می‌داند که در پایان جلسه به احتمال زیاد همه آن سئوال را فراموش کرده‌اند (از تکنیک‌های فرافکنی در جلسه دمو). به طور خاص به هم‌کاران خود در شرکت‌های نرم‌افزاری پیشنهاد می‌کنم که خالی‌بندی و دروغ را از برنامه‌های دموی خود خارج کنند. مشتریان امروز به مراتب از مشتریان دیروز آگاه‌تر هستند.

تعهدات ویران‌گر
در راستای مطالب قبلی، بسیار پیش می‌آید که وقتی از ارائه دهنده نرم‌افزار در مورد برخی امکانات مورد نیاز پرسیده می‌شود، موضوع را به خاص‌منظوره‌سازی‌های بعدی موکول می‌کند که این کار به خودی خود، «بد» محسوب نمی‌شود. اما این خطر وجود دارد که پذیرش این تعهدات یا به ساختار نرم‌افزار آسیب برساند و آن را کثیف کند و یا دارای تبعات سنگین مالی برای شرکت باشد و پروژه را زیان‌ده کند. توجه به این نکته ضروری است که وقتی که حفره‌ای به عنوان تغییر در نرم‌افزار در قرارداد پیش‌بینی می‌شود، سیل دمان خواسته‌های مشتری از همین حفره می‌تواند به راه بیفتد. بنابراین در پذیرش چنین تعهدی باید بسیار محتاطانه و با درایت عمل کرد و صرفن به دلیل جذب کار نباید، پذیرای چالش‌های بعدی بود.

این مطالب را در ذهن سپرده بودم که در روزنوشت‌ها بنویسم. دلیلی هم ندارد که این اشکال‌ها تا به حال پیش نیامده باشد. به هر حال در هر دو طرف میز بودن این خاصیت را دارد که احاطه بیشتری نسبت به موضوع به وجود می‌آید و ما می‌توانیم خود را از آن سو هم ببینیم. شاید به این دلیل بود که آخرین دموی من بعد از این جلسات، به نحوی متفاوت بود.

منبع:  روزنوشت ها،مجید آواژ

 آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
رابین ویلیامز و الگوی مدیران
ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٦  کلمات کلیدی:

رابین ویلیامز برای بسیاری از افراد یک نمونه و الگو بود. پذیرش از دست دادن الگو برای افراد بسیار دشوار است. به خصوص کسانی که در برهه‌ای از زمان به شخصیت ما شکل داده‌اند. رابین ویلیامز در طول فعالیت حرفه‌ای خود در نقش‌های تأثیرگذار بسیاری ظاهر شد که علاقه‌مندان سینما ارتباط خوبی با آنها برقرار می‌کردند. بی‌شک بازی او در نقش جان کیتینگ در فیلم انجمن شاعران مرده (Dead PoetsSociety) یکی از به‌یادماندنی‌ترین نقش‌های او در سال‌های فعالیت هنری‌اش بود؛ تصویری بدیع و هنرمندانه از یک معلم که با شیوه‌ی تدریس خود تأثیر شگرفی روی دانش‌آموزانش می‌گذارد. ویلیامز سه بار نامزد دریافت اسکار بهترین بازیگر مرد شد و برای بازی در فیلم "ویل هانتینگ خوب" موفق به دریافت این جایزه شد. 
در ادامه به درس‌هایی که رهبران می‌توانند از رابین ویلیامز بیاموزند، اشاره شده است:


1.    از مرزها فراتر بروید
رابین همیشه از مرزهای ژانری را که در آن کار می‌کرده فراتر رفته است و با بازی در نقشهای متفاوت جدی و کمدی دید افراد نیز به او متفاوت بوده است. موفقیت او در یک زمینه باعث می‌شد که برای وارد شدن به دیگر زمینه‌ها تشویق شود و انگیزه داشته باشد. رهبران باید از تجربیات، و نقشها و سوابق خود استفاده کنند تا اعتماد به نفس انجام کارهای جدید را داشته باشند و  بتوانند از روشها و تکنیکهای ابتکاری در این دوره سریع تغییرات استفاده کنند.


2.    پیام‌هایی ارسال کنید
رابین در تمام کارهایی که انجام می‌داد، پیامهایی را ارسال می‌کرد. ممکن است که درک این پیامها در برخی از کارهای او دشوار باشد اما همیشه وجود داشته‌اند. رهبران و مدیران باید بدانند که دائما در حال ارسال پیامهایی درمورد خود و درمورد سازمان خود هستند. نسبت به پیامهایی که ارسال می‌کنید آگاه باشید و آنها را به طور آگاهانه و تعمدی استفاده کنید.


3.    صدای بلند و درعین‌حال آرامی داشته باشید 
او استاد سخنرانی با صدای بلند و گفتن دیالوگهای طولانی بود اما در لحطات سکوت نیز بسیار قدرتمند بود. در هر کاری که انجام می‌داد یک زمان آرامتر و صدای آهسته‌تر نیز وجود داشت تا تاثیر خود را انتقال دهد. امروزه رهبران تمرکز بسیاری بروی موقعیتهای بزرگ سخنرانی دارند و فرصت خود برای رساندن مفهوم و معنی خود به صورت آرام و واضح از دست می‌دهند.


4.    بداهه‌گویی هوشمندانه
رابین اغلب فردی بود که عنوان سریعترین ذهن را در جمع داشت و مفاهیم و ایده‌های به ظاهر تصادفی را حتی سریعتر از سرعت لبانش به هم مرتبط می‌کرد. این ناشی از هوش او بود که به ایشان اجازه می‌داد روابط چندگانه‌ را به سرعت ببیند، آنها را کاوش کند و گزینه‌ای را که بیشترین تاثیر را دارد انتخاب کند و بدون ترس آن را اجرا کند. رهبران زمان بسیار زیادی را صرف جمع‌آوری داده، کاهش خطرات و تجزیه و تحلیل می‌کنند و سپس راهی را با شک و تردید و بی‌علاقگی انتخاب می‌کنند. رابین استاد بداهه‌گویی، نوآوری، ارزیابی، اجرا و تلاش دوباره بود.


5.    کمک به دیگران 
رابین، با کمک دو دوست خود موسسه‌ی خیریه "Comic Relief " را تاسیس کرد. با استفاده از طنز و قدرت ستاره بودن آنها یک نمونه اولیه از یک راه جدید برای بالا بردن سطح آگاهی و جمع کردن پول با تمرکز ویژه بر بی‌خانمانهای آمریکایی را پایه‌گذاری کردند. هدف او نشان دادن یک مشکل به طرق گوناگون با موضوعات جدی و طنز برای ساده کردن و تقویت پیام و دعوت افراد به مشارکت بود. این کاری است که یک رهبر باید انجام دهد: پیدا کردن موضوعی که دارای اهمیت است، واضح صحبت کردن درمورد آن با افرادمختلف به طرق مختلف، و ارائه راهی به آنها برای اقدام در آن راه.


6.    دریافت کمک
شاید درس نهایی رابین برای ما این بود که همیشه با دنیای بیرون در ارتباط باشیم و از آن کمک بگیریم. به نظر می‌رسد او در زمان مرگش تنها بوده و احتمالاً مرگ او ناشی از خودکشی بوده است. با وجود دوستان و طرفداران بسیار زیاد، مشاوران، اعضای خانواده و دیگران، در زمان تنهایی است که افراد اغلب آسیب‌پذیرتر هستند- به خصوص کسی به باهوشی، تندذهنی و ضعیفی رابین. رهبران باید به اندازه کافی با تیم خود در ارتباط باشند تا بدانند که چه زمانی به کمک نیاز دارند.

منبع:TMBA 

 

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
ده راه ساده برای تشخیص دروغگو
ساعت ۸:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٦  کلمات کلیدی:

b_250_200_16777215_00_images_stories_article-1_liar.jpgمردم همیشه به یکدیگر دروغ می گویند و حدود تشخیص دادن این موضوع بستگی به مهارت آنان در دروغگوییشان دارد. در بسیاری از موارد، تشخیص دروغ کار ساده ای نیست. برخی دروغ ها آشکار و برخی دیگر پنهان است. در اینجا نشانه های آشکاری را برای تشخیص دروغ به شما ارائه می دهیم.

یک  شخص دروغگو، معمولا از تماس مستقیم چشمی با شما خودداری و یا این تماس را بیش از حد با شما برقرار می کند. اگر دروغگو متوجه دقت و هوشیاری شما شود، به زمین و دور و بر خود نگاه و از تماس چشمی با شما خودداری می کند. بعضی دروغگوها در چهرۀ شما خیره می شوند و به طور عمد با شما تماس بیشتر چشمی برقرار می کنند که آنها را بیشتر باور کنید.

دو-دروغگو از خلاصه سازی اجتناب می کند. دروغگو ممکن است از تاکتیک های رایج پرسش سازی مانند این که "شما این اطلاعات را از کجا گرفته اید؟" یا اضافه کردن موضوعات و توضیحات اضافی و یا عقب گرد به موضوع استفاده کند.

سه-دروغگو از حرکات زبان بدن خود به طور طبیعی استفاده نمی کند. در بیشتر مواقع بی قرار است و از مخاطب خود به سرعت روی می گرداند یا چشم هایش به طور غیرعادی و به سرعت به هم می زند، کمتر از لبخند استفاده می کند و تغییرات لحن و تُن صدایش به خوبی مشهود است. دستان و بازوان خود را به هم می بندد که این امر در علم روانشناسی حرکات بدن نشان دهندۀ "بسته بودن" شخص است. او از دادن اطلاعات بیش از حد خودداری می کند. گاهی اوقات مردم در هنگام دروغ گفتن بی قراری بیش از حد از خود نشان می دهند و با یک قسمت از بدن یا چهرۀ خود، مانند گوش یا بینی شان، یا با یک آیتم دیگر مانند دسته کلید یا هر چیزی که دم دستشان باشد، بازی می کنند.

چهار-دروغگو اطلاعات بیشتری را بدون این که از او پرسش شود، ارائه می دهد. او برای زیباسازی داستانش از شاخ و برگ های بیشتری استفاده می کند که شما آن را بهتر باور کنید. توجه داشته باشید که داستان پیچیده تر، غیرقابل باورتر است.

پنج-دروغگو، حالت دفاعی به خود می گیرد. او از تمام نیروی خود برای منحرف کردن ذهن مخاطبش و تغییر موضوع استفاده می کند و اگر شما بی گناهی او را به چالش بکشید، او عصبانی خواهد شد. افرادی که واقعیت را می گویند، برعکس این موضوع عمل می کنند و از به چالش کشیده شدن نه تنها ناراحت و عصبانی نمی شوند، بلکه از آن استقبال نیز می کنند.

شش-دروغگو از آرایش کردن جزییات کم اهمیت استفاده و از موضوعات اصلی و مهم اجتناب می کند. با اغراق کردن در مورد جزییات کم اهمیت، دروغگو احساس بهتری می یابد ولی شنودۀ هوشیار پس از درک این موضوع، متوجه می شود که چیزی برخلاف واقعیت در جریان است. این موضوع به شما کمک می کند که با پرسش کردن دربارۀ همان جزییات، بیشتر به این امر که وی دروغ می گوید پی ببرید.

هفت-حرکات چشمی فرد را در نظر داشته باشید. اگر کسی که راست دست است، برای به خاطر آوردن موضوعی چشمانش را به سمت بالا، داخل و چپ حرکت دهد واقعیت را بیان می کند و اگر شخص راست دست دروغ بگوید، چشمانش به سمت بالا و راست حرکت خواهند کرد. افراد چپ دست مشابه همین امر عمل می کنند ولی به سمت مخالف آن. دروغگو به سرعت چشمان خود را به هم می زند (بال بال زدن چشم) و یا چشمانش را می مالد. پلک های چشم در زمان دروغ گفتن کمی طولانی تر می گردد. حرکت دستان به سمت چشم هم می تواند یک نشانۀ دیگر از مسدود کردن حقیقت باشد.

هشت-دروغگو از حالات عادی بیشتر عرق می کند. یکی از نشانه های مثبت در آزمایش پلی گراف (دروغ سنجی)، اندازه گیری عرق بدن است ولی به تنهایی نشانه ای برای دروغ گفتن نیست. برخی افراد زمانی که عصبی یا خجالت زده می شوند بیشتر عرق می کنند. عرق کردن همراه با سرخ شدن صورت، لرزش و اِشکال در بلع می تواند نشانۀ روشن تری از دروغ گفتن باشد.

نه-مراقب نشانه های ریز باشید. احساسات واقعی یک فرد، در آغاز گفتگو، به سرعت در سراسر چهرۀ وی مشخص می گردد. این امر می تواند یک لبخند کوچک یا یک نگاه نگران کننده در زمانی به طول پنج ثانیه باشد. بسیاری از ما انسان ها وقتی دروغ می گوییم، احساس بدی پیدا می کنیم و این موضوع ناخواسته کمک می کند که نشانه های ریزی از خود نشان دهیم. این نشانه های ریز در مدت زمان بسیار کوتاهی بر روی چهره یا اندام شخص دروغگو ظاهر می شود که اگر در هنگام گفتگو مراقب اعمال مخاطبمان باشیم، به راحتی آن را می بینیم.

ده-از دروغگو بخواهید که داستانش را یک بار دیگر تکرار کند. داستان های ساخته و پرداخته شده در ذهن و غیرواقعی برای یادآوری بسیار مشکل هستند. جزییات داده شده در وحلۀ اول می تواند در تکرار داستان تغییر کند که خود نشانه ای از دروغ است. از طرف دیگر مشاهده خواهید کرد که فرد دروغگو از این که درخواست کرده اید تا داستان خود را تکرار کند، نگران و ناراحت می شود.

در بیشتر مواقع می توان به سادگی فهمید که شخصی دروغ می گوید یا خیر، زیرا که شما آن را احساس می کنید و می فهمید که شخص صادق یا دروغگوست. اگر با دقت به رفتار و حرکات مخاطب خود نگاه کنید، به راحتی متوجه این امر که آیا او واقعیت را بیان می کند، می شوید. درصورت هوشیاری و توجه، از همان ابتدای گفتگو می توانید احساس خوب یا بد را درک کنید و به زودی خواهید فهمید که هوشیاری اصل اول درک موضوعات و واقعیت های زندگی است. اگر با هوشیاری، متوجۀ نشانه های اصلی دروغ باشید، به راحتی دروغ را از واقعیت تشخیص خواهید داد. 

منبع:http://www.the-open-mind.com/10-easy-ways-to-recognize-liars، آکادمی تفکر


 آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
اصول استفاده از زبان بدن در کسب‌وکار
ساعت ۳:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٦  کلمات کلیدی: اینفوگرافی ، زبان بدن
BodyLanguage
 آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید

 

 


 
کشف انگیزه های مهم خرید
ساعت ۳:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٦  کلمات کلیدی:

با ترتیب ویژگی، منفعت، عکس العمل

رعایت این ترتیب؛ ویژگی- منفعت- عکس العمل یک روش موثر برای کشف مهمترین ویژگی و منفعتی است که مشتری شما به آن توجه دارد. حالا متوجه نحوه تاثیر آن خواهید شد:

 

 1. ویژگی را شرح دهید
 2. یک تصویر زنده و واضح از منافع آن ویژگی، پیش چشمان مشتری مجسم کنید.
 3. از او یک سوال باز حقیقت یاب مربوط به تعریف منابع یاد شده، بپرسید تا او را وادار به عکس العمل کنید.

 

برای مثال، به روش ویژگی، منفعت، عکس العمل  که در ارتباط با انگیزه آرامش و اطمینان خاطر است توجه کنید.

 

ویژگی: کمپانیx   صفحات خورشیدی را همراه با یک منبع تغذیه یدکی برای شما نصب می کند.

 

منفعت: این کار بدان معنی است که بعد از چند روز بارندگی یا هوای ابری، شما می توانید با فشار دادن یک سویچ، برق مورد نیاز خود را از باطری های ذخییره کننده و یا برق شهر تامین کنید.

 

عکس العمل: از اینکه بدانید در هر شرایطی اعم از اینکه هوا بارانی باشد یا آفتابی برق دارید چه احساسی به شما دست خواهد داد؟

 

مشتری: خیلی خوشحالم یکی از نگرانیهای من نداشتن برق در روزهای بارانی و ابری است.

 

در این روش شما به انگیزه ترس از ضرر متوسل می شوید.

 

ویژگی: کمپانی فوق، صفات خورشیدی را به مدت طولانی ضمانت می کند.

 

منفعت: این ضمانت  در مورد تمام قطعات صفحه خورشیدی و به مدت پنج سال است. یعنی در این مدت هر ایرادی در آنها پیدا شود کمپانی بدون هیچ هزینه ای آنها را تعویض می کند.

 

عکس العمل: با وجود این تصمیم از سوی یکی از تولید کنندگان صفحات آفتابی در آمریکا، چه قدر احساس امنیت و آسایش خاطر به شما دست می دهد؟

 

مشتری: خیلی زیاد، من خیلی احساس امنیت می کنم.

 

حالا شما می تو.انید از راههای گوناگون این کار را انجام دهید:

 

 1. نشان دادن اینکه کالای شما چه کارهایی انجام می دهد باعث اعتبارتان می شود.
 2. منفعت مورد بحث کمک می کند که برنامه های آتی شما روشهایی را مجسم سازدکه طی آن، کالا یا خدماتتان در زندگی مشتری تفاوتی ایجاد کند، جهت حفظ هماهنگی با انگیزه های مناسب خرید و نیازها و مشکلات خاص.
 3. روش ویژگی، منفعت، عکس العمل انگیزه های مهم خرید را به مشتری یادآوری می کند.

 

این سومین نتیجه بسیار مهم روش فوق می باشد. هر ویژگی که شما به آن اشاره می کنید در ارتباط با یک یا چند انگیزه خرید مشخص می باشد هر بار که شما سوالی از مشتری می پرسید که باعث می شود مشتری به منفعت پی ببرد، او جواب خود را با کلمات حالتهای صورت و اندامها بیان خواهد کرد. این جواب گویای این است که برای او مهم است.

 آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید

 

 


 
در مذاکره اگر میخواهید «نه» بگویید…
ساعت ۳:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٦  کلمات کلیدی: ترفند ، مذاکره ، مهارتهای نرم ، فرهنگ


ما در مذاکره‌ها، معمولاً در پی آن هستیم که پاسخ مثبت طرف مقابل را دریافت کنیم. قسمت عمده‌ای از کتاب‌های مذاکره بر اساس این هدف تدوین شده و شکل گرفته‌اند. راجر فیشر کتاب معروف خود در مورد مذاکره را Getting to Yes نامگذاری کرده است.
اما… کسانی که تجربه مذاکره‌های زیادی را دارند، می‌دانند که دست‌یابی به پاسخ مثبت طرف مقابل، تنها یک رو از سکه مذاکره‌ است. روی دیگر سکه، توانایی «نه گفتن» به خواسته‌های طرف مقابل است. خواسته‌هایی که یا نامشروع بوده و یا مشروع هستند، اما برآورده کردن آنها از عهده ما خارج است.

کسانی که پاسخ منفی ما را می‌شنوند، به ندرت از شنیدن این پاسخ خوشحال می‌شوند و این البته طبیعی است. پاسخ منفی، به معنی رد کردن خواسته‌های طرف مقابل، رد کردن ایده‌ها، آرزوها و نیز عدم برآورده کردن اولویت‌های طرف مقابل است. به همین دلیل، در اکثر گفتگوها و مذاکره‌ها، «نه» گفتن، پایان یک گفتگو نیست. بلکه آغاز یک مذاکره است. مذاکره‌ای که به شدت بر پایه عواطف و احساسات بنا شده است.
کسی که پاسخ منفی را شنیده است از تمام تواناییها، دانش و احساسات خود استفاده می‌کند تا این پاسخ منفی را به پاسخی مثبت (یا لا‌اقل یک پاسخ منفی در کنار حداقلی از امیدواری) تبدیل کند. کسی هم که پاسخ «نه» را مطرح کرده است، با توجه به تمایل عمومی ما انسانها در خوشحال کردن و راضی نگاه داشتن دیگران، معمولاً لحظات بسیار سختی را تجربه می‌کند. حتماً برای شما هم پیش آمده است که بلافاصله پس از پاسخ منفی به طرف مقابل، حتی قبل از آغاز اعتراض وی، به حدی احساس معذب بودن کرده‌اید که خود، به تلطیف موضعتان اقدام نموده‌اید.

 کسی که پاسخ منفی می‌دهد، دو چالش مهم پیش رو دارد. نخست اینکه باید از عهده مذاکره و قانع کردن طرف مقابل برآید. چالش دوم (و گاه دشوارتر) مذاکره با خود است، تا بتواند عذاب و احساس بدی را که در انسان، پس از دست رد زدن به خواسته‌های طرف مقابل به وجود می‌آید، مهار کند.

در اینجا، به بررسی بیشتر پاسخ‌های منفی خواهیم پرداخت و شیوه مواجهه با تبعات آن را بررسی خواهیم کرد.

ملاحظه‌کاری و توجه به دیگران از ویژگیهای مثبت و ارزشمند در فرهنگ ماست که موجب شده تا حد زیادی از صراحت کلام در برخوردهای روزمره و تعاملات اجتماعی ما کاسته شود. در فرهنگ ما، معمولاً گوینده، وضعیت شنونده را در نظر گرفته و جمله‌بندی سخنان خود را به گونه‌ای انتخاب می‌کند که به عواطف و احساسات طرف مقابل کمترین آسیب وارد شود.

این عادت فرهنگی، باعث شده است که در مذاکره‌های روزمره (با سایر هموطنان و خصوصاً در سطح بین‌المللی) از گفتن پاسخ‌های صریح بپرهیزیم. گاه می‌خواهیم درخواست کسی را رد کنیم، اما آنقدر این رد کردن را در لفافه و پنهان در جمله‌های تو در تو و مبهم بیان می‌کنیم که تا مدتها بعد هم، هنوز طرف مقابل نمی‌فهمد که درخواست وی رد شده است. امیدواری دادن بیهوده و بی‌پشتوانه نیز از تبعات دیگر این فرهنگ است. علی امروز از رضا درخواست وام می‌کند و رضا می‌گوید که باید برود و وضعیت حساب بانکی‌اش را بررسی کند. این در حالی است که رضا از هم‌اکنون می‌داند که در نهایت پاسخ منفی خواهد داد. قسمت قابل توجهی از وقت مذاکره در کشور ما، به دلیل همین ملاحظات، عملاً تلف می‌شود و در نهایت هم ملاحظه‌کاریهای اولیه نمی‌تواند اثر خبر اصلی را (که به هر حال مخاطب خواهد شنید) از بین ببرد.

با توجه به این نکات، چند نکته درباره پاسخ‌های منفی توصیه می‌شود:

بر روی خود موضوع متمرکز شوید و مسئله را شخصی فرض نکنید

شما به هر دلیل، به این نتیجه رسیده‌اید که باید به درخواست طرف مقابل «نه» بگویید. طرف مقابل هم به احتمال زیاد می‌کوشد که پاسخ «نه» شما به درخواست خود را، به پاسخی مثبت تبدیل کند. هیچ‌کدام از شما کار اشتباهی نمی‌کنید. اگر جای شما با طرف مقابل عوض می‌شد، باز هم همین ماجرا تکرار می‌شد. مدام در ذهن خود، تکرار کنید که بحث بر سر یک «درخواست» و «پاسخ آن درخواست» است. بحثی بین شما و طرف مقابل وجود ندارد. با این نوع فکر کردن، هم می‌توانید راحت‌تر «نه» بگویید و هم در مذاکره خود، به سمت حمله به طرف مقابل، متمایل نخواهید شد.

نقاط حساس خودتان را بشناسید

طرف مقابل شما ممکن است از انواع ترفندها برای قانع کردن شما و تغییر پاسخ منفی به مثبت استفاده کند. ترفند زمانی مؤثر است که شما نسبت به آن آسیب‌پذیر باشید. شما نسبت به چه ترفندهایی آسیب‌پذیر هستید؟ آیا تهدید اینکه جملات امروز شما، فردا در روزنامه‌ها و سایت‌های خبری منتشر خواهد شد، پاسخ شما را تغییر می‌دهد؟ و یا دیدن دستمال یا اشک طرف مقابل موجب تغییر موضع شما می‌شود؟ ما در اینجا بی‌رحمی تجویز نمی‌کنیم و نمی‌گوییم که اگر کسی اشک ریخت به وی توجه نکنید. اما آنچه مهم است این است که اگر شما واقعاً می‌توانید پاسخ منفی خود را پس از اشک ریختن کسی به پاسخ مثبت تبدیل کنید، پس چرا از همان ابتدا این کار را انجام نمی‌دهید؟! و اگر پاسخ شما با دلایلی منطقی منفی است، چرا باید عواطف و احساسات طرف مقابل، موجب تغییر موضع شما شود؟

چند دقیقه با خود فکر کنید. فهرستی از عواملی که می‌توانند شما را تحت فشار قرار داده و پاسخ منفی شما را تغییر دهند بنویسید. سعی کنید منطقی یا غیرمنطقی بودن هر یک از این تأثیرات را مشخص کنید. شناخت نقاط حساس، خطر گرفتاری در دام آنها را کمتر می‌کند.

پاسخ خود را خیلی پیچیده نکنید

زمانی که انواع توضیحات و توجیهات را به هم آمیخته و بار احساسی و عاطفی نیز بر آن سوار می‌کنید، طرف مقابل به سختی می‌تواند پیام اصلی شما را دریافت کند. در هنگام رد کردن خواسته طرف مقابل، حد تعادل را رعایت کنید. همانطور که یک پاسخ منفی صریح، بدون هرگونه شرح و توضیح اضافی، می‌تواند زمینه دلگیر شدن طرف مقابل را فراهم آورد، پاسخ‌های بسیار پیچیده نیز می‌تواند به ایجاد اغتشاش ذهنی و عصبی شدن طرف مقابل منجر شود.

پاسخ منفی دادن، بیان دلیل پاسخ منفی، معذرت خواهی و توضیح اینکه شما به هر حال نمی‌توانید موضع خود را تغییر دهید، چهار عمل مختلف است که اگر چه ممکن است استفاده از همه آنها در هنگام رد درخواست طرف مقابل ضروری باشد، اما دلیلی ندارد که همه این کارها را در یک مرحله انجام دهید. اجازه دهید بین گفته‌های مختلف شما فاصله‌ای به وجود بیاید تا طرف مقابل بتواند توضیحات شما و موضع شما را بهتر درک و هضم کند.

مذاکره‌کننده غیر حرفه‌ای، در پاسخ منفی به درخواست طرف مقابل، هر چهار عمل را با هم انجام می‌دهد. به عبارتی، پس از گفتن پاسخ منفی، از طرف مقابل معذرت‌خواهی می‌کند. بلافاصله، می‌کوشد دلیل این پاسخ منفی را توضیح دهد. و قبل از اینکه طرف مقابل آغاز به سخن گفتن کند، توضیح می‌دهد که به هر حال، نمی‌تواند موضع خود را تغییر دهد، چرا که با محدودیت‌های قانونی، سازمانی و … مواجه است. مشکل این رفتار در این است که، زمانی که طرف مقابل، به این پاسخ منفی اعتراض کرده و دلایل خود را بیان می‌کند، مذاکره‌کننده، دیگر حرفی برای گفتن ندارد. چرا که همه مطالب خود را زنجیروار مطرح نموده است.

در حالی که، بهتر است پس از هر یک از این چهار مرحله، فرصتی در نظر گرفته شود تا طرف مقابل، گفته‌ها و اعتراضات و درخواست‌های خود را به زبان بیاورد. بدین‌گونه، در مواجهه با اعتراض طرف مقابل، هنوز حرف‌هایی باقی مانده است.

پاسخ منفی خود را تضعیف نکنید

همیشه بکوشید مهم‌ترین دلیل خود در رد درخواست طرف مقابل را در همان ابتدای بحث مطرح کنید. اگر چه این توصیه بسیار ساده و منطقی به نظر می‌رسد، اما با دقت در رفتارهای خود و اطرافیان خود خواهید دید که بسیاری از انسانها این کار را به صورت معکوس انجام می‌دهند. ابتدا دلیلی بسیار ساده (و گاه غیرمنطقی) را مطرح می‌کنند و زمانی که با مقاومت طرف مقابل مواجه شدند، دلایل محکم‌تر خود را بیان می‌کنند. هیچ‌گاه با مطرح کردن ضعیف‌ترین دلیل در ابتدای بحث، پاسخ منفی خود را تضعیف نکنید. همچنین در صورتی که یک دلیل قوی را شرح داده و طرف مقابل را تا حد خوبی قانع کرده‌اید، دلایل ضعیف‌تر را مطرح نکنید. اگر در مذاکره‌ای، چند دلیل مختلف مطرح کنید، قوت و ضعف دلایل شما، با توجه به ضعیف‌ترین دلیل مطرح شده، ارزیابی خواهد شد.

در مقابل وسوسه لطیف کردن پاسخ منفی، مقاومت کنید

بسیاری از انسانها، زمانی که به طرف مقابل پاسخ منفی می‌دهند، دچار احساس بدی می‌شوند و حتی گاه، قبل از اینکه طرف مقابل اعتراضی کند، با ارائه توضیحاتی، از موضع قبلی خود عقب‌نشینی می‌کنند.

به عنوان مثال، فرض کنید دوست شما قصد دارد مبلغی در حدود یک میلیون تومان را از شما قرض بگیرد. شما در ابتدا پاسخ منفی می‌دهید. اما بلافاصله از این تصمیم خود احساس ناراحتی کرده و کمی عقب‌نشینی می‌کنید. به عنوان مثال می‌گویید: «البته، در حدود چهارصد هزار تومان پول در دست دارم که می‌توانم به شما بدهم». اگر در همان ابتدا چنین تصمیمی داشتید، بهتر است بدون مقدمه و توضیحات اضافی، در پاسخ به تقاضای اولیه، بگویید که می‌توانید بخشی از آن را تأمین کنید. اما اگر گفته‌اید که نمی‌توانید این کار را بکنید، بعد از اینکه پاسخ منفی شما اثرات خود را گذاشته است، دلیلی ندارد بیهوده موضع قبلی خود را اصلاح کنید. بنابراین، پس از اعلام پاسخ منفی، بکوشید بی‌دلیل از پاسخ خود عقب‌نشینی نکنید.

پاسخ منفی خود را بیش از حد تقویت نکنید

الزاماً همه انسانها، بعد از اعلام پاسخ منفی، پاسخ خود را رقیق نمی‌کنند. برخی بالعکس، بلافاصله پس از اعلام پاسخ منفی، سعی می‌کنند موضع خود را تقویت کنند. مدیری را در نظر بگیرید که در پاسخ منفی به کارمندش می‌گوید: «من با درخواست شما مخالفم. تلاش هم نکن که نظر من را تغییر دهی. من یک بار که پاسخ منفی بدهم دیگر محال است تغییر موضع بدهم. پس بیهوده تلاش نکن و …». این نوع صحبت کردن، وقتی شما هنوز عکس‌العمل طرف مقابل را ندیده‌اید، نمی‌تواند به بهتر شدن وضع کمکی بکند. گاه چنین رفتاری، می‌تواند تعارض بین خواسته‌های دو انسان را، به تعارض بین اراده دو انسان ارتقاء دهد. به گونه‌ای که یکی از طرفین، می‌خواهد استقامت و پایداری خود را در مورد درخواست مطرح شده به اثبات رسانده و طرف مقابل، می‌کوشد ثبات عقیده خود را در مورد پاسخ منفی مطرح شده، اثبات کند. بدیهی است که چنین تعارضی به سادگی قابل رفع نخواهد بود.

در ابراز همدردی دقت کنید

در اکثر مواقع، زمانی که درخواست طرف مقابل را رد می‌کنیم، احساس ناراحتی به ما دست می‌دهد. همچنین بسیار پیش می‌آید که این ناراحتی را با طرف مقابل در میان بگذاریم. این کار بسیار مناسب است. اما در بیان احساسات خود اغراق نکنید. چرا که طرف مقابل در شرایط شدیداً احساسی قرار دارد و ممکن است نسبت به پاسخ اغراق‌آمیز شما، رفتاری تهاجمی نشان دهد.

 مسئول شعبه یک بانک را در نظر بگیرید که به دلیل محدودیتهای قانونی، نتوانسته با اعطای وام به یک زوج جوان موافقت کند. زمانی که وی این خبر را به زوج جوان می‌دهد، آنها بسیار ناراحت می‌شوند. مسئول شعبه توضیح می‌دهد: «باور کنید من هم به اندازه شما ناراحت هستم». ناگهان مرد جوان با حالتی تهاجمی می‌گوید: «نخیر. شما به اندازه ما ناراحت نیستید. شما اصلاً نمی‌فهمید ما چقدر ناراحتیم» و درب اتاق را محکم می‌بندد و می‌رود.

شاید مسئول شعبه با بیان جمله‌ای منطقی‌تر مثلاً: «ما هم می‌دانیم که زوج‌‌های جوان به چنین وامی نیاز دارند و دریافت آن برایشان مهم است، اما در حال حاضر متأسفانه قوانین، ما را محدود کرده‌اند»، می‌توانست از این نوع عکس‌العمل جلوگیری کند.

 

 

به طرف مقابل امید بیهوده ندهید

متأسفانه شاید بتوان گفت، این یکی از ویژگیهای فرهنگی ماست که به دلیل ملاحظه‌کاری بیش از حد، پس از اینکه پاسخ منفی به طرف مقابل دادیم، با جملاتی امید بخش می‌کوشیم روحیه وی را بهبود بخشیم. مسئول  شعبه در مثال قبل، ممکن است بگوید: «البته شما دو سه هفته دیگر به من سر بزنید. شاید تا آن موقع شرایط تغییر کند». احتمالاً مسئول شعبه نیز می‌داند که شرایط تغییری نخواهد کرد، اما با استفاده از این ترفند می‌خواهد از تلخی پاسخ بکاهد. اما امید بیهوده دادن، ضمن اینکه دور از معیارهای اخلاقی است و باعث می‌شود طرف مقابل وقت بیهوده‌ای را صرف پیگیری آن کند، تلخی خود را در مرحله بعدی – زمانی که طرف مقابل، به هر حال، پاسخ منفی قطعی را می‌شنود – حفظ خواهد کرد.

 آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید

 

 


 
چگونه مسوولیت سازمانی شرکت نایک را نجات داد؟
ساعت ۳:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٦  کلمات کلیدی: توسعه ، دانش ، نوآوری ، خلاقیت
اهمیت توسعه پایدار در اتاق هیات‌مدیره

متن زیر برگرفته از مصاحبه‌ای با جیل کانوی (Jill Ker Conway) است که درباره تجارب خود در نایک و نقش ایجاد کمیته مسوولیت سازمانی در سطح هیات‌مدیره سخن می‌گوید.
تاکنون مطالب زیادی درباره تلاش‌های گسترده نایک در حوزه مسوولیت سازمانی نوشته شده و اینکه چگونه این شرکت که به گفته مدیر آن در سال 1998، نام آن مترادف بود با «دستمزد بردگی، اضافه‌کاری اجباری و سوءاستفاده از نیروی کار»، تبدیل شد به یکی از پیشگامان در مسائل اجتماعی و زیست‌محیطی.
کانوی، مدیر سابق کالج اسمیت بود و در سال 1987 به‌دلیل تخصص او درمورد مسائل مربوط به زنان و درک وی از دیدگاه دانشجویان در نایک استخدام شد. او با بررسی وضعیت نیروی کار در شرکت نایک در گفت‌وگویی با مدیر آن بیان کرد که انتظار وقوع مسائل جدی در این زمینه وجود دارد و اجازه گرفت که به دیدار و بررسی کارخانه‌های طرف قرارداد نایک در آسیای شرقی بپردازد که مسوول ساخت محصولات مورد نیاز نایک بودند. این بررسی‌ها و تجارب قبلی کانوی باعث شد زمان حضور فعالان حقوق کارگران در جلسه سالانه سهامداران نایک و اعتراض گسترده آنها به شرایط بد کار در کارخانه‌های طرف قرارداد، کانوی بتواند مدیریت شرایط را در دست گیرد و با ترسیم یک برنامه بلندمدت و پیشنهاد ایجاد کمیته مسوولیت سازمانی به حل مشکل بپردازد.
با توجه به نگرانی روزافزون درباره کسب‌و‌کار و پایداری آن، مدیران باید بپرسند که آیا نظارت و پرداخت هیات‌مدیره به این موضوع مناسب است یا نه؟ 
بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد که کمتر از 10 درصد شرکت‌های سهامی عام در ایالات متحده کمیته‌ای دارند که به مسوولیت و پایداری شرکت اختصاص یافته باشد. تجربه نایک نشان می‌دهد که وجود چنین کمیته‌ای می‌تواند بسیار مفید باشد به‌خصوص در پنج مورد که در زیر به آنها اشاره می‌شود.


 منبعی از دانش و تخصص
مدیران رده بالا برای بخش‌های زیردست خود به‌دنبال مدیرانی با تخصص و روابط خوب هستند و به‌ندرت به مسائل مربوط به توسعه پایدار و مسوولیت‌پذیری توجه دارند.
هنگامی‌که در دهه 1990 اعتراضات بر شیوه کار در شرکت‌های خارج از کشور و مورد قرار داد شرکت‌های داخلی در محیط‌های دانشگاهی ایالات متحده آغاز شد، نایک خوش شانس بود که کانوی را داشت، شخصی با دانش گسترده درمورد محیط آکادمیک و تخصص در حوزه اثرات اجتماعی ناشی از صنعتی شدن جوامع. البته این کاملا شانسی نبود. استخدام وی بخشی از تلاش Knight (مدیر شرکت نایک) برای ورود تفکر و تجربه تازه به اتاق هیات‌مدیره بود، زمانی‌که نایک درتلاش برای بازگشت به دوران درخشان پیشرفت خود در دهه اول تاسیس بود. درواقع به‌جز یک نفر از اعضای هیات‌مدیره که متخصص در نوآوری و خلاقیت بود بقیه عمدتا شامل دوستان و خانواده گروه موسس نایک بودند.
حضور کانوی در هیات‌مدیره باعث شد نایک همزمان به تنوع جغرافیایی، جنسیتی، سابقه‌کار، شبکه‌های ارتباطی و دانش روز دست‌یابد. بنابراین زمانی‌که فعالان حقوق کارگری در نشست سهامداران سال 1996 حاضر شدند، کانوی متوجه شد نایک با اوضاع پیچیده‌ای روبه‌رو شده و این اعتراضات شدت خواهد یافت و بهبود شرایط شرکت زمان می‌برد.
کانوی در قرن نوزدهم نقشی بنیادی در ورود زنان به نیروی کار غیررایگان در انگلستان و ایالات متحده داشت. دانش او درمورد تاثیر صنعتی شدن بر زندگی زنان و دختران باعث شد بتواند در بازدیدهای خود از کارخانه‌های تحت قرارداد نایک، بازدید‌کننده‌ای با آگاهی و نکته‌بینی بالا باشد. پس از اینکه نایک در سال 1998 ماریا ایتل را به‌عنوان معاون اول مسوولیت‌ سازمانی خود استخدام کرد، کانوی و ایتل با همکاری بنیاد بین‌المللی جوانان به ایجاد گروهی برای مطالعه نیروی کار زن در کارخانه‌ها که عمدتا از جوانان تشکیل می‌شدند، پرداخت. این گروه به مصاحبه با 67000 کارگر به زبان مادری خود و در خارج از محل کار پرداختند تا بتوانند آزادانه سخن بگویند. بدون توانایی کانوی در ایجاد یک شبکه جهانی از تشکیلات زنان و تجارب او به‌عنوان هیات علمی دانشگاه، دسترسی به این جوامع برای نایک بسیار دشوار بود.
در سال 2001، کانوی پیشنهاد ایجاد کمیته مسوولیت‌ سازمانی در سطح هیات‌مدیره را مطرح کرد. او می‌خواست هیات‌مدیره نه فقط در مسائلی که شهرت نایک میان مصرف‌کنندگان اصلی را تهدید می‌کند بلکه در طیف وسیعی از موضوعات دیگری که تا آن زمان مطرح نبوده درگیر باشند که مهم‌ترین آنها مسائل محیطی و بهداشت و سلامت بود. Knight این ایده را تایید کرد و از کانوی خواست تا مسوولیت این کمیته را بر عهده گیرد. او پذیرفت با این شرط که Knight در تمام جلسات کمیته حضور داشته باشد، این شرط برای اطمینان از این بود که این کمیته به حاشیه رانده نشود. در این صورت افراد از حضور در این کمیته استقبال می‌کردند چون آنها را مستقیما در مقابل مدیر شرکت قرار می‌داد.
برنامه‌ریزی مسوولیت‌های اصلی شرکت و تشخیص موضوعات کلیدی که سازمان با احتمال زیاد با آنها مواجه می‌شود می‌تواند زمینه‌های دانش و تجربه‌ای را آشکار سازد که ارزش ارائه در کمیته را داشته باشد. اعضای کمیته باید درک درستی از انتظارات ذی‌نفعان و استانداردهای حاکم بر شرکت داشته باشند و در عین حال ذهن خود را نسبت به دریافت ایده‌های جدید و نوآوری باز نگه دارند.


 همفکری و انتقاد سازنده
دامنه مسائل مربوط به مسوولیت سازمانی که نایک یا هر شرکت دیگر ممکن است با آن مواجه شود گسترده و پیچیده است. با پرسیدن سوالات روشنگرانه، ارائه پیشنهادها و چشم‌اندازها یا پیشنهاد روندهای جایگزین، کمیته می‌تواند تفکر رده‌های مدیریتی را به چالش کشیده و غنی سازد.
در سال 2009 کمیته با وضعیتی بحرانی مواجه شد، قضیه این بود که دو پیمانکار طرف قرارداد شرکت در هندوراس، هزارو‌هشتصد کارگر را بدون اطلاع قبلی و بدون پرداخت دستمزد قانونی آنها که جمعا بالغ بر دو میلیون دلار بود اخراج کردند. نایک به‌لحاظ قانونی وظیفه نداشت این خسارت را جبران کند و علنا اعلام کردند که مسوولیتی در این باره ندارد اما اعتراضات در دانشگاه‌ها و گروه‌های دانشجویی در سراسر ایالات متحده علیه این شرکت آغاز شد مبنی بر اینکه نایک باید در برابر تعهدات پیمانکاران خود نیز جوابگو باشد.
کمیته برای حل این مشکل به‌دنبال راه‌حل‌هایی بود که از طرفی با کمک به کارگران اخراج شده اعتراضات را فرونشاند و از طرف دیگر نمی‌خواست این تصور میان پیمانکاران ایجاد شود که هرگاه آنها به تعهدات‌شان عمل نکنند نایک آن‌را جبران می‌سازد. بعد از جلسات همفکری در کمیته، تیم مدیریت تصمیم گرفت موضع‌گیری نایک را نسبت به شرایط پیش‌آمده تغییر دهد. نتیجه ایجاد یک ساختار نوآورانه بود که با اعمال آن دولت هندوراس غرامت قانونی کارگران اخراج‌شده را پرداخت کند و نایک نیز صندوقی با موجودی 5/1 میلیارد دلار برای حمایت از کارگران در حوزه سلامت و بهداشت و آموزش‌های حرفه‌ای تاسیس کند.
ارزش کمیته به‌عنوان یک منتقد سازنده در شرکت به همان اندازه که متکی بر دانش و تجربه اعضای آن است به نگرش متمایز آن نیز وابسته است. از هر پنج عضو کمیته چهارتای آنها مدیران مستقل هستند، به این معنی که دیدگاه شخص ثالث را با وفاداری، مراقبت و حفظ اطلاعات محرمانه که لازمه امانتداری شغلی است ترکیب کرده‌اند. مثل اینکه بیگانه و خودی همزمان در یک گروه جمع شده باشند تا به‌عنوان منتقدان سازنده که هر تیم مدیریتی خوبی به آن نیاز دارد عمل کنند، به‌ویژه هنگام درگیری با مشکلاتی که منافع عمومی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.


 محرکی برای نوآوری
یکی از نقش‌های کمیته مسوولیت سازمانی نایک تشویق به نوآوری و حمایت از آن است. به‌ویژه نوآوری‌هایی که نه فقط منجر به رشد در کیفیت‌های مورد اندازه‌گیری می‌شود بلکه به ایجاد یک مدل کسب‌و‌کار با بنیاد پایدارتر می‌پردازد. برای نایک منظور از این مدل، ساختاری است که بتواند در مواجهه با تغییرات کلان زیست‌محیطی از جمله کمبود منابع، تغییرات آب‌و‌هوایی و تغییرات جمعیت‌شناختی به رشد خود ادامه دهد.
در سال‌های اولیه، کمیته بیشتر زمان خود را صرف ارائه مشاوره به نایک می‌کرد. مانند عکس‌العمل نسبت به حوادث فردی، نقض جدی استانداردهای نیروی کار در زنجیره تامین یا مشکلات عمده موثر بر سلامت، ایمنی و محیط‌زیست. زمانی‌که مدیران شروع به توسعه سیستم‌های پیچیده‌تری برای نظارت بر رعایت قوانین توسط کارمندان کردند، کمیته به نظارت بر این سیستم‌ها پرداخت. هنگامی‌که مشخص شد برخی حوادث فردی که سیستم نظارتی تشخیص می‌دهد بخشی از یک الگوی بزرگ‌تر است، کار این کمیته دوباره آغاز شد.
برای مثال اجرای یک پروژه توسط مدیران شرکت در سال 2005 درباره مشکلات ناشی از اضافه‌کاری بیش از اندازه کارگران نشان داد که این مورد نه فقط در ناکارآمدی کارخانه تحت قرارداد ریشه دارد بلکه به تغییرات ناگهانی نایک در حجم مواد مورد نیاز خود که در پاسخ به نوسانات تقاضا انجام می‌گیرد نیز وابسته است. با این پروژه مدیریت و کمیته متوجه شدند که به محدودیت‌های آنچه سیستم‌های نظارتی می‌تواند انجام دهد رسیده‌اند. در این مورد نظارت بهتر مشکلات نیروی کار را حل نمی‌کند، آنچه لازم بود راه‌های ابتکاری و نوآورانه برای ایجاد فرآیندهای تولید ذاتا امن‌تر و پایدارتر بود. بنابراین امروزه اگرچه کمیته همچنان درگیر نظارت؛ حل مساله و در مواردی مهار بحران است، اما زمان قابل‌توجهی را صرف مشاوره به تلاش‌های نوآورانه نایک می‌کند. برای مثال در سال 2012 پیشنهاد سرمایه‌گذاری در سیستم نساجی DyeCoo را مطرح کرد، روشی جدید برای فرآیند رنگرزی بی‌آب پلی‌استر با استفاده از CO2 بازیافت‌شده، در این روش علاوه‌بر اینکه 12 تا 18 گالن آب در هر نیم کیلو پارچه نسبت به روش سنتی رنگرزی صرفه‌جویی می‌شود، این فناوری جدید ورود آلاینده‌های شیمیایی به آب را نیز حذف می‌کند. به‌علاوه در این روش نیازی به گرم کردن آب نیست که موجب صرفه‌جویی در انرژی و کاهش زمان رنگرزی به نصف می‌شود و محصول باکیفیت‌تری نیز حاصل می‌شود. اما مشکل این فرآیند این است که به لحاظ هزینه قادر به رقابت با روش سنتی نیست. اما کمیته این پروپزال را تایید کرد و نایک بر آن سرمایه‌گذاری کرد و در اواخر 2013 یک تولیدکننده مورد قرارداد نایک در تایوان مرکزی برای استفاده از تکنولوژی DyeCoo افتتاح شد.
اگرچه امروز نیز انتظار می‌رود که کمیته به‌طور عمده بر نظارت بر شرایط کار در کارخانه‌های تحت قرارداد نایک متمرکز باشد و این مورد هنوز هم جزو موضوعات داغ در محیط‌های دانشگاهی به‌شمار می‌آید، اما آنها زمان قابل توجهی را به فرآیندهای نوآوری، توسعه محصول، مواد جدید و دیگر طرح‌های آینده‌نگر اختصاص می‌دهند و به‌عنوان یک تیم رهبری سطح بالا در تلاش برای یافتن نوآوری‌های تحول‌آفرین هستند که می‌تواند منجر به رشد پایدار و سودآوری شود.


محرکی برای پاسخگویی و پایداری
یکی از وظایف اولیه این کمیته تازه تاسیس نظارت بر انتشار اولیه و عمومی گزارش مسوولیت‌پذیری سازمان بود، همچنین به ترویج مسوولیت‌پذیری و پاسخگویی از طریق طیف وسیعی از فعالیت‌ها می‌پرداخت. به این صورت که نیمه اول جلسات دوساعته کمیته به بررسی پیشرفت شرکت در جهت اهداف توسعه پایدار آن و همچنین بررسی عملکرد شرکت‌های تحت قرارداد که برخلاف استانداردهای سلامت، ایمنی، محیط‌زیست و سایر استانداردها ‌عمل می‌کردند، پرداخته می‌شد. بحث‌ها در این زمینه بر روندها در عملکرد تمرکز داشت نه بر حسابرسی از عملکردهای گذشته. (این کار جداگانه توسط کمیته حسابرسی انجام می‌گرفت.)
برای ارزیابی و پیگیری عملکرد، کمیته متکی به اطلاعات تولید شده توسط تیم‌مدیریت با استفاده از سیستم رتبه‌بندی کارخانه نایک بود که شامل روش‌های مختلف اندازه‌گیری کار و عملکرد زیست‌محیطی است، به‌علاوه اقدامات سنتی مانند ارزیابی کیفیت محصول، هزینه و تحویل. در هر جلسه کمیته به بررسی رتبه فعلی، تخمین روند در طول زمان و در همه مناطق می‌پردازد، مسائل مهم را تشخیص داده و فرصت‌های پیشرفت را شناسایی می‌کند.


منبعی برای تمام هیات‌مدیره
شاید مهم‌ترین عملکرد کمیته مسوولیت سازمانی در نایک نگهبانی از دیدگاه بلندمدت است، نوعی متعادل کننده برای نزدیک‌بینی که در نتیجه فشارهای ناشی از اهداف کوتاه‌مدت و جریان بی‌وقفه از مسائلی که نیازمند توجه فوری است ایجاد می‌شود. از میان طیف وسیعی از موضوعات که پیش روی کمیته قرار می‌گرفت، تعداد قابل توجهی مربوط به شرایط آینده بود یا گروه‌هایی که در زمان حال رابطه مستقیمی با شرکت ندارند اما اقدامات آنها می‌تواند تاثیر زیادی بر عملکرد و سلامت شرکت در آینده داشته‌باشد. این گروه شامل کارگران کارخانه در زنجیره تامین و میلیون‌ها شهروند عادی که تحت تاثیر فعالیت‌های نایک قرار می‌گرفتند بود. همچنین نسل آینده مدیران نایک که ممکن است در آینده با کمبود منابع حیاتی مواجه شوند.
بسیاری از شرکت‌ها می‌گویند چنین مسائلی برعهده هیات‌مدیره است، که گفتار درستی است. با این حال چند هیات‌مدیره را می‌شناسید که طرح این مسائل در دستور کار منظم آنها قرار داشته باشد؟ شواهد نشان می‌دهد که تعداد آنها بسیار اندک است. مروری بر نظرسنجی سالانه توسط انجمن ملی مدیران طی دهه اخیر نشان می‌دهد که مسائل مربوط به مسوولیت‌پذیری سازمانی در پایین‌ترین اولویت‌های هیات‌مدیره قرار می‌گیرد. مدیران نایک معتقدند که بحث‌های مربوط به مسائل نیروی کار در زنجیره تامین تنها بعد از تشکیل کمیته مسوولیت سازمانی در سطح هیات‌مدیره مطرح شد.

منبع: HBR، روزنامه دنیای اقتصاد ، مترجم: نفیسه هاشم‌خانی
آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید

 

 


 
حکایت های آموزنده
ساعت ۳:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٦  کلمات کلیدی: حکایت های آموزنده

بزرگترین لذت در زندگی ،

انجام دادن کاری است که دیگران می‌گویند:

"  تـــو نمـی‌تــوانــی آن را انجــام دهـی  "

____________________________
رومن پولانسکی

 

منبع: نقطه سرخط...
 آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید

 

 


 
تفسیر رفتارهای غیر کلامی قبل از مذاکره
ساعت ۸:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٢  کلمات کلیدی: زبان بدن ، روانشناسی ، مذاکره

تفسیر رفتارهای غیر کلامی قبل از مذاکره

یکی از ابزارها جهت پیش برد مذاکره ، رفتار غیر کلامی است . از این ابزار می توان به روشهای مختلف استفاده کرد . در این مقاله سعی ما بر این است که گوشه ای از نحوه استفاده از رفتار غیر کلامی را در یک مذاکره  با توجه به نحوه ی انجام مقدمات لازم جهت شروع یک مذاکره  بیان نماییم .

برای سهولت در تفسیر رفتار غیر کلامی به دسته بندی مقدمات یک مذاکره می پردازیم . شما می توانید با توجه به نیاز  وزمینۀ فعالیت ، دسته بند یهای دیگری جهت انجام این کار به وجود آورید .

برای شروع یک مذاکره ؛ مقدماتی لازم است که در آن دو طرف با هم ارتباط برقرار کرده و به نوعی بر سر بعضی از موارد مذاکره به توافق می رسند. انجام مذاکره نهایی در گرو این مقدمات می باشد ،  که این موارد عبارتند از :

تقاضای تشکیل جلسه   ، تعیین زمان جلسه  ، تعیین محل مذاکره

تقاضای تشکیل جلسه خود به چند قسمت تقسیم می شود . نحوه درخواست ( کتبی ، تلفنی و … ) ، نحوه ارسال درخواست ، نحوه پیگیری درخواست ، سِمَتِ فرد درخواست دهنده ( اینکه جلسه برای چه موضوعی تشکیل می شود و چه تعداد جلسه قبلاً تشکیل شده است در نحوه تفسیر تأثیر دارد .  بطور مثال برای حل تعارض است یا قرارداد و یا اولین نشست است )

برای تفسیر تعیین زمان جلسه ما آن را به بخشهای زیر تقسیم می کنیم .

روز تشکیل جلسه ، ساعت تشکیل جلسه و نحوه توافق زمان نشست .

برای تفسیر محل برگزاری نیز می توانیم به موارد زیر دقت کنیم .

محل برگزاری جلسه در حریم شما یا طرف مقابل یا محل بی طرف است . فردی که محل برگزاری برای او مهّم است چه کسی است .

از نوع نحوه درخواست برگزاری یک جلسه می توانیم به سطح مذاکراتی مد نظر طرف مقابل ، سیستم سازمانی ، روحیات طرف مقابل ، نگرش های بین فردی و… پی ببریم بطور مثال اگر فرد به صورت مکتوب و در سربرگ قانونی درخواست مذاکره و تعیین وقت کند ، این پیام برای ما ارسال می شود که  فردی دقیق است و به اسناد مکتوب بیشتر از سخنان طرف مقابل اهمّیت می دهد و همچنین با این رفتار سطح مذاکرتی برای او حائز اهمّیت است .
افراد دیگری نیز وجود دارند که از همین روش استفاده می کنند این افراد به شدت نسبت به دیگران بد بین بوده و به همین دلیل سعی می کنند اسناد قابل استناد برای آینده در اختیار داشته باشند همچنین رسیدن به توافق با آنها بسیار مشکل بوده و در صورت حُصول توافق یک سد بزرگ قرار دادی پیش رو خواهیم داشت . دلیلی دیگر برای این نوع درخواستهای مکتوب وجود بروکراسی در سازمان طرف مقابل می باشد . همچنین در درخواستهای مکتوب می توانید به نوع نگارش نامه و ادبیات استفاده شده در آن توجه کنید در این نوع تفسیر با توجه به دایره لغات استفاده شده ، میزان تکرار کلمات ، ضمیرهای بکار برده شده و تعداد آنها ، مکث ها ، حذف قرینه های صورت گرفته ، تعداد فعلها و … می توان اطلاعات زیادی یه دست آورد .

نحوه ارسال درخواست و زمان بندی برای ارسال  دارای پیامهای متفاوتی است . می توان در این خصوص به مواردی نظیر اینکه درخواست کننده مذاکره اصل نامه را به وسیله پیک برای ما ارسال می کند ، یا یکی از کارکنان خود را برای تحویل نامه می فرستد ، از منشی جهت تحویل نامه رسید دریافت می کند یا خیر  ، نامه برای ما فکس می شود ، یا او از ایمیل برای ارسال نامه استفاده می کند را مورد بررسی قرار داد ، هر کدام از این رفتار ها با توجه به بافت زمینه می تواند تعابیر مختلفی داشته باشد .
که نحوه برخورد آتی ما  برای دستیابی به یک مذاکره خوب را دستخوش تغییر می نماید .  برای درک بهتر مطلب به بررسی افراد یا شرکتهایی که تصویر نامه را برای ما ارسال می کنند می پردازیم اصولاً فرستادن تصویر نامه بیشتر از طرف سازمان یا افرادی صورت می گیرد که فقط به دنبال نمایش قانونمند بودن هستند و یا حرفه ای نبوده و آنقدر عجله دارند که فقط می خواهند پای میز مذاکره بنشینند .  احتمالاً اطلاعاتی حیاتی در مورد طرف مذاکره وجود دارد که از ما پنهان است .

حال به نمونه ای دیگر از نحوه درخواست می پردازیم  اگر این درخواست به صورت تلفنی صورت بگیرد پیام ارسالی متفاوت بوده و در واقع طرف مذاکراتی می خواهد سطح مذاکره را  پایین آورده  ویا شاید او تصمیم گیرنده نهایی نباشد . در این مورد نوع تماس نیز باید مد نظر قرار گیرد .
آیا هماهنگی با منشی یا رئیس دفتر شما صورت می گیرد یا مستقیماً با شما تماس گرفته می شود . این مطلب به میزان نزدیکی فرد با شما و همچنین قدرت طرف مذاکره بستگی دارد . و بالعکس یعنی خود فرد تلفنی تماس گرفته یا کارکنانش ؛البته با توجه به سِمَت فرد تماس گیرنده سطح مذاکرتی برای شما مشخص می گردد .  همچنین حالات مختلف دیگر  نحوه درخواست می تواند میزان عجله شخص یا کمپانی طرف مذاکره را به ما نشان دهد که این موضوع گویای اهمیّت بُرد در این مذاکره برای طرف مقابل است .

 

 

 

 

مورد دومی که در دسته بندی به آن اشاره کردیم تعیین زمان جلسه است . زمان جلسه در بُعد ساعت و روز آن با توجه به کسب و کارهای مختلف متفاوت است . در واقع در هر کسب و کاری قانون نانوشته ای برای زمان وجود دارد . اما تفسیر کلی در خصوص تعیین زمان بدین صورت است که هر چه روز انتخابی اوایل هفته باشد اهمّیت آن جلسه بیشتر است و هر چه به انتهای هفته نزدیک شویم از درجه اهمیّت آن کاسته می شود این موضوع در مورد ساعت برگزاری نیز صادق است . و در واقع گاهی از رسمیت جلسه می کاهد . این موضوع نسبت به طرفی که اصرار بیشتری برای زمان جلسه دارد بررسی می گردد .

برای تعیین زمان جلسه مذاکره ای کوچک قبل از نشست اصلی وجود دارد که می تواند در بسیاری از موارد به جهت گیری ما در مذاکره کمک کند گاهی افراد در مورد زمان جلسه به طرف مقابل امتیاز تعیین وقت را می دهند که در زمان مذاکره اصلی از آنها امتیازی بهتر دریافت کنند .  یکی از بهترین اطلاعاتی که از تفسیر رفتار غیر کلامی نحوه تعیین زمان جلسه می توانیم به دست آوریم سبک مذاکراتی طرف مقابل است . برای روشن شدن نحوه تفسیر رفتار طرف مقابل به بررسی رفتار غالب در ایران برای تعیین زمان جلسه می پردازیم . افراد در ایران برای ایجاد تمایز و بالا  بردن درجه اهمّیت خود نقش افراد پُر مشغله را بازی می کنند . برای پی بردن به اصل مسئله می توان سئوالی را مطرح کرد که چه زمانی برای تشکیل جلسه مناسب است ؟ و مدت زمان پاسخ گویی فرد را نیز مورد توجه قرار داد ، در صورت دادن جواب  سریع یا بسیار طولانی ( از نظر زمان مکث برای پاسخگویی ) همچنین ارائه توضیح بیش از حد در مورد مشغله های متعدد یا حتی شروع به اعلام برنامه های مختلف همراه با خند ه های کوتاه و کنترل شده بدانید که طرف مذاکرتی دروغ می گوید .

این افراد در بیشتر مواقع از درخواست کتبی استفاده نمی کنند . یا درصورت استفاده حتماً به نحوی برای موافقت های قبل از نشست  تماس تلفنی برقرار می کنند . در بیشتر مواقع زمان جلسه توسط آنها تغییر می کند . این رفتارها نشان دهنده آدمی بی برنامه اما باهوش است که توانایی مدیریت هیجان های خود را ندارد . یک مشخصه ی دیگر آنها پرحرفی است .

در بعضی موارد زمان جلسه دستخوش تغییر می شود . در این حالت باید توجه داشت باشیم که نحوه تغییر زمان نیز مانند درخواست مذاکره است یا خیر ؟ در صورت مغایرت حتماً باید اطلاعات برای جلسه مذکور دوباره بررسی شود گاهی تأخیر زمانی می تواند از قدرت مذاکراتی بکاهد نمونه بارز این مطلب را می توان در مذاکرات بدهکار و طلبکار دید . یا بانک هایی که دست به برگزاری جلسه برای وصول مطالبات خود می زنند . در این صورت پی خواهید برد ، فرد روبروی شما در میز مذاکره فقط بدنبال بُرد صد درصدی خود است .

 

 

 

آخرین مطلب بررسی محل مذاکره است . اگر شما به دفتر یا محل کار طرف مذاکره بروید این پیام ارسال می گردد که قدرت در دستان طرف مقابل است و بالعکس . مثال این موضوع جلسه خواستگاری است در این نوع مذاکره هیچگاه در مورد محل جلسه صحبتی به میان نمی آید به دلیل اینکه قدرت تصمیم گیری به صورت سنتی در دست خانواده دختر است .
اگر محل مذاکره  جایی  مانند رستوران باشد نشانگر  این مطلب است که طرفین یا بسیار بهم نزدیک هستند یا خیر و این موضوع می تواند حامل پیام های دیگری باشد . ابتدا بررسی می کنیم که کدام یک از طرفین محل مذاکره را تعیین می کند .سپس می توان موارد مختلفی را از این موضوع تفسیر کرد مانند اینکه آیا  دام محبت بر سر راه طرف دوم گسترده شده است یا دفتر آن شخص در وضعیت مطلوبی قرار ندارد و در حد این مذاکره نمی باشد و یا دلایل دیگر . از بهترین نمونه های  حال حاضر در رابطه با محل مذاکره می توان به مذاکرات ۵+۱ اشاره کرد .

برای تفسیر رفتار غیر کلامی باید توجه داشت که نحوه کلی عملکرد طرف مقابل بهمراه جزئیات بررسی شود . این اطلاعات می تواند نشان دهنده  وضعیت مالی ، وضعیت هیئت مدیره ، نحوه تصمیم گیری ، برنامه ریزی ، ساختار سازمان و حتی چرخه حیات و اندازه یک سازمان یا محصول و… باشد . این تفسیرها کاملا در گروی بافت زمینه است. در صورت اقدام به تفسیر رفتار غیر کلامی آشنایی با اصول اولّیه و همچنین بررسی خوشه ای حالات الزامی است .

منبع:  

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
11 کتاب فوق‌العاده برای کمک به بهتر فکر کردن، کارآفرینی و ارتباط برقرار کردن
ساعت ٧:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٢  کلمات کلیدی: معرفی یک کتاب ، کتاب ، مدیریت ، کارآفرینی

books-colorful-stack

۱٫ مغز شما در کار: 

استراتژی‌ هایی برای غلبه بر حواس‌پرتی، بازیابی تمرکز و دقیق‌تر کار کردن در تمام طول روز. در طول ده بیست سال گذشته دانشمندان کشفیات مهمی در مورد مغز و اینکه مغز چطور کار می‌کند انجام داده‌اند. دیوید راک عصب شناس نیست اما مفسر عصبی خوبی برای شواهد علمی است و به خوبی و با اصطلاحات ساده توضیح می‌دهد که مغز چطور کار می‌کند و اینکه چطور درک و فهم خودمان از مغز می‌تواند ما را در مدرسه، محل کار و دیگر جاها کمک کند.

 

 

 

۲٫ برای چگونگی یادگیری مردم طراحی کنید: 

این کتاب ساده و خوشخوانی است. اگر شما درباره یادگیری الکترونیکی، مغز و حافظه زیاد مطالعه کرده‌اید شاید این کتاب چیز جدید زیادی برای گفتن به شما نداشته باشد اما محتوای خوبی برای متخصصان و دانشجویان دارد که می‌تواند به آنها کمک کند تا بفهمند مردم چگونه یاد می‌گیرند و اینکه چطور آزمون‌های آموزشی (مثل سخنرانی) که به بهتر درگیر کردن شونده‌گان کمک می‌کند طراحی کنند.

 

۳٫ ۱۰۰ چیز که هر طراح نیاز دارد که درباره مردم بداند:

این کتاب به ۱۰۰ بخش ۱ تا ۳ صفحه‌ای  تقسیم شده است ، که توانسته است اصول کلیدی و توصیه‌های کاربردی را در هر کدام از این بخش‌های کوچک به خوبی ارائه کند. از آنجایی که این کتاب بسیاری از زمینه‌ها را پوشش می‌دهد ممکن است در بعضی از زمینه‌ها به طور عمقی به موضوع نپرداخته باشد اما برای بیشتر مردم یک اساس ابتدایی خوب یا یک مرور موثر بر اصول اساسی است.
زمینه‌های پوشش داده شده این‌ها را شامل می‌شود:
مردم چطور می‌بینند، مردم چطور می‌خوانند، مردم چطور به خاطر می‌آورند، مردم چطور فکر می‌کنند، مردم چطور توجه‌شان را متمرکز می‌کنند، چه چیزی به مردم انگیزه می‌دهد و برخی دیگر.
من فکر می‌کنم این کتابی است که به بسیاری از مردمی که آن را می‌خوانند کمک خواهد کرد که دیدنی‌های بهتری طراحی کنند و به شیوه‌های جالب توجه‌تر ارتباط برقرار کنند.

 

۴٫ خلق مدل تجاری:

کتاب کوچکی برای خیال‌گراها، تغییر دهندگان بازی و چالش‌گراها. کتاب خوش طرحی است. این کتاب به این عنوان شناخته شده است “کتابی برای خیال‌گراها، تغییر دهندگان بازی و چالش‌گراها که در تلاش به مبارزه کشیدن مدل‌های تجاری منسوخ و طراحی کارآفرینی آینده هستند.
” حتی اگر شما نیازی به طراحی یک مدل تجاری جدید نداشته باشید، در این کتاب درس‌هایی وجود دارد که تفکر شما را به چالش می‌کشد و به شما کمک می‌کند تا عقاید و اهدافتان را روشن کنید.
آمازون می‌گوید این کتاب برای کننده‌هایی طراحی شده است که آماده‌اند تا تفکر قدیمی را رها کنند و در عوض مدل‌های جدید خلق ارزش را با آغوشی باز بپذیرند. این کتاب ساده، دیداری و واضح است.

 

۵٫ ملاقات‌های حضوری:

چطور تصاویر، ورقه‌های استیکی نوت و تصویرسازی ایده می‌تواند بهره‌وری گروهی را افزایش دهد. من به عنوان شخصی که عاشق وایت‌بورد و ابزار شبیه به آن هستم ایده‌های این کتاب را بسیار نیروبخش یافتم. نمی‌توانم بهتر از آمازون این کتاب را به اختصار معرفی کنم: “کتاب ملاقات‌های حضوری توضیح می‌دهد که چطور هر کسی می‌تواند از ابزاری دیداری استفده کند و این که چطور این ابزار در وسیع‌ترین مرکز تجاری تکنولوژیکی جهان، سیلکون ولی، مورد استفاده قرار می‌گیرند تا هم کار گروهی مجازی و هم کار گروهی رو در رو را سهولت بخشند.
این منبعِ فوق‌العاده تصویر نگاری شده و پویا به سران جلساتی، سخنرانان و مشاوران مقدار زیادی ابزار‌ و ترفند به آنها نشان می‌دهد.”
من در تلاش بوده‌ام تا بسیاری از اصول و تکنیک‌های بحث شده در این کتاب را در سمینارها و کلاس‌های درس دانشگاهم استفاده کنم. به نظر من این کتاب اگرچه هدفش کارآفرینان و متخصصان تجاری است اما برای معلمان و استادان دانشگاه‌ها هم می‌تواند بسیار موثر و مفید باشد. در آن بحث‌های خوبی بر روی استفاده از زبان دیداری برای سهولت بخشیدن و ارائه به گروه‌ها هست.

 

۶٫ تحول بازی:

یک کتاب بازی برای کارآفرینان، قانون شکنان و ایجادکننده‌های تغییر. من طرفدار پر و پا قرص یک بازی جدی هستم. بازی و مدرسه – همین‌طور بازی و کار- معمولا به عنوان مفهوم‌هایی متناقض در نظر گرفته می‌شوند با این حال که، این بازی‌ها هستند که ما به کمکشان کاوش می‌کنیم، کشف می‌کنیم و می‌آموزیم.
نویسندگان کتاب تحول بازی آن را بیان می کنند. در این کتاب ۸۳ بازی معرفی شده است که به سادگی و روشنی توضیح داده شده‌اند. شما می‌توانید بازی‌های در خور نیاز و شرایط‌تان را انتخاب کنید. تمام بازی‌ها (یا “فعالیت‌ها” اگر بازی در محیط کاری شما کلمه ترسناکی است) می‌توانند به شما کمک کنند که شنوندگانتان را شریک و درگیر در جلسه، سمینار یا کلاستان کنید.

 

۷٫ اصول جهانی طراحی، بازبینی شده و به روز شده:

۱۲۵ راه برای افزایش به کارگیری، درک نفوذی، افزایش جذبه، تصمیمات طراحی بهتر گرفتن و آموزش از طریق طراحی. این یک کتاب فوق‌العاده است که من از سال ها پیش آن را به دیگران توصیه کرده‌ام.
این نسخه دوم کتاب است که شامل تعداد زیادی مفاهیم جدید که به خوبی و زیبایی در یک کتاب ۲۷۲ صفحه‌ای جای داده شده‌اند. این یک کتاب مرجع عالی برای هر کسی است اما مخصوصا برای طراحان، مهندسان، معماران و دیگر متخصصان خلاقدانش آموزان) که می‌خواهند بیاموزند تا فهمشان از طراحی را بهتر و گسترده‌تر کنند. این کتاب آموزنده، اطلاعات دهنده و الهام بخش است. عاشق این کتاب کلاسیک می‌شوید.

 

۸٫ خلاصه از این حرفا دیگه:

چکار کنیم وقتی کلمات کارساز نیستند. این یکی از بهترین کتاب‌های دن روم است. من یک نسخه جدید از کتاب را به طور رایگان دریافت کردم که جملات من در جلد پشت کتاب نوشته شده بود: من واقعا فکر می‌کنم این کتاب عالی است. البته این اصطلاح، اصطلاح خوبی است اما دن هم درست می‌گوید وقتی می‌گوید ما با گفتن اصطلاح “خلاصه از این حرفا دیگه” نادیده گرفته می‌شویم.
تصاویر، طرح‌ها و دیگر چیزهای دیداری نوشدارویی برای ایده‌ها بد نیستند، اما تکنیک‌ها و دیدگاه‌های یافته شده در “تفکر روشن” می‌توانند به بوجود آمدن ایده‌های خوب کمک کنند تا اینکه در اصطلاح “خلاصه از این حرفا دیگه” گم شوند. البته این کتاب بسیار تصویری است و مفاهیم و تکنیک‌ها در آن به کمک مثال‌های مختلف و جالب از دنیای واقعی توضیح داده شده‌اند.

 

۹٫ جای خالی دشمن شما نیست:

یک راهنمای ابتدایی برای دیداری ارتباط برقرار کردن از طریق طراحی چندرسانه‌ای، وب و گرافیک. این کتاب کمی شبیه کتاب غیرطراحان در طراحی است اما محتوایش بسیار متفاوت است. کتاب مقدماتی بسیار خوبی است برای تمام متخصصان و دانش آموزان طراحی گرافیک که حتی اگر دلیلی هم برای خریدنش نداشته باشند بهترین دلیل خریدنش می‌تواند داشتن کتابی در قفسه کتابخانه‌شان باشد که می‌توانند هر وقت یکی از دوستان یا همکارانشان خواست در مورد اصول طراحی بداند به آنها قرض بدهند تا از آن فایده ببرند. در واقع در ارائه هیچ چیز به خودی خود نیست، اما بسیاری از مفاهیم می‌توانند در ارائه طرح بکار گرفته شوند. یک کتاب طراحی خوب با انباشته‌ای از مثال‌های دیداری.

 

۱۰٫ ذن خلاقیت:

بهبودبخشی زندگی هنریتان. این کتاب جدیدی نیست اما کتابی است که همیشه پیشنهاد کرده‌ام. کتاب‌های بسیاری در رابطه با خلاقیت نوشته شده اند اما این یکی مورد علاقه من است. ساده، زیرک، الهام بخش و کاربردی. عقیده های این کتاب ممکن است به شما دیدگاه و بینش کاملا متفاوتی برای نگاه کردن به دنیا بدهد و در نتیجه‌اش رفتن به سوی تلاش‌های خلاقانه خودتان. این از آنجور کتاب‌هایی است که می‌توانید آن را بخوانید و دوباره سال‌ها بعد آن را بخوانید و لذت ببرید و از آن بیاموزید (همانطور که من این کار را کردم). این یک کتاب کلاسیک است.

 

۱۱٫ ذن ارائه:

ایده‌های ساده بر روی ادا و طراحی ارائه (ویرایش دوم). کتاب جدیدی است برای سال ۲۰۱۲٫ ویرایش دوم کتاب اول ذن ارائه من است. این کتاب همان کتاب ویرایش اول است اما من خیلی از دومی راضی‌تر هستم. فکر می‌کنم کتاب بهتری شده است. این کتاب را طوری طراحی کردم که همان دید و احساسکتاب اولی را داشته باشد اما به همراه ۷۰ صفحه بیشتر که شامل یک فصل جدید درباره درگیر کردن می‌شود. بیشتر تصاویر و برخی از مثال‌ها را عوض کرده ام و تصاویر و مثال‌های جدید بهتری را جایشان گذاشته‌ام. چند بخش جدید هم به آن اضافه کرده‌ام مثلا در بخشی ۶ صفحه‌ای هم از کارهای استیو جابز کمک گرفته‌ام.

منبع:مدیررسانه، http://www.presentationzen.com/presentationzen/2012/01/10-books-to-help-you-think-create-communicate-better-in-2012.html

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
معجزه «من»
ساعت ٧:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٢  کلمات کلیدی: روانشناسی ، مهارت ، احساس ، مذاکره

i-statement

احساسات قرار است برای انسان نقش محرک هایی را ایفا کند که به حل مسائل او کمک کنند. مثلاً وقتی با خطری رو به رو می شوید هورمون های ترس در بدن ترشح می شود و این کمک می کند از خطر دور شوید.
ولی گاهی اوقات چیزهایی باعث می شود که این احساسات نابجا تحریک شوند و باعث شوند عکس العمل نامتناسبی نشان دهیم که کمکی به
حل مسئله ما نمی کند.
در روابط انسانی موقعیت های این چنینی که مستعد پیچیده شدن و دردسر درست کردن هستند زیاد رخ می دهد. در این وضعیت ها،
حل مسئله چیزی فرع بر اختلافات پیش آمده بر سر احساسات نامتناسب با موقعیت می شود. با این حال روشی وجود دارد که این دشواری را به سادگی حل می کند؛ به شرطی که در آن مهارت پیدا کنید.

مهارت مزبور استفاده از به اصطلاح «من-پیام» است. خلاصه ایده من پیام این است که اگر مشکلی با کسی دارید با جمله ای که با ضمیر من شروع می شود، راجع به آنچه خودتان احساس می کنید صحبت کنید.

معمول روابط ما این است که احساسات و عقایدمان را بدون پذیرش مسئولیت خود نسبت به آنها بیان می کنیم و عادت داریم خود را پشت متهم کردن دیگران به خاطر احساسات شخصی مان پنهان کنیم.
وقتی از افعال اسنادی نظیر «است» و «هستی» استفاده می کنیم عقاید شخصی ما رنگ واقعیت به خود می گیرد.
علاوه بر واقعی به نظر رسیدن، چنین گزاره هایی عمدتاً برچسب هایی است که گویی ابدی است.
مثلا «تو خودخواه هستی» اظهار عقیده ای است که معنایش این است که هیچ خصوصیت غیرخودخواهانه ای در شخصیت فرد مقابل پیدا نمی شود.
همینطور اینکه او تا ابد همینطور خواهد ماند. به احتمال قوی چنین توصیفی درست نیست و تعمیم دهی بیش از حد محسوب می شود. به جای چنین حکم کلی می توان به موقعیت برگشت و مثلا گفت: «از اینکه بدون پرسیدن از اعضای واحد برای کل ما برنامه ریزی می کنی خیلی ناراحت می شوم.»

یک «من-پیام» سه بخش دارد:

 1. توصیفی از احساس شما
   
 2. اشاره ای کوتاه به شرایطی که شما در آن چنین احساسی را تجربه می کنید
   
 3. اینکه چرا این شرایط موجب چنین احساسی در شما می شود.

قالب «من-پیام» به این شکل است:

«وقتی شما … (توصیف رفتاری از طرف مقابل یا شرایطی که موجب ناراحتی شما شده)، من احساس … می کنم چون … (توضیح اینکه را رفتار آنها یا شرایط موجب چنین احساسی در شما شده است)»

مثال:«وقتی صدایت را موقع صحبت کردن با من بالا می بری عصبانی می شوم چون دوست ندارم توی رابطه ای باشم که فریاد زدن در آن عادی است»

معلوم است که بیان یک «من-پیام» سازنده تر از دستور دادن، تهدید کردن، اولتیماتوم دادن یا سایر حرف هایی است که طرف مقابل را به موضع دفاع می کشاند. اما کنار گذاشتن ضمیر «تو» از واکنش هایمان آسان نیست:

اتهام زنی: «دارم از دستت دیوونه میشم!»

قضاوت یا برچسب زدن: «خیلی بی ملاحظه و خودخواهی!»

سرزنش کردن: «تو اصلا منو داخل آدم حساب نمی کنی!»

دستور دادن: «تو دیگه ساکت شو!»

زیرسوال بردن: «همیشه اینقدر لاس می زنی؟!»

مشاجره کردن: «تو اصلا نمی دونی داری راجع به چی حرف می زنی!»

ریشخند کردن: «بعله! تو استادی!»

تهدید کردن: «به نفعته ساکت شی!»

تحلیل کردن: «تحمل دوری خونواده رو نداری!»

اینکه در «من-پیام» دقیقا بگویید «من احساس … می کنم» خیلی مهم است چون اگر بجای آن چیز دیگری بگویید – «من هم مثل بقیه احساس … می کنم»،«تو باعث میشی من احساس …کنم» یا «این باعث میشه من احساس …کنم»- در واقع کس دیگر یا چیز دیگری را مسئول احساسات خود معرفی کرده اید و این قطعا در انتقال پیام مشکل ایجاد می کند. همینطور دلیلی که برای پیدا کردن احساس ناخوشایند می آورید باید به شکل تفسیر شما از رفتار او، اثر واقعی (و نه خیالی) رفتار او بر شما یا معنای رفتار او برای شما باشد.

«من-پیام» صادر کردن تضمین نمی کند دیگران رفتارشان را تغییر دهند یا شرایط طبق خواست من شود ولی منافع بسیاری در آن وجود دارد که اگر امتحان کنید معجزه آن را خواهید دید. حداقل اش این است که از لیست بالا خارج می شوید.

پیشنهادهایی برای بهبود «من-پیام»:

 • در توصیف رفتار طرف مقابل از قیدهای «همیشه» و «هرگز» استفاده نکنید. تا حد ممکن آنچه را اتفاق افتاده دقیق توصیف کنید نه تفسیر خودتان را. «وقتی اینجا را به گند می کشی» توصیف نیست. همینطور «وقتی مثل گیج و منگ ها کار می کنی».
 • از صفت های احساسی که معنای ضمنی شان اتهام به طرف مقابل است استفاده نکنید. مثلا «من احساس نادیده گرفته شدن، یا دستکاری شدن، یا خیانت دیدن می کنم» غلط است. این صفت ها شنونده را بطور ضمنی مسئول احساسات گوینده می کند.

منبع: در مسیر افق،تالیف و ترجمه از اینجا

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
پیش آیندهای فردی و موقعیتی موثر بر چاپلوسی
ساعت ٧:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٢  کلمات کلیدی: منابع انسانی ، مدیریت ، پیشرفت ، رهبری

واکاوی پیش آیندهای فردی و موقعیتی موثر بر چاپلوسی
و تأثیر آن بر پیشرفت شغلی کارکنان

 اگرچه سازمانها سیستم‌های مدیریت مسیر شغلی و استراتژی‌های ترفیع را برای کارکنانی که دارای سطح بهره‌وری بالا و عملکرد مطلوب هستند، طراحی و اجرا می‌کنند اما مطالعات، حاکی از تأثیر فرایندها و رفتارهای سیاسی از جمله چاپلوسی بر پیشرفت حرفه‌ای کارکنان است.

در این راستا، پژوهش حاضر به بررسی پیش­بینی ­پذیری پیشرفت شغلی کارکنان از طریق چاپلوسی، و واکاوی دو دسته عوامل فردی و موقعیتی مؤثر بر آن پرداخته است.

جامعه آماری این پژوهش، کارکنان دانشگاه فردوسی مشهد می­باشد.

با استفاده از سنجه ­های مطالعات پیشین پرسش­نامه تحقیق طراحی، و روایی و پایایی آن مورد تأیید قرار گرفت. داده­ های اخذ شده از یک نمونه 218 تایی از کارکنان مبنای تحلیل قرار گرفت.

نتایج نشان داد متغیرهای فردی یعنی کانون کنترل و ماکیاولیزم بر چاپلوسی از تأثیر معناداری برخوردار بوده ­اند اما از بین دو متغیر موقعیتی شامل سبک رهبری و ابهام نقش تنها تأثیر متغیر سبک رهبری بر چاپلوسی تأیید شد.

هم­چنین، معناداری رابطه مثبت بین چاپلوسی کارکنان و پیشرفت شغلی آن­ها مورد تأیید قرار گرفت.

دانلود  اصل مقاله (458 K)

 

 

منبع:http://jmr.usb.ac.ir

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
مدیران جوان خود را محک بزنید: آزمون مدیریت و رهبری کسب و کار
ساعت ٧:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٢  کلمات کلیدی: رهبری ، مدیریت ، کسب و کار ، مهارت

تفاوت مدیریت و رهبری در کسب و کار، موضوعی است که بارها به آن پرداخته‌ام. دنیای تجارت هم به مدیران توانمند و هم رهبران فرهمند و کاریزماتیک نیازمند است. 
در واقع دنیای تجارت سرشار از مدیران ورهبران با توانمدیهای متعدد است که هر یک در موفقیت سازمان ایفاگر نقش حیاتی هستند. اما به ندرت می‌توان افرادی را یافت که همزمان دارای ویژگیهای شخصیتی مدیریت و رهبری باشند.
هر یک از aما خود را شایسته‌ی کدام نقش می‌دانید؟
مدیریت و یا رهبری کسب و کار؟
آزمون 10سوالی  که در ادامه می‌خوانیم  به ما در رسیدن به موفقیت و رضایت شغلی کمک می‌کند. بدیهی است که پاسخ صادقانه به سوالات، به درک بهتر تیپ مدیریتی می‌انجامد.

 

 


 
تفکر جنبی
ساعت ٧:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٢  کلمات کلیدی: تصمیم‌گیری ، ایده ، حکایت های آموزنده ، مهارتهای نرم
روزگاری یک کشاورز در روستایی زندگی می کرد که باید پول زیادی را که از یک پیرمرد قرض گرفته بود، پس می داد. کشاورز دختر زیبایی داشت که خیلی ها آرزوی ازدواج با او را داشتند. وقتی پیرمرد طمعکار متوجه شد کشاورز نمی تواند پول او را پس بدهد، پیشهاد یک معامله کرد و گفت: «اگر دخترت حاضر به ازدواج با من شود بدهی تو را خواهم بخشید.
دختر از شنیدن این حرف به وحشت افتاد.  پیرمرد کلاه بردار برای اینکه حسن نیت خود را نشان بدهد گفت: «اصلا یک کاری می کنیم، من یک سنگریزه سفید و یک سنگریزه سیاه در کیسه ای خالی می اندازم، دختر تو باید با چشمان بسته یکی از این دو را بیرون بیاورد.
اگر سنگریزه سیاه را بیرون آورد باید همسر من بشود و بدهی بخشیده می شود و اگر سنگریزه سفید را بیرون آورد لازم نیست که با من ازدواج کند و بدهی نیز بخشیده می شود، اما اگر او حاضر به انجام این کار نشود تو باید به زندان بروی
«.
 

این گفت و گو در جلوی خانه کشاورز انجام شد که زمین آنجا پر از سنگریزه بود. در همین حین پیرمرد خم شد و دو سنگریزه برداشت. دختر که چشمان تیزبینی داشت متوجه شد او دو سنگریزه سیاه از زمین برداشت و داخل کیسه انداخت. ولی چیزی نگفت!

 

سپس پیرمرد از دخترک خواست که یکی از آنها را از کیسه بیرون بیاورد. تصور کنید اگر شما آنجا بودید چه کار می کردید؟ چه توصیه ای برای آن دختر داشتید؟

 

اگر خوب موقعیت را تجزیه و تحلیل کنید می بینید که سه امکان وجود دارد:

 

1ـ دختر جوان باید آن پیشنهاد را رد کند.

 

2ـ هر دو سنگریزه را در بیاورد و نشان دهد که پیرمرد تقلب کرده است.

 

3ـ یکی از آن سنگریزه های سیاه را بیرون بیاورد و با پیرمرد ازدواج کند تا پدرش به زندان نیفتد.

 

لحظه ای به این شرایط فکر کنید. هدف این حکایت ارزیابی تفاوت بین تفکر منطقی و تفکری است که اصطلاحا جنبی نامیده می شود. معضل این دختر جوان را نمی توان با تفکر منطقی حل کرد. به نتایج هر یک از این سه گزینه فکر کنید، اگر شما بودید چه کار می کردید؟!

 

و اما کاری که دختر انجام داد این بود که دست خود را به داخل کیسه برد و یکی از آن دو سنگریزه را برداشت و به سرعت و با ناشی بازی، بدون اینکه سنگریزه دیده بشود، وانمود کرد که از دستش لغزیده و به زمین افتاده. پیدا کردن آن سنگریزه در بین انبوه سنگریزه های دیگر غیر ممکن بود.

 

در همین لحظه دخترک گفت: آه چقدر من دست و پا چلفتی هستم! اما مهم نیست. اگر سنگریزه ای را که داخل کیسه است دربیاوریم معلوم می شود سنگریزه ای که از دست من افتاد چه رنگی بوده است....

 

و چون سنگریزه ای که در کیسه بود سیاه بود، پس باید طبق قرار، آن سنگریزه سفید باشد. آن پیرمرد هم نتوانست به حیله گری خود اعتراف کند و شرطی را که گذاشته بود به اجبار پذیرفت و دختر نیز تظاهر کرد که از این نتیجه حیرت کرده است.

 

نتیجه ای که 100 درصد به نفع آنها بود.

 

ـ همیشه یک راه حل برای مشکلات پیچیده وجود دارد.

 

ـ این حقیقت دارد که ما همیشه از زاویه خوب به مسایل نگاه نمی کنیم.

ـ هفته شما می تواند سرشار از افکار و ایده های مثبت و تصمیم های عاقلانه باشد

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
ادب مرد به ز دولت اوست
ساعت ٧:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٢  کلمات کلیدی: کسب و کار ، اخلاق ، توسعه ، سبک زندگی

Adabبه راستی

به چه دلیل کار می‌کنیم؟
پول؟
قدرت؟
تاثیرگذاری؟
ارتباطات؟
همه این‌ها یا هیچ کدام؟

اگر مروری بر دانش بشری از آغاز تا امروز داشته باشیم متوجه می‌شویم مردان و زنان اندیشه مواردی را مورد تاکید قرار داده‌اند. آموزش، معنویت، تفریح و کار. مرز بین تفریح و کار را هم پول مشخص می‌کند. کار فعالیتی است که انسان در ازای آن پول دریافت می‌کند.
اما تفریح فعالیتی است که انسان برای حال خوبی که به او دست می‌دهد به سراغ آن می‌رود. بنابراین کار و تفریح ممکن است اشتراک فراوانی با هم داشته باشند و اصلا یکی باشند.
یک فعل برای یکی کار و برای دیگری تفریح باشد. انسان اگر بابت فعلی پول دریافت کند آن فعل کار است و تفریح این گونه نیست. بنابراین درست است که بزرگ‌ترین تفریح کار است اما همیشه باید مرز بین این دو را شفاف کرد. گاهی وقت‌ها مرز این دو از بین می‌رود و آرام آرام به دو حالت دچار می‌شویم. این که برای پول کار می‌کنیم و یا این که پول را فراموش می‌کنیم و احساس می‌کنیم بخشی از حق‌مان را از دست داده‌ایم.

پول مانند کاه است و علوفه و کار مانند گندم است.

اگر در زندگی به سراغ گندم برویم کاه و علوفه هم به دست می‌آوریم. اما اگر به دنبال کاه و علوفه برویم چیز زیادی گیرمان نمی‌آید.

بر روی دو گروه از دانش‌جویان تازه فارغ‌التحصیل شده دانشگاه کاری تحقیق انجام دادند. یک گروه به دنبال ثروت‌مند شدن بودند و گروهی دیگر به دنبال عشق و علاقه خود.

از این دو گروه سال‌ها بعد ۱۰۱ نفر ثروتمند شدند. تنها یک نفر از گروهی که به دنبال پول بودند ثروتمند شدند.

بنابراین کسانی به پول بیشتری می‌رسند که کاری را با علاقه انجام دهند. وقتی ما کاری را با علاقه انجام می‌دهیم هرگز و هرگز به خودمان جرئت نمی‌دهیم که بی‌ادبی کنیم. همیشه حواسمان باشد که

ادب مرد به ز دولت اوست

منبع:[مدیـــــر رسانـــه]

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
پنج عامل تصمیم گیری در خرید
ساعت ۸:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۱  کلمات کلیدی: تصمیم‌گیری

Image result for ‫تصمیم گیری‬‎ این پنج تصمیم، هنگامی به وجود می آیند که شما می خواهید چیزی را بفروشید و ترتیب آنها از نقطه نظر روان شناسی به قرار زیر است: 

 1. اولین مورد در ارتباط با شما یعنی فروشنده می باشد.
 2. دومین مورد در ارتباط با کمپانی شما است.
 3. سومین مورد در ارتباط با محصول یا خدماتی است که ارائه می کنید.
 4. چهارمین مورد در ارتباط با قیمت محصول یا خدمات شما است.
 5. پنجمین مورد در ارتباط با زمان خرید است .

 

اولین تصمیم خرید

 اولین چیزی که در نظر دارید مهم است و تاثیر زیادی دارد، کالا یا خدماتی که شما ارائه می کنید نیست بلکه خود شما هستید. شما پیش او آمده اید که چیزی را به او بفروشید.اولین کاری که مشتریان انجام می دهد این است که شما را در دو موورد ارزیابی می کند: 

 1. صداقت شما، در ذهن خریدارتان این تصور به وجود می آید که شما گیرنده هستید یا دهند.خریدار می خواهد شما را در حال حاضرو در آینده به عنوان یک مشاور حامی ارزشمند و یک راهنما ببیند و مثل یک دوست صمیمی به شما اعتماد کند. 

         2.قضاوت شما،این بدان معنی است که آیا اطلاعات شما در مورد محصول یا
           خدمات با اطلاعاتتان در مورد نیازهای مشتری مطابقت دارد.

 بنابراین، در اولین برخوردتان با خریدار او شما را ارزیابی خواهد کرد این بدان معنی است که شما باید ارتباط خوبی با او ایجاد کنید.

 

دومین تصمیم خرید

 مشتری علاوه بر دوست داشتن شما، اعتماد به شما و احساس اینکه شما می دانید چه کاری انجام می دهید؛ همچنین می خواهد بداند کمپانی شما قابل اعتماد است و خدمات پس از فروش رابه خوبی انجام می دهد.

 

سومین تصمیم خرید

 حال که مشتری از ارائه کننده کالا یا خدمات رضایت دارد، می خواهد بداند شما چه چیزی می فروشید. البته مشتری دلش می خواهد از جزئیات با خبرشود. ضمنا در این مرحله مشتری در مورد کیفیت اجناس، طرز نصب برنامه زمان بندی شده تحویل آنها و بسیاری از عوامل دیگر کنجکاوی نشان می دهد.

 

چهارمین تصیم خرید

 اکنون زمانی است که مشتری به قیمت کالا فکر می کند که آیا به این قیمت می ارزد و یا اینکه او از عهده خرید آن بر می آید؟

 مشتریان معمولا به دلیل قیمت چیزی را نمی خرند بلکه به دلیل ارزشش آن را خریداری می کنند.خریداران چیزی بیشتر از یک قیمت مناسب می خواهند، آنها می خواهند برای سرمایه گذاریشان ارزش  قایل شوند. تا مشتریان متقاعد نشوند که کالا و خدمات شما برایشان ارزشمند است و تا فواید آنها را نببینند هیچ قمتی از نظر آنها درست نخواهد بود.

 زیاد بر روی قیمت تکیه نکنید بلکه بیشتر به ارزش کالا بپردازید. تا وقتی که مشتری مطمئن است که کالای با ارزشی را می خرد در مقابل قیمت آن مقاومت کمتری نشان می دهد تصمیم به خرید آن کالا می گیرد.

 

پنجمین تصمیم  خرید

 چنانچه جواب خریدار به تمام تصمیمات قبلی مثبت باشد، شما تقریبا به مرحله آخر فروش رسیده اید و مشتری تصمیم به خرید گرفته است ولی چه وقت؟

 این سوال با ارزش است، هیچ کس نمی خواهد پول خود را قبل از اینکه واقعا لازم باشد، خرج کند. چنانچه شما بتوانید خریدار را در مورد علت خرید یک کالا در زمان حال نصیحت کنید، او به توصیه شما عمل خواهد کرد.

 اکنون وقت سفارش دادن کالاست و تعیین زمان تحویل آن، مشتری در این وضعیت تصمیم خواهد گرفت که آیا جدول زمانی شما برای تحویل و نصب کالا، با نیازهای او مطابقت دارد و سپس متناسب با آن تصمیم گیری می کند. اگر در این مرحله جواب مشتری " نه" باشد نگران نشوید.

منبع:ماهنامه کارافرین ناب

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید

 


 
دانستنیها و اصطلاحات حقوقی در بانک
ساعت ۸:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۱  کلمات کلیدی: بانک ، صادر کننده ، چک ، مشتری

اشخاص : اشخاص به دو دسته تقسیم می شوند:

1- حقیقی : انسان.
2- حقوقی : اجتماع عده ای از افرادانسان یا تمرکز اموال بمنظورانجام مقاصدخاص،اعم از انتفاعی وغیر انتفاعی مانند مؤسسات دولتی،شرکتهای تجاری(از جمله بانکها)،شهرداریها،انجمن ها و سازمانها وبنگاههای ثبت شده مثل هلال احمر،تهادهای انقلابی که به امر ولی فقیه ایجاد شده است مانند کمیته امداد امام خمینی و بنیاد شهید.

اهلیت:اهلیت عبارتست از توانایی اشخاص برای داراشدن حق و اعمال آن.
تعبیر فوق دارای دو حکم است : اول دارا شدن حق(اهلیت تمتع که بازنده متولد شدن انسان شروع گردیده و تاموقع مرگ ادامه دارد)ودوم اعمال و اجرای حق.

- اهلیت استیفا یا اهلیت قانونی: پس از حصول رشدورفع حجر حاصل میشود.
اهلیت برای اشخاص حقیقی(افرادمردم)حاصل است اگرزنده باشندوسن آنها هیجده سال تمام باشدوقانونا"ازتصرف دراموال خود منع نشده باشند(محجوروورشکسته نباشند).
عقدحواله:حواله عقدیست که بموجب آن طلب شخصی از ذمه مدیون بذمه شخص ثالثی منتقل میگردد. عقد حواله دارای احکام ذیل است:
1- حواله محقق نمیشود مگر برضای طلبکار و قبول محال علیه.
2- بعداز ادای وجه چنانچه محال علیه ،مدیون محیل نباشد میتواند بمحیل رجوع و وجه خود رامطالبه نماید.
3- حواله عقدیست لازم وهیچیک از محیل(مدیون)ومحتال(طلبکار)ومحال علیه(شخص ثالث)نمی تواندآنرافسخ کند.
تهاتر: وقتی دونفر در مقابل یکدیگر مدیون باشند تهاتر بطریق قهری با قراردادی حاصل میشود.
نمایندگان مختار: نمایندگان مختار اشخاص عبارتند از:
1- ولی و قیم وصغیر و محجور که نماینده قانونی مولی علیه میباشند.
2- اداره تصفیه که نماینده طلبکاران شرکت یا تاجر ورشکسته خواهدبود.
3- وکیل یا نماینده قراردادی اشخاص واعضای هیئت مدیره و مدیرعامل که نماینده اشخاص حقوقی میباشند.
حساب در بانک: چون تقاضای افتتاح حساب ازطرف مشتری وقبول وانجام آن ازجانب بانک طبق شرایط معین ، قرارداد محسوب میشودواین نوع قرارداد هم از نظر قضائی جزء عقود است و بنابرمفاد قانون مدنی،طرفین معامله (دراینجا مشتری و بانک) باید برای انجام معامله ،اهلیت داشته باشند.
روند عمر یک حساب بانکی: برای هر نوع حسابی که در بانک باز می شود،باید سه مرحله رادرنظرداشت:
1- تشریفات بازکردن حساب(افتتاح حساب).
2- مدتی که حساب در جریان است.
3- ختم حساب(موقعیکه حساب مسدود میشود.)

افتتاح حساب :

تشریفات بازکردن حساب برای اشخاص حقوقی:
1- شرکت باید به ثبت رسیده باشد.(اگر شرکتی در شرف تاسیس باشد افتتاح حساب مانعی ندارد ولی حق انجام عملیات بانکی و مخصوصا" برداشت از حساب را ندارند.)
2- اشخاصی که از طرف شرکت حق امضاء دارند باید برای افتتاح حساب تقاضا نمایند.
3- شرایط افتتاح حساب باید به امضای مدیریامدیران شرکت برسد.
4- رونوشت مصق اساسنامه و شرکتنامه دریافت شود.
5- تاسیس شرکت باید در روزنامه رسمی آگهی شده باشد.
افتتاح حساب برای شرکتهای منحل شده: برای شرکتهای منحل شده (درحال تصفیه)ویاورشکسته،مدیرتصفیه می تواند با ارائه مدارک لازم بر سمت خود،تقاضای افتتاح حساب نماید.
افتتاح حساب برای صغیر ویا سفیه: افتتاح حساب پس انداز قرض الحسنه و سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت برای سفیه(کسی که حق تصرف در اموال خود را ندارد)وصغیر(کسی که کمتر از هیجده سال تمام دارد)ازطرف ولی یا قیم آنها بلامانع است.

مدتی که حساب در جریان است :
1- از حسابی که بنام مجنون،صغیر یا سفیه افتتاح شده هیچکس جز ولی(پدر و اگر پدر فوت کرده جد پدری)و یا قیم او حق برداشت ندارد.
2- از حسابی که بنام تاجر ورشکسته افتتاح شده فقط مدیر اصفیه حق برداشت دارد.
3- از حسابی که بنام شرکت منحل شده(در حال تصفیه)ویا ورشکسته افتتاح شده مدیر تصفیه می تئاند برداشت نماید.
4- هر حسابی ممکن است بطور موقت و یا دایم توقیف و یا مسدود شود بشرطی که:
الف)صاحب حساب بخواهد.
ب) بانک تصمیم بگیرد.
ج) مراجع صالح قضائی دستور دهند.
5- اراده صاحب حساب همه وقت می تواند موجب قطع معاملات بطور موقت و یا دایم گرددوهم چنین در موارد خاصی صاحب حساب می تواند اراده خود را بصورت تقاضای توقیف موقت موجودی خود،یا انسداد چک (با رعایت مقررات)اعمال نماید.
6- با توجه به شرایط عمومی افتتاح حساب ، بانک همیشه حق دارد برای وصول مطالبات خود حسابهای مختلف هر مشتری را خواه به ریال خواه به ارزدرشعب مختلف خود پایاپای نماید.برای اجرای این نظر حق توقیف موجودی حساب مشتری رامعادل مطالبات خود و برداشت ازآن حساب را دارد.
7-مراجع قانونی حق صدور دستور یا حکم ثوقیف موجودی اشخاص و دستور برداشت ازآن زا بسود ذینفع اعم از دولت یا اشخاص ثالث را دارند.
8- صدور حکم توقیف موجودی اشخاص و توقیف حساب توسط مراجع قانونی مستلزم وجود مستند قانونی است و مستند صدور احکامی عبارت است از:
الف)صدور قرار تامین.
ب)صدور قرار توقیف حساب یا موجودی.
ج)صدور حکم ورشکستگی.
د)اجرائیه مستند باحکام دادگستری و اسناد رسمی و غیره.
9- مراجع قانونی حق توقیف موجودی و یا حساب اشخاص و شرکتها را دارد ولی هیچ مقامی حق ندارد در مکورد میزان تسهیلات مشتریان از بانک سوال نماید.
10- قرارداد حساب جاری بین مشتری و بانک بدون مدت است و هریک از طرفین قرارداد(بانک و مشتری)می تواند هر وقت که بخواهد قراردادرابارعایت مقررات فسخ و مختومه تلقی نماید.
11- پیش آمدهایی که موجب میشود جریان حساب متوقف گردد عبارتند از:
الف)تغییر در اهلیت مشتری.
ب)ورشکستگی.
ج)مرگ اشخاص حقیقی.
د)انحلال اشخاص حقوقی.
12- پرداخت موجودی متوفی به وارث منوط به ارائه گواهی حصر وراثت و مفاصا حساب مالیاتی است.درمورد صغار چنانچه ولی خاص نداشته باشد با نظریه و موافقت اداره سرپرستی یا دادسرای شهرستان اعلام خواهدشد. همچنین در صورتی که وجوه نقد یا سفته یا جواهریاسهام ویا هرنوع مال دیگر از متوفی نزد بانک باشد،بانک با موافقت نامه اداره دارایی مجاز به تحویل آن به وراث خوهد بود.
13- برابر مقررات بانک می تواند مطالبات خود را از حساب متوفی برداشت نماید.
اسناد بانکی: کلیه نوشته ها که موضوع یا وسیله معاملات بانک باشندومبنای تعهد و موجب بستانکاری یا بدهکاری مشتری و بانک تلقی شود.
عملیات بانکی و معاملا ت تجاری: بنابر قانون تجارت ، عملیات بانکی جزء معاملات تجاری محسوب می شودوبانک از نظرقانون تجارت،تاجرمحسوب میشود.
اسناد تجاری: اسناد تجاری که موضوع یا وسیله معاملات بانک می باشند عبارتند از:
1- چک .
2- برات و سفته.
3- اسناد در وجه حامل.
4- ضمانت نامه.
چک: چک نوشته ای است که به موجب آن صادر کننده وجوهی را که در نزد محال علیه دارد کلا" یا بعضا" مسترد یا به دیگری واگذار نماید.
انواع چک عبارتست از :
1- چک عادی: چکی است که اشخاص عهده بانکها به حساب جاری خود،صادر و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادر کننده آن ندارد.
2- چک تایید شده:چکی است که اشخاص عهده بانکها به حساب جاری خود،صادر و توسط بانک محال علیه ، پرداخت وجه آن تایید میشود.
3- چک تضمین شده : چکی است که توسط بانک به عهده همان بانک به درخواست مشتری ،صادر و پرداخت وجه آن توسط بانک تضمین می شود.
4- چک مسافرتی: چکی است که توسط بانک صادر ووجه آن در هریک از شعب آن بانک ،یا توسط نمایندگان و کارگزاران آن پرداخت می گردد.

منبع: Banker

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید

 


 
10 گام برای ارتقای کیفیت تصمیم‌گیری مدیران عامل
ساعت ۸:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۱  کلمات کلیدی: مهارت ، مدیران ، تصمیم‌گیری

تصمیم‌گیری سریع و با کیفیت میزان سطح باروری سازمان را ارتقا می‌بخشد. مدیران عامل نه تنها خود باید توانایی قضاوت صحیح داشته باشند، بلکه قدرت تصمیم‌گیری تیمشان را نیز باید افزایش دهند و راه را برای تصمیماتی که به پیشبرد استراتژی شرکت شان کمک می‌کند هموار سازند. در این نوشتار 10 گام را که به مدیران عامل کمک می‌کند فضای تصمیم‌گیری در تیم شان را بهبود بخشند معرفی می‌کنیم.


1- شما تمام تصمیم‌ها را نگیرید.
 تنها مدیران بی‌تجربه هستند که تا کوچک‌ترین تصمیم‌ها را خود به تنهایی اتخاذ می‌کنند. مدیرعامل باید در خصوص مواردی نظیر راهبرد، تخصیص منابع، استخدام و اتمام همکاری با کارکنان که تاثیر مستقیم بر شرکت دارند تصمیم‌گیری کند. به نفرات خود اعتماد کنید. اجازه ندهید اتخاذ تصمیم در خصوص مواردی را که در تخصص و مسوولیت آنها است به شما محول کنند. 


2- از نفرات تیم تان بخواهید موضع روشنی داشته باشند.
 از مدیران زیر مجموعه که قصد دارند با شما در خصوص یک تصمیم تبادل نظر کنند بخواهید با در نظر گرفتن موضع مشخص خود با شما صحبت کنند. به یاد داشته باشید مهم‌ترین مهارت مدیریتی این است که شما کسانی را استخدام کنید که در حوزه تخصص خود از شما باهوش‌تر باشند. پس برای اتخاذ بهترین تصمیم‌ها، تجربه فردی و دید عمیق خود را بر موضوعات از طریق هوشمندی آنان بروز دهید.


3- سریع باشید. 
مدیرعامل باید با اطلاعات ناقص، سریع و به راحتی تصمیم بگیرد. تحقیق روی 200 مدیر اجرایی نشان داد بیشتر آنها زمان زیادی را با داشتن اطلاعات محدود، صرف امور داخلی شرکت‌ها می‌کنند. منتظر اطلاعات کامل ماندن برای تصمیم‌گیری موجب از دست رفتن فرصت‌های طلایی می‌شود.


4- تصمیمات بد را فورا تغییر دهید.
 پذیرش مشکلات سخت است، اما مقاومت در مقابل تغییر یک تصمیم بد بسیار خطرناک است. پیش از آنکه خیلی دیر شود، درخصوص تصمیمات نادرست تجدید نظر کنید تا بتوانید کارآمد و معتبر باقی بمانید.


5- نیرویی برای مقابله با شرایط بحرانی اختصاص دهید.

 تغییر در تصمیماتی مانند شروع فاز اصلی یک پروژه بسیار مشکل است و خطرات شدیدی را به همراه خواهد داشت که تحلیل و مذاکرات زیادی می‌طلبد. یک کارشناس ارشد در حوزه مربوطه را به عنوان مدافع خطر برگزینید تا به دقت نتایج را بررسی و نقاط ضعف را مشخص کند. این کار کمک شایانی به تصمیم‌گیری سریع و صحیح می‌کند.


6- جزئیات تصمیم را بیان کنید.
 بلافاصله بعد از اعلام تصمیم‌های شما شایعات و تحریفات به گوش خواهد رسید. بنابراین جزئیات تصمیمات خاص خود را مستقیما به کارمندان تان منتقل کنید. 


7- علت تصمیمات را بیان کنید.
افراد باهوش و با استعداد برای پذیرش فرآیند تغییر و عبور از نظرات شان نیاز به دانستن علت دقیق تصمیم‌ها دارند. همواره چرایی اصلی هر تصمیم را برای سهولت در فهم، پذیرش و حمایت آن بیان کنید. این رویکرد به تیم شما در اتخاذ تصمیمات آتی کمک خواهد کرد.


8- از افراد تیم تان تا زمانی که خطایی مرتکب نشده‌اند حمایت کنید.
 اگر به کارمندان تان برای ارائه راه حلی که خود با آن موافقید (جایگزین بهتری برای آن ندارید) نیاز دارید، در صورتی که این راه حل اثر بخش بود به آنها اعتبار بدهید و اگر کار به خوبی پیش نرفت از آنها حمایت کنید. با این حال ممکن است زمانی نیاز باشد به عنوان مدیر ارشد تصمیمی بر خلاف اجماع عمومی بگیرید، در این شرایط با توجه به نکته شماره 7 نیاز است که علت عدم پذیرش نظر جمع را توضیح دهید.


9- دائما با نظرات همکاران تان مخالفت نکنید.
 اگر تیم شما در هنگام تصمیم‌گیری، استراتژی ها، رویکرد و اهداف شرکت را در نظر می‌گیرد، احتمالا در مسیر اتخاذ تصمیمات صحیح گام برمی‌دارد. 
بنابراین اگر همواره نظرات آنها را بی ربط می‌پندارید حتما یک جای کار اشکال دارد. درحالی‌که رسیدن به اجماع در مورد تمامی مسائل ممکن به نظر نمی‌رسد، عدم تایید همیشگی نظرات دیگران نیز مطلوب نیست. آنچه برای دستیابی به موفقیت حیاتی است، رعایت تعادل در این بین است.


10- تصمیمات را موشکافانه بررسی کنید.
 بهترین روش برای سنجش صحت یک تصمیم این است که آن را به دقت کالبد شکافی کنیم. تصمیمات استراتژیک باید براساس سنجه‌های کلیدی و در اجرا مورد نقد و بررسی قرار گیرند تا توانایی تصمیم‌گیری سازمان ارتقا یابد. 
زمان ارزیابی مجموع تصمیمات مدیریت ارشد یک سازمان، پایان سال مالی شرکت است. بنابراین با داشتن حداقل اطلاعات و منابع مورد نیاز، با شجاعت تصمیم بگیرید و به یاد داشته باشید که برآیند تصمیمات یکسال ملاک ارزیابی موفقیت شرکت است. غیرممکن است که تمامی تصمیمات کامل و بی‌نقص باشد، اما رعایت این موارد می‌تواند تصمیم‌گیری را برای شما آسان‌تر کرده و سازمان شما را به‌طور چشمگیری بارور سازد. دانستن فرآیند تصمیم‌گیری در هر سطحی به ارتقای توانایی تصمیم سازی سازمان و حمایت از اهداف مورد انتظار آن می‌انجامد.

منبع: entrepreneur.com،روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۲۶۶ مترجم: طوفان عزیزی t.azizi@bpi.ir

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید

 


 
شما بیشتر از آنچه تصور می​کنید شبیه استیو جابز هستید
ساعت ۸:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۱  کلمات کلیدی:
شما بیشتر از آنچه تصور می​کنید شبیه استیو جابز هستید

جاناتان ریموند:این روزها نظرات زیادی درباره از دست دادن قدرت جادویی شرکت اپل به گوش می رسد.با گذشت زمان سوالی ذهن شما را به عنوان یک مدیر کسب و کار درمورد شرکت اپل به خود مشغول می کند.

سوال این است که چطور چنین چیزی ممکن است؟چطور موفقیت یک شرکت موفق و سرشناس و دومین شرکت بزرگ جهان به وجود و غیاب یک شخص وابسته است؟
پاسخ به همان اندازه که ساده است،مهم نیز هست.استیو جابز،خودآگاه یا ناخودآگاه،اجازه داد که شرکت اپل یک کسب و کار وابسته به شخص باشد-و آن شخص هم خود استیو جابز بود.می توان گفت که او یک شخص نابغه و خاص بود.البته که چنین بود،اما در دنیای شما نیز شخص خاصی هستید و از جهاتی می توان گفت شما بیشتر از آنچه تصور می کنید با او شباهت دارید.
مانند استیو جابز،شما در زمینه ای استعداد دارید-یک مهارت،یک رویای برای به اشتراک گذاری با دیگران و یک نگرش خاص.
مانند استیو جابز،شما گاهی مجبور بوده اید تمام کسانی که شما را دیوانه می پنداشتند نادیده بگیرید(و همیشه مشتاق بوده اند که برای شما و بقیه دلایلی برای شکست شما بیاورند).
مانند استیو جابز،شما بطور اتفاقی تبدیل به یک گرداننده کسب و کار شده اید؛بدون اینکه هیچ آموزشی برای دانستن تفاوت بین رهبری و مدیریت دیده باشید.
مانند استیوجابز،شما با به روش خاص خودتان مشتاقانه کسب و کارتان را باور کرده، و آن را هدایت و رهبری کرده اید چون فکر می کردید این کارباید انجام می شده است.
مانند استیو جایز،شما سنگینی بار کسب و کار را روی دوشتان احساس کرده اید- و شخصا متحمل هزینه هایی برای آن شده اید.
مانند استیو جابز،در شرایط پراسترس بهترین کاری را که یک کارآفرین می توانسته انجام دهد انجام داده اید، و تلاش بسیاری کرده اید تا این کسب و کار را به جایی که می بایست برسانید.
مانند استیو جابز،با شرایط تصمیم گیری سختی مواجه شده اید که هر کارآفرین یک روز با آن مواجه می شود.انتخاب برای اینکه آنقدر نیرومند باشید که بتوانید در زمینه های جدید سرمایه گذاری کنید، مثل ایجاد سیستم ها و استقبال از رهبرانی حتی با قدرت بیشتر از شما در سازمانتان .
اکنون تصور کنید همه این کارها را انجام داده اید.اکنون با وجود اشتیاقی و زمانی که در اختیار دارید برای گسترش کسب و کار فعلی تان چه خواهید کرد؟
اکنون این سوالی است که ارزش پاسخگویی دارد.
منبع: پنجره خلاقیت ،ترجمه:لیلا طباطبایی

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید

 


 
استراتژی‌های مذاکره در مهلت محدود
ساعت ۸:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۱  کلمات کلیدی: مذاکره ، ریسک ، مهارت ، تصمیم‌گیری
مهارت‌های نرم مدیریتی

در بسیاری از مذاکره‌ها شرایطی پیش می‌آید که پیشنهادی مطرح شده و برای قبول یا رد کردن آن مدت محدودی در اختیار شما قرار داده می‌شود.
در فرهنگ انگلیسی به این نوع پیشنهادها، پیشنهادهای انفجاری نیز گفته می‌شود. البته واقعیت این است که به هر حال، مهلت هر پیشنهادی محدود است. اگر شما امروز در نمایشگاه خودرو، یک ماشین را مشاهده کرده و قیمت آن را بپرسید، طبیعتا انتظار ندارید بعد از گذشت چند ماه نیز بتوانید، همان ماشین را با همان قیمت قبلی در همان نمایشگاه مشاهده کنید. بنابراین اعتبار هر پیشنهادی، با گذشت زمان دستخوش تغییر می‌شود. 
اما در اینجا قصد داریم از پیشنهادهایی صحبت کنیم که پیشنهاددهنده تعمدا مدت زمان محدودی را برای اعتبار آن تعیین می‌کند. معمولا این پیشنهادها، دارای عمر نسبتا کوتاهی هستند که توسط یکی از طرفین اعلام می‌شود و عموما دلیل منطقی خاصی برای این محدودیت زمانی به نظر نمی‌رسد. 


 چگونه با پیشنهادهای مهلت محدود روبه‌رو شویم؟ 
در صورتی که با پیشنهادهای انفجاری روبه‌رو شدید، خود را به رد کردن یا پذیرفتن پیشنهاد، ملزم نسازید. بلکه، همواره آماده ارائه پیشنهاد متقابل باشید. بهتر است به طرف مقابل بگویید که چه زمانی می‌توانید به وی جواب قطعی بدهید و چرا برای جواب قطعی به زمان بیشتری نیاز دارید. 

پیام‌های یک پیشنهاد با مهلت محدود: پیشنهادهای مهلت محدود در ذات خود چیزی از جنس تهدید و تحمیل دارند. برخی از مشخصه‌های این پیشنهادها به شرح زیر است: 


قدرت نابرابر در مذاکره: معمولا این پیشنهادها در شرایطی مطرح می‌شوند که پیشنهاددهنده، از قدرت بالاتری برخوردار است یا می‌خواهد به طرف مقابل یادآوری کند که از قدرت بیشتری برخوردار است. 


اعمال فشار روانی به طرف مقابل با هدف آزمون جدی بودن او: همواره پیشنهادهای مهلت محدود، فشار زیادی برای تصمیم‌گیری به طرف مقابل اعمال می‌کنند. کسانی که در معرض این نوع پیشنهادها قرار گرفته‌اند، می‌دانند که تنش ایجاد شده در اثر این پیشنهادها، به‌مراتب بیشتر از تنش‌های معمولی موجود در فرآیند مذاکره است. 
این نوع پیشنهادها، طرف مقابل را در تنگنای انتخاب قرار می‌دهند. وی یا باید طرح پیشنهادی را قبول کرده یا برای همیشه از آن صرف‌نظر کند. 

انتخاب محدود: یکی از ویژگی‌های این نوع پیشنهادها در این است که پیشنهاددهنده از طریق آنها، طرف مقابل را به انتخاب از میان چند گزینه محدود، مجبور کند. 

حذف ملاحظه کاری و عدم رعایت احترام طرف مقابل: به ندرت می‌توان برای پیشنهادهای مهلت محدود دلیل منطقی پیدا کرد. معمولا این نوع پیشنهادها، طرف مقابل را در سختی و تنش قرار می‌دهند.کسی که این نوع پیشنهادها را مطرح می‌کند، این محدودیت‌ها و تنش‌ها را در نظر نمی‌گیرد. مذاکره‌کننده‌هایی که پیشنهادی با مهلت محدود را روی میز قرار می‌دهند، عملا ملاحظه کاری‌ها را به کناری گذاشته و می‌کوشند طرف مقابل را به انتخاب راه‌حلی که خود او برای مساله در نظر گرفته است، مجبور کند. 

نبود وجود حسن اعتماد نسبت به طرف مقابل: پیشنهادهای مهلت محدود اغلب زمانی به کار گرفته می‌شوند که مذاکره‌کننده، در قطعیت تصمیم طرف مقابل شک داشته یا معتقد است، برخی اختلافات داخلی (در خانواده یا سازمان طرف مقابل) موجب شده است که وی نتواند با قطعیت تصمیم بگیرد. 


اما آیا همیشه می‌توان به همین سادگی با پیشنهادهای مهلت محدود روبه‌رو شد؟ 
واقعیت این است که در بسیاری مواقع با مذاکره‌کنندگان سرسختی روبه‌رو هستیم که اساسا نمی‌توان با آنها براساس منطق جلو رفت. در مواجهه با چنین مذاکره‌کنندگانی، توصیه می‌شود از روش پذیرش مشروط استفاده کنید. 
پیشنهادهای مهلت محدود، تهدیدی نرم و بی‌صدا هستند که مدت محدودی دوام دارند و در صورتی که بتوان از این دوره به سلامت گذر کرد، محدودیت اعتبار آنها از بین می‌رود. 
حالتی را در نظر بگیرید که طرف مقابل می‌گوید: «فقط تا امروز عصر برای امضای این قرارداد فرصت داریم.
در غیر این صورت من با شرکت دیگری این قرارداد را منعقد خواهم کرد.» 
در صورتی که پاسخ دهید: «من تا امروز عصر نمی‌توانم این قرارداد را امضا کنم»، مذاکره را به پایان رسانده‌اید و اگر بگویید: «حتما تا عصر نتیجه قطعی را خبر خواهم داد»، در دام پذیرش مهلت گرفتار شده‌اید.

گاه، در این شرایط، می‌توان از پذیرش مشروط استفاده کرد. به‌عنوان مثال، در پاسخ به موضع‌گیری فوق می‌توان گفت: 
- من با امضای این قرارداد موافقم، به شرطی که رئیس من هم آن را تایید کند. 
- من این قرارداد را حتی قبل از عصر هم امضا می‌کنم به شرطی که بند....... در آن گنجانده شود. 
- من این قرارداد را امضا می‌کنم، البته..... 

نمی‌توان گفت مشروط کردن، همیشه راه‌حلی برای فرار از تنش تهدید مهلت محدود فراهم می‌کند. اما عموما خطر پذیرش پیشنهادهای مهلت محدود در حدی پرریسک و خطرناک است که به ریسک مشروط کردن توافق می‌ارزد.

منبع:روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۲۶۷،  محمدرضا شعبانعلی

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید

 
میوه‌ای علیه خستگی مفرط
ساعت ٧:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۱  کلمات کلیدی: تغذیه ، سلامتی ، طب سنتی

نارگیل، یکی از میوه هایی است که کمتر مصرف می شود اما این میوه دارای مواد معدنی فوق العاده ای است که برتر از هر قرص و ویتامینی در بدن عمل می کند.

نارگیل، یکی از خوراکی های محبوب در کشورهایی مانند تایلند، سریلانکا، هند، جزایر افریقا یا کارائیب به شمار می رود. در این مناطق از شیر نارگیل برای طبخ غذا یا آماده کردن نوشیدنی مختلف استفاده می شود.

شیر نارگیل ارزش غذای بالایی داشته و سرشار از ویتامین، املاح معدنی، آمینو اسید، کربوهیدرات، آنتی اکسیدان، آنزیم و سایر ریز مغذی های مفید برای بدن است. این نوشیدنی به دلیل دارا بودن آهن، فسفر و الکترولیت پتاسیم می تواند در کاهش خستگی بدن بسیار موثر باشد. شیر نارگیل را منبع غنی از  منگنز، مس، سلنیوم و روی دانسته اند.

محققان در مطالعات اخیر خود دریافتند که شیر نارگیل به مراتب می تواند برتر از قرص ها یا ویتامین ها باشد. در ادامه این تحقیق آمده است:"افرادی که در کار خود با استرس های طولانی مدت روبرو هستند، بیش از پیش به نسبت سایرین با احساس خستگی مفرط دست و پنجه نرم می کنند."

گاهی اوقات اشخاص بعد از یک روز کاری سخت با وجود استراحت طولانی مدت باز هم با احساس خستگی مفرط دست به گریبان هستند، محققان معتقدند تغییر شیوه غذایی، سبک زندگی و استفاده از شیر نارگیل می تواند در کاهش علائم خستگی مفید باشد."

از سایر فواید آب نارگیل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

*کاهش وزن

*کنترل میزان قند خون

*سودمندی در رفع یا کاهش تشنگی

*درمان بیماری های گوارشی یا ناراحتی های معده

*تقویت سیستم ایمنی بدن

*کاهش فشار خون (به دلیل دارا بودن ویتامین های گروه ب و پتاسیم)

*شفافیت پوست

منبع:بانکداری الکترونیک

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
چه چیزی واقعا مردم را تحرک وا می دارد؟
ساعت ٧:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۱  کلمات کلیدی: بازاریابی ، مهارت ، فروش ، روابط عمومى

ارزش متخصصان بازاریابی و روابط عمومی اغلب به وسیله توانایی آنها برای گرفتن گروه های مورد نظر از میان مردم و وادار کردن آنها به عملی خاص بر اساس پیامی از پیش تعیین شده است.

ایجاد دانایی و هیجان توسط متخصصان ارتباطات خوب است اما فعالیت بسیار بهتر است.4 Ways to Go Beyond the Press Release in a Post Panda World image panda bear 1113tm pic 106 300x199


ارزیابی اثربخشی کمپین در گرفتن مخاطب هدف برای انجام یک عمل مورد نظر مملو از مشکلات است، چراکه شناسایی دلایل منحصر به فردی که به خروجی های ویژه می شود، مشکل است. اما این بدان معنا نیست که مردم برای آن سعی نمی کنند.


به گزارش نیویورک تایمز، رسانه همراه، شرکت سرگرمی فعال کننده ای است که بر روی ابزاری کار می کند که به نظر می رسد جنبش های مردم را برای عمل بر اساس برخی از چیزهایی که نگاه کرده اند ارزیابی می کند.


در کار با شرکایی همچون بیل و ملیندا گیتس و دانشگاه آننبرگ کالیفرنیای جنوبی برای ارتباطات و روزنامه نگاری، شرکت کننده مهارت هایی را به کار می برد که مرتبط با اینباکس شرکت کننده باشد و اعداد خام بینندگان را نیز بررسی می کند تا ببیند مخاطبان چگونه پاسخ رفتاری خود را به رسانه های تصویری می دهند.


از آنجا که اینباکس شرکت کننده در حال حاضر بر ارزیابی اثربخشی فعالیت فیلم های مستند متمرکز است، پیامدهای یک ارزیابی موفق از آنچه واقعا مردم را به عمل وا می دارد برای روابط عمومی و بازاریابی واضح است. اگر چنین مقیاسی می توانست دریافت شود، متخصصان بانگ بر می آوردند که از ارزیابی اثربخشی ابزارهای ارتباطی نظیر کمپین های ویدئوی آنلاین، اینفوگرافیک ها، گزارش های خبری و حضور در رسانه ها استفاده کنند.

در حال حاضر، شرکت کنندگان می گویند که این کار مجوزی برای ارزیابی سازمان های غیر انتفاعی هزینه بر می باشد. شرکت ها یا سایرین هزینه آن را برای استفاده از روش شناسی در آینده پرداخت می کنند.


منبع: http://www.prnewsonline.com/water-cooler/2014/07/07/what-really-gets-people-to-take-action-a-new-metric-to-help-find-the-answer، (شارا)

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
رمزگشایی از نحوه برقراری رابطه با مشتری
ساعت ٧:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۱  کلمات کلیدی: برند ، مشتری ، مدیریت ، فروش
مدیریت تغییر
تعاملات سنتی مشتری با برند


مصرف‌کنندگان همواره با برندها رابطه داشته‌اند، اما ابزارهای پیچیده برای تحلیل 
داده‌های مشتری در نهایت به سازمان‌های بازاریابی اجازه می‌دهند این روابط را شخصی‌سازی و مدیریت کنند. با این قدرت جدید، یک چالش جدید همراه است: افراد اکنون انتظار دارند شرکت‌ها بدانند که آنها خواهان چه نوع روابطی هستند و در نتیجه واکنش مناسبی نشان دهند. متاسفانه، بسیاری از برندها نمی‌توانند این انتظارات را برآورده کنند. 
با وجود اینکه سالانه 11 میلیارد دلار صرف نرم‌افزارهای مدیریت روابط با مشتری (CRM) می‌شود، اما بسیاری از شرکت‌ها اصلا نمی‌دانند روابط با مشتری چیست.

آنها هوش منطقی ندارند، یعنی از انواع روابطی که مشتریان می‌توانند با یک شرکت داشته باشند آگاه نیستند و نمی‌دانند چگونه این روابط را تقویت کنند یا تغییر دهند. آنها ممکن است در به دست آوردن داده‌های جمعیتی ساده مثل جنسیت، سن، درآمد و تحصیلات خوب عمل کنند و این اطلاعات را با داده‌های خرید تطبیق دهند تا مشتریان را به گروه‌های سودآور تقسیم‌بندی کنند.

اما این یک دید صنعتی نسبت به روابط با مشتری است و نشان می‌دهد بسیاری از شرکت‌ها هنوز مشتریان را به چشم منابعی می‌بینند که در فرصت‌های فروش بعدی باید از آنها بهره‌برداری کرد، نه افرادی که به دنبال نوع مشخصی از تعاملات هستند. 
در نتیجه، شرکت‌های مصرفی اغلب روابط را به‌صورت تصادفی و بدون سودآوری مدیریت می‌کنند و در این روش مرتکب اشتباهاتی می‌شوند که روابط با مشتری را تخریب می‌کند. مثلا فردی که می‌خواهد مثل یک دوست با او رفتار شود، شاهد رفتاری خشک خواهد بود و صرفا مثل یک طرف معامله با او رفتار می‌شود؛ یا برعکس، یک مشتری که جدی است و می‌خواهد صرفا روابطی در حد یک معامله داشته باشد، با تلاش شرکت برای ایجاد یک رابطه دوستانه مواجه می‌شود. تحقیقات یکی پس از دیگری نشان داده‌اند مشتریان دائما از ناتوانی شرکت‌ها برای برآوردن انتظارات آنها در روابط ناامید می‌شوند. 
به واسطه تحقیقات 20 ساله‌مان در مورد روابط برند در صنایع مختلف جهان، دریافتیم که شرکت‌ها چگونه می‌توانند اطلاعات در مورد نوع روابطی که مشتریان به دنبال آن هستند را دستچین کنند. همچنین نوعی از روابط را شناسایی کرده‌ایم که با قوانین خاص خودشان تکمیل می‌شوند. شما ممکن است انتظار برخی از این نوع روابط را داشته باشید، اما برخی دیگر در حوزه بسیار شگفت‌انگیزی قرار می‌گیرند. آیا مشتریان شما می‌خواهند برند را تجربه کنند؟

آیا تصور می‌کنند روابط‌شان با شرکت شما ارباب-رعیتی است؟

این موارد را در ادامه توضیح خواهیم داد و نشان می‌دهیم چرا برای سودآوری شرکت مهم هستند. 


 
کدهای USSD فعال برای مشترکین رایتل
ساعت ٧:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۱  کلمات کلیدی: ussd

مشترکین اپراتور سوم  می‌توانند با استفاده از کد دستوری #۷۸۰* از خدمات شرکت تهران اینترنت بهره‌مند شوند.

با راه‌اندازی تجاری کد دستوری شرکت تهران اینترنت با شماره ۷۸۰ از این پس کلیه مشترکین رایتل این امکان را دارند تا با شماره‌گیری کد دستوری #۷۸۰* به منوی سرویس‌دهی شرکت تهران اینترنت دسترسی پیدا کرده و از امکانات ارائه شده استفاده نمایند.

با استفاده از این کد دستوری مشترک می‌تواند نسبت به اطلاع از موجودی حساب، فروش شارژ، پرداخت قبوض، پرداخت و جایزه اقدام کند.

همچنین کد دستوری شرکت رایان مهر با شماره ۷۸۹ نیز به کلیه مشترکین رایتل این امکان را می‌دهد تا با شماره‌گیری کد دستوری #۷۸۹* به منوی سرویس‌دهی شرکت رایانمهر دسترسی پیدا کرده و از امکانات ارائه شده این شرکت نظیر شارژ موبایل، وایمکس، تکرار خرید قبلی و پشتیبانی استفاده نمایند.

گفتنی است در حال حاضر کدهای دستوری #۷۲۰*، #۷۲۴*، #۷۹۷*، #۷۸۰* و #۷۸۹* بر روی شبکه رایتل فعال بوده و مشترکان رایتل می‌توانند با استفاده از این کدهای دستوری نسبت به استفاده از خدمات غیرحضوری بر بستر USSD بهره برند.

منبع: رایتل

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
کدهای USSD فعال برای مشترکین رایتل
ساعت ٧:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۱  کلمات کلیدی: ussd

مشترکین اپراتور سوم  می‌توانند با استفاده از کد دستوری #۷۸۰* از خدمات شرکت تهران اینترنت بهره‌مند شوند.

با راه‌اندازی تجاری کد دستوری شرکت تهران اینترنت با شماره ۷۸۰ از این پس کلیه مشترکین رایتل این امکان را دارند تا با شماره‌گیری کد دستوری #۷۸۰* به منوی سرویس‌دهی شرکت تهران اینترنت دسترسی پیدا کرده و از امکانات ارائه شده استفاده نمایند.

با استفاده از این کد دستوری مشترک می‌تواند نسبت به اطلاع از موجودی حساب، فروش شارژ، پرداخت قبوض، پرداخت و جایزه اقدام کند.

همچنین کد دستوری شرکت رایان مهر با شماره ۷۸۹ نیز به کلیه مشترکین رایتل این امکان را می‌دهد تا با شماره‌گیری کد دستوری #۷۸۹* به منوی سرویس‌دهی شرکت رایانمهر دسترسی پیدا کرده و از امکانات ارائه شده این شرکت نظیر شارژ موبایل، وایمکس، تکرار خرید قبلی و پشتیبانی استفاده نمایند.

گفتنی است در حال حاضر کدهای دستوری #۷۲۰*، #۷۲۴*، #۷۹۷*، #۷۸۰* و #۷۸۹* بر روی شبکه رایتل فعال بوده و مشترکان رایتل می‌توانند با استفاده از این کدهای دستوری نسبت به استفاده از خدمات غیرحضوری بر بستر USSD بهره برند.

منبع: رایتل

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
چگونه برای برندتان در توییتر ایجاد هویت کنید؟
ساعت ٧:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۱  کلمات کلیدی: موفقیت ، تبلیغات ، برند ، کسب و کار

لازمه موفقیت در دنیای شلوغ آنلاین امروز متمایز بودن از سایر رقبا از طریق ایجاد هویتی متفاوت و مستحکم برای برندتان از طریق کانال های ارتباطی مختلف به ویژه رسانه های اجتماعی است. این امر علاوه بر ایجاد هویت برای کسب و کار کوچک شما، ظاهری حرفه ای نیز به آن می دهد.

با وجود اینکه اکثر پلتفرم های رسانه های اجتماعی اجازه شخصی سازی پروفایل را به کاربرانشان نمی دهند، توییتر این امکان را به شما می دهد که برندتان را در آن منعکس نمایید. شما می توانید زمینه صفخه، متن توییت ها، هایپرلینک ها و هشتگ هایتان را با رنگ های هماهنگ با برندتان رنگ آمیزی کنید.

برای این کار روی علامت چرخ دنده که شامل تنظیمات است کلیک کنید و سپس Design را در سمت چپ صفحه انتخاب کنید. در منو Design می توانید از یک تم پیش ساخته استفاده کنید یا تم خودتان را بسازید. اگر تصویر زمینه مناسبی که برندتان را به خوبی نشان دهد ندارید از رنگ ها و تصاویر متنوع توییتر استفاده کنید. سعی کنید رنگی را انتخاب کنید که معرف و متناسب با کسب و کار و برند شما باشد.

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
روند کاهش ریسک درتصمیمگیری کلید بهبود تصمیم‌گیری رهبران بنگاه‌ها
ساعت ٧:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۱  کلمات کلیدی: مهارت ، تصمیم‌گیری ، موفقیت ، اعتماد

در سال‌های اخیر دستور کار جلسات مدیریتی تحت‌تاثیر منابع اطلاعاتی متعددی بوده است. انقلاب داده‌های دیجیتال، به واسطه ظهور منابع اطلاعاتی گوناگون بنگاه‌های اقتصادی و سازمان‌های دولتی را وادار به مدیریت داده و تجزیه وتحلیل قابلیت‌ها کرده است. به باور مدیران کسب‌وکار اطلاعات ابزاری برای کمک به بهبود فرآیند تصمیم‌گیری هستند.

اما فرآیند تصمیم‌گیری در سازمان به چه نحوی صورت می‌گیرد؟ اگر بهبود کیفیت تصمیم‌گیری در سازمان یک هدف است، آیا گردآوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل آن واقعا بهترین راه‌حل است؟ به چه روش‌های دیگری می‌توان فرآیند تصمیم‌گیری در سازمان را بهبود بخشید؟


 
کابوس یک ارائه(سخنرانی)
ساعت ٧:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۱  کلمات کلیدی: استرس ، مهارت ، سخنرانی ، ورزش


تصور کنید که قرار است به‌زودی مهم‌ترین سخنرانی زندگی‌تان را ارائه کنید و قصد دارید بیشترین تاثیرگذاری را بر مخاطبان خود در این برنامه داشته باشید. چه احساسی دارید؟ 

براساس نظرسنجی که در سال 2012 توسط K.Dwyer و M.Davidson انجام شده است، اولین عامل ترس در اغلب افراد، سخنرانی برای جمع است و برای بسیاری از مردم این کار یک کابوس وحشتناک به شمار می‌آید. 
شاید بعضی از ما پیامدهای عصبی ناشی از تنش و اضطراب مانند افزایش ضربان قلب، تنگی نفس، تعرق زیاد بدن و سرگیجه را تجربه کرده باشیم.

اما خوشبختانه با استفاده از تکنیک هایی که در این نوشتار معرفی خواهد شد، می‌توانید از انرژی تولید شده در شرایط عصبی در جهات مثبت و مناسب استفاده کنید. 


 معرفی تکنیک
این تکنیک یک روش ذهنی قدیمی است که از ورزش رزمی  آی کی دو گرفته شده است، با استفاده از این ابزار «هماهنگی روحی» مناسبی با استفاده از تمرکز به‌دست می‌آید و موجب می‌شود تا با قدرت درونی ذهن و جسم از نگرانی‌های خارجی و افکار منفی جلوگیری شود. حرکات دراین ورزش با الهام از ذات طبیعت انجام می‌شوند. یک آی‌کی‌دوکار، بدون تلاش برای حمله یا تهاجم تنها می کوشد تاخودرا با شرایط هماهنگ کند و به این ترتیب از خود دفاع کند.
ورزش رزمی آی کی دو، به فرد آموزش می‌دهد تا با استفاده از ذهن خود واکنش‌های بدن را کنترل کند و با استفاده از انرژی آزاده شده حریف مقابل، با تمرکز و تغییر مسیر به موقع بر وی غلبه کند. 
بار دیگر به زمانی که دچار تنش و اضطراب شده‌اید فکر کنید. چه واکنش‌های فیزیکی را در بدن خود احساس کرده‌اید؟ گرفتگی‌های عضلانی، تنفس سریع، تعرق کف دستان یا دل‌پیچه، همه این موارد نشانه‌‌هایی از واکنش‌های مشترک در موقعیت‌های تنش‌زا است. 
اگر تمامی این انرژی‌های تنش‌زا با استفاده از ذهن، تغییر مسیر یافته و به سمت مرکز بدن شما هدایت شود، تبدیل به وضعیتی مناسب برای ایجاد احساس آرامش درونی خواهد شد. این ابزار برای اولین بار توسط Dr. R.Nideffer معرفی شده است. شما می‌توانید از این ابزار برای بهبود تمرکز و مدیریت استرس قبل از سخنرانی‌ها، آزمون‌های رسمی، مصاحبه‌های شغلی، مذاکره‌های مهم یا هر زمان دیگری که احساس می‌کنید ممکن است در آن شرایط استرس و سختی را تجربه کنید، استفاده کنید.

 استفاده از این ابزار در زندگی روزمره برای ارتباطات موثرتر نیز می‌تواند مفید باشد. 
برای استفاده از این ابزار گام‌های زیر را بردارید: 
گام اول: بر تنفس خود تمرکز کنید.
 تنفس عمیق و متمرکز داشته باشید. برای این کار می‌توانید از دیافراگم شکم خود برای جذب حداکثر میزان اکسیژن و استفاده از ظرفیت کامل ریه‌های خود کمک بگیرید. 
تنفس عمیق، به‌طور کاملا محسوس تنش‌های موجود را در بدن شما آزاد می‌کند. به تنفس آرام و عمیق ادامه دهید و تنش‌ها و انقباض‌های موجود در بدن خود را از نوک انگشتان پا تا سر رصد و شناسایی کنید و هر عضله‌ای را که تحت تنش احساس کردید با انقباض شدید و رها کردن آن آزاد کنید. 


گام دوم: مرکز بدن خود را پیدا کنید. 
تمرکز ذهنی در مرکز بدن بسیار مهم است. مرکز بدن حدود پنج سانتی‌متر پایین‌تر از ناف است. با تمرکز بر مرکز بدن می‌توانید تعادل و کنترل خود را بازیابی کنید. هر زمان احساس تنش و استرس در خود داشتید، سعی کنید پس از یافتن مرکز بدن و تمرکز بر آن، حداقل پنج تنفس بسیار عمیق داشته باشید و این کار را تا رسیدن به وضعیت تعادل و آرامش درونی ادامه دهید. 


گام سوم: مسیر انرژی‌های خود را تغییر دهید.
 در نهایت، مسیر انرژی‌های خود را به سمت دستیابی به اهداف خود هدایت کنید. برای این کار تمامی انرژی‌ها و پیامدهای ناشی از بروز تنش در خود را با تنفس عمیق به سمت مرکز بدن خود -که در گام دوم شناسایی کردید- هدایت کنید. می‌توانید در هر دم به هدف و تمرکز بر نقاط مثبت فکر کنید یا از واژه‌هایی مانند«من می‌توانم»، «موفقیت» یا «اعتماد به نفس» استفاده کنید. با تمرین و تکرار روزانه این ابزار خواهید توانست به نتایج بسیار مناسبی برسید. بهتر است قبل از اینکه در شرایط واقعی تنش قرار بگیرید، هر روز زمانی را برای تمرکز بر مرکز بدن اختصاص دهید. 
تاثیر مستقیم تنش و استرس بر بهره‌وری فردی و سازمانی، موضوعی اثبات شده است و با استفاده از این ابزار ساده می‌توان به طرز شگفت‌انگیزی از میزان تنش روزانه کاست. به یاد داشته باشیم، این درست است که بخشی از وظایف اصلی هر سازمان ایجاد محیطی امن و آرام‌بخش برای کارکنان است، اما مسوولیت مراقبت و پیشگیری از تنش‌های روزانه در نهایت برعهده خود ما است. 


منبع:
mindtools، روزنامه دنیای اقتصاد،سیدمحمد اعظمی‌نژاد عضو هیات‌‌رئیسه کمیته تخصصی توسعه - انجمن مدیریت منابع انسانی ایران

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
ترفند دریافت رمز اینترنتی CVV۲
ساعت ٧:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۱  کلمات کلیدی: بانک ، پرداخت‌ الکترونیک

CVV2 چیست ؟
شماره شناسایی دوم مشتری می باشد که دارای سه رقم بوده و بر رو و یا پشت کارت های صادره بانک ها  نیز چاپ می شود.
رمز اینترنتی کارت شتاب  چیست؟
رمز دوم کارت می باشد که صرفاً برای عملیات خرید ویا پرداخت اینترنتی کاربرد دارد.

جهت استفاده از خدماتپرداخت‌ الکترونیک (اینترنتی)  بوسیله کارتهای صادره بانکی ( عابر بانک، کارت اعتباری، کارت هوشمند ، بن کارت ، کارت هدیه ) نیازمند دسترسی به رمز اینترنتی و پارامتر CVV۲ کارت خود می باشید . در این راستا امکانات لازم جهت اخذ موارد یادشده از طریق پایانه های خودپرداز بانک خود در سراسر کشور فراهم شده است .

شما می توانید با مراجعه به هر یک از پایانه های خودپرداز بانک خود به روش ذیل اقدام نموده و رمز اینترنتی و پارامتر CVV2 کارت خود را دریافت نمایید .

 1.  پس از ورود کارت خود در پایانه های خودپرداز بانک  و وارد نمودن رمز کارت نسبت به انتخاب گزینه تغییر رمز اقدام فرمائید .
 2.  گزینه تغییر رمز اینترنتی را انتخاب نمایید .
 3.  رمزاینترنتی موردنظر خود را  وارد و مجدداً طبق فرمان سیستم ، رمز را تکرار نمایید.
 4.  پس از انجام موفقیت آمیز عملیات ، رمز اینترنتی شما فعال شده و پارامتر CVV2 به همراه تاریخ انقضاء کارت ، بر روی رسید ارائه شده ، چاپ و تحویل می گردد.

توجه: در حفظ و نگهداری رمز اینترنتی خود نهایت دقت را مبذول فرمایید .

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
بررسی نقش نوآوری در شناساندن هویت یک بانک
ساعت ٧:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱۸  کلمات کلیدی: فرهنگ ، نوآوری ، هویت ، بانک

 در قرن اخیر، از اواخر دهه ۶۰ میلادی، پژوهشهای دانشگاهی بسیاری درباره هویت سازمان و نقش نوآوری در شناساندن هویت سازمان به مشتریان انجام شده است. این پژوهشها این سوال را در ذهن ایجاد کرده است که آیا نوآوری فرایندی تک بعدی است یا یک فرایند چندبعدی است؟ برآیند پژوهشها حاکی از این مطلب است که، نوآوری فرایندی چندبعدی است که تمام مقاطع سازمان را دربرمی گیرد. هر سازمان برای ادامه حیات موفق خویش مجبور به زندگی همراه با نوآوری است.

نوآوریهای بانکی از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۱ رشدی فزاینده داشته است و امروزه با کمک تکنولوژی این رشد، از غنای بیشتری برخوردار شده است. تجربه بانکهای موفق در جهان به عنوان یک نمونه از موسسات خدماتی نشان داده است که این بانکهـا ضمن بهره گیری از امتیازهای کوتاه مدت نوآوری، برنامه ای راهبردی برای نوسازی خود فراهم کـرده اند. آنها در سایه نوآوریهای ابتکاری و برنامه های راهبردی دگرگونی، ساختار بانک خود را به بانکی منعطف در برابر نوآوری تغییر داده اند. مدیران این گونه بانکها برای پیروزی درحال و آینده همزمان به دو بازی جداگانه پرداخته اند. نخست آنکه در بهبود توان رقابتی کوتاه مدت خود می کوشنـــد و کاراییبانک را افزایش می دهند و بر این نکته واقفند که کارایی بالا به تنهایی پیروزی درازمدت را تضمین نمی کند. دوم آنکه برای به دست آوردن پیروزی پایدار، مدیران در بازی دیگری نیز باید استاد باشند و آن شناخت زمان و مکان نوآوریهای ژرف است.

نظریه پردازان مدیریت و مدیران نامور، به نوآوری به عنوان چیزی بیش از یک موضوع موردعلاقه خود، پرداخته اند. به عقیده آنها، نوآوری، نقشی حیاتی در تامین و نگهداری مزیت رقابتی در بانکها دارد (پورتر ۱۹۸۰). به عنوان مثال بانکهای پیشتاز به دنبال حفظ فاصله خود نسبت به رقبا هستند. این بانکها در مقاطع زمانی مختلف خدمات جدیدی را به بازار عرضه می کنند.


 
معرفی ۳ مرورگر که برای حفاظت از حریم شخصی شما طراحی شده‌اند
ساعت ٧:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱۸  کلمات کلیدی: مرورگر ، اینترنت ، وب ، امنیت
حریم شخصی در مرورگرهاحریم شخصی در مرورگرها
 
حریم خصوصی و امنیت شخصی طی سال‌های گذشته تحت حملات مداوم بوده و به لطف تلاش‌های قهرمانانه‌ی افرادی چون ادوارد اسنودن و نهادهایی همچون ویکی‌لیکس همگی ما از هوشیاری بالاتری برخوردار بوده و می‌توانیم اقدام‌های احتیاطی لازم برای حفاظت از حق حریم شخصی خود را اجرا کنیم. در این مطلب به معرفی سه مرورگر که با هدف حفظ حریم خصوصی توسعه‌ یافته‌اند خواهیم پرداخت.
لیست شرکت‌ها و سازمان‌هایی که به داده‌های شما دسترسی داشته یا علاقه دارند از شما جاسوسی کنند روز به روز گسترده‌تر می‌شود. همانگونه که تا به حال بارها و بارها از فعالیت‌های آژانس امنیت ملی ایالات متحده و دیگر سازمان‌های مشابه برای شما گفته‌ایم، شرکتی نظیر گوگل نیز همچنان به نفوذ خود در زندگی ما ادامه داده و مقادیر فراوانی داده‌های شخصی را از طریق محصولات متعدد خود جمع‌آوری می‌نماید. فیسبوک نیز اخیرا خود را به این لیست وارد کرده و با اجرای آزمایشات Psych به این مساله دامن می‌زند. 

مرورگری که برای گشت و گذار و مطالعه‌ی وب مورد استفاده قرار می‌دهید فاکتوری کلیدی در حفاظت از حریم شخصی شما محسوب می‌شود. در حالت عادی، Google Chrome و Firefox اسکریپت‌های جاوا اسکریپت را اجرا کرده و کوکی‌ها را می‌پذیرند، و اگرچه مرورگر اینترنت اکسپلورر کوکی‌های جانبی را مسدود می‌نماید اما باز هم تمامی کدهای جاوا اسکریپت را چشم‌بسته اجرا می‌کند. بنابراین باید بدانید که مرورگرهای مطرح و محبوب اینترنتی در زمینه‌ی جلوگیری از رهگیری شدن شما چندان کار خود را به خوبی انجام نمی‌دهند و این مساله نه از سر ناتوانی، بلکه از سر تصمیمات مدیریتی و در راستای توسعه‌‌ی آن‌ها قرار دارد. بصورت پیش‌فرض این کوکی‌ها و کدهای جاوا برای بررسی رفتار کاربران به منظور کمک به مدیران بنگاه‌ها و وب‌سایت‌ها و نیز بهبود تجربه‌ی کاربری اجرا می‌شود، اما از همین‌ها می‌توان برای رهگیری و بررسی فعالیت‌های کاربران در فعالیت‌های نفوذ به حریم خصوصی نیز بهره جست.

 


 
اپی که مقاله می‌خواند
ساعت ٧:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱۸  کلمات کلیدی: برنامه کاربردی ، افزونه ، مرورگر ، سرویس

 اگر از خواندن مقاله‌های طولانی خسته شده‌اید و دوست دارید به جای خواندن یک متن، به آن گوش دهید به شما استفاده از اپلیکیشن soundgecko را پیشنهاد می‌کنیم. این اپ بسیار کاربردی است و متن‌ها، فید‌ها و مقالات را به فایل‌های صوتی تبدیل کرده و برای کاربر پخش می‌کند.
 با این اپ دیگر نیازی نیست مقاله‌ها و متن‌هایتان را بخوانید، چرا که کافی است لینک مطلب مورد نظرتان را در اختیار اپلیکیشن قرار دهید و در کمتر از چند دقیقه یک فایل صوتی (MP3) دریافت و به آنها گوش دهید. Soundgecko بسیار باهوش است و متن را نه مانند یک ماشین که مانند یک انسان برای شما می‌خواند. درواقع این اپ طوری طراحی شده که جملات خبری، سوالی، تعجبی و... را تشخیص می‌دهد و با همان لحن برای شما می‌خواند. با این کار شما اصلا این حس را ندارید که یک ماشین برای شما متنی را می‌خواند.

برای استفاده از سرویس‌ها و امکانات کامل‌تر این اپ بهتر است به عضویت این سرویس در بیایید. در حال حاضر کاربران سیستم‌عامل ios ‌نس و اندروید امکان استفاده از oundgecko s را دارند. این اپلیکیشن به صورت رایگان از طریق فروشگاه اپل و گوگل قابل دریافت است.همچنین افزونه مخصوص این سرویس برای کاربران مرورگر کروم نیز قابل استفاده است. امکانات این اپ از طریق سایت wwwsoundgecko.com قابل دسترسی است.

به‌طور کل شما می‌توانید آدرس وب‌سایت، فید یا فایل PDF را برای سایت soundgecko ارسال کنید و فایل صوتی را در ایمیل خود دانلود کنید یا از طریق اپلیکیشن آن هر لحظه و در هر جا که هستید به آن گوش دهید.

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
می‌خواهید افراد از ایده‌های شما حمایت کنند؟ بر ترس آن‌ها غلبه کنید
ساعت ٧:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱۸  کلمات کلیدی: استراتژیک ، استرس
 

«قدیمی‌ترین و قوی‌ترین احساس بشری ترس است و قدیمی‌ترین و قوی‌ترین نوع ترس، ترس از ناشناخته‌هاست.» اچ. پی. لاورکرفت

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که هنگام نوآوری و تغییر با آن‌ مواجه خواهید شد این است که ایده‌های خود را به شیوه‌ای ارائه دهید که بتوانید بر نگرانی‌های افراد و مقاومت آن‌ها در برابر تغییر چیره شوید.

یک ایده خوب به‌تنهایی کافی نیست. اگر می‌خواهید از تغییر، نوآوری، محصول، فرایند یا استراتژی تازه‌ای حمایت شود، لازم است نسبت به روانشناسی پشت پرده مقاومت‌ها – ترس‌ها، نگرانی‌ها و دلواپسی‌هایی که افراد را از پذیرش تغییر بازمی‌دارد – شناخت داشته باشید.

در ادامه چهار مورد از دلایل کلیدی آمده است که باعث می‌شود افراد (ازجمله کارکنان، اعضای هیئت‌مدیره و دیگران) در برابر ایده‌های شما مقاومت کنند:

 


 
ارائه چارچوب نظری در ارزیابی بلوغ همسویی فناوری اطلاعات و کسب و کار
ساعت ٧:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱۸  کلمات کلیدی: مقاله ، استراتژیک ، حاکمیت فناوری اطلاعات ، فناوری اطلاعات

در این مقاله تلاش شده است با شناسایی عوامل موثر بر بلوغ همسویی فناوری اطلاعات و کسب و کار، چارچوب نظری ارائه شود . مدل ارائه شده در این نوشتار، یک مدل ترکیبی از مدل بلوغ همسویی لوفتمن(2001) و حوزه­هایی از چارچوب کوبیت(2007) که تمرکز بر همسویی استراتژیک دارد می­باشد .

روش آماری پژوهش تحلیل عاملی اکتشافی و تحلیل عاملی تائیدی می­باشد و به کمک مقدار عددی و کمی، میزان بلوغ همسویی استراتژیک سازمان را اندازه­گیری می­نماید. روش پژوهش حاضر، توصیفی از نوع همبستگی است.

بدین منظور پرسشنامه بین 150 نفر از مدیران ارشد، میانی و پایه استانداری خراسان جنوبی توزیع گردید و به کمک تحلیل عاملی اکتشافی ابعاد مدل پیشنهادی استخراج گردید و به کمک تحلیل عاملی تائیدی معناداری رابطه شاخص­ها با ابعاد و معناداری رابطه ابعاد با مفهوم بلوغ همسویی تائید گردید. در نهایت مدل ارائه شده به کمک شاخص­های برازش به عنوان مدل معتبر مورد تایید قرار گرفت.

نتایج پژوهش بیان کننده مدل مفهومی است که میزان بلوغ همسویی در سازمان را بوسیله 4 بعد اصلی (متغیر مکنون) و 32 شاخص آشکار، اندازه­گیری می­کند تا سازمانها به کمک این مدل میزان بلوغ همسویی خود را اندازه­گیری نموده و شرایط خود را بسنجند.

ابعاد مدل پیشنهادی عبارتند از :

     بلوغ مشارکت و ارتباطات، بلوغ مهارتها

     بلوغ حاکمیت فناوری اطلاعات

   بلوغ شایستگی­های سازمانی

بعد بلوغ حاکمیت و شایستگی­های سازمانی بیشترین تأثیر را دارد (0.92) و بعد بلوغ مشارکت و ارتباطات (0.76) و بعد بلوغ مهارتها (0.76) کمترین تأثیر رادارند. 

دانلود اصل مقاله (656 K)

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
کاربرد حقیقی فناوری‌های دیجیتال در کسب‌وکار
ساعت ٧:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱۸  کلمات کلیدی: مدیران ، پیشرفت ، کسب و کار ، نوآوری

دوران تجربه‌اندوزی به پایان رسیده است. در چشم‌انداز تاریک و کند بهبود اقتصادی اما فناوری‌های دیجیتال همچنان رشد چشمگیری دارند. تجارت الکترونیک با نرخی دورقمی در ایالات متحده و اروپا رشد می‌کند و رد پای آن در آسیا هم قابل مشاهده است.
برای بهره‌مندی از مزیت‌های چنین توسعه‌ای، بنگاه‌های اقتصادی باید کسب‌وکار خود را به کسب‌وکاری دیجیتالی تبدیل کنند. بسیاری از شرکت‌ها در انتقال برنامه‌های دیجیتالی خود به فرآیندهای کسب‌وکار و مدل‌های عملیاتی دچار مشکل هستند. به باور ما، دلیل این امر به چالش کشیده شدن تک‌تک بخش‌ها و واحدهای یک کسب‌وکار و نیاز مبرم به توسعه مهارت‌های جدید و انجام سرمایه‌گذاری‌هایی است که با اصول معمول کسب‌وکار تفاوت فاحشی دارند. به‌منظور کسب موفقیت، تیم‌های مدیریتی باید قدم فراتر از انتشار بیانیه‌های مبهم نهاده و نسبت به کاربرد حقیقی فناوری‌های دیجیتال در ساختار سازمانی، فرآیندها، سیستم‌ها و انگیزش‌ها اقدام کنند.
با وجود اینکه طرح اثبات‌شده‌ای برای کسب موفقیت در دسترس نیست اما نمونه‌هایی در دنیای کسب‌وکار دیده می‌شود که بینش‌ها و رویکردهایی را به‌منظور ورود موفقیت‌آمیز به دنیای فناوری‌های دیجیتال به‌کار می‌گیرند. با مطالعه چنین موفقیت‌هایی به این نتیجه رسیدیم که شرکت‌های موفق این هفت ویژگی و عادت مشترک را دارا هستند:


 
نخستین بانک در عصر هخامنشی!
ساعت ٧:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱۸  کلمات کلیدی: بانک

پیداست که با فرمانروایی کورش اقتصاد ایران وارد مرحله ی نوین و جهانی خود شد، که تا فروپاشی حکومت ساسانیان، روند عمومی آن کم و بیش دست نخورده ماند. گشودن لیدی، کشور ثروتمندی که مردمش به مبتکران ضرب سکه شهرت دارند و گشودن بابل، یکی از معدود باراندازها و بازارهای کهن بین المللی، ایران را، از سند تا مدیترانه، به بزرگترین مرکز اقتصادی جهان باستان تبدیل کرده بود.
یک لوح باستانی بابلی که یک سال پس از فتح بابل توسط کوروش‌، در همدان مورد بازدید و بازیابی قرار گرفت نشان می‌دهد که 537 سال قبل از میلاد مسیح(ع) شخصی به نام «تادانو» که گویا از مسئولان مالی شهر هگمتانه (پایتخت همدان در دوره مادها) بوده است مبلغ یک پوند و نیم نقره به ارزش سکه‌های نیم سیکلی به شخصی به نام «ایتی مردوک بالاتو» پسر شخصی به نام «بنواهه» وام داده است که او موظف بوده است چند ماه بعد- به نرخی که آن زمان در بابل رواج داشت- به همراه 39 قنطار شاخه‌های خشک خرما و یک سیکل سیم دوازده (قا) خرما- این وام و بهره محاسبه شده‌اش را پس بدهد.
البته شواهد و اسناد و مدارک دیگری که شبیه همین لوح‌های گلی است نیز حکایت از اوضاع مرتب اقتصادی و مالی و نوعی نظم بانکی در این شهر دارد؛ سندی که نشانگر اهدای یک وام بانکی به شخصی است در شهر «آگاماتو» یا همان اکباتان نوشته شده و بنابر شواهد تاریخی، «آیتی مردوک بالاتو» خود رئیس بزرگترین بانک بابل بوده که شرکت مالی و اقتصادی هم به نام شرکت «اگیبی و پسران» را داشته است. این اسناد مربوط به زمان کوروش کبیر و کمبوجیه است.


 
ابزار انتخاب منابع انسانی در تیم بازاریابی
ساعت ٧:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱۸  کلمات کلیدی: منابع انسانی ، رسانه‌های اجتماعی


شرکت شما چه یک سازمان در حال تاسیس یا سازمان باسابقه باشد، جذب، انتخاب و به‌کارگیری منابع انسانی مناسب در تیم بازاریابی می‌تواند چالشی اساسی باشد.  برای انتخاب منابع انسانی به‌ویژه در تیم‌های بازاریابی نظرات متفاوتی وجود دارد. برخی پیشنهاد می‌کنند در تیم‌های بازاریابی تنها از افراد باتجربه استفاده شود، در حالی‌که عده‌ای دیگر استفاده از افراد با‌پتانسیل، با انگیزه و با روحیه یادگیری بالا را توصیه می‌کنند. 
معرفی ابزار 
در این نوشتار ابزار انتخاب منابع انسانی برای تیم‌های بازاریابی در قالب چند پیشنهاد ارائه می‌شود: 


 
حکایت های آموزنده
ساعت ٧:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱۸  کلمات کلیدی: حکایت های آموزنده ، مدیریت


ایده‌ات محشر بود جورج! بابتش یک پاداش حسابی گرفتم!

منبع:روزنامه دنیای اقتصاد

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
4 ابزار اینترنتی برای شناسایی علایق مخاطبان
ساعت ٧:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٥  کلمات کلیدی: سئو ، ابزارهای مدیریتی ، بازاریابی ، روابط عمومى

برایان گرین- مخاطبان شما چه می خوانند؟
این یکی از مشکل ترین سوالات برای ارتباطگرانی است که باید از خودشان بپرسند. اما راه های مختلفی نیز برای پاسخ به این سوال وجود دارد (و این چیزی است که در این یادداشت به آن می پردازیم.) با استفاده از قدرت ابزار سئو (بهینه سازی برای موتورهای جستجو)، برای مثال شما می توانید دریابید که مخاطبان شما دنبال چه چیزی می گردند و ارزش آن کلمات کلیدی و موارد استفاده آنها چیست و کدامیک از آنها کمک می کند که بتوانید محتوای خود را بهینه سازی کنید.


1. «Übersuggest»: یک ابزار پیشنهاد کلمات کلیدی رایگان است که پیشنهادات بی شماری را در ارتباط با کلمات کلیدی که شما مورد هدف قرار می دهید. عبارت های کلیدی خودتان را وارد کنید و «Übersuggest» به شما کلمات کلیدی مرتبط و عباراتی که مردم بیشتر جستجو می کنند را به شما نشان می دهد.


2. «SEMrush» یک ابزار جستجوی کلمات کلیدی که فرصت های محتوای بهینه سازی شده را شناسایی می کند. در میان سایر گزینه ها «SEMrush» به شما کمک می کند کلمات کلیدی افقی را شناسایی کنید. این کلمات کلیدی مرتبط با عبارتی که شما جستجو کرده اید با توجه به کلمات واقعی شما برای جستجو نشان داده می شوند. این نرم افزار به شما اجازه می دهد که بر مبنای چند واژه کلیدی طیف گسترده ای از واژه های کلیدی را پیدا کنید. برای این برنامه باید هزینه 69.95 دلار را به صورت ماهانه پرداخت کنید.


3. «Search Meter»: یک افزونه وردپرسی است که آهنگ جستجوی شما را در وبسایتان بررسی می کند و به شما می گوید که مخاطبان شما با چه کلمات کلیدی وارد سایت شما می شوند.


4. «SurveyMonkey»: چیزهایی که مخاطبان شما دوست دارند درباره شما بگویند و دوست دارند درباره شما پوشش دهند. در ضمن این نرم افزار به موضوعاتی که مخاطبان درباره شما دوست ندارند ببینند را به شما نشان می دهند. طرح اصلی این نرم افزار رایگان است و برای طرح های مختلف نیاز به 26 دلار در ماه هزینه دارد.


منبع:+شارا

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
ابزار‌های موفقیت مدیران: هوش همراه با روابط اجتماعی قوی
ساعت ٧:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٥  کلمات کلیدی: موفقیت ، روانشناسی ، مهارتهای نرم ، علوم اجتماعی

در گذشته، افراد باهوش به‌رغم نداشتن مهارت‌های اجتماعی، به عالی‌ترین رتبه در شرکت‌ها می‌رسیدند اما امروزه صرف هوشمندی کافی نیست و تضمینی برای دستیابی به مراتب درخشان در دنیای کسب‌ و کار نیست. لازمه مدیریت، داشتن مهارت‌های اجتماعی است. در حقیقت برای کسب موفقیت، داشتن مهارت‌های اجتماعی و هوش به یک میزان حائز اهمیت هستند. 
کاترین واینبرگر اقتصاددان دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا در بررسی وجوه مشترک افراد بسیار موفق، به این نتیجه رسید که امروزه در محل کار، برای اشخاص با ترکیبی از هوش تحصیلی و روابط اجتماعی قوی، احترام خاصی قائل هستند.
 او تحقیقات خود را با مطالعه سوابق تحصیلی افراد در محل کار آغاز کرد و به ارزیابی نمرات درس ریاضی و همچنین کارهای اجتماعی آنها از قبیل مشارکت در تیم‌های ورزشی یا سایر فعالیت‌های اجتماعی و سپس به مطالعه عملکرد آنها در بازار کار پرداخت. بعضی از افراد، کارهایی که فقط به هوش نیاز داشت مانند حسابداری را انتخاب کرده بودند و عده‌ای دیگر هم در شغل‌هایی با مهارت اجتماعی مانند فروش فعالیت می‌کردند. اما او متوجه شد مشاغلی که درآمد بالایی دارند نظیر مدیریت، توسط افرادی باهوش و با روابط اجتماعی قوی اشغال شده‌اند. 
این تحقیق همچنین به تغییر معیارهایی که برای موفقیت طی سال‌های گذشته در محل کار نیاز بوده، پرداخته است. در گذشته، افراد حتی با وجود داشتن هر دو مهارت فوق درآمد زیادی نداشتند، امروزه افراد باهوش با روابط اجتماعی قوی، نسبت به همکاران خود در سال 1980 درآمد بالاتری دارند.


تقویت بازی‌های اجتماعی
ضریب هوشی افراد نسبتا در طول زمان ثابت است، بنابراین به‌رغم کسب علم و دانش بدون محدودیت، نمی‌توان ضریب هوش خود را بالا برد. خبر خوب اینکه می‌توان بر تقویت مهارت روابط اجتماعی خوش‌بین بود. برای دستیابی به اوج موفقیت، به مدیریت عالی، ارتباطات و مهارت‌های اجتماعی نیاز است. هر فردی می‌تواند بازی اجتماعی را از هر طریق، شکل یا فرم بهبود ببخشد. شاید نتوانید با افراد جدید به‌خوبی ارتباط برقرار کنید یا امکان دارد در مدیریت، کمی پرخاشگر و منفعل باشید. مهم نیست که چه چالش‌های اجتماعی را تجربه می‌کنید.

به‌کار بردن استراتژی‌های زیر به شما کمک خواهد کرد تا روابط اجتماعی خود را بهبود دهید. 
1. آگاهی از نقاط قوت و ضعف 
به شناسایی موارد قابل اصلاح بپردازید و فقط کافی است تا نگاه صادقانه‌ای به خود بیندازید. به جای پنهان کردن معایب یا احساس شرمندگی، به فکر برطرف کردن و ارتقای رفتار خود باشید. داشتن ذهن باز و پذیرفتن نقاط ضعف مانند نداشتن روابط اجتماعی مناسب، اولین گام در جهت پیشرفت شما به حساب می‌آید.


2. بررسی چگونگی تاثیر محیط بر روابط 
لزوما مهارت‌هایی که سبب می‌شود در منزل روابط خوبی داشته باشید، در محل کار کارآیی ندارند. عواملی نظیر پویایی گروه و فرهنگ سازمانی، بر روش‌ها و استراتژی‌های ارتباطات تاثیر می‌گذارند. به بررسی چگونگی ارتباط خود با همکاران، روسا، مرئوسان و همکاران حرفه‌ای بپردازید و در پی یافتن روش‌هایی برای پیشرفت تکنیک‌های ارتباطی باشید.


3. تاثیر مسائل پیرامون بر عملکرد 
گاهی اوقات، استرس یا ناملایمات زندگی و کار، در زندگی اجتماعی شما دخالت می‌کند. گاهی نیز پیشینه مربوط به بهداشت روانی مشکل‌ساز هستند. داشتن رفتار دوستانه و معاشرتی زمانی‌که از اضطراب اجتماعی رنج می‌برید دشوار است و تقریبا به هنگام افسردگی، شاد و مهربان بودن غیرممکن به نظر می‌رسد. تا زمانی که با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنید، دستیابی به یک رفتار اجتماعی مناسب، بسیار دشوار به نظر می‌رسد. 


4. بررسی نظرات دیگران در مورد نحوه مدیریت خود 
ارزیابی مهارت‌های مدیریت به‌طور واقعی بسیار دشوار است. مدیران اغلب قدرت رهبری خود را از طریق بررسی عکس‌العمل افراد تحت مدیریت خود می‌سنجند، اما این روش مناسبی برای سنجش صحیح توانایی رهبری نیست. گاهی اوقات به نظر می‌رسد دلایل پیروی افراد، حقیقتا به‌دلیل بقای خود در سازمان است و نه به خاطر اشتیاقی که نسبت به مدیر دارند. جرات داشته باشید و درباره چگونگی مدیریت خود از دیگران سوال کنید حتی به آنها اجازه دهید تا پیرامون نکات عملی یا غیر عملی کار شما بدون ذکر نام خود اظهار نظر کنند. به این ترتیب درباره مهارت‌ها و نقاط ضعف قابل اصلاح خود، بازخوردهای ارزشمندی به دست خواهید آورد.


5. استفاده از منابع برای کمک به خود
خواندن کتاب‌هایی درباره استراتژی‌های کسب‌وکار، زمینه را برای یافتن راه‌حل‌های عملی برای مشکلات معمول کسب‌وکار فراهم می‌کند. اما عامل پیشرفت عملکرد (بدون در نظر گرفتن اهداف خود) اغلب در تقویت قدرت ذهنی نهفته است. مدیریت افکار، کنترل احساسات و رفتار مثبت، تعاملات شما را با دیگران بهبود خواهد بخشید و دیدگاه جدیدی در اختیار شما قرار می‌دهد. 


6. ممارست راز بهبود رفتار اجتماعی 
دانش و عمل دو مقوله کاملا متفاوت هستند. شما می‌توانید نسبت به نحوه ارتباط و مدیریت معلومات زیادی داشته باشید، اما به‌منظور بالا بردن مهارت‌ها، تمرین لازم است. از اشتباهات گذشته خود درس بگیرید و اهدافی را برگزینید تا به شما در جهت پیشرفت نقش اجتماعی کمک کنند.

منبع:Forbes،دنیای اقتصاد،مترجم: هوتسا عسکری نسب

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید 
تمرین موثر بودن
ساعت ٧:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٥  کلمات کلیدی: مهارتهای نرم ، سبک زندگی ، موفقیت ، روانشناسی
   تنها معدودی ازما می توانیم کارهای بزرگ انجام بدهیم
اما گر 
همه ما عشق داشته باشیم می توانیم
کارهای کوچک 
فراوان انجام دهیم
 مادر ترزا


داستان زیر داستان زندگی محمد یونس است . این داستان را از زبان خودش میشنویم تا ببینیم او چگونه توانست موثر باشد و در دنیای پیرامون خودش تاثیر گذارد . پنداره محمد یونس برای رسیدن به دنیایی که در آن فقر وجود نداشته باشد، در یکی از خیابانهای بنگلادش صورت خارچی پیدا کرد. 
 موضوع بیست و پنج سال پیش آغاز شد. من در یکی از دانشگاههای بنگلادش اقتصاد درس می دادم. کشور دچار قحطی بود. احساس بسیار بدی داشتم . من در کلاس نظریه های پر آب و رنگ اقتصادی را درس می دادم. اما وقتی بیرون از کلاس می رفتم ، چشمم به بدنهای نحیف و اسکلت گونه ای می افتاد که انتظار مرگ را می کشیدند. 
 احساس کردم آنچه آموخته ام و آنچه درس می دهم حکایات واقعی نیستند و برای زندگی مردم معنا و مفهومی ندارند. از این رو خواستم ببینم مردم در دهکده مجاور دانشگاه چگونه زندگی می کنند. می خواستم بدانم آیا به عنوان یک انسان کاری هست بتوانم که مرگ این قحطی زده ها را به تعویق بیندازم، آیا می توانم حتی اگر شده به یک نفر کمک کنم.
 حادثه ویژه ای به من جهت گیری خاصی داد. زنی را ملاقات کردم که چهار پایه ای از جنس بامبو درست می کرد. بعد از صحبتی که با او کردم فهمیدم روزی دو سنت درآمد دارد. باور نمی کردم کسی بتواند با این شدت کار کند، چهارپایه هایی به این زیبایی بسازد، و پولی در این حد ناچیز دریافت کند. او گفت چون پول ندارد که چوب بامبو بخرد و چهارپایه درست کند، مجبور شده از کسی پول قرض بگیرد. این تاجر گفته تنها در صورتی این پول را به زن قرض می دهد که چهارپایه های ساخته شده را تنها به او بفروشد، آن هم به قیمتی که او می گوید.
 این دلیل قیمت ارزان چهارپایه ها بود. در واقع آن زن کارگر جیره خوار آن تاجر بود. پرسیدم که هزینه تهیه چوب بامبو چقدر است، و او گفت حدود 20 سنت، و اگر چوب خیلی خوب بخواهد 25 سنت. با خود گفتم مردم محتاج 20 سنت هستند و کسی به آنها کمک نمی کند. با او صحبت کردم و گفتم که می توانم این 20 سنت را به او بدهم. اما فکر دیگری به ذهنم رسید. تصمیم گرفتم فهرستی از کسانی که این مقدار پول نیاز نداشته تهیه کنم. به اتفاق یکی از دانشجویانم چند روزی به دهکده مجاور رفتیم معلوم شد که چهل و دو نفر وضعیت آن زن را دارند. وقتی پول مورد نیاز آنها را با هم جمع زدم، به شدت جا خوردم . رقم به 27 دلار رسید. از خودم خجالت کشیدم که در جامعه ای زندگی می کنم که نمی تواند به چهل و دو انسان پر تلاش و سختکوش و در ضمن ماهر، 27 دلار بدهد. برای نجات از این احساس شرمندگی، از جیبم 27 دلار در آوردم و آن را به دانشجویی دادم و گفتم :(( این پول را به آن چهل و دو نفری که ملاقات کردیم بده. به آنها بگو این یک وام است ، وقتی توانایی اش را پیدا کردند پول را به من پس بدهند. آنها می توانند محصولاتشان را به هر کس و در هر کجا که پول بهتری بدهد بفروشند.))

برای پیروزی اهریمن تنها چیزی که لازم است
این است که انسانهای خوب
دست روی دست بگذارند.
ادموند برک
آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید 
مدیریت تعارض؛ خیلی ساده
ساعت ٧:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٥  کلمات کلیدی: مدیریت تعارض ، روانشناسی ، موفقیت ، مهارتهای نرم
  
هرکسی از ظن خود شد یار من …
آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید 
مراقب مارها باشید …
ساعت ٧:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٥  کلمات کلیدی: روانشناسی ، موفقیت ، اعتماد
 
 
 
 

snake

عصر یک روز زمستانی، مردی در حال عبور از کنار مار بود.
مار از او پرسید: ممکنه به من کمک کنید آقا؟ من گرسنه هستم، سردمه و اگه به من کمک نکمید خواهم مرد.
مرد جواب داد: شما یک مار هستید و مطمئنا به من نیش خواهید زد!
مار جواب داد: خواهش می کنم، من بدبخت هستم و قول می دهم نیش نزنم!
مرد اندکی در مورد آن فکر کرد و به او غذا داد.  بعد از اینکه با هم غذا خوردند، ناگهام مار مرد را در بر گرفت و او را نیش زد.
مرد پرسید: چرا مرا نیش زدی؟ من زندگی تو را نجات دادم و در حق تو خوبی کردم…
مار با خنده پاسخ داد: شما هنگامیکه مرا بر می داشتید، می دانستید که من مار هستم!

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
با اپ‌بین از میزان امنیت اپلیکیشن‌هایی که نصب می‌کنید مطمئن شوید
ساعت ٧:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٤  کلمات کلیدی: امنیت اطلاعات ، تلفن همراه

هر چقدر زمان سپری می‌شود، افراد بیشتری در پیرامون ما مجهز به گوشی‌های هوشمند می‌شوند. می‌شود پیشبینی کرد که اگر کیفیت اینترنتی موبایل بهتر شود و وعده‌های داده شده در مورد اینترنت ۳G عملی شوند، در ماه‌های آینده میزان استفاده از گوشی‌های هوشمند بیشتر شود.

اما مشکل ناپیدا در این بین، ناآشنایی کاربران با موارد امنیتی است، یکی از این موارد امنیتی اپلیکیشن‌های نصب‌شده است.

متأسفانه سال‌ها تحریم غیرمنطقی کاربران ایرانی و بسته بودن راه گوگل پلی باعث شده است که کاربران ایرانی به بازارهای جانبی روی بیاورند. بعضی از این کاربران حتی به بازارهای چینی و کمتر شناخته‌شده هم اعتماد می‌کنند.

«کافه بازار» در این سال‌ها با سیاست خوبی که اعمال کرده است، خیال بسیاری از ماها راحت کرده است. اما هنوز یک مشکل عمده وجود دارد:

بعضی از اپلیکیشن‌های ایرانی موجود در بازار، میزان دسترسی‌های بالایی از کاربران طلب می‌کنند، بعضی از این میزان دسترسی‌ها به دیتاها و عملکردهای گوشی، تا حدی غیرمنطقی و در مواردی هم مشکوک به نظر می‌رسند.

گرچه تعداد چنین اپلیکیشن‌های زیاد نیست، اما با توجه به میزان بالای نصب آنها، لازم است کاربران از این نظر هم آگاه شوند.

خوشبختانه به تازگی سایت اپ‌بین با این هدف راه‌اندازی شده است تا اپلکییشن محبوب را از نظر امنیتی مورد بررسی قرار دهد.

8-2-2014 7-19-37 PM

امیدواریم که به زودی اپلیکیشن‌های بیشتری در این سایت مورد بررسی قرار بگیرند و البته برای این سایت که در ابتدای کار است، دو پیشنهاد دارم:

۱- در خود سایت در مورد سطح دسترسی‌ها توضیحات کافی داده شود.

۲- اپلیکیشن‌ها از نظر میزان خطر امنیتی «احتمالی» درجه‌بندی شوند و اپلیکیشن‌ها را بتوان به تفکیک دید.

منبع:

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید

 


 
می خواهید موفق باشید؟ با خودتان بیشتر صحبت کنید
ساعت ٧:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٤  کلمات کلیدی: سبک زندگی ، روانشناسی ، کارایی

می خواهید موفق باشید؟ با خودتان بیشتر صحبت کنید

به کسی چه مربوط که شما با خودتان حرف می زنید. تحقیقات اخیر نشان می دهند که حرف زدن انسان با خودش، می تواند کارایی شغلی اش را بالا ببرد. خانم لیزا اوانز توضیح می دهد:

“یالا لیزا، تو میتونی این کارو انجام بدی!”. من این شعار را هر وقت که در مشکلی گیر کرده ام، با خودم تکرا می کنم. برخی اوقات که در کافی شاپ محله مان نشسته ام و بلند بلند حرف می زنم مانند دیوانه ها به نظر می رسم. اما حالا می دانم که کارم بسیار درست بوده، چرا که تحقیقات اخیر دانشگاه ایلینویز در مطلبی که در مجله اروپایی روانشناسی اجتماعی منتشر کرده عنوان می کند که من بهترین کار را برای افزایش شانس موفقیتم انجام می دادم.

ضمایری که ما در صحبت کردن با خودمان استفاده می کنیم بسیار مهم هستند.

روانشناسان به این کار می گویند سلف تاکینک یا با خود حرف زدن. در حالی که مطالعات قبلی نشان می دادند که با خود حرف زدن می تواند قدرت اراده را تقویت کرده و به شما کمک می کند که در مواقعی که می خواهید کارهای مشکل یا مهمی انجام دهید، خودتان را روانشناسی کنید، یا قبل از یک ارایه یا ملاقات مهم اعصابتان را آرامش ببخشید. این مطالعه جدید که توسط خانم دکتر ساندا دُلکاس روانشناس انجام شده، حاکی از آن است که ضمایری که ما در صحبت کردن با خودمان استفاده می کنیم نیز، بسیار مهم هستند. باماهمراه باشید تا روش های صحیح با خود حرف زدن انگیزشی را بدانیم.


 
تبلیغ جدید اپل برای آی‌فون
ساعت ٧:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٤  کلمات کلیدی: تلفن همراه ، تبلیغات

تبلیغ جدید برای آی‌فون Dreams نام دارد و در آن کاربردهایی بدیع از آی‌فون نمایش داده می‌شود.

در این تبلیغ روی یک موسیقی زیبا از جنیفر اوکانر، برای مثال نشان داده می‌شود که چطور از آی‌فون می‌شود برای هواشناسی استفاده کرد، یا یک خلبان آماتور می‌تواند با آن مسیریابی کند.

8-4-2014 9-42-39 AM

تبلیغ را می‌توانید از اینجا از آپارات ببینید


آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


 
بانکداری آنلاین از پرداخت الکترونیک تا شبکه های اجتماعی
ساعت ٧:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٤  کلمات کلیدی: اینفوگرافی ، بانکداری الکترونیک

۳۰ سال بانکداری روی خط فناوری اطلاعات/اینفوگرافی

استفاده از بانکداری آنلاین در سال جاری میلادی به 70 میلیون نفر خواهد رسید.طی بررسی روند توسعه بانکداری آنلاین از ابتدای دهه 80 میلادر تاکنون با تحولات بنیادین در مفهوم هم در عمل تجربه کرده است. در سال 83 میلادی پرداخت قبوض از طریق تلویزیون و تلفن بانکداری آنلاین می پنداشتند.

پایگاه خبری بانکداری الکترونیک- اینفوگرافی - بانکداری آنلاین


 
بررسی تیپ شخصیتی کلاه قرمزی و پسرخاله !
ساعت ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱۳  کلمات کلیدی: روانشناسی ، شخصیت
بالاخره توفیق اجباری شد که کلاه قرمزی و بچه ننه رو تو سینما فرهنگ ببینم. قبل از دیدن فیلم نقدهای زیادی درباب  بی محتوا و بی سر و ته بودن فیلم تو سایت های مختلف خونده بودم، از طرفی هم شنیده بودم که مخاطب فیلم بیشتر بزرگسالان هستند و نه بچه ها ! کلاه قرمزی و پسرخاله بالاخره نوستالژی بچگی های خیلی از ماها بوده اند. کلی ذوق می کردیم وقتی برنامه هاشونو می دیدیم و عکس هاشون روی کتاب و دفترهامون می چسبوندیم و همین اینکه این دو شخصیت پس از سال ها هنوز زنده هستند و در عین سادگی شو لحظات شادی رو برای ما می آفرینند،  می تونه نشان از موفقیت شون باشه.
در طول مشاهده فیلم یک ایده جالب به سرم زد و اون اینکه تیپ شخصیتی این دوتا کاراکتر رو با رفتارهاشون بر اساس  تیپ های شخصیتی + MBTI  حدس بزنم. نتیجه برای خودم خیلی جالب بود:
تیپ شخصیتی کلاه قرمزی ESFP هستش؛
E: به خاطر تحرک و جنب و جوش و حرف زدن زیاد، اول عمل کردن و بعد فکر کردن به عواقب کار و به طور کلی سطح انرژی بالای کلاه قرمزی و انرژی گرفتن از شخصیت های اطراف به خصوص آقای مجری !
S: به خاطر توجه به جزئیات اتفاقاتی که می افته و نکته سنجی. خیلی از تکه کلام های کلاه قرمزی برخواسته از همین S هستش؛ یعنی به نکاتی توجه می کنه که دیگران کمتر توجه می کنند و همین باعث خنده بیننده می شه. در ضمن کارکرد اصلی کلاه قرمزی هم S اندیس E هستش که این هم دقیقا با بازگو کردن نکات ریزی که کلاه قرمزی به بقیه می گه کاملا در تطابقه.
F:  به خاطر همدردی کردن با شخصیت های داستان (تکه کلام معروف کلاه قرمزی: اکشال نداره :دی)، همراه بودن و دوست شدن با شخصیت های جانبی  داستان، دلسوز بودن (سرزنش های آقای مجری را به خاطر دلسوز بودن کلاه قرمزی به خاطر بیاورید!) و از همه مهمتر انجام کارهایی که دوست داره بدون فکر کردن!
P: به خاطر به تطبیق یافتن با شرایط مختلف، جستجوگر بودن و کنجکاو بودن (کنجکاوی های کلاه قرمزی برای دانستن مطالب جدید و سوال پیچ کردن ها از آقای مجری را که به خاطر دارید؟) و البته کنترل گر نبودن (مثلا کاری به کار پسر خاله نداشتن)
در کل می شه کلاه قرمزی رو یک ESFP ناب دونست. جالبه که بدونید اکثر آدم های  ESFP هم مثل کلاه قرمزی پرانرژی، خوش سر و زبون، نکته سنج، کمی پر حرف و البته دوست داشتنی و تو دل برو هستند!
تیپ شخصیتی پسرخاله  INTJ هستش؛