آفتاب ایرونی

این وب لاگ با هدف ایجاد مرکزیتی برای اطلاع رسانی و ایجاد ارتباط در محیط مجازی برای مدیران،مشاوران، متخصصین و پژوهشگران جهت هم افزایی و اثر گزاری در این حوزه مدیریت ایجاد شده است.و شامل یادداشت های از مدیریت فناوری اطلاعات، بانکداری، مدیریت اجرایی،مدیریت استراتژی، مدیریت برند، مدیریت روابط عمومی،مدیریت دانش، تعالی سازمانی، بهره وری، کارآفرینی، روانشانسی، اجتماعی و خانواده می باشد. و آفتاب ایرونی اشاره به اندیشه و قدرت مدیران و متخصصین ایرانی دارد.

جریمه‌میلیونی‌برای‌کندن‌هرشاخه‌گل

بخشی از منطقه "در فک" در داماش گیلان تنها خواستگاه سوسن چلچراغ است که شب ها با درخشش خود منظره جالب و خارق العاده ای را برای گردشگران به نمایش می گذارد.

 باشگاه خبرنگاران، سوسن چلچراغ یکی از گل های نادر جهان است که تنها در دو نقطه جهان می روید که هر دو در رشته کوه های البرز ایران یعنی یکی در لنکران (تالش) آذربایجان و دیگری در ارتفاعات روستای داماش گیلان است. 
 
 
 
سوسن چلچراغ در سال 1354 توسط یک گیاه شناس فرانسوی کشف شد و سپس در موزه تاریخ طبیعی ایران در فرانسه به ثبت رسید. 
گل دهی سوسن چلچراغ اواخر خرداد و اویل تیر است اما منطقه ای که این گل در آن رشد می کند بعلت کوهستانی و صعب العبور بودن رفت و آمد به آنجا بدون راهنما براحتی امکان پذیر نیست، بطوریکه فقط از طریق جاده مالرو می توان به این تپه ها خارق العاده دست پیدا کرد. 


 
 
 
با این حال در تمام مدت سال محیط بانانی سخت کوش در سرما و گرما وظیفه حفاظت از این منطقه را برعهده دارند، چرا که بدلیل نادر بودن این گل در جهان ممکن است مورد توجه بسیاری از سودجویان قرار بگیرد که در قالب پژوهشگر و محقق نسبت به جمع آوری و انتقال غیرقانونی آن اقدام کنند. 
 
 
 
 
جالب است بدانید که این گل بسیار حساس و گریزان از تماس بشری بوده و حتی تکثیر آن براحتی امکان پذیر نیست، همچنین به علت آسیب پذیر بودن و حساسیت بسیار بالای آن باعث شده تا تلاش همه کسانی که خواسته اند آن را در مکان دیگری پرورش دهند به نتیجه قابل قبولی نرسد، به همین علت امروزه از نژاد آن به شدت و به طور کامل محافظت می شود تا جایی که کندن یک شاخه این گل حدود یک میلیون تومان جریمه دارد. 
 
 
 
 
بر اساس این گزارش، سوسن چلچراغ خودرو بوده و آب و هوای خنک  حاکم بر این منطقه عامل اصلی رشد و نمو آن است شکوفه ها و گل های آن بصورت واژگون سفید رنگ باز می شوند و انتهای آن پوشیده از دانه های برجسته و پرچم های زیاد است. 
سوسن چلچراغ شب ها مثل کرم شبتاب از خود نور منتشر می کند که باعث شده تا شب ها کل تپه ایی که خواستگاه اصلی این گل نادر جهان است، بدرخشد و این باعث جذب گردشگران زیادی در فصل بهار به این منطقه می شود. 
مردم محلی بر این باورند که چون رنگ مهتابی و شکل واژگون آ‌ن به شکل چلچراغ بوده و شب ها نورافشانی می کند به همین دلیل به این نام خوانده می شود. 
محرم زینعلی مستندسازی که چند ماه برای ثبت و ضبط گل دهی سوسن چلچراغ در این منطقه ساکن شده می گوید ارتفاع گل ها در اواخر بهار بین 50 تا 150 سانتی متر بوده و شب ها بواسطه نوری که از خود ساطع می کنند، بهمراه بوی معطر و دامنه رنگ های زیبایی که دارند، بسیار جذاب و دل انگیز هستند. 
وی دلیل روشنایی سوسن چلچراغ را وجود نوعی ماده فلئور سانس در پرچم آن می داند که باعث باز تابش نور می شود. 
این گزارش می افزاید: بهترین زمان برای دیدن این پدیده نادر، هفته آخر خرداد ماه است بطوریکه هر ساله بسیاری از علامندان، پژوهشگران و گردشگران از سراسر دنیا برای دیدن این گل به منطقه داماش گیلان سفر می کنند.

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

+   سید محمد طباطبایی ; ۱۱:۱٧ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/۱/٢

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir