آفتاب ایرونی

این وب لاگ با هدف ایجاد مرکزیتی برای اطلاع رسانی و ایجاد ارتباط در محیط مجازی برای مدیران،مشاوران، متخصصین و پژوهشگران جهت هم افزایی و اثر گزاری در این حوزه مدیریت ایجاد شده است.و شامل یادداشت های از مدیریت فناوری اطلاعات، بانکداری، مدیریت اجرایی،مدیریت استراتژی، مدیریت برند، مدیریت روابط عمومی،مدیریت دانش، تعالی سازمانی، بهره وری، کارآفرینی، روانشانسی، اجتماعی و خانواده می باشد. و آفتاب ایرونی اشاره به اندیشه و قدرت مدیران و متخصصین ایرانی دارد.

10 چهره برتر صنعت نفت در سال 91

 پانا نیوز ضمن معرفی 10 چهره موفق مدیریتی در صنعت نفت، گاز، پالایش و پخش نفتی و پتروشیمی در سال 91 مهمترین موفقیت ها و ناکامی های این صنعت 103 ساله را اعلام می‌کند.
صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی کشور در سال 91 فراز و فرودهای متعددی را پشت سر گذاشت و با وجود تاخیر در اجرای پروژه هیا بالادستی صنعت نفت همچون راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی و یا افزایش تولید نفت در میادین مشترک با عراق اما در بخش میان دستی و پایین دستی صنعت نفت موفقیت های نسبی حاصل شد.

افتتاح و راه اندازی کارخانه ان.جی.ال سیری، نخستین پروژه ذخیره سازی گاز در سراجه قم، چندین طرح پالایشگاهی و به ویژه مجتمع آر.اف.سی.سی پالایشگاه نفت امام خمینی شازند، مجتمع پتروشیمی اروند، کاویان و خط لوله اتیلن غرب با احتساب بزرگترین خط تولید پی.وی.سی، اتیلن و انتقال انتیلن در سطح جهان و نصب و راه اندازی چندین سازه غول پیکر فازهای در دست اجرای پارس‌جنوبی توسط شرکت تاسیسات دریایی مهمترین طرح های به ثمر رسیده صنعت نفت در سال 91 است.

با این وجود تاخیر چندین و چند ساله پنج فاز 12، 15 تا 18 پارس جنوبی و پیشرفت لاک پشتی فازهای 35 ماهه این میدان مشترک گازی، تاخیر در توسعه میادین مشترک نفتی همچون اسفندیار، آزادگان جنوبی، آزادگان شمالی، لایه نفتی پارس‌جنوبی، غرق شدن چندین سازه و لوله گاز فازهای پارس‌جنوبی در خلیج فارس، تاخیر در راه اندازی طرح‌های بنزین سازی و توسعه پالایشگاه‌های تبریز، لاوان، اصفهان، بندرعباس، عدم انتشار اوراق سلف نفتی، عدم راه‌اندازی طرح‌های جدید بانکرینگ در قشم و چابهار، کاهش میزان تزریق گاز به مخازن نفت و تاخیر در ساخت و راه اندازی نخستین کارخانه تولید ال.ان.جی را هم باید به حساب ناکامی های صنعت نفت در سال گذشته نوشت.

این در حالی است که با وجود کاهش تولید گاز در بخش بالادستی اما شرکت ملی گاز سال موفقی را پشت سر گذاشت تا به لطف ثبات مدیریت در سطح این مجموعه گاز یک مشترک روستایی و شهری هم در سردترین روزهای زمستان نه تنها قطع نشود که در کنار ثبت رکورد صادرات نزدیک به 10 میلیارد مترمکعب گاز به ترکیه حتی در برابر کاهش واردات گاز ترکمنستان هم شبکه گاز خم به ابرو نیاورد.

با مرور اجمالی موفقیت ها و ناکاهی های صنعت نفت در سال 91، پایگاه اطلاع رسانی نفت و انرژی ایران "پانا نیوز" 10 چهره موفق مدیریت در صنعت نفت، گاز، پالایش و پخش فرآورده های نفتی و پتروشیمی کشور را معرفی می کند:  

 

  
1- رشید سیدیان – مجری طرح توسعه فاز دوم پالایشگاه نفت امام خمینی شازند

رشید سیدیان یکی از مهندسان جوان و بی ادعای صنعت نفت کشور است که با دست خالی بزرگترین مجتمع بنزین سازی جهان (تولید بنزین یورو 4 و 5 از ته مانده های نفتی) را در پالایشگاه نفت شازند راه اندازی کرد. از این رو با وجود غیبت وندورهای خارجی اما تیم جوان سیدیان بدون ادعا این پالایشگاه را از صفر تا صد مدیریت، طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی کرد تا در آستانه نوروز 92 کشور بحران کمبود بنزین را به دست فراموشی بسپارد.

هر چند در مراسم افتتاحیه این مگا پروژه پالایشگاهی برخی از مدیران به یک باره تمامی موفقیت‌های راه‌اندازی این پروژه عظیم پالایشگاهی را به نام خود ثبت و ضبط کردند اما پانا نیوز سیدیان را به عنوان چهره موفق صنعت نفت و متولی اصلی این نگین انگشتری صنعت نفت در سال 91 انتخاب می‌کند.


2- عبدالعظیم ندیمی فرخ- مجری طرح ان.جی.ال سیری در شرکت نفت فلات قاره

عبدالعظیم ندیمی فرخ با تجربه هم دومین چهره موفق صنعت نفت در سال گذشته بود به ویژه آن که وقتی اکثر طرح های بالادستی صنعت نفت با تاخیرهای چندین و چند ساله روبرو هستند این مدیر با اتکا به تجربه چندین و چند ساله فعالیت در صنعت فراساحل نفت و گاز کشور، یکی از بزرگترین پروژه های زیست محیطی ایران را راه انداخت.

البته در نصب و راه اندازی پروژه ان.جی.ال سیری باید از خدمات و فعالیت‌های شرکت پیمانکاری اویک هم به نیکی یاد کرد که با وجود افزایش تحریم ها موفق به راه اندازی این طرح و خاموش شدن مشعل 4 میدان نفتی و جمع آوری روزانه بین 104 تا 110 میلیون فوت مکعب گاز در روز شدند.


3- حسن منتظر تربتی- مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز

هر چند برای زمستان سالجاری تولید گاز در بخش بالادستی صنعت نفت حتی یک متر مکعب هم افزایش نیافت و چه بسار در مناطق مرکزی با کاهش تولید گاز در مقایسه با سال 90 روبرو هم شد اما جریان گاز حتی یک مشترک در روستاهای دور افتاده تا کلانشهرهای کشور حتی برای چند ساعت هم قطع نشد.

حسن منتظر تربتی مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران در خلق این موفقیت بزرگ نقش غیر قابل توصیفی داشت و با بهره گیری از نزدیک به یک دهه فعالیت در این مرکز کنترل با مدیریت به موقع 34 هزار کیلومتر خط لوله و 71 تاسیسات تقویت فشار گاز و باز و بسته کردن شیر تولید گاز در پالایشگاه ها برای صنعت نفت و گاز کشور آبرو داری کرد. افزایش صادرات گاز به ترکیه و ثبت یک رکورد جدید صدور گاز به این کشور همسایه هم پاداش این مدیریت قوی دیسپچینگ شرکت ملی گاز برای اقتصاد کشور بود.


4- علی بیرقی- مجری پتروشیمی کاویان و خط لوله اتیلن غرب

سال 91، سال شکسته شدن طلسم ساخت و راه اندازی خط لوله اتیلن غرب پس از نزدیک به دو دهه ناکامی و وعده و وعید بود که در نهایت این طرح عظیم هم در صنعت 50 ساله پتروشیمی ایران به بار نشست.

با افتتاح و راه اندازی فاز اول خط لوله اتیلن غرب و مجتمع پتروشیمی کاویان بار دیگر این تجربه موفق در صنعت نفت به اثبات رسید که استفاده از مدیران با سابقه ای همچون علی بیرقی می تواند در شکستن طلسم تاخیرهای چندین و چند ساله پروژه های صنعت نفت تاثیر گذار باشد.


5- جواد اوجی- مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران

برخورداری بیش از 14 هزار روستا و یکهزار شهر از نعمت گاز، راه اندازی 540 کیلومتر خط لوله جدید فشار قوی انتقال گاز، 14هزار کیلومتر شبکه گاز شهری روستایی، ورود یک میلیون و 400 هزار مشترک جدید، راه‌اندازی طرح‌های جدید ذخیره سازی، تاسیست تقویت فشار گاز، آغاز ساخت خط لوله صدور گاز به پاکستان، امضای قرارداد جدید صدور گاز به عراق، ثبت رکورد جدید صادرات گاز به ترکیه و از همه مهمتر سال بدون افت فشار و قطعی گاز از مهمترین دستاوردهای شرکت گاز در سال 91 بود.

بر این اساس قطعا باید عنوان موفق ترین معاون وزیر نفت در دولت نهم و دهم به جواد اوجی مدیرعامل شرکت ملی گاز اعطا کرد مدیری که حتی جور کم کاری برخی از همکاران خود در بخش بالادستی صنعت نفت و گاز کشور را هم در سال 91 کشید.


6- حسین آقایان - مدیر تامین و توزیع شرکت پخش فرآورده‌های نفتی

حسین آقایان مرد بدون سر و صدا و بی حاشیه شرکت ملی پخش فراورده های نفتی است و آن قدر کار خود را خوب بلد است که حتی با وجود تلاش برای برکناری چندین و چند باره وی اما هر بار این طرح با شکست همراه شده است. ثبت رکورد ارسال 3.3 میلیارد لیتر سوخت زمستانی به نیروگاه ها در سردتریت و پربارش ترین ماه سال قطعا را باید دست پخت آقایان بریا صنعت نفت کشور در سال 91 نامید.

چه بسا اگر مدیریت هوشمندانه تامین و توزیع شرکت ملی پخش فراورده های نفتی نبود در اوج تغییر مدیرعامل این مجموعه باید برای زمستان امسال انتظار خاموشی در سطح شبکه برق را هم می کشیدیدم.


7- علی طاهری مطلق- مدیرعامل شرکت تاسیسات دریایی

شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی بدون شک موفق ترین پیمانکار در صنعت نفت ایران است به طوری که این مجموعه با وجود افزایش تحریم های بین المللی در طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی خطوط لوله و سازه های فراساحلی پارس جنوبی با کمترین تاخیر و حتی بدون تاخیر پروژه ها را در آب های نیلگون خلیج فارس در مدار بهره برداری قرار می دهد.

بر این اساس علی طاهری مدیرعامل شرکت تاسیسات دریایی را باید به عنوان یک چهره موفق در صنعت نفت نامید که با وجود ضعف و جابه جایی‌های مکرر مدیریتی در شرکت نفت و گاز پارس اما مانع تاخیر در اجرای طرح‌های فراساحلی این مجموعه نشد. نکته قابل توجه آن است که شرکت ملی نفت با وجود در اختیار داشتن چنین پیمانکاری بازهم در راه‌اندازی فازهای جدید پارس‌جنوبی ناکام مانده است.


8- رضا رحمانی – مدیرعامل پتروشیمی شازند

با ورود رضا رحمانی یکی از مدیران صنعت خودروسازی به صنعت پیچیده پتروشیمی موجی از نگرانی در وضعیت تولید و توسعه پتروشیمی شازند (اراک) به عنوان یکی از قدیمی ترین و با ریشه ترین پتروشیمی های کشور را ایجاد کرد اما مدیریت حدود 10 ماهه وی نشان داد که اصلا جای نگرانی نیست.
رشد تولید و صادرات و راه اندازی طرح برش های چهار کربنه پتروشیمی شازند و آغاز شنمارش معکوس بریا بهره بردایر از طرح جدید توسعه این مجتمع پتروشیمیایی با بهره برداری از یک واحد جدید پلی اتیلن از مهمترین دستاوردهای این مجتمع پتروشیمی بود.

بر این اساس هر چند صنعت نفت از تجربه حضور مدیران غیر نفتی تاکنون خاطره خوشی به همراه ندارد اما حضور مدیرانی از جنش رحمانی نشان می‌دهد که برخی از مدیران غیر نفتی به مراتب از مدیران با سابقه به اصطلاح نفتی می تواند موثر و موفق تر عمل کنند.


9- سید پیروز موسوی- مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی

گرد و غبار شدید و سونامی چند متری هم مانع توقف صادرات نفت در پایانه نفتی خارگ به عنوان شاهراه صادرات طلای سیاه ایران در خلیج فارس در سال 91 نشد تا لقب یکی از چهره های موفق صنعت نفت به سید پیروز موسوی برسد.

موسوی که پیشتر با مدیریت قوی خود چراغ توسعه در سازمان منطقه ویزه اقتصادی انرژی پارس را روشن کرده بود این بار در پایانه های نفتی با تدابیر خاص مدیریتی خود مانع ظهور یک بحران جدی در پایانه نفتی خارگ شد.


10- عبدالمحمد دلپریش - مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی نفت

چه بسار اگر عبدالمحمد دلپریش در راس سکان مدیریت برنامه‌ریزی شرکت ملی نفت ایران نبود مشکلات دومین شرکت بزرگ نفتی جهان بیش از ناکامی در عدم ساخت و راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی بود. با این وجود دلپریش به مدد تجربه چندین ساله جور برخی از آقایان را کشید تا ناکامی‌های سال 1391 شرکت ملی نفت چندان به چشم نیاید.

+   سید محمد طباطبایی ; ٤:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱/٢٠

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir