آفتاب ایرونی

این وب لاگ با هدف ایجاد مرکزیتی برای اطلاع رسانی و ایجاد ارتباط در محیط مجازی برای مدیران،مشاوران، متخصصین و پژوهشگران جهت هم افزایی و اثر گزاری در این حوزه مدیریت ایجاد شده است.و شامل یادداشت های از مدیریت فناوری اطلاعات، بانکداری، مدیریت اجرایی،مدیریت استراتژی، مدیریت برند، مدیریت روابط عمومی،مدیریت دانش، تعالی سازمانی، بهره وری، کارآفرینی، روانشانسی، اجتماعی و خانواده می باشد. و آفتاب ایرونی اشاره به اندیشه و قدرت مدیران و متخصصین ایرانی دارد.

راه های کلی مطالعه در خود چیست؟

روش مطالعه در خود:

در این زمینه به دو نوع مطالعه نیاز است :
الف ) مطالعه علمی : این روش بیشتر درباره خودشناسی نوعی و به تعبیر دیگر ((انسان شناسی )) (اومانولوژی ) کاربرد دارد ولی درباره خودشناسی شخصی نیز می توان از این روش به خوبی استفاده کرد.


منابع مطالعه در خود:
1- بهترین منبعی که به انسان در خودشناسی کمک می کند، قرآن مجید است. در قرآن کریم انواع شخصیت مومن، کافر و منافق و همچنین مراتب مومنین و نوع اعتقاد، اخلاق و صفات باطنی و عملکرد آنها آمده است. با مطالعه و تلاوت قرآن کریم انسان در می یابد که از کدام طایفه است و در چه مرتبه ای از ایمان قرار دارد و می تواند دریابد که از چگونه شخصیت برخوردار است. سر اینکه سفارش شده قرآن کریم را فراوان و به صورت مرتب در شبانه روز تلاوت کنید، همین است که انسان می تواند در اثر آشنایی با آموزه های این کتاب مقدس موقعیت خودش را در زندگی و رشد اعتقادی، اخلاقی و عملی شناسایی کند، به نقاط قوت و ضعف خود پی برد و به اصلاح شخصیت خود بپردازد.


2- سپس در کلمات و احادیث پیشوایان مکتب


3- همچنین کتاب هایی است که در زمینه انسان شناسی و خودشناسی نگارش شده است .
مطالعه عینی : یعنی تفکر و تامل در وجود خویشتن , شناخت محاسن و معایب و محاسبه نفس خویش . یقینا" هر چه آدمی بیشتر در خود فرو رود و به اخلاق و کردار خود بیندیشد, بیشتر خود را خواهد شناخت.


در این رابطه انسان چون طبیبی حاذق باید بیماری های نفس خویش را دریابد و بامهارت و جدیت به درمان آن بپردازد. این گونه خودشناسی اساسی ترین رکن خودسازی و عروج به مقامات بلند معنوی است ; زیرا کسی که فاقد آن باشد عمری را در غفلت و بی خبری سپری خواهد کرد و چه بسا عمری با ملکات رذیله زندگی کند وبه سرای آخرت بشتابد بدون آن که ره توشه ای به همراه داشته باشد. در این رابطه کتاب های اخلاقی تا حدود زیادی می تواند راهنمای انسان باشد.


چند مقاله مرتبط:

نویسنده: محمد طباطبایی

منبع:  +

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

+   سید محمد طباطبایی ; ٤:٠۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱/٢٧

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir