آفتاب ایرونی

این وب لاگ با هدف ایجاد مرکزیتی برای اطلاع رسانی و ایجاد ارتباط در محیط مجازی برای مدیران،مشاوران، متخصصین و پژوهشگران جهت هم افزایی و اثر گزاری در این حوزه مدیریت ایجاد شده است.و شامل یادداشت های از مدیریت فناوری اطلاعات، بانکداری، مدیریت اجرایی،مدیریت استراتژی، مدیریت برند، مدیریت روابط عمومی،مدیریت دانش، تعالی سازمانی، بهره وری، کارآفرینی، روانشانسی، اجتماعی و خانواده می باشد. و آفتاب ایرونی اشاره به اندیشه و قدرت مدیران و متخصصین ایرانی دارد.

۵ روش‌ برای این‌که چشم از هدف خود برندارید

من هدف‌مدار هستم. در عمل بسیار خوشحال‌ترم وقتی نمره‌ای را می‌خواهم که قرار است به آن برسم، محدوده زمانی دارم یا کاری دارم که باید تکمیل کنم. شخصا، وقتی سفری بزرگ در پیش دارم یا رویدادی در آینده‌ای نه چندان دور پیش رو دارم و برای رسیدن به آن کار می‌کنم، در بهترین حالت روحی خودم قرار دارم.

می‌دانم که این امر در مورد بسیاری از کارآفرینان صحت دارد. آن‌ها وقتی چشم انداز ی دارند که می‌خواهند به آن برسند یا آن را پشت سر گذاشته‌اند و به هدف بعدی خود نظر می‌افکنند، انگیزه بیشتری دارند. این نه تنها به معنی تعیین هدف است، بلکه کسب اطمینان از این امر است که آن‌ها به طور مداوم در تلاش برای اجرای اموری هستند که جلوی روی آن‌ها قرار دارد.

در این‌جا پنج راه برای انجام آن وجود دارد:
به طور مداوم به خود یاآوری کنید.
با هیث هایمن و کوین والاس که ساختمان‌سازهایی در سطح ملی بودند، برای نمایشگاه سخت‌افزارهای ملی در لاس‌وگاس، سفر کردم و چیزی عجیب در لپ‌تاپ هر دوی آن‌ها نظرم را جلب کرد. روی لبه بازشوی لپ تاپ لیستی از اعداد بود که توسط یک‌سری برچسب ایجاد شده بودند. اعداد برای آن‌ها در رابطه با اهداف شرکت‌شان، مفهوم خاصی داشت و هر بار که لپ‌تاپ خود را باز می‌کردند، این اهداف به آن‌ها یادآوری می‌شد.
من چنین یادآوری‌هایی از اهداف را بر زمینه تلفن موبایل یا تصویر زمینه لپ‌تاپ و تابلت بسیاری از کارآفرینان دیده‌ام. ( تعداد دفعاتی که آن‌ها را هر روز می‌بینید، در نظر بگیرید.)


صریح باشید.
سوزان دانسبی، نویسنده کتاب «چگونه آن شغل را به دست آوردم؟» و نویسنده برنامه‌های تلویزیونی، اهداف خود را روی صفحه‌ای می‌نویسد و آن‌ها را در دفتر کار خود آویزان می‌کند. او به من گفت که هدف خود را ساده و موثر می‌نویسد: «من برای Emmy کاندید می‌شوم» که کاندید هم شد، اما برنده نشد. به سرعت آن کاغذ را پاره کرد و نوشت: «من در Emmy برنده خواهم شد» –‌که برنده هم شد. صریح بودن برای ارزیابی موفقیت و ایجاد انگیزه اهمیت فراوانی دارد.

محدودیت زمانی در نظر بگیرید
تجربه‌ام در پیشبرد پروژه‌ها و ایجاد انگیزه برای تیم‌ها به من یاد داده که یک پروژه یا کاری ابتکاری همیشه در وقت اختصاص داده شده برای آن پایان می‌یابد. و این وقتی اتفاق می‌افتد که تاریخی مشخص و غیر قابل تغییر تعیین می‌شود و همه چیز به طور معجزه‌آسایی در کنار هم قرار می‌گیرد.
تعیین تاریخی ثابت برای هدف‌تان با یادداشت‌های راهنما به شما کمک می‌کند تا بر آن‌چه که نیاز دارید امروز انجام دهید تمرکز کنید و فردا آن را محقق کنید. همچنین داشتن یک تاریخ قطعی، در صورت عدم پیشرفتی که آرزویش را داشتید، زمانی معین برای ارزیابی و تمرکز مجدد برای‌تان به وجود می‌آورد.

مسوولیت را مبنای کار قرار دهید.
من تازه دست‌نویس کتاب اولم را آماده کرده بودم. گفتم این اولین کتابم است زیرا درنظر دارم سه کتاب دیگر هم بنویسم. دلیل انجام کتاب اولم؟ من در مقابل یک ناشر مسوول بودم و باید کتاب را در تاریخ مشخصی برای توزیع در تاریخ معینی تحویل می‌دادم. این مسوولیت انگیزه‌ای قوی برای من بود که زمان خود را برای انجام آن محدود کنم. بارها به این فکر کردم که با هزینه خودم کتاب را چاپ کنم اما اجبار برای پاسخگویی به شخصی دیگر، محرکی برای اتمام کار بود.

جایزه‌ای در نظر بگیرید.
حتی اگر فکر می‌کنید رسیدن به هدف به عنوان جایزه کافی است، چیزی را برای اتمام کار در نظر بگیرید که به شما کمک کند آن را به خاطر بیاورید و جشن بگیرید. این می‌تواند چیزی به سادگی یک وعده غذا، یک جفت کفش نو یا iPad جدیدی که چشم‌تان دنبالش بود، باشد. گاهی اهداف بسیار بزرگ هستند و تحقق هدف محسوس نیست. در نظر گرفتن جایزه‌ای ملموس برای هدف می‌تواند برای تقویت روحیه‌تان موثر باشد و برای یادآوری آن‌هایی که برای رسیدن به هدف روی کمک آن‌ها حساب کرده بودید، اهمیت زیادی دارد.

منبع: مجله خلاقیت،  افسانه محمودی یزدانی

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

 Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید

+   سید محمد طباطبایی ; ۸:٥٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/۱/٤

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir