آفتاب ایرونی

این وب لاگ با هدف ایجاد مرکزیتی برای اطلاع رسانی و ایجاد ارتباط در محیط مجازی برای مدیران،مشاوران، متخصصین و پژوهشگران جهت هم افزایی و اثر گزاری در این حوزه مدیریت ایجاد شده است.و شامل یادداشت های از مدیریت فناوری اطلاعات، بانکداری، مدیریت اجرایی،مدیریت استراتژی، مدیریت برند، مدیریت روابط عمومی،مدیریت دانش، تعالی سازمانی، بهره وری، کارآفرینی، روانشانسی، اجتماعی و خانواده می باشد. و آفتاب ایرونی اشاره به اندیشه و قدرت مدیران و متخصصین ایرانی دارد.

رمز موفقیت گوگل چیست؟

گوگل همکاری گوگلی نوآوری گوگلی فضای کاری گوگل فرهنگ گوگلی فرهنگ گوگل شرکت گوگل رمز موفقیت گوگل داستان گوگل تحقیقات جدید درباره گوگل ,رمز موفقیت گوگل چیست؟,google video press

حتما تا به حال با خود فکر کرده اید که چگونه گوگل به چنین شرکت موفقی تبدیل شده است و احتمالا به دنبال جواب آن گشته اید و جوابهای مختلفی یافته اید. اما جواب این سوال را یک محقق سوئدی به نام آنیکا استایبر (Annika Steiber) از دانشگاه صنعتی Chalmers بهتر میداند. او حدود ۱ سال است که به دنبال جواب این سوال در مقر اصلی شرکت گوگل می گردد. تا به حال هیچ محقق دیگری به اندازه او به درون گوگل نفوذ نکرده است.

آنیکا در دفتر گوگل واقع در ایالت کالیفرنیا حدود یک سال را به این موضوع پرداخته که گوگل چگونه مدیریت و سازماندهی میشود که توانسته قابلیتهای خلاقانه خود را حفظ کند؟ تحقیق او بر مبنای ۲۸ مصاحبه ی مفصل با کارمندان گوگل است. در این مصاحبه ها علاوه بر سوالات معمول، از مصاحبه شوندگان خواسته شده که دلایلی برای موفقیت گوگل در زمینه ابداع و توسعه خدماتی که مردم خواهان آن هستند، ارائه داده و آنها را اولویت بندی کنند.

این محقق سوئدی که هم اکنون در حال کار بر پایان نامه دکترای خود است، میگوید : ” عوامل زیادی در موفقیت گوگل نقش بازی میکنند که از میان آنها میتوان به روحیه کار گروهی که بنیانگذاران گوگل از ابتدای تاسیس این شرکت با خود به همراه داشتند، اشاره کرد. همین روحیه توانسته گوگل را به سمتی بکشاند که همیشه در حال ابتکار و نوآوری است. همچنین تمرکز و توجه گوگل به هنگام جذب نیروی جدید و پرورش آنها جالب توجه است. “

دو عامل ذکر شده در حال تعامل دائمی هستند به این دلیل که وضعیت هر فرد در گوگل بسیار مهم است. گوگل منابع زیادی را به انتخاب افراد مناسب برای استخدام اختصاص میدهد. در فرایند استخدام پیچیده و دقیق گوگل، تعداد زیادی از کارمندان مربوطه درباره فرد مورد نظر اظهار نظر میکنند. بدین صورت گوگل اطمینان حاصل میکند که افراد تازه استخدام شده که دارای تجربه ها و پیش زمینه های مختلف هستند، علاوه بر اینکه روحیه کار گروهی و برخورد مناسب با همکاران را داشته باشند، نسبت به محیط بیرون با دیگر گوگلی ها همگرایی و هم خوانی داشته باشند.


گوگلی بودن!

این شرکت همچنین طوری عمل میکند که این روحیه تقویت شود و به افراد خود کمک میکند که در راستای فلسفه گوگل عمل کنند. “گوگلی بودن” به این معناست که هر کارمند طبق ارزشهای شرکت رفتار کند. این مفهوم هم اکنون توسط خود گوگلیها خیلی پشتیبانی میشود و شامل ۱۱ شاخصه است.

۳ تای آنها “عاشق تغییر دادن جهان از طریق اینترنت بودن”،”باهوش بودن” و “سیاسی نبودن!” است.

چهارمین مشخصه “کار خوب انجام دادن” است. مصاحبه های زیادی این گفته را تایید میکنند که تعداد زیادی از کارکنان حال حاضر گوگل به خاطر همین ارزشها جذب این شرکت شده اند.

یکی از اصلی ترین نقاط تمرکز گوگل، حفظ این فرهنگ قوی و استثنایی خود است که به عنوان قانونی هرروزه کارکنان را هدایت میکند و باعث رفتارهای “باب میل” میشود!

گوگل با همین هدف پستی به نام “مدیر ارشد فرهنگی” یا “ماف۱” ایجاد کرده است که کارگروه های مختلفی در سرتاسر دنیا دارد. گوگل همچنین به طور مداوم کارمندان خود را از نظر به یاد داشتن ارزشهای شرکت، بررسی میکند.

روش و رفتار ریاست گوگل (همچنین هیات رئیسه آن) مبنای محرک نوآوری در این شرکت است. بنیانگذاران گوگل، خالق فرهنگ این شرکت نیز هستند که بسیاری از ارزشهای امروز آن حاصل اعتقادات راسخ پدید آورندگان گوگل است که از همان ابتدا به آنها ایمان داشتند. این ارزشها اکنون به خوبی در مدیریت و سازماندهی فعالیتها و انگیزه های گوگل جا افتاده است. البته مانند هر پدیده ی دیگری این فرهنگ به مرور زمان تغییراتی داشته است که اجتناب ناپذیر است.

مطالعه ی گوگل (!) اولین تحقیق تجربی در نوع خود است که میتواند مرجعی برای درک بهتر روشهای سازماندهی شرکتهای بزرگ و موفق باشد. آنیکا استایبر امیدوار است تحقیقات مشابهی درباره شرکتهای دیگری نیز انجام دهد.

 

در ادامه یک ویدئوی کوتاه از “فرهنگ گوگلی” برایتان قرار داده ایم که از زبان کارکنان خود گوگل بیان میشود. احتمالا تا به حال درباره تسهیلات رفاهی که گوگل به کارمندانش ارائه میدهد مطالبی شنیده اید ولی به هر حال دیدن این ویدئو که توسط مجله اینترنتی پی سی دی زیرنویس شده است، ضرری ندارد!

{توضیح : به وضوح مشخص است که این ویدئو تبلیغاتی است. قرار دادن آن از طرف ما صرفا برای معرفی فضای کاری گوگل است و هیچگونه اهداف تبلیغاتی را دنبال نمیکنیم.}

http://vimeo.com/41132590

+   سید محمد طباطبایی ; ٢:٤٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٦/۳۱

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir