آفتاب ایرونی

این وب لاگ با هدف ایجاد مرکزیتی برای اطلاع رسانی و ایجاد ارتباط در محیط مجازی برای مدیران،مشاوران، متخصصین و پژوهشگران جهت هم افزایی و اثر گزاری در این حوزه مدیریت ایجاد شده است.و شامل یادداشت های از مدیریت فناوری اطلاعات، بانکداری، مدیریت اجرایی،مدیریت استراتژی، مدیریت برند، مدیریت روابط عمومی،مدیریت دانش، تعالی سازمانی، بهره وری، کارآفرینی، روانشانسی، اجتماعی و خانواده می باشد. و آفتاب ایرونی اشاره به اندیشه و قدرت مدیران و متخصصین ایرانی دارد.

شما نمره A خواهید گرفت!

ن زندر سخن می گوید:

 سی دانش­آموز، در بعد از ظهر یک روز جمعه ماه سپتامبر در هنرستان موسیقی نیوانگلند گرد هم آمدند تا در اولین کلاس آن سال شرکت کنند. این دانش­آموزان که همه نوازنده و خواننده بودند تصمیم داشتند دو ترم «هنر اجرای موسیقی» بگذرانند که شامل بررسی عوامل روانشناسی و احساسی می­شد که ممکن است سر راه ساختن موسیقی­های بزرگ دنیا قرار گیرد. من به آنها قول دادم که اگر به طور منظم در کلاسهای توضیحی من شرکت کنند و خود را موظف نمایند مشخصه­هایی را که در این کلاسها مطرح می­شود استادانه فرا گیرند، خواهند توانست هم در آهنگ­سازی و هم در زندگی­هایشان، گشایشی خارق العاده به وجود آورند.


بعد از بیست و پنج سال تدریس، من هنوز با چنین موانعی روبرو می­شوم. کلاس پشت کلاس، دانش­آموزان را چنان در نگرانی و اضطراب شدید و مداوم اجرایی قرار می­دهد که نسبت به انجام هر گونه ریسکی در اجرا بی­میل می­شوند. یک روز عصر، من و روزا نشستیم تا ببینیم آیا می­توانیم راهی پیدا کنیم که ترس آنها از شکست را نابود کند:

چه می­شد اگر کسی وجود داشت که از همان ابتدا به تمام دانشجویان نمره A می­داد؟

من به کلاس اعلام کردم که به همه دانش­آموزان این کلاس نمره A خواهم داد. البته برای آن یک شرط وجود دارد: اینکه طی دو هفته آینده نامه­ای برایم بنویسند که تاریخ آن مربوط به ماه مه سال آینده باشد یعنی زمانی که نمره Aشان را گرفته­اند و نامه با این کلمات آغاز شود: «آقای زاندر من نمرة A گرفتم چون …» و در ادامه آن، اتفاقاتی را که منجر به کسب این نمرة عالی شد با تمام جزئیات برایم توضیح دهند.

در ادامه برایشان شرح دادم که: «هنگام نوشتن نامه باید تصور کنید در آینده هستید یعنی در ماه مه آینده و دارید پشت سرتان را نگاه می­کنید و تمام آن شناخت و آگاهی را که در طول یک سال کسب کرده­اید و نقطه عطفی را که به آن نایل شده­اید برایم شرح دهید. همه افعال باید به زمان گذشته نوشته شوند. نباید از عباراتی مانند «امیدوارم»، «قصد دارم» یا «می­خواهم» استفاده شود. مثلاً دانش­آموزان می­توانند اگر دلشان خواست، اهداف خاصی را که بدان دست یافته­اند یا رقابت­هایی را که در آن برنده شده­اند، نام ببرند. اما باید بگویم که من به طور خاص و به ویژه، علاقه­مند به آن انسانی هستم که شما در ماه مه سال آینده خواهید شد. به دیدگاهها، احساسات و جهان­بینی کسی که تمام کارهای را که روزی آرزوی انجامش را داشته، انجام داده است یا آن کسی که می­خواسته بشود، شده است.» به آنها گفتم که می­خواهم با تمام وجود عاشق آن آدمی باشم که در نامه توصیفش می­کنید.

نامه یکی از دانشجویان به بن زاندر:

آقای زاندرز، عزیزترین معلم من،

من نمره خودم را گرفتم چون سخت روی خودم و افکارم کار کردم که کلاس شما را بردارم یا نه؛ و نتیجه محشر بود. من انسان جدیدی شدم. در مورد همه چیز منفی­بافی می­کردم حتی پیش از اینکه  تجربه­اش کنم. حالا خودم را خوشحال­تر از گذشته می­بینم. حتی یک سال پیش نمی­توانستم اشتباهاتم را بپذیرم و بعد از هر اشتباه خودم را سرزنش می­کردم، اما اکنون از اشتباه کردن لذت می­برم و واقعاً از آنها درس می­گیرم. در نوازندگی­ام شور و عمق بیشتری احساس می­کنم. قبلاً فقط نتها را می­نواختم، اما الان معنای تک­تک قطعات را می­فهمم و قوه تخیلم در نوازندگی بیشتر شده است. من ارزش خودم را فهمیده­ام. خود را انسانی استثنایی می­بینم چون دریافته­ام که اگر به خودم ایمان داشته باشم می­توانم از عهده هر کاری برآیم. از همه درسها و اندرزها و سرزنشها ممنونم چون به من فهماند که چه انسان مهمی هستم و دلیل روشنِ نوازندگی­ام چیست. متشکرم.

ارادتمند شما، اِسترلی

منبع:کتاب جهان امکان-بن زاندر و روزا زاندر-ترجمه بهادر زاده- نشر آوین

+   سید محمد طباطبایی ; ۳:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/۳٠

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir