آفتاب ایرونی

این وب لاگ با هدف ایجاد مرکزیتی برای اطلاع رسانی و ایجاد ارتباط در محیط مجازی برای مدیران،مشاوران، متخصصین و پژوهشگران جهت هم افزایی و اثر گزاری در این حوزه مدیریت ایجاد شده است.و شامل یادداشت های از مدیریت فناوری اطلاعات، بانکداری، مدیریت اجرایی،مدیریت استراتژی، مدیریت برند، مدیریت روابط عمومی،مدیریت دانش، تعالی سازمانی، بهره وری، کارآفرینی، روانشانسی، اجتماعی و خانواده می باشد. و آفتاب ایرونی اشاره به اندیشه و قدرت مدیران و متخصصین ایرانی دارد.

چگونه در عصر اقتصاد دانش بنیان، خود را برای کسب فرصت های شغلی آماده کنیم؟

عصر اقتصاد دانش بنیان و تحول فرصت های شغلی 

الزامات مشاغل عصر اقتصاد دانایی محور

امروزه با گسترش فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی و انفجار اطلاعات و دانش، در عصر اقتصاد دانش بنیان به سر می بریم. اقتصاد دانش بنیان، مناسبات جامعه بشری را با تغییرات و تحولات اساسی مواجه کرده است. یکی از اساسی ترین تحولات، تغییر بنیادین در ماهیت و مناسبات مشاغل است. در این عصر شاهد حذف هر چه بیشتر مشاغل بدنی و ظهور مشاغل فکری و دانش بنیان هستیم. همچنین با ظهور پدیده دورکاری، مرزهای کاری و شغلی برداشته شده است، و مشاغل محلی به شغل های بین المللی تبدیل شده است. به همین صورت با بسیاری تغییرات دیگر در مشاغل رو به رو شده ایم. این تغییرات، الزامات متعددی را پیش روی ما قرار داده است. در صورتی که بخواهیم آینده شغلی خوبی داشته باشیم و فرصت های شغلی عصر اقتصاد دانش بنیان، را کسب کنیم، باید به این الزامات توجه کنیم. متاسفانه در دانشگاه های ما، فقط به آموزش مباحث تخصصی رشته دانشگاهی پرداخته می شود و الزامات شغلی عصر اقتصاد دانایی محور به دانشجویان آموخته نمی شود. به همین دلیل خود دانشجویان باید در کنار تحصیلات دانشگاهی، به فکر کسب نگرش ها، انجام اقدامات و تقویت توانمندی های لازم برای کسب فرصت های شغلی جدید باشند.

 

 نگرش های مورد نیاز

برای کسب فرصت های شغلی اقتصاد دانش بنیان برخوردار بودن از نگرش های آینده نگرانه، جهانی و اخلاقی ضرورت دارد.

نگرش آینده نگرانه: برای تصدی مشاغل جدید باید نگرش آینده نگرانه داشته باشیم و به طور مرتب نیازهای کاری آینده را رصد نماییم، تا بتوانیم برای این نیازها، آمادگی های لازم را کسب کنیم. بدون داشتن نگرش آینده نگرانه، نمی توانیم خود را با تغییرات پر شتاب محیط همگام کنیم و عدم همگامی با محیط باعث شکست کاری ما می شود. در حال حاضر استفاده از دستاوردهای رشته آینده پژوهی که در کشور ما نیز به تازگی در مقاطع تحصیلات تکمیلی راه اندازی شده است، کمک شایانی به ما در جهت نگرش آینده نگرانه می کند.

نگرش جهانی: با برداشته شدن مرزهای جغرافیایی در کسب و کار و بین المللی شدن مشاغل و مطرح شدن دورکاری، باید نگرش جهانی را تقویت کنیم و دنبال فرصت های شغلی در مقیاس های بین المللی باشیم. مثلا در حال حاضر بسیاری از متخصصین هندی و چینی، از راه دور و با استفاده از اینترنت، برای شرکت های آمریکایی و اروپایی کار می کنند. تقویت نگرش جهانی و دورکاری بین المللی در ایران نیز باعث توسعه صادرات غیر نفتی در حوزه خدمات می شود.

نگرش اخلاقی: با افزایش رقابت بین افراد متخصص برای تصدی مشاغل، سازمان ها به دنبال جذب افرادی هستند که علاوه بر تخصص به اخلاق حرفه ای پایبند بوده و مسئولیت پذیر باشند و بتوانند اعتماد سازمان را جلب کنند. در فرهنگ ما نیز اخلاق حرفه ای جایگاه رفیعی دارد که به آن تعهد کاری نیز می گویند. یعنی زمانی ما در کار خود موفق می شویم که علاوه بر تخصص، واجد اخلاق حرفه ای و تعهد کاری نیز باشیم.

 

 

اقدامات مورد نیاز

آموزش مداوم: از آن جا که در اقتصاد دانایی محور، بیشتر با مشاغل فکری و دانشی سروکار داریم. بنابراین به تحصیل دانش و کسب مهارت نیاز داریم. آموزش در جهت ارتقای سطح دانش و مهارت، از ملزومات شغلی عصر حاضر است. اگر به دنبال کسب دانش و مهارت آموزی نباشیم، در جهت حفظ شغل خود موفق نخواهیم بود. علاوه بر آن، توسعه سریع دانش های بشری و سرعت زیاد از رده خارج شدن این دانش ها، ما را بهآموزش مداوم و مادام العمر ملزم می کند. مصراع شعر «از گهواره تا گور دانش بجوی» مصداق بارز این الزام است.

انعطاف پذیری شغلی: هم اکنون فرصت های شغلی با همان سرعتی که به وجود می آیند، از بین می روند. بنابراین باید سعی کنیم با داشتن چندین شغل یا آشنایی با مهارت های مختلف، در زمینه شغل انعطاف پذیر شویم.

 

 

توانایی های مورد نیاز

اگر بخواهیم در اقتصاد دانایی محور جایگاه شغلی خوبی کسب کنیم، علاوه بر تخصص در رشته کاری خود باید دارای توانمندی های مختلفی نظیر توانایی های کار تیمی، ارتباطی، تصمیم گیری و حل مساله، برنامه ریزی، استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات،خلاقیت و نوآوری و انعطاف پذیری شغلی باشیم.

توانایی کار تیمی: با پروژه های شدن کارها،و مشارکتی شدن آن ها، سازمان ها به دنبال تشکیل تیم های کاری برای انجام پروژه ها هستند. توانایی هماهنگی با تیم و انجام کار تیمی، یکی از الزامات مهم مشاغل عصر جدید است. اگر نتوانیم با تیم کاری تعامل سازنده داشته باشیم، خود به خود از تیم کاری طرد شده و فرصت شغلی را از دست می دهیم.

توانایی های ارتباطی: با افزایش ارتباطات در عصر جدید، داشتن توانایی ارتباط کلامی و غیر کلامی موثر با افراد مختلف درون یا بیرون سازمان از الزامات مشاغل اقتصاد دانش بنیان است. توانایی های ارتباطی را می توانیم از طریق آموزش مهارت ها و فنون ارتباطات موثر کسب کنیم.

توانایی تصمیم گیری و حل مساله: سازمان های اقتصاد دانش بنیان به دنبال افرادی هستند که توانایی حل مسائل سازمانی و تصمیم گیری موثر، درست و به موقع را داشته باشند. لذا کسب توانایی لازم در این زمینه ما را در کسب فرصت های شغلی جدید یاری می کند.

توانایی برنامه ریزی: فرصت های شغلی جدید از آن کسانی است که توانایی برنامه ریزی راهبردی و عملیاتی داشته باشند. با برنامه ریزی، توانایی مدیریت زمان، سازمان دهی و اولویت بندی کارها را خواهیم داشت. این توانایی بسیار مورد توجه سازمان هاست.

توانایی استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات: اقتصاد عصر جدید بر روی پایه های فناوری اطلاعات استوار شده است. در این اقتصاد تقریبا هیچ شغلی را نمی توان یافت که به ابزارهای فناوری اطلاعات وابسته نباشد. بنابراین کسی که با فناوری اطلاعات آشنایی نداشته باشد، هیچ شانسی برای کسب فرصت های شغلی نخواهد داشت.

توانایی خلاقیت و نوآوری: در فضای شغلی جدید کسی حرف برای گفتن دارد که خلاق، نوآور و ایده پرداز باشد. بدون داشتن ابتکار و خلاقیت، برای کسب فرصت های شغلی جدید با مشکلات اساسی مواجه می شویم. خوشبختانه مهارت های خلاقیت و نوآوریاکتسابی است و از طریق آموزش و تمرین می شود آن ها را کسب نمود.

منابع:

1. تحولات تکنولوژی و ماهیت مشاغل در عصر اطلاعات و ارتباطات، محمدرضا گرامی، http://ictworld.blogsky.com

2. شغل که پیدا کردن گزینه مناسب برای آنها بسیار دشوار است؛ محمدحسین رفعت‌نژاد؛ روزنامه دنیای اقتصاد

3. ابر شغل های آینده؛ ریچارد دبلیو سامسون؛ خانه کارآفرینان ایران ( www.karafariny.com )

+   سید محمد طباطبایی ; ٥:۳٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۱٠/٢

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir