آفتاب ایرونی

این وب لاگ با هدف ایجاد مرکزیتی برای اطلاع رسانی و ایجاد ارتباط در محیط مجازی برای مدیران،مشاوران، متخصصین و پژوهشگران جهت هم افزایی و اثر گزاری در این حوزه مدیریت ایجاد شده است.و شامل یادداشت های از مدیریت فناوری اطلاعات، بانکداری، مدیریت اجرایی،مدیریت استراتژی، مدیریت برند، مدیریت روابط عمومی،مدیریت دانش، تعالی سازمانی، بهره وری، کارآفرینی، روانشانسی، اجتماعی و خانواده می باشد. و آفتاب ایرونی اشاره به اندیشه و قدرت مدیران و متخصصین ایرانی دارد.

نسل جدید اپلیکیشن‌های خبرخوان

میشه آدمی بودم که دوست داشتم خیلی سریع همه خبرهای روز را مرور کنم، زمانی آرزو داشتم که همیشه روزنامه‌های روز را هنگام خوردن صبحانه کنار میز داشته باشم، با آمدن اینترنت و جادوی فید و «گوگل ریدر»، اما خیلی زود به برهه‌ای رسیدیم که از خبر اشباع شدم، در این زمان آرزوی من رنگ دیگری به خود گرفت: کاش سرویس‌های هوشمندی پیدا می‌شد که خبرها را طبق سلیقه‌ام گزینش می‌کردند.

برای رسیدن به این آرزو باید مدت‌های منتظر می‌ماندم، یعنی تا زمانی که گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها و اپلیکیشن‌های مثل زایت و فلیپ‌بورد بیایند. حالا همه ما مدت‌هاست که به کمک فلیپ‌بورد می‌توانیم خبرهای مهمی را در حوزه‌های مختلف به سرعت مرور کنیم.

زایت و فلیپ‌بورد با اینکه مرور اخبار را بسیار ساده می‌کردند، یک عیب عمده داشتند: آنها خبرها را گزینش می‌کردند، اما نمی‌توانستند خبرها را برای ما خلاصه کنند!

نسل جدید اپلیکیشن‌های خبرخوان تلاش می‌کنند که این کار را هم برای ما انجام بدهند، آنها به مانند دوست یا عضوی از خانواده می‌مانند که روزنامه به دست گرفته و خبری مشروح را خوانده، آن را مهم تشخیص داده و حالا سر بلند کرده و دارد با شوق خبر را در چند جمله کوتاه برای تعریف می‌کند.


Clipped یکی از اپلیکیشن‌های نسل تازه است، این اپلیکیشن را یک پسر ۱۵ ساله به نام Tanay Tandon تهیه کرده است،ایده نوشتن این اپ زمانی به سر او خطور کرد که او علاقه پیدا کرد در بحث‌هایی که در کلاس درس اتفاق می‌افتد بتواند به سرعت در مورد هر موضوعی، شواهدی از مقاله‌های مختلف پیدا کند.

01-03-2013 11-54-09 AM


الگوریتمی که Clipped از آن استفاده می‌کند خلاقانه است و می‌تواند با هوش مصنوعی که دارد مقالاتی با محتوای مختلف را جستجو کند و خلاصه‌شان کند. الگوریتم او با تکیه بر فناوری پردازش زبان طبیعی، می‌تواند با استفاده از آمار و کلکات کلیدی، متوجه بشود که کدام قسمت یک متن اهمیت بیشتری دارد و شالوده بقیه متن بر آن استوار شده است.

01-03-2013 11-28-11 AM

به طور خلاصه الگوریتم او از سامانه استخراج کلمات کلیدی و تحلیل آماری استفاده می‌کند و می‌تواند متوجه شود که چگالی اطلاعات در کدام بخش متن بیشتر است.

01-03-2013 11-54-35 AM

Clipped را برای اندروید از اینجا و برای iOS از اینجا دانلود کنید. البته Clipped افزونه‌‌ای برای کروم و بوک‌مارکلت‌هایی برای سافاری، فایرفاکس، کروم و اینترنت اکسپلورر هم دارد (+) که با کمک آنها کاربران می‌توانند، هر صفحه‌ای را که دوست داشتند خلاصه کنند.

01-03-2013 11-28-49 AM


اما اپلیکیشن مشابهی که به نظر من بیشتر از Clipped که در ابتدای راهش است، توسعه یافته است، اپلیکیشن Circa News است.

01-03-2013 11-58-38 AM

کاری که Circa می‌کند، ستودنی است:

شما تا پیش از این وقتی خبر مهمی را به صورت سنتی در رسانه‌های مختلف مرور می‌کردید، یا حتی از زایت و فلیپ‌بورد برای خواندن آنها سود می‌جستید، یک مشکل عمده داشتید: برای آنکه بتوانید تحلیل‌ها مختلف را در مورد یک خبر بخوانید یا اطلاعات اضافی در مورد یک رویداد پیدا کنید، همواره مجبور بودید چندین و چند مطلب را به صورت کامل در مورد آن بخوانید.

این کار وقت‌گیر است و بیشتر حجم مطالب، متشکل از قسمت‌های تکراری است.

کاری که Circa می‌کند این است که اطلاعات را از چند منبع مهم خبری می‌گیرد و قسمت‌های مهم را کنار هم می‌چیند و به این ترتیب شیوه‌ای نو برای مرور اخبار را دسترس شما قرار می‌دهد.

Circa از نظر گرافیکی بسیار بهتر از Clipped است. این اسکرین شاتی است که از صفحه اول Circa در امروز برداشته‌ام:

01-03-2013 11-39-59 AM

حالا بیایید یکی از اخبار را با هم ببینیم، الجزیره Current TV را خریده است!

خوشبختانه من می‌توانم نسخه وب این خبر را به همان صورتی که در آی‌دیوایس خودم می‌بینم به شما نشان بدهم: به اینجا بروید!

خوب دقت کنید، خبر خلاصه شده، ۴ بخش دارد که با استفاده از منابع مختلف تدوین شده‌اند و در کنار هم قرار گرفته‌اند.

چیز جالب دیگر در Circa این است که کاربر می‌تواند یک خبر را دنبال کند، با این کار وقتی اطلاعات بیشتری در مورد یک رویداد منتشر شد، او می‌تواند به سرعت در جریان قرار بگیرد.

Circa را از اینجا دانلود کنید. Circa فعلا فقط نسخه iOS دارد.


به باور من تازه در ابتدای مسیر اپلیکیشن‌های هوشمندی به سبک Clipped یا Circa هستیم ولی همین حالا هم این اپلیکیشن‌ها برای ما رفاه زیادی به ارمغان آورده‌اند.

تا همین چند وقت پیش خیلی دشوار بود که نشریه‌ای پیدا کنیم که مثلا اخبار را این طور برای ما بچیند:

همه اخبار مربوط به سیاست داخلی و بمب‌گذاری‌های پاکستان و عراق و افغانستان را حذف کن، اخبار گجت‌ها و سرویس‌های اینترنتی و اپلیکیشن‌ها را به صورت مشروح بگذار، حتما عکس‌ها زیبا و عکس‌های مربوط به خوراکی‌ها خوشمزه را نمایش بده، من را در جریان خبرهای مربوط به منچستر و بارسلونا را هم بگذار!

 منع: یک پزشک

 

 

 

 

 

اخبار آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:FEED

+   سید محمد طباطبایی ; ٩:۳٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/۱٠/٢٤

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir