آفتاب ایرونی

این وب لاگ با هدف ایجاد مرکزیتی برای اطلاع رسانی و ایجاد ارتباط در محیط مجازی برای مدیران،مشاوران، متخصصین و پژوهشگران جهت هم افزایی و اثر گزاری در این حوزه مدیریت ایجاد شده است.و شامل یادداشت های از مدیریت فناوری اطلاعات، بانکداری، مدیریت اجرایی،مدیریت استراتژی، مدیریت برند، مدیریت روابط عمومی،مدیریت دانش، تعالی سازمانی، بهره وری، کارآفرینی، روانشانسی، اجتماعی و خانواده می باشد. و آفتاب ایرونی اشاره به اندیشه و قدرت مدیران و متخصصین ایرانی دارد.

گوگل با کارت و حلقه هوشمند به جنگ رمز عبور می رود
ساعت ٤:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱٠/۳٠  کلمات کلیدی: امنیت اطلاعات ، فناوری اطلاعات ، ایده ، اینترنت

آینده رمزهای عبور اینترنتی ممکن است حلقه ای دور انگشت شما باشد. به نظر عجیب می رسد ولی این چیزی است که گوگل برای جایگزین کردن یک صف طولانی حروف و اعداد و گاه علامت ها در نظر دارد. در آینده ممکن است شما هرگز به یک رمز جدید احتیاج نداشته باشید، جذاب نیست؟ 
رئیس بخش امنیتی گوگل آقای اریک گروس و مهندس این تیم مایاناک اوپادهیای در نسخه جدید مجله IEEE Security & Privacy Magazine که در ادامه این ماه میلادی منتشر خواهد شد، درباره این ایده صحبت کرده اند. سناریو ها برای جایگزینی رمز های عبور عبارت هستند از جاسازی یک کارت مخفی در پورت USB یا تأیید مجوز عبور از طریق نزدیک کردن حلقه دور انگشت به کامپیوتر. 

چنین مواردی از حفظ کردن رمز عبور بهتر به نظر می رسند ولی آیا از هر نظر مناسب تر هم هستند؟ گوگل در حال حاضر با بهینه سازی کروم و استفاده از یک YubiKey روش اول یعنی استفاده از USB برای جایگزینی رمز عبور را عملیاتی کرده. بخش جالب قضیه عدم نیاز به نرم افزار مجزا است. کافی است کارت را وارد پورت کنید و به طور خودکار وارد حساب گوگل خود شوید. ایده کلی این است که یک روش تأیید هویت برای همه چیز داشته باشید، چیزی شبیه شاه کلید. 

مدیر گوگل می گوید: «ما دلمان می خواهد تلفن هوشمند یا حلقه دارای کارت هوشمند شما برای تأیید مورد استفاده قرار بگیرد آن هم با یک تپ ساده و حتی در حالتی که اتصال مخابراتی تلفن تان قطع است.» 

آقای گروس می گوید ایده های گوگل به طور کلی رمز های عبور را نادیده نمی گیرد و هنوز به PIN پشتیبان نیاز هست ولی مسلماً این یک شروع برای کاری بزرگ تر است. ایده ای که اگر به حقیقت بپیوندد سایر سایت ها هم باید پشتیبانی برای آن را در مقیاسی وسیع ارائه کنند. 

هر چند این ایده در مراحل اولیه است، ولی باید پرسید آیا شما کاربران اینترنت به خداحافظی با رمز های عبور فکر می کنید یا برای آن آماده هستید؟ 

منبع: نارنجی، technobuffalo

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED