طراحی استراتژی کسب و کار

بخش جدیدی به مجله پنجره خلاقیت اضافه کرده‌ایم که با بخش‌هیای دیگر کمی متفاوت است. این بخش دستورالعمل است و باعث می‌شود در موارد کلیدی کسب‌و‌کارمان تفکر کنیم و تصمیمات صحیحی اتخاذ کنیم.

پاسخ شما به این سوالات دیدگاه واقع‌بینانه‌ای از شرایط کسب‌و‌کارتان ارائه می‌دهد. بنابرین توصیه می‌کنیم برای استفاده مفید از این بخش حداقل 2 یا 3 ساعت وقت اختصاص دهید و با تعمق و حوصله فراوان به سوالات پاسخ دهید. پس از مدتی این دستورالعمل‌ها باعث رشد کسب و کارتان می‌شود!

نکته آخر اینکه هیچکدام از این دستورالعمل‌ها توسط من طراحی نشده‌اند و از مطالب معتبرترین سازمان‌های آموزش مدیریت در دنیا اتخاذ شده‌اند.

1. کسب‌و‌کار شما چیست؟ 
کسب‌و‌کارتان را با سودی که به مشتری می‌رسانید تعریف کنید. از دیدگاهی بسیار کلی به موضوع نگاه کنید. مثلا یک شرکت اتومبیل‌سازی کارش آسان کردن و لذت بخش کردن جابجایی است. یک مشاور بازاریابی کارش ارائه مشاوره نیست، بلکه کارش کمک به مدیران برای رشد کسب و کار است.

2. رسالت سازمان شما چیست؟
در یک جمله بگویید که هدف نهایی شما چیست، یعنی مشتریان شما به چه چیزی نائل خواهند شد و از چه مشکلاتی دوری خواهند کرد؟

 

 

3. دوست دارید مشتریان شما کسب‌و‌کارتان را چگونه تشریح کنند؟
اگر یکی از شمتریان شما بخواهد کسب‌و‌کارتان را به دوستش معرفی کنید، ترجیح می‌دهید چه جمله‌ای بگوید؟ دوست دارید از چه صفت هایی برای تشریح شما استفاده کند؟‌ مثلا: فروشنده جدیدترین کتاب‌های کسب‌وکار، ارائه‌دهنده خوشمزه‌ترین کباب‌های کوبیده یا ...

 

 

4. مشتری رویایی شما کیست؟
اگر تمام افراد ایران حاضر می‌شدند مشتری شما شوند، شما کدام‌ها را انتخاب می‌کردید؟ مشتری ایده‌ال خود را از نظر محدوده سنی، محل زندگی، درآمد، تحصیلات و ... تعریف کنید.

 

 

5. از دیدگاه مشتری رویایی شما چه‌چیزی ارزش محسوب می‌شود؟ و مهم‌ترین ارزش کدام است؟
فرض کنید شما هتل دارید. از دید مشتری ایده‌آلی که در سوال قبل مطرح شد، مهم‌ترین ارزش برای میمان هتل شما کدام است؟ زیبایی اتاق، دکوراسیون متفاوت، غذای خوشمزه، کارکنان خوش‌برخورد یا ... تمامی این موارد مهم هستند، ولی سعی کنید مهم‌ترین ارزش مشتری رویای خود را بیابید، یعنی موردی که باعث می‌شود مشتری سمت شما بیاید.

 

 

6. برتری‌های اصلی شما کدامند؟ 
چه توانایی یا مهارت خاصی دارید که باعث‌ می‌شود خواسته‌های مشتری را برآورده کنید؟ بسیاری از کسب‌و‌کارها به این دلیل افت می‌کنند که برتری‌های اصلی خود را به‌مرور زمان به فراموشی می‌سپارند.

 

 

7. شرکت شما چه کاری را بسیار بهتر از دیگران انجام می‌دهد؟ 
در چه زمینه‌ای خارق‌العاده هستید؟ چه‌چیزی شما را از رقیبان برتر می‌سازد؟ اینکار صرفا به محصول محدود نمی‌شود. شاید شما محصولی مشابه با رقیبان می‌فروشید ولی خوش‌رویی و دلسوزی تیم پشتیبانی شما برتر از تمامی رقیبان باشد.

 

 

 رقیبان شما چه‌کسانی هستند؟ 
چه‌کسانی محصولات و خدماتی مشابه شما ارائه می‌کنند؟ فهرستی از این افراد تهیه کنید. این دیدگاه اشتباه را کنار بگذارید که من آنقدر برتر هستم که نیازی به شناخت و بررسی رقیبان نیست.

 

 

9- بزرگ‌ترین و مهم‌ترین رقیب شما کدام است؟
بزرگترین رقیب خود را مشخص کنید. فرض کنید مشتری با شما به مشکلی برخورد کند و نخواهد از شما خرید کند، به احتمال زیاد به چه‌کسی مراجعه خواهد کرد؟

 

 

10- چرا برخی از مشتریان از رقیب شما خرید می‌کنند؟
آنها با اینکار چه مزیتی دریافت می‌کنند که شما آنرا ارائه نمی‌دهید؟

 

 

11- سودآورترین محصول یا خدمت شما کدام است؟
بیشتری سود را در ماه از ارائه کدام محصول یا خدمت به‌دست می‌آورید؟ چگونه می‌توان فروش آن محصول پرسود را افزایش داد؟

 

 

12- ارائه کدام محصولات و خدمات را باید متوقف کرد؟
آیا محصولات یا خدماتی دارید که با متوقف کردن ارائه آنها تغییر قابل‌توجهی در سود ایجاد نخواهد شد، و وقت بیشتری آزاد خواهد شد تا بر ارائه محصولات سودآورتر کار کنید؟

 

 

13- چه کارهایی می‌توان انجام داد تا مشتریان کنونی رقیبان به‌سمت شما جذب شوند؟
چه تغییراتی باعث خواهد شد تا مشتریان رقیبان به این فکر بیافتند با خرید از شما مزایای بیشتری دریافت خواهند کرد؟

 

 

14  چگونه می‌توان عملیات بازاریابی را بهبود بخشید تا علاقه‌مندان بیشتری حاضر شوند اطلاعات تماس خود را به‌شما بدهند؟
مثلا آیا می‌توانید با ارائه هدایای مرتبط  با محصولات و خدمات خود را در نمایشگاهی ارائه دهید و به‌ازای آن از مخاطبان بخواهید اطلاعات تماس خود را – مثلا آدرس ایمیل – به‌شما بدهند؟

 

دلیل اصلی افراد موفق در کسب و کار و افراد معمولی که همواره در تلاشند تا هزینه‌های خود را تامین کنند، تفکر درباره موارد مهم کسب و کار است. ما معمولا برای تفکر در موارد کلیدی کسب و کار و تصمیم‌گیری‌های صحیح و تعیین‌کننده وقت کافی اختصاص نمی‌دهیم.

بخش جدیدی به مجله پنجره خلاقیت اضافه کرده‌ایم که با بخش‌هیای دیگر کمی متفاوت است. این بخش دستورالعمل است و باعث می‌شود در موارد کلیدی کسب‌و‌کارمان تفکر کنیم و تصمیمات صحیحی اتخاذ کنیم.

پاسخ شما به این سوالات دیدگاه واقع‌بینانه‌ای از شرایط کسب‌و‌کارتان ارائه می‌دهد. بنابرین توصیه می‌کنیم برای استفاده مفید از این بخش حداقل 2 یا 3 ساعت وقت اختصاص دهید و با تعمق و حوصله فراوان به سوالات پاسخ دهید. پس از مدتی این دستورالعمل‌ها باعث رشد کسب و کارتان می‌شود!

نکته آخر اینکه هیچکدام از این دستورالعمل‌ها توسط من طراحی نشده‌اند و از مطالب معتبرترین سازمان‌های آموزش مدیریت در دنیا اتخاذ شده‌اند.1.حوزه تخصص شرکت شما چیست؟ محصولات و خدمات شما دقیقا برای چه‌کسانی مناسب هستند و چگونه به مشتری کمک می‌کنند؟
شرکت شما شاید کارهای مختلفی انجام می‌دهد، ولی 
آیا زمینه‌ای وجود دارد که در آن متخصص‌تر باشید و خدمات و محصولات بهتری ارائه دهید؟
2. در چه زمینه واقعا متمایز هستید یا بسیار برتر از رقیبان هستید؟
تمایز شما لزوما به محصولات شما بستگی ندارد. م
ثلا ممکن است شما بین رقیبان خوش‌برخوردترین فروشندگان را داشته باشید. 3. مزیت رقابتی خاص شما چیست؟ کدام ویژگی‌ها و خصوصیات محصولات و خدمات شما باعث می‌شود جزو 10 درصد بهترین‌های حوزه کاری خودتان باشید؟
وقتی مشتری شما را با رقیبان مقایسه می‌کند، 
مزیتی که بلافاصله در کارتان به‌چشم می‌خورد کدام است؟ 4. کدام نوع خاص از مشتریان واقعا به این نوع محصولات و خدمات نیاز دارند؟
شاید بتوانید به افراد زیادی خدمات بدهید، ولی 
کدام مشتریان نیاز بیشتری به کار شما دارند؟ مثلا اگر پنیر پیتزا می‌فروشید هرکسی شاید مشتری شما باشد ولی دارندگان فست‌فود مشتریان خاص شما هستند. 5. بهتر است انرژی و منابع خود را بر کدام روش تبلیغاتی یا بازاریابی متمرکز کنید تا فروش و سود شما به بیشترین میزان ممکن برسد؟
همواره روش‌های مختلف بازاریابی و تبلیغات را 
بیازمایید تا پربازده‌ترین روش‌ها را بیابید. سپس بر این روش‌ها بیشتر متمرکز شوید.6. با چه روش‌هایی می‌توانید تعداد بیشتری از تماس‌گیرندگان را به مشتری تبدیل کنید؟
اگر در روز افراد زیادی با شما تماس می‌گیرند و 
تعداد کمی خرید می‌کنند، فرصت بسیار بزرگی برای کسب درآمد بیشتر دارید. 7. کدام مشتریان را باید کنار بگذارید تا زمان و انرژی بیشتری بر صرف وقت بر مشتریان بهتر آزاد شود؟
طبق اصل پارتو 20 درصد مشتریان شما سود قابل‌توجه ایجاد می‌کنند. از بقیه مشتریان پردردسرترین‌ها را حذف کنید.8. کدام کارها و فعالیت‌ها را باید کنار بگذارید تا وقت بیشتری برای فعالیت‌های مهم‌تر کارتان داشته باشید؟
خود را با پرمشغله بودن فریب ندهید، کسب و 
کارتان زمانس رشد می‌کند که همیشه برای کارهای مهم وقت کافی داشته باشید. 9. جایگاه شما در بازار کنونی چیست؟ مشتریان درباره شرکت شما چه نظری دارند؟ با چه واژه‌هایی کارتان را توصیف می‌کنند؟10. چه تغییرات یا بهبودهایی باید در محصولات یا خدمات خود ایجاد کنید تا برند شما از دید مشتری جایگاه بهتری داشته باشد؟
این تغییر می‌تواند استفاده از بسته‌بندی بهتر 
برای محصولات یا هرمورد دیگری باشد که برای مشتری اهمیت دارد. 11. سه ضعف بزرگ سازمان شما چیست؟
اگر از مشتریان‌تان سوال کنیم چه ضعف‌هایی را می‌بینند. 
اگر از کارمندان و همکاران همین سوال را بپرسیم، آنها چه خواهند گفت؟ 12. سه مانع بزرگ سر راهتان کدامند که شما را از رسیدن به فروش و سود بیشتر باز می‌دارند؟
این موانع شاید مواردی هستند که با آنها کنار 
آمده‌اید و هیچگاه به تغییر دادن آن شرایط فکر نکرده‌اید. 13. سه تهدید احتمالی بزرگ کدامند که شاید کارتان را به‌خطر بیاندازند؟ بدترین اتفاق ممکن برای کسب و کارتان کدام است؟
روندهای بازار چه‌چیزی را نشان می‌دهند؟ سلیقه 
مشتریان درحال چه تغییری است؟ 14. سه اقدام فوری که می‌توان برای جلوگیری از تهدیدات کارتان انجام داد کدامند؟
اگرهیچ محدودیتی وجود نداشت چگونه می‌توانستید 
تهدیدات کارتان را از بین ببرید؟ همین راه‌حل‌های رویایی را چگونه می‌توان تا حدی اجرایی کرد؟ 

منبع: مدیرسبزومجله پنجره خلاقیت - ژان بقوسیان – مشاور بازاریابی و فروش

/ 1 نظر / 6 بازدید
امیر

سلام ضمن تشکر و تقدیر از مطالب گذاشته شده خواستم عرض کنم رنگ نوشته زمینه را تغییر دهید چون بسختی قابل خواندن است . با تشکر