مراقب پولتون باشید؟؟؟

ناصر حکیمی - مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی - در پاسخ به این سوال که اخیرا دوباره مواردی مشاهده شده که از طریق کارت مشتریان از حساب آنها پول برداشت شده گفت: از حدود یک سال و نیم گذشته از طرف بانک مرکزی به تمامی بانک‌ها اعلام کردیم که موظف به نصب آنتی اسکیمر بر روی دستگاه‌های عابر بانک خود هستند که با این کار از سوءاستفاده از کارت‌ها جلوگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه با نصب آنتی اسکیمر توسط بانک‌ها از نصب دستگاهی برای خواندن رمز یا برداشت از حساب دارنده کارت جلوگیری می‌شود، گفت: متاسفانه برخی بانک‌ها هنوز آنتی‌ اسکیمر ندارند؛ بنابراین اگرمشتری بابت استفاده‌ از دستگاه عابر بانک به دلیل نداشتن آنتی‌اسکیمر متضرر شده بانک مکلف است آن را جبران کند.

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی با بیان اینکه این‌گونه موارد همیشه و در همه دنیا وجود دارد و حتی برخی مواقع شاهدیم که به آنتی اسکیمرها هم آسیب می‌زنند، تاکید کرد: دستگاه عابر بانک یک شکل واضحی دارد و مشتری اگر احساس ‌کند قطعه اضافه‌ای روی آن وجود دارد نباید به هیچ عنوان از دستگاه استفاده کند.

وی توضیح داد: دستگاه‌هایی برای خواندن کارت‌های بانکی وجود دارد که توسط عده ای از مجرمین از پیش در دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ها نصب شده و داده‌های نوار مغناطیسی کارت را کپی می‌کند.

کارت اسکیمینگ

این نوع کلاهبردای که در اصطلاح بانکی و فنی Card Skimming گفته می‌شود به معنای کپی برداری غیر قانونی از اطلاعات کارت‌های بانکی افراد است.

کلاهبرداران بعد از دریافت اطلاعات کارت فرد با استفاده از خواندن اطلاعات نوار مغناطیسی که در پشت کارت بانکی قرار دارد، اقدام به تهیه کپی از کارت بانکی نموده و از آن در تراکنش‌های بانکی استفاده می‌نمایند.

مجرم این اطلاعات را هنگام مراجعه کاربر به دستگاه خودپرداز بدون اینکه فرد متوجه شود از او سرقت می‌کند. مجرم به کمک یک اسکیمر که روی ورودی کارت دستگاه قرار گرفته اطلاعات کارت را می‌خواند و توسط دوربین کوچکی که بالای دستگاه خودپرداز نصب کرده است رمز فرد را سرقت می‌کند و سپس اقدام به کپی کردن کارت وی می‌کند.


راه‌های مقابله با Card Skimming

برای جلوگیری از این نوع کلاهبرداری و تخلف، یک قطعه پلاستیک در دریچه ورود کارت دستگاه‌های خودپرداز قرار داده می‌شود.

شکل این قطعه پلاستیکی به نوعی است که جلوی این نوع کلاهبرداری را می گیرد و در عین حال از سهولت در کاربری خودپرداز، نمی‌کاهد. این قطعه با استفاده از استانداردهای امنیتی و برای پوشش امنیتی ساخته شده است و در صورتی که هر نوع دستکاری در دریچه کارت خوان به وجود آید و یا اینکه دریچه تحت فشار فیزیکی قرار گیرد، دستگاه خودپرداز ازحالت سرویس دهی خارج می‌گردد.

این قطعه در دریچه کارتخوان دستگاه خودپرداز نصب شده و محفظه ورود کارت را پایش می‌کند و هر نوع ورود غیر مجاز و موارد این چنینی را کنترل می‌نماید.

معمولا اکثر عابربانکها مجهز به Anti Skimmer (ضد اسکیمینگ) هستند ودر برخی روش‌ها نیز سعی در جلوگیری از امکان نصب اسکیمر در دستگاه مورد نظر می باشد که این نوع از تجهیزات Anti Fraud نامیده می شوند.

شاید در ابتدا در ظاهر شناخت این نوع از کلاهبرداری کار سختی باشد اما شهروندان عادی حداقل کاری که می‌توانند بکنند این است که هنگام استفاده از دستگاه‌‎های خودپرداز دقت کنند که مجرای ورودی کارت دچار شکستگی نشده باشد و دقت کنند که هیچ گونه قطعه اضافی که از بیرون بشود آن را نصب یا حدف کرد روی دستگاه نباشد.

باید توجه نمود که کار تمامی اسکیمرهای ساخته شده، خواندن اطلاعات کارت و نصب دوربین جهت دیدن رمز افراد است و چون اطلاعات کارت توسط یک هد مغناطیسی خوانده می شود، بهترین روش مغشوش نمودن آن اطلاعات مغناطیسی است که برای ساخت یک کارت کپی توسط سارق، استخراج می شود پس تجهیز دستگاه‌های خودپرداز به Anti Skimmer (ضد اسکیمینگ) یکی از راهکارهای موجود می‌باشد. در برخی روش‌ها نیز سعی در جلوگیری از امکان نصب اسکیمر در دستگاه مورد نظر می باشد که این نوع از تجهیزات Anti Fraud نامیده می شوند.

در روش‌های پیشرفته آنتی اسکیمینگ که مورد استاندارد اروپا نیز می‌باشد ضمن نصب حسگرهای لازم جهت جلوگیری از نصب اسکیمرهایی با تکنولوژی متفاوت، تجهیزات پیشرفته دیگری نصب می‌شود که دقیقاً درزمان نمونه برداری اطلاعات کارت، وارد عمل شده و با ایجاد سینگال التراسونیک در مکان مورد نظر، عملاً مانع استخراج اطلاعات بصورت سالم دراسکیمر می‌شود، ضمن اینکه به دستگاه و مکانیزم عملیاتی آن آسیبی وارد نمی‌کند و پس از اتمام عملیات در کارت خوان، مجدداً در زمان خروج کارت، دستگاه فعال گردیده و مانع استخراج اطلاعات می‌گردد.آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

/ 0 نظر / 24 بازدید