کتابخانه ملی

تعداد منابع فهرست نویسی شده و قابل جست‌و‌جو در نرم افزار کتابخانه‌ای رسا در کتابخانه ملی، تا پایان سال ۱۳۹۱ به دو میلیون و ۶۳۹ هزار و ۳۰۷ منبع رسید.به گزارش ایلنا، این منابع قابلیت ارائه خدمات در کتابخانه را نیز دارند و شامل منابع ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی، منابع تخصصی و عمومی کودکان، پیایند‌ها، منابع غیرکتابی و منابع مربوط به نابینایان می‌شوند.علاوه برمنابع فوق الذکر، ۳۱۰ هزار منبع در حیطه منابع غیرکتابی نیز در حال فهرست نویسی و جانمایی در نرم افزار رسا هستند.
شایان ذکر است نرم افزار کتابخانه‌ای رسا دارای قابلیت جست‌و‌جوی اینترنتی از هر نقطه جهان است و به واسطه نرم افزار اندروید از طریق گوشی‌های همراه نیز قابلیت جست‌و‌جو دارد.

سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران علاوه بر منابع اشاره شده، بیش از ۳۵ هزار کتاب نفیس خطی و نادر و میلیون‌ها برگ سند را در نرم افزار جست‌و‌جوی خویش جانمایی کرده که مورد استقبال بسیاری از نسخه پژوهان ایرانی و خارجی و علاقه مندان به فرهنگ ایران و اسلام در نقاط مختلف جهان قرار گرفته است.

کارت عضویت در سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، از ۱۷ فروردین ۹۲ صادر می‌شود. کلیه دانشجویان کار‌شناسی ارشد به بالا می‌توانند با در دست داشتن گواهی مدرک تحصیلی از دانشگاه مربوطه و اصل کارت ملی برای ثبت نام مراجعه نمایند. هم چنین پژوهشگران و محققانی که مدرک آن‌ها پایین‌تر از کار‌شناسی ارشد است، می‌توانند با معرفی نامه از سوی نهاد و سازمان متبوع از امکانات و منابع کتابخانه ملی بهره‌مند شوند.
بر این اساس، کارت عضویت افرادی که مدرک تحصیلی آنان پایین‌تر از فوق لیسانس است، تا پایان زمان اعتبار کارت فعلی می‌توانند از منابع و امکانات کتابخانه ملی استفاده کنند.
هم چنین طلاب شاغل در سطح سه حوزه، حافظان کل قرآن کریم، اهداکنندگان مجموعه‌های نفیس به سازمان اسناد و کتابخانه ملی و اعضاء درجه یک خانواده، جانبازان، ایثارگران و اعضای درجه یک خانواده شهدا، جانبازان وایثارگران، قهرمانان ورزشی ملی و جهخانی و بازنشتگان دولت با داشتن حداقل مدرک کار‌شناسی و یا معادل در حیطه عضویت عمومی کتابخانه ملی قرارمی گیرند.

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

/ 0 نظر / 9 بازدید