اصول مهم بیل گیتس و همسرش برای پایه‌ریزی زندگی

ثروتمندترین پدر و مادر دنیا در مورد فرزندان خود سختگیری های قابل توجهی دارند. آرزوی ملیندا این است که فرزندانش در یک محیط ساده و معمولی و نه تجملی بزرگ شوند.

در سال ۲۰۰۶، بیل و ملیندا دو فرزند بزرگ‌تر خود را به آفریقای جنوبی بردند و پرورشگاهی در کیپ تاون را به آنها نشان دادند، تا از نزدیک با شرایط زندگی مردم دنیا آشنا شوند. بیل و ملیندا تصمیم دارند ۹۵ درصد ثروت خود را در زمان حیات‌شان‌صرف کارهای خیرخواهانه کنند و هنوز تصمیم نگرفته‌اند، چقدر پول برای فرزندان‌شان‌ باقی بگذارند، آنها در این مورد این فلسفه جالب را دارند: «یک فرد ثروتمند باید برای فرزندانش آنقدر پول بگذارد که آنها بتوانند هر کاری بکنند، ولی این پول نباید آنقدر زیاد باشد که آنها هیچ کاری نکنند!».

بیل‌ گیتس‌ در جمع تجار کانادایی‌ در اتاوا گفت: او‌ و همسرش‌ ملیندا تصمیم‌ گرفته‌‌اند به‌ دخترشان‌ اجازه‌ دهند روزانه‌ حد‌اکثر ‌۴۵ دقیقه‌ با رایانه بازی‌ کند و این‌ زمان‌ در تعطیلات‌ آخر هفته‌ به‌ یک‌ ساعت‌ افزایش‌ می‌یابد‌، تا دخترشان بتواند به‌ کارهای‌ دیگر به ویژه‌ تکالیف‌ درسی‌ خود برسد.

بیل گیتس بر این باور است که هر انسانی از کودکی باید چند اصل مهم را بداند تا بر اساس آن زندگی خود را پایه‌گذاری کند؛ در زندگی، همه چیز عادلانه نیست، بهتر است با این حقیقت کنار بیایید. دنیا برای عزت نفس شما اهمیتی قایل نیست.در این دنیا از شما انتظار می‌رود که قبل از آن‌که نسبت به خودتان احساس خوبی داشته باشید، کار مثبتی انجام دهید. پس از فارغ‌التحصیل شدن از دبیرستان و استخدام، کسی به شما رقم فوق‌العاده زیادی پرداخت نخواهد کرد. به همین ترتیب قبل از آنکه بتوانید به مقام معاون ارشد، با خودرو مجهز و تلفن همراه برسید، باید برای مقام و مزایایش زحمت بکشید. اگر فکر می‌کنید، آموزگارتان سختگیر است، سخت در اشتباه هستید. پس از استخدام شدن متوجه خواهید شد که رئیس شما خیلی سختگیرتر از آموزگارتان است، چون امنیت شغلی آموزگارتان را ندارد. آشپزی در رستوران‌ها با غرور و شأن شما تضاد ندارد. پدربزرگ‌های ما برای این کار اصطلاح دیگری داشتند، از نظر آنها این کار یک فرصت بود. اگر در کارتان موفق نیستید، والدین خود را ملامت نکنید، از نالیدن دست بکشید و از اشتباهات خود درس بگیرید. قبل از آنکه شما متولد بشوید، والدین شما هم جوانان پرشوری بودند و به قدری که اکنون به نظر شما می‌رسد، ملال‌آور نبودند.»

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

/ 0 نظر / 8 بازدید