مشاهده تمام سایتها روی یک نقشه

تا سال گذشته 650 میلیون وب سایت فعال در اینترنت وجود داشت، این آمار در حال رشد است ، اما اگر هم در رشد نباشد باید 50 سال آینده عمر خود را صرف بررسی این وب سایت‌ها با سرعت 5 سایت در هر دقیقه ، 12 ساعت در روز و 365 روز در سال کنید و با این رقم تنها توانسته‌اید به صورت اجمالی 10 درصد دنیای اینترنت را مشاهده کنید.

برخلاف دنیای واقعی ، اماکن اینترنتی در فضای فیزیکی وجود ندارد و در این دنیا چیزی به اسم دور بودن و یا نزدیک بودن وجود ندارد، دو نقطه اینترنتی یا می‌توانند به هم مرتبط باشند و یا غیر مرتبط.

 

درحالی که این لینک‌ها به طور مستقیم به هیچ نوع جهت یا فاصله مرتبط نمی‌شود اما یک رابطه‌ای میان آنها وجود دارد.

برای مثال اگر فردی یک وب سایت شخصی بسازد و آن را با صفحه خود در یکی از شبکه‌های اجتماعی مرتبط کند، ممکن است سایرین برای رسیدن به این وب سایت از طریق آن شبکه اجتماعی اقدام کنند. این احتمال وجود دارد که افراد زیادی از این وب سایت دیدن نکنند و این وب سایت در نقطه دوردستی در اینترنت قرار گیرد.

این همان منطقی است که توسط مهندسان نقشه تعاملی جهان اینترنت به کار گرفته شده است.

دایره‌های این نقشه نشان دهنده بیش از 350 هزار وب سایت بزرگ از 196 کشور جهان است.

هر سایت در این نقشه یک دایره است و اندازه این دایره به ترافیک سایت بستگی دارد، هرچقد ترافیک سایت بیشتر باشد، اندازه دایره بزرگتر می‌شود.

 

کشورها در این نقشه با رنگ‌های مختلف مشخص شده و از آنجا که مردم در هر کشور فرضی تمایل دارند وب سایت‌های کشور خود و سایر کشورها را مشاهده کنند، این رنگ‌ها به نوعی یک دسته را تشکیل داده‌اند. این دسته‌ها مناطق جهان اینترنتی را تشکیل داده‌اند.

برای مثال رنگ دایره سایت‌های ایران صورتی پررنگ، چین خردلی، ژاپن بنفش و روسیه قرمز است، با استفاده از نقشه تعاملی جهان اینترنت که در این آدرس قابل دسترسی است، می‌توان محبوبیت سایت‌ها را با توجه بزرگی آنها مشاهده کرد. پر باز دیدترین سایت‌های جهان دایره‌های بزرگی هستند که در مرکز نقشه قابل مشاهده هستند.

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید: 

FEED

/ 0 نظر / 8 بازدید