چطور با موبایل و تبلت، روزنامه‌ها را بخوانیم؟

 این اپلیکیشن نامش را از راحت‌ترین کلمه مرتبط انتخاب کرده است: روزنامه. اپلیکیشن «روزنامه» برای «آی‌دیوایس» دارها مثل آیفون، آی پاد و خصوصا آی پد کاربرد دارد. با این اپلیکیشن دستگاه ما به یک روزنامه دیجیتالی تبدیل می‌شود. این اپلیکیشن که در حال حاضر از شش روزنامه ایرانی پشتیبانی می کند هر صبح به صبح این شش روزنامه را به طور کامل در اختیار شما قرار می دهد و شما می توانید علاوه بر دیدن صفحه اول این روزنامه ها، تمامی صفحات داخلی را به فرمت پی دی اف و با کیفیت بالا مطالعه نمایید.

 

روزنامه هم برای آیفون و هم برای آی پد بهینه سازی شده و روی این دو دستگاه دارای شکل و شمایل نسبتا متفاوتی است. برای دانلود این اپلیکیشن روزنامه را در بخشی به نام «اپ استور» دستگاه خود سرچ و آن را به صورت رایگان دانلود کنید.

اما کسانی که از گوشی ها یا تبلت های اندرویدی استفاده می کنند از اپلیکیشن دیگری به نام «جار» می توانند بهره ببرند. این اپلیکیشن بر خلاف اپلیکیشن روزنامه از تعداد روزنامه های بیشتری پشتیبانی می کند اما دیگر به مانند اپلیکیشن روزنامه شما به صفحات داخلی روزنامه ها دسترسی ندارید و تنها می توانید نگاهی به صفحات اول این روزنامه ها بیندازید. از ویژگی های این اپلیکیشن دسته بندی روزنامه ها به روزنامه های ورزشی، اقتصادی، استان ها و ... است که کمک می کند شما سریعتر به صفحه اول روزنامه مورد علاقه تان دسترسی پیدا کنید. در بخش دیگری از این اپلیکیشن شما می توانید روزنامه های مورد علاقه خود را علاقه‌مندی ها در این اپلیکیشن اضافه کرده تا در آینده سریعا به آن دسترسی پیدا کنید. اما کسانی که یک دستگاه اندرویدی دارند می توانند این برنامه را به نام Jaaar را از بازار اندروید دانلود کنند و کسانی که هر گوشی دیگری دارند تنها کافی‌ست این‌جا رفته تا به صفحات اول تمامی روزنامه ها دسترسی پیدا نمایند.

شاید از این به بعد دیگر با معرفی این دو برنامه کاربردی به جای قدم زدن جلوی دکه ها جلوی تبلت و موبایل خود قدم بزنید و روزنامه ها را نگاه کنید. البته توصیه می کنم در زمان انجام این کار کسی شما را نبیند !

 روزنامه های کاغذی خبررسانهای سنتی دوست داشتنی هستند که این روزها با وحود پیشرفت تکنولوژی حداقل یک روز از دنیا عقب مانده اند، همین عقب ماندگی و البته بحران اقتصادی جهانی و گرانی و نایابی کاغذ باعث شده تا این رسانه ها کم کم به اخبار تحلیلی و نه صرفاً «داغ» روی بیاورند و  حتی این روزها از حذف روزنامه های کاغذی و تمایل گردانندگانشان به آنلاین‌تر شدن بشنویم. حالا گجت ها و خبرخوان های امروزی به ما کمک می کنند اخبار را به صورت داغ و رایگان روی دستگاهی که همیشه همراهمان هست یعنی یک تلفن همراه هوشمند دراختیار داشته باشیم. 

 

«فیلپ برد» یکی از آن اپلیکیشن های معروفی است که به شما امکان می دهد با استفاده از آی پد و آیفون یا گجت های اندروییدی همیشه در جریان آخرین اخبار آن هم به ترتیب و اولویتی که خودتان دوست دارید قرار بگیرید.

 Flipboard، در واقع یک مجله الکترونیکی آنلاین است که محتوای آن مجله را شما تعیین می کنید. در واقع یک مجله آنلاین همراه شما که سردبیر آن خودتان هستید. در ابتدا بعد از نصب این اپ از شما علاقه‌مندی هایتان را می پرسد و برای شما در زمینه آن علاقه مندی‌ها نظیر اخبار ورزشی، تکنولوژی، سیاست، هنر، عکاسی و ... خبرهایی را به صورت مجله می آورد که شما به راحتی می توانید بین اخبار ورق زده و خبر خود را مطالعه کنید. اما شاید شما دوست داشته باشید برای مثال اخبار باشگاه فوتبال مورد علاقه تان  را دنبال کنید. این بار کافیست در صفحه اول برنامه نام مورد نظر را جست و جو کرده تا این اپلیکیشن در بین منابع خود گزینه های خبری مورد نظر شما را نشان داده تا آن را به راحتی به مجله خود اضافه کنید.

از این به بعد شما آخرین اخبار باشگاه محبوبتان را نیز در این مجله خواهید داشت. یا برای مثال اگر دوست دارید طرح رو جلد چلچراغ را هر هفته زودتر مشاهده کنید می توانید با جست و جوی کلمه 40Cheragh بخشی از فلیپ بورد خود را به چلچراغ اختصاص دهید.

 این اپلیکیشن به طور پیش فرض یک سری موضوعات برای دنبال کردن در اختیار شما قرار می دهد تا راحت تر از بین این موضوعات مطالب خود را دنبال کنید. برای مثال شما می توانید در همان ابتدای برنامه مجله ای حاوی مطالب تکنولوژی بسازید. فلیپ بورد اخبار آی تی را از منابع مختلف گردآوری کرده و آن را به مانند یک مجله کامل در اختیار شما قرار می دهد. Flipboard در ابتدا بر روی آی پد عرضه شد و طرفداران بسیار زیادی برای خود بدست آورد. شاید خیلی از کسانی که آی پد خریدند یکی از انگیزه‌هایشان برای خرید آی پد استفاده از این اپ بوده است.

 اما کمی بعد این اپلیکیشن پرطرفدار برای دستگاه های اندرویدی نیز معرفی شد که هم آی دیوایس داران و هم اندرویدی ها می توانند از استور این اپلیکیشن را با نام Flipboard دانلود کرده و از آن لذت ببرند.

 برای ما بنویسید که از کدام از این نرم‌افزارها استفاده می‌کنید و امکاناتی که به نظر شما می‌تواند در این اپلیکیشن‌ها عرضه شود ولی جای آن خالی است چیست؟

نویسنده : هفته‌نامه چلچراغ   /   تاریخ انتشار: پنج‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۱

بازنشر در شبکه‌های اجتماعی

آخرین مقالات مرتبط:

 :: A Directory of RSS Feeds of Popular Social Sites

 :: نسل جدید اپلیکیشن‌های خبرخوان  

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

/ 0 نظر / 8 بازدید