مدیریت زمان

اصول نه ابزار
در این دوره آموزشی برخلاف بسیاری از راهنمایی ها و تکنیک هایی که هم اکنون بر روی اینترنت و یا در کتاب ها نوشته شده است، به اصولی پرداخته می شود که شما را در مدیریت زمان بیش از پیش کمک می کنند. به عنوان مثال، بسیاری از افراد فکر می کنند که اگر نرم افزار، کامپیوتر تلفن هوشمند و یا تبلت خریداری کنند، به صورت ناگهانی بهره وری و مدیریت زمانشان دچار تغییر می شود!

اما آنچه باید به یاد داشته باشید آن است که تکنولوژی به خودی خود بهره وری و مدیریت زمان افراد را بالا نمی برند و همانگونه که گفته شد، خرید یک ابزار جدید مانند تبلت به معنای بهبود یکباره بهره وری و مدیریت زمان شما نیست. آنچه که باعث خواهد شد که شما به راحتی بتوانید زمان خود را مدیریت کنید، اصولی هستند که به تکنولوژی وابسته نیستند و سالیان سال بدون هیچ تغییر همواره کارآمد بوده اند.

مثلا شما بعد از به پایان رساندن این دوره آموزشی خواهید آموخت که همواره تقویم، شماره تماس افراد و مسئولیت های آن را با خودتان حمل کنید تا در زمان نیاز و در صورت احتیاج همراهتان باشند. حالا فرقی نمی کند که این اطلاعات را شما در تلفن هوشمند خود حمل کنید و یا یک دفترچه کاغذی.

در هنگام خرید هر وسیله ای که فکر می کنید آن وسیله در بهره وری شما تاثیر زیادی خواهد داشت، هدف خود را از خرید آن وسیله با اصول مدیریت و بهره وری زمان مقایسه کنید. همواره به یاد داشته باشید که تنها در زمانی مدیریت زمان شما بهبود پیدا خواهد کرد که براساس اصول خوب مدیریت و بهره وری زمان، تصمیم گیری و زندگی کنید.

 

انگیزه شخصی
انگیزه قوی شخصی یکی دیگر از عوامل موثر برای بهبود مدیریت زمان و افزایش بهره وری است. انگیزه شخصی در حقیقت چشم انداز شما از آینده ای است که می خواهید به آن در زندگی خود دست یابید.

مثلا فرض کنید که هم اکنون شما ۵ ساعت اضافه در هر هفته وقت داشته باشید؛ چه کاری را در این ۵ ساعت انجام خواهید داد؟ آیا آن را به سرگرمی می گذرانید و یا با دوستان و فامیل خواهید گذراند؟ آیا شما آن را برای گسترش بیشتر کار و حرفه یتان سرمایه گذاری می کنید و یا به مطالعه و افزایش علم و دانش خود مانند شرکت در دوره های درسنامه می گذارنید؟

پاسخ به این سوال به هر یک از این سوالات می تواند دلیلی محکم برای شما باشد که سعی کنید که زمان خود را بهتر مدیریت کنید و کارآیی و بهره وری خود را بالا ببرید. برای همین ابتدا این جمله را تکمیل کنید و سپس آن را در جایی که همواره در مقابل چشمان تان باشد، قرار بدهید:

«وقتی من ۵ ساعت وقت اضافی در هفته داشته باشم،.................. خواهم کرد.»

با تکمیل جمله بالا، شما در حقیقت انگیزه خود را از علاقه به مدیریت زمان و همچنین گذراندن این دوره آموزشی درسنامه نشان می دهید که در طول این دوره و یا زندگی شما می تواند همواره به شما انرژی ای در جهت مدیریت بهتر زمان بدهد.

/ 0 نظر / 8 بازدید