چندی از آموزه‌های یک برگ درخت برای رهبران

شاید شما نیز با مشاهده‌ی این عنوان، ناخودآگاه به یاد این شاه‌ بیت معروف استاد سخن سعدی که می‌گوید، “برگ درختان سبز در نظر هوشیار، هر ورقش دفتری است معرفت کردگار” افتاده باشید.

اندی اندروز (Andy Andrews) از جمله افرادی است که جزء فهرست «تاثیرگذارترین اشخاص دنیا» از نظر نیویورک تایمز قرار دارد. اندی اندروز نویسنده‌ی داستانهای پر فروش و سخنگوی سازمانهای بزرگ در دنیا است. او بنا به درخواست چهار رییس جمهور ایالات متحده برایشان سخنرانی کرده است. کتابهای وی همیشه در ردیف پر‌فروشترینها قرار داشته اند.

“راهنما” و یا “هوشیار” (The Noticer) نام یکی از کتابهای بسیار مشهور و اثرگذار این نویسنده است. این داستان یک وقایع‌نگاری از احوالات یک شهر کوچک و مردمان ساده‌ی آن دیار است. مردم این شهر مشکلات خود را دارند، طلاق و فروپاشی خانواده‌ها، بزرگسالانی در آستانه‌ی تسلیم شدن در مقابل زندگی، و تاجرانی در شرف ورشکستگی،… . همه چیز از این شهر یک سمبل ناامیدی ساخته است، اما خوشبختانه به ناگهان پیرمردی مرموز به نام جونز دیدگاهی نوین و معجزه‌وار را برای تحول در زندگی به این مردم هدیه میکند. جونز یک راهنما و رهبر است. این موهبت اوست. او به نکاتی اشاره میکند که دیگران نادیده میگیرند.

این داستان بر اساس ماجرایی واقعی است و در رده‌ی داستانهای الهام بخش قرار میگیرد. این کتاب به خواننده این فرصت را میدهد تا اولین قدم را به سوی تغییری اساسی در جنبه‌های مختلف زندگی خود بردارد. تغییر که از مواد اولیه و شاکله های مدیریت و رهبری کسب و کار در دنیای متلاطم و آشوبناک امروز است. با توجه به شباهت سازمان به موجود زنده که در طول حیات خود بی تردید نیازمند بهسازی و توسعه است، مقوله تغییر در سازمان رنگ دیگری به خود می گیرد. تغییر به عنوان یک الزام برای بقا است. تغییر اجتناب ناپذیر است و باید به منظور ایجاد تحولات سازنده و مؤثر در سازمانها، طراحی و مدیریت شود. جهان امروز نیاز فزاینده به آن نوع از رهبری دارد که به ایجاد سازمانهایی که به سمت فعال کردن پتانسیل های خود می پردازند بها دهد و در عین حال به حل بحرانها و شرایط اضطراری محیط کار بیندیشد. در چنین شرایطی سازمانها باید بدانند که برای رسیدن به اقتدار آتی ناچارند اهداف «شدن» را به اهداف «ماندن» ترجیح دهند.به بیان دیگر در عصر حاضر، تحول، بازسازی و نوسازی یکی از ابعاد مهم سلامت سازمانی بوده و بنابراین، مدیریتِ تغییر در سازمانها یکی از مشکل‌ترین وظائف مدیــــران پیشرو است.

در یکی از بخشهای کتاب “راهنما”، اثر اندی اندروز، شخصیت اصلی یعنی جونز نیاز به اطلاعات را به برگ یک درخت در جنگل تشبیه میکند. توانایی کسب اطلاعات اندک و سپس استفاده از همین مقدار اطلاعات ناچیز برای رسیدن به شناختی جامع و کلی، از جمله قابلیتهای رهبران بزرگ است. جونز به زیبایی آنچه را که شما میتوانید درباره‌ی جنگل از یک برگ بیاموزید توصیف میکند؛ همین برگ به ظاهر ناچیز به شما در فهم و شناخت فصلی که در آن قرار دارید، اقلیم، آب و هوا، نوع درختان مجاور و بسیاری دیگر از اطلاعات کمک میکند!

خود را در کسوت یک رهبر تجسم کنید. مردم با دستی پر از مشکلات به سراغ ما می آیند و از ما در حل این مسائل کمک میطلبند. گاهی ما صرفا به پاک کردن صورت مساله اکتفا میکنیم و از اصل مشکل غافل میمانیم. بسیاری از اوقات مسائل کوچکی که به ما گوشزد میشود، نشانه‌ی وجود مشکلاتی بزرگتر در درون سازمان است.

در رهبری یک برگ تنها یک برگ نیست، بلکه راهنمایی برای شناخت جنگل (سازمان) است. به موشکافی و تجزیه تحلیل همین تکه برگها بپردازید تا شما را به شناختی عمیق از سازمان خود برساند. نتایج کار مایه‌ی شگفتی شما خواهد بود.

http://www.dargi.ir/?p=7835

/ 0 نظر / 7 بازدید