کسب و کارخودتان را راه بیاندازید

گام اول: ارزیابی اولیه

- آیا کارآفرینی برای شما مناسب است؟

بدیهی است که شروع یک کسب و کار جدید ریسکهای زیادی را به همراه دارد که البته با برنامه ریزی می‌توان شانس موفقیت را بالا برد. بنابراین بهترین نقطه شروع آن است که نقاط قوت و ضعف خود را بعنوان دارنده یک کسب و کار بشناسید. در این زمینه، باید با خود کاملا روراست باشید.

زمانی که من کسب و کار خود را شروع کردم، شاید حدود سال 1380 شمسی، هنوز کلمه کارآفرین به شکل امروزی استفاده نمی شد. دسترسی به اینترنت و منابع اطلاعاتی در حد امروز نبود و شروع یک تجارت موفق ریسک زیادی داشت.

با اینکه من کارم را در شرکت خودم از صفر شروع نکردم ولی تغییرات اساسی که در ذهن من بود که باید در شرکت داده می شد، نیاز به مطالعه و ریسک پذیری بالایی داشت. امروز، اگر بخواهم همان کارها را انجام بدهم، حتما با روشهای بسیار متفواتی این کار را خواهم کرد.

صبر کنید! از من نپرسیدید که آیا واقعا اگر به همان سال ها برگردم، همان راه را تکرار خواهم کرد؟ حداقل این سوال را، قبل از شروع تجارت کوچک خود، از خودتان بپرسید. باور کنید پاسخ این سوال ممکن هست شما را چند سال در زندگی جلو بیاندازد.


- آیا شما شخصیتی مستقل و خودجوش دارید؟

این را همیشه در نظر داشته باشید که در صورت شروع یک کسب و کار کوچک، این خود شما هستید و نه شخص دیگر که باید تصمیم بگیرید که چگونه پروژه‌ها، برنامه‌ها و زمان خود را مدیریت کنید.


- تا چه حد با شخصیتهای متفاوت و افراد گوناگون می‌توانید ارتباط برقرار کنید؟

صاحبان کسب و کار ناگزیرند که با افراد و اقشار مختلفی سرو کار داشته باشند. آیا شما می‌توانید با مشتریان، تامین‌کنندگان، کارکنان و ... در جهت منافع کسب و کار خود ارتباط برقرار کنید؟ آهان، حتما این افراد که نام بردم همه افراد مهربان و خوبی هستند که برای برقرار ارتباط با آنها مشکلی حس نمی کنید. حالا اگر بپرسم که آیا حاضرید با مامور اداره مالیات هم ارتباط برقرار کنید چه؟ چرا رنگتان پرید؟

بله، این یک واقعیت است که باید از همان شروع کار بپذیرید که ممکن هست خیلی از افرادی که با آنها سروکار باید داشته باشید، چندان هم دلچسب نباشند!


- تا چه حد قدرت تصمیم‌گیری دارید؟

صاحبان کسب و کار کوچک بایستی بطور متداوم، به سرعت و در شرایط بحرانی بتوانند مستقلا" تصمیم‌گیری کنند.

- آیا شما استقامت فیزیکی و احساسی لازم برای اداره یک کسب و کار را دارید؟

مالکیت یک کسب و کار علاوه بر چالش و هیجان، مستلزم فشارکاری زیاد، ساعتهای کاری زیادی می‌باشد. آیا شما می‌توانید ۱۲ ساعت در روز و هفت روز در هفته را کار کنید؟

بله ممکن هست بگویید شما کسب و کار خودتان را راه اندازی می کنید که رییس خودتان باشید و نگران ساعت های کاری نباشید ولی واقعیت چیز دیگری است. شما از همان روز اول باید آماده یک کار سنگین و شاید شبانه روزی باشید!


- تا چه حد می‌توانید برنامه‌ریزی و سازماندهی کنید؟

تحقیقات نشان می‌دهد بسیاری از شکستها در صورت برنامه‌ریزی صحیح، به وجود نمی آمد.

در پاسخ به این سوال عجله نکنید. منظورم از برنامه ریزی این نیست که بر روی کاغذ لیست کارهای فردا را بنویسید. منظور این هست که آیا مثلا می توانید پنج روز هفته را هر روز ساعت شش صبح از خواب بیدار شوید؟ این یعنی سازمان دهی شخص خودتان. آیا حاضرید؟


- آیا انگیزه لازم برای تحمل مشقات را دارید؟‌

ممکن است شما در حین اداره یک کسب و کار احساس کنید که در برخی مواقع توانایی تحمل تمامی مشقات و زحمات را به تنهایی ندارید و فقط داشتن انگیزه قوی است که می‌تواند در این مواقع سخت، شما را دلگرم و امیدوار سازد.


- این کسب و کار جدید چگونه خانواده شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد؟

سالهای اولیه شروع یک کسب و کار می‌تواند سختی‌هایی را برای خانواده و زندگی شخصی شما ایجاد کند. در عین حال ممکن است خانواده شما تا به سوددهی رسیدن کسب و کار، دچار مشکلات و فشارهای مالی شوند. بنابراین حمایت و یا عدم حمایت خانواده نقش مهمی در شروع و ایجاد یک کسب و کار دارد.

این حقیقت دارد که دلایل زیادی برای عدم شروع یک کسب و کار کوچک و مستقل وجود دارد، اما برای افرادی که واجد شرایط فوق هستند، مزایای زیادی وجود دارد که قطعا از ریسکهای آن بیشتر است.
اینکه شما خادم و مخدوم خود می‌شوید!
زحمت و تلاش و ساعتهای کاری زیاد مستقیما" به نفع شماست و نه شخص دیگر!
امکان کسب درآمد و رشد ، محدودیت کمتری دارد.
چالش و هیجان کار برای شما افزایش می‌یابد.
اداره یک کسب و کار مستقل امکان فراگیری زیادی را برای شما ایجاد می کند.

ادامه دارد .....

منبع: محمد بشاش

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید: 

FEED

/ 0 نظر / 12 بازدید