امکان حذف اطلاعات شخصی افراد در جستجوگر گوگل میسر شد

به گزارش فایننشیال تایمز، google حکم دادگاه عالی اروپا در رابطه با "حق فراموش شدن" کاربرها را اجرا می‌کند. این جستجوگر اکنون به کاربران ساکن در قلمرو اتحادیه اورپا اجازه درخواست حذف اطلاعات شخصی خود را می‌دهد. دادگاه عالی اروپا مستقر در لوکزامبورگ، در اوایل ماه جاری (۱۳ مه ۲۰۱۴) در حکمی گوگل را به رعایت آنچه "حق فراموش شدن" نامیده شده، موظف کرد. شرکت گوگل اکنون به اجرای این حکم تن داد. بنابر این حکم، کاربران محدوده یورو می‌توانند حذف اطلاعات شخصی خود از این موتور جستجو را درخواست کنند.

 این حکم در پی شکایت یک مرد اسپانیایی صادر شد. او اعتراض کرده بود که گوگل هنوز لینک‌های مرتبط با حراج خانه او در چند سال قبل را نشان می‌دهد و همین امر اعتبار او را تخریب می‌کند.

 شامگاه روز پنج‌شنبه، ۲۹ ماه مه، شرکت گوگل فرمی را در اینترنت منتشر کرد که کاربران از طریق آن می‌توانند حذف اطلاعات شخصی خود را درخواست کنند. کاربران متقاضی باید برای حذف هر لینکی دلیل ارائه دهند. افزون بر این، درخواست کننده باید کارت شناسایی خود را نیز اسکن کرده کرده و در اختیار گوگل قرار دهد تا از هر گونه سوءاستفاده‌ی احتمالی جلوگیری شود.

 مسئولان گوگل گفته‌اند که هر درخواست را به صورت جداگانه بررسی خواهند کرد و از این‌طریق بین "حق حفاظت از داده‌های شخصی" یا "حق همگانی برای دانستن" یکی را انتخاب خواهند کرد. به گفته یکی از سخنگویان این شرکت، انتخاب بین دو حق یادشده جزء تصمیمات سخت این شرکت خواهد بود.

 به این ترتیب گوگل باید بعضی از جستجوها را ویرایش کند تا با حکم دادگاه اروپایی برای حفاظت از داده‌های شخصی مطابقت داشته باشد.

 لری پیج، مدیرعامل گوگل به نشریه فایننشال تایمز گفته است حکم دادگاه عالی اروپا ممکن است که مانع نوآوری‌ها در اینترنت شود. اما ویویان ردینگ، کمیسر دادگستری اتحادیه اروپا، از تصمیم دادگاه عالی اروپا استقبال کرد.

 حکم دادگاه اروپا بر کارکرد جستجوگرهای دیگر نیز از جمله یاهو و مایکروسافت نیز تاثیر خواهد گذاشت، با این‌حال بیش از ۹۰ درصد جستجوهایی که در محدوده اروپا انجام می‌شوند از طریق جستجوگر گوگل است.

منبع: citna
آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

 Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید.

/ 0 نظر / 6 بازدید