آیا هیپنوتیزم می‌تواند نابغه بسازد؟

این اظهارات داستان غیرحقیقی «سون گالی- تریلبی» نیست بلکه یک حقیقت صد درصد واقعی علمی است. یک آزمایش هیپنوتیزم نشان داده است که یک هنرمند نقاش در حال هیپنوز توانسته است در مدت شش ساعت یک تصویر را نقاشی کند که در حال بیداری احتیاج به هفتاد ساعت وقت داشته است. «اریکسن و میلتن» در صفحه ۱۶۴ فصل دوم کتاب خود می‌نویسد: «… او برای ترسیم این نقاشی ده سال وقت صرف کرده بود ولی باز هم به خوبی موفق نشده بود …» و در فصل دوازدهم این کتاب می‌بینیم که وقتی «راچمانینف» در ساختن آهنگ معروف خود مواجه با شکست شد، هیپنوتیزم «دکتر داهال» در مسکو او را قادر ساخت که آهنگ خود را تکمیل کند و به موفقیت بزرگ جهانی نائل آمد. مسلماً استعداد و نبوغ دارای درجاتی است. همه کس ولو با  هیپنوتیزم هم نمی‌توانند نابغه بشوند. هیچ کس نمی‌تواند یک «راچمانینف» یا یک «انیشتین» بشود. با وجود این هیپنوتیزم نشان داده است که هر کس می‌تواند خیلی خیلی بهتر از آنچه فعلاً هست باشد. هیپنوتیزم می‌تواند استعدادهای نهفته مغز را که تاکنون به حال رکود و خفته بوده‌اند بیدار کند، ولی هیپنوتیزم ادعا نمی‌کند که هر شب یک کیسه پر از پول زیر سر شما بگذارد. اکثر مردم دارای استعداد و نبوغ خاصی هستند که تاکنون برای آنها ناشناخته مانده است، به عبارت دیگر اکثر مردم نمی‌دانند چه استعدادی و برای چه کاری استعداد خارق‌العاده و شگرفی دارند، ولی هیپنوتیزم این استعداد را آشکارو به نسبت زیادی پرورش می‌دهد.

«ادیسون» مخترع بزرگ  جهانی و  مخترع ده‌ها اختراع، به خصوص برق می‌گوید که: «نبوغ یعنی یک درصد الهام و نود و نه درصد عرق ریختن و زحمت کشیدن». عوامل بسیار زیاد روانی زاییده از محیط زیست وجود دارند که شخص را نسبت به کار و فعالیت بی‌میل می‌کنند. شما در زندگی روزانه به اشخاص بسیار زیادی(سایت هیپنوتیسم دات آی آر) برخورد می‌کنید که می‌گویند ما حوصله کار کردن نداریم. هیپنوتیزم عوامل منفی روانی را که چون زنجیرهایی را که به اطراف روان و مغز شما کشیده شده الهام است پاره می‌کند، و شما را به طور اعجازانگیزی به کار و فعالیت شبانه‌روزی علاقه‌مند می‌سازد و قدرت و تفکر شما را زیاد می‌کند.

«دیسرائیلی» می‌گوید: «پشتکار جزیی از اجزاء متشکله نبوغ است» و هیپنوتیزم  این  پشتکار را به شما می‌دهد. این عبارت معروف است که «نبوغ عبارت از یک استعداد بی‌انتهایی است برای رنج کشیدن و تحمل رنج» ولی شواهد نشان می‌دهد که ضرب‌المثل جزیی از حقیقت است زیرا ما روزانه کسانی را می‌بینیم که خیلی کار می‌کنند و خیلی زحمت می‌کشند ولی نه تنها نابغه نیستند  بلکه و شاید احمق هم باشند.

تجربه و آزمایشات هیپنوتیزمی نشان می‌دهند که نبوغ نتیجه و حاصل  توانایی تمرکز فوق‌العاده مغز است، بدین ترتیب وقتی مغز به شدت برای انجام کاری متمرکز می‌شود، کارهای برجسته و نمایانی به ظهور می‌رسد.

«جد بوکستن» حسابگر حیرت‌انگیز سال ۱۷۴۹ به سهولت توانست  به این پرسش جواب بدهد که در ۲۰۲۶۰۷۰۰۰۲۶۰ مایل مربع چند دانه نخود می‌روید.

انیشتین پدر قانون نسبیت در  سال ۱۹۵۳ توانست فکر خود را بر یک موضوع متمرکز کندو  نظریه بزرگ جهانی خود را اظهار نماید.

((هر رفردی که دارای استعداد متوسطی باشد، بالقوه نابغه است یا به عبارت ساده‌تر دارای نبوغ و هوش سرشار ولی خفته است، زیرا از نقطه نظر علم تشریح مغز هیچ اختلافی بین مغز یک نابغه و یک نفر عادی نیست. مغز هر دو نفر انبوهی از ده هزار میلیون سلول خاکستری رنگ می‌باشد ولی اختلاف در طرز به کارانداختن این سلول‌ها، روش به کار انداختن و استفاده از سلول‌های  مغزی است که موجب اختلاف بزرگ یک نابغه و یک شخص عادی می‌شود.))

نابغه,نابغه هاآزمایشات انجام شده روی مغز انیشتین این نظریه را تأیید می‌کند که نبوغ همراه با  ایجاد تمرکز  قوای فوق‌العاده دماغی است. آزمایش کنندگان روی مغز انیشتین دریافتند که او قادر است که تعداد زیادتری از گروه سلول‌های مغزی را بر روی یک نقطه و یک موضوع متمرکز کند.

در این دو تصویر بالا مشاهده می‌کنید که در تصویر اول هر یک از سلول‌های مغزی متوجه یک هدف جداگانه است، به عبارت دیگر تک نوازی می‌کنند، به همین دلیل است هنگام مطالعه می‌بینیم که فکرمان به جای دیگر می‌رود.

ولی در تصویر پایین مشاهده می‌کنید که تعداد بیشتری از سلول‌ها متوجه یک موضوع است، در این‌جا تمرکز فکر بیشتری وجود دارد.

تمرکز فوق‌العاده مغز منطقی‌ترین بیان، و تعریفی است که ما «دکتر وان پلت) برای هیپنوز داریم. و تمرکز فوق‌العاده دماغ تنها دلیل راضی‌کننده‌ای است که برای کلیه پدیده‌های هیپنوتیزمی می‌توان ارائه داد کاملاً اثبات شده و معلوم است  که تحت نفوذ هیپنوتیزم استعدادهای مغزی می‌توانند به نسبت زیادی  به سطح یک مغز نابغه نزدیک شوند.

 به عنوان مثال شخص بیمار در حال هیپنوز بسیاری از خاطرات دور خود را که در حال عادی و بیداری به هیچ‌وجه قادر به یادآوری آن نیست به یاد می‌آورد.

قدرت ذهنی به وسیله تمرکز فکر در حال هیپنوز بسیار زیاد می‌باشد به همان طریق که قدرت بدنی در حال هیپنوز بیشتر می‌گردد. سفت شدن خارق‌العاده  عضلات بدن یک شخص ضعیف‌الجثه که می‌تواند مرد قوی را تحمل کند، بهترین دلیل است.

این طور به نظر می‌رسد که کاملاً عاقلانه و صحیح است که نبوغ طبیعی اشخاص را نوعی از هیپنوتیزم بدانیم، زیرا «خود هیپنوتیزم» در اثر  تمرکز فوق‌العاده فکر به وجود می‌آید درست شبیه نتایجی که از علاقه زیاد و شدید  نسبت به موضوع یا مسأله‌ای حاصل می‌شود.

 به عنوان مثال «تنیسون» از طریق تکرار اسم خودش برای خودش به طور آرام و بی‌صدا موفق شد به یک نوع «جذبه در حال بیداری» برسد و «کولوریچ» می‌گوید که من توانستم کتاب «کوبلاخان» را در حال خلسه و بدون آگاهی خودم بنویسم.

در تمرینات یوگی‌های هندی می‌بینیم که یکی از دستورات رسیدن به  عالم خلسه و جذبه و به عبارت دیگر نزدیک شدن به خداوند این است که یک نفر پیرو مکتب «یوگا» بایستی دائماً و در هر حال عبارت «ام» به معنی «او» یا «قادر مطلق» را تکرار کند و متوجه باشد که فکرش به هیچ طرف  نجهد و  فقط و فقط متوجه «ام» یا «او» باشد.

در تمرینات «عرفای» ایرانی نیز به همین قاعده برمی‌خوریم، زیرا یکی از درس‌هایی که دراویش یا عرفا به شاگردان خود می‌دهند این است که بایستی دائماً  و در همه جا ذکر و فکرشان کلمه «حق» یا «هو» باشد.

حالا با کشفیات جدید هیپنوتیزم می‌بینیم که کار دراویش چقدر درست و علمی و صحیح بوده که آنها برای ایجاد تمرکز فکر یکی از تمریناتشان تکرار و ذکر یک کلمه معین در روز بوده است.

چقدر خوب است که انسان عارف و درویش به معنی دارنده نبوغ و تمرکز فوق‌العاده ذهن باشد. ولی از این استعداد و نبوغ خارق‌العاده خود به شکل اجتماعی استفاده کند نه به شکل انفرادی ولی دراویش و عرفا  جواب می‌دهند که در اجتماع عوامل اجتماعی نظیر شهوات، و زیبایی‌ها به ظاهر فریبنده اجتماعی، تمرکز فکر و در نتیجه لذت و آرامش و خلسه ما را از بین می‌برند.

http://hipnotism.ir

/ 0 نظر / 8 بازدید