تکنولوژی فکر

تکنولوژی فکر

(تاثیرافکارمثبت ومنفی برزندگی و تحصیل)
مؤلف:افسانه بوستانی کاشانی
ویراستار:حسینعلی پورمدنی
آماده سازی متن:واحد فنی و تحقیقات انتشارات مرسل
چاپ دوم/1389/2000 نسخه
لیتوگرافی:مدین
چاپخانه:نهضت
شابک:7-051-972-964-978
انتشارات مرسل
مقدمه
«زندگی هدیه ی خداوند به شماست و شیوه ی زندگی شما،هدیه ی شما به خداوند»    
(لئوبوسکالیا)                          
دانستن این بسیار مهم است که حال شما با هدف هایتان بسیار مرتبط است؛اگرحالتان خوب باشد و احساس خوشبختی داشته باشید،هدف های عالی تری را نیز انتخاب خواهید کرد.پس همیشه سعی کنید حال بدتان را به حال خوب تبدیل کنید.هیچگاه زمانی که افسرده یا غمگین هستید،هدف تعیین نکنید؛زیرا در این مواقع هدف شایسته ای را انتخاب نخواهید کردو اصولأ انرژی کافی برای حرکت به سوی آن را در خود نمی بینید.
1-تکنولوژی فکر(خودباوری)
تکنولوژی فکر آخرین دست آورد بشر درباره ی تحول یک انسان است.
تکنولوژی فکر،علم توسعه انسانی و تحول در زندگی انسانی است که به موفقیت و ثروت می انجامد.
فرق بین داشتن و نداشتن یک «خواستن» است و «خواستن»،یک «فکر»؛بخواه تا انجام شود،بیندیش تا به دست آوری.
عملکرد انسان حاصل اندیشه های اوست و اندیشه های او از نظام باورهایش دستور می گیرد؛پس عملکرد انسان به باورهایش بستگی دارد و زندگی هرکس عکس العمل نظام باورهای او در دنیای بیرون است.
کسانی که اعتماد به نفس بالا دارند،هیچ جمله ای را با فعل منفی تمام نمی کنند.هرگز نمی گویند شکست خوردم؛بلکه می گویند تجربه کسب کردم.هرگز نمی گویند در زندگی مشکل دارم؛بلکه می گویند مسئله ای دارم که انشاءالله حل می شود.
1-بپذیرید که هرجا و هر که هستید،به این دلیل است که خودتان خواسته اید.اگر موفیتتان را دوست ندارید،خودتان را تغییر دهید.
2-آن قدر تجسم کنید تا تحقق پیدا کند.طوری عمل کنید که گویی اعتمادبه نفس را خواستارید،دارا هستید و تا به واقعیت پیوستن آن،این تصویر ذهنی را حفظ کنید.
3-یک خوش بین تمام عیار باشید و در هر شرایطی به دنبال یافتن نقاط مثبت.
4-بزرگ ترین ویژگی انسان این است که می تواند توقف ناپذیر باشد.شما هنگامی توقف ناپذیر می شوید که تحت هیچ شرایطی از ادامه ی کار خسته نشوید.
5-در از بین بردن نیروهای بالقوه ی درونی،تردید داشتن نسبت به خود به تنهایی از تمام محدودیت های بیرونی قوی تر است.
6-از امروز تصمیم بگیرید به جای این که قربانی تغییر باشید،استاد تغییر شوید.
7-بهترین راه پیش بینی آینده،ساختن آن است.
8-اعتماد به نفس هم مانند تایپ کردن یا دوچرخه سواری،یک مهارت است که می توان با تمرین آن را پرورش داد.
9-برای به دست آوردن اعتماد به نفس باید طوری عمل کرد که گویی آن را دارا هستید.
10-تجربه ثابت کرده 99 درصد از نگرانی های ما مربوط به مسائلی است که هرگز اتفاق نمی افتد.بارها استرس فراوانی به خود وارد کرده ایم،فقط برای این که ممکن است اتفاقاتی در آینده رخ دهد؛در حالی که بیشر آن ها اتفاق نمی افتد و یا به بهترین صورت حل می شوند؛اما ما با نگران شدن های پی در پی به روح و جسم خود صدمات جبران ناپذیری وارد می کنیم.
اگر انسان اراده کند زندگی اش را تغییر دهد،تمام کائنات به او یاری می رسانند تا به خواسته اش برسد.هراندیشه تو نتی است که در جهان هستی نواخته می شود و کلیه ی کائنات موظف اند به فرمان الهی در این قانون مندی جدید،با نت تو هم نوا شوند ودر دستگاهی بنوازند که تو می نوازی تا آنچه را در ذهن تو نقش بسته است،به زیبایی به وجود آورند.
اگر می خواهی زندگی زیبایی دلشته باشی،باید در ذهن خود اندیشه ای زیبا خلق کنی،و اندیشه های زیبا حاصل باورهای توست.
روزی «میکل آنژ»،نقاش اروپایی،سنگ مرمرینی را به طرف کارگاه مجسمه سازی خود می برد و به خاطر سنگینی آن را هل می دهد؛دوستش به او گفت:چرا این سنگ را هل می دهی؟میکل آنژ جواب داد:فرشته ی زیبایی درون این سنگ است و من سعی می کنم این فرشته را خارج کنم.بعد از چند ماه دوستش در کارگاه میکل آنژ یک مجسمه،به شکل فرشته ی زیبایی دید و گفت:بی نظیر است.میکل آنژ جواب داد:موانعی درون آن سنگ بود که فرشته نمی توانستخود را نشان دهد؛من فقط موانع را برداشتم.
تکنولوژی فکر همین کار رامیکند؛فرشته ی زیبای درون تو را نشان می دهد.
ما آن چنان درگیر مسائل زندگی شده ایم و موانعی برای ظهور فرشته ی درون ایجاد کرده ایم که اجازه نمی دهیم فرشته ی درون بدرخشد.انسان یعنی لحظه لحظه ی اندیشه هایش.فرق بین انسان ها،تفاوت بین افکار آنهاست.
ثروتمندترین و موفق ترین انسان ها کسانی هستند که زیاد تخیل می کنند.
اصلی به نام«انتظار»وجود دارد که می گویند در زندگی شما همان چیزی اتفاق می افتد که منتظرش هستید؛پس خوشا به حال کسی که فکرمی کند خوش شانس است و همیشه منتظر اتفاقات خوب و خوشایند است:
تا کی به انتظار قیامت توان نشست
برخیز تا هزار قیامت به پا کنیم
‹خودمان را باور کنیم و این باور را به دیگران تلقین کنیم تا آنها هم ما را باور کنند›
2-تکنولوژی فکر(مثبت بیندیشیم)
خودپنداری و تصوری که ما از خود در ذهن مجسم می کنیم،راهنمای اصلی عملکرد ما در زندگی است.اگر این تصور را تغییر دهیم،شخصیت و طرز رفتار ما تغییر خواهد کرد.«دکتر ماکسول مالتز»-جراح پلاستیک معروف ونویسنده ی کتاب روان شناسی تصویر ذهنی-می گوید:
‹مهم ترین کشف روان شناسی در قرن اخیر،کشف خودپنداری و اهمیت آن بود.›
مغز ما درست مانند کامپیوتر است؛مسلما خر چه را از ورودی کامپیوتر وارد کنید،خروجی نیز متناسب با همان اطلاعات خواهد بود.پس اگر ما اندشه های منفی را وارد مغز خود بکنیم،مغز آنها را مانندیک فرمان می پذیرد.این که شما به این نتیجه برسید که ناتوان و شکست خورده اید،مغز ما این را مانند یک فرمان و دستور تلقی می کند و به تمامی اعضای بدن شما از غدد گرفته تا دستگاه گردش خون و تنفس و سیستم حرکتی فرمان می دهد که خود را با فرمان شکست تطبیق دهند و مطابق آن عمل کنند و این،شما را وارد یک حلقه ی معیوب می کند که همواره نتایجی بدتر برایتان می آفریند؛در حالی که با دادن فرمان پیروزی،تمامیت وجودی خود را به سمت پیروی نشانه می روید.
-ثابت شده که تفکر ما مستقیما بر سیستم بدن ما مؤثر است.
-درهرلحظه از زندگی،مابرنامه ای به رایانه ی خود می دهیم که به نفع یا ضررما و تنها کار او،پیروی از دستورات ماست.
-همیشه فکر مثبت،احساس مثبت می آورد؛درباره ی دیگران مثبت فکر کنید تا احساس خوبی داشته باشید.
3-تکنولوژی فکر(مواظب تفکر و حرف زدن خود باشید!)
«دکتر پرت»معتقد است پروتئین های عصبی(نروپپتایدها)همان مولکول های پیام بری هستند که افکار وگفتارهای ما(یعنی یک چیز غیر مادی)را به تک تک سلول های بدن می رسانند و با وارد سازی سلول ها به انتخاب الگویی خاص،باعث می شوند مجموعه ی سلول های هر عضو،شکل و قالب خاصی به خود بگیرد.
این کشف دکتر پرت باعث انقلابی بزرگ در مبحث ارتباط روانشناسی و فیزیولوژی بدن شده است.به قول«دیپاک چوبرا»خانم دکتر پرت با این کشف ثابت کرد که پوست،گوشت و استخوان ما آنقدر نرم هستند که مولکول های نامه رسان بتوانند به سرعت ااطلاعات را از مغز وفکر به تک تک سلول های آن ها منتقل کنند و بدن به اندازه ی کافی سیال هست که بتواند خود را با ذهن تطبیق دهد.
می گویند:روزی چندین قورباغه از راهی می گذشتند که ناگهان دو تا از آن ها در گودال نسبتا عمیقی افتادند؛هر دوی آنها برای نجات جانشان بسیار تلاش کردند و پرش های بلندی انجام دادند.در همین حین قورباغه های دیگر که بالای گودال آن ها را تماشا می کردند،وقتی دیدند که قورباغه های داخل گودال با تمام تلاشی که می کنند باز هم نمی توانند موفق شوند،مرتب با فریاد به آن ها می گفتند که تلاش نکنید،فایده ای ندارد و شما محکوم به مرگ هستید.یکی از قورباقه ها نصایح دیگران را گوش کرد و دست از تلاش کشید و دیری نپایید که در گوشه ی گودال مرد،ولی قورباغه ی دیگر مرتب تلاشش را بیشتر کرد و پرش های بلند تری داشت تا بالاخره موفق شد از گودال نجات پیدا کند.قورباغه های دیگر دور او را گرفتند و گفتند:مگر نمیشنیدی که ما به تو می گفتیم تلاش نکن،فایده ای ندارد؟پس چرا تو هر دفعه بیشتر تلاش می کردی؟ناگهان متوجه شدند که قورباغه ی نجات یافته کر است و گمان می کرده که قورباغه های دیگر او را تشویق می کنند،لذا تلاشش را بیشتر می کرده است.
-افراد را به گونه ای تشویق کنید که تصویر مثبتی در ذهنشان بیافرینند.
-نه تنها نباید خود فکر منفی داشته باشیم،بلکه نباید در معرض افکار منفی دیگران نیز قرار بگیریم؛زیرا همان اثر مخرب را روی ما خواهد داشت.
4-RAS یا سیستم فعال کننده ی مشبک
این سیستم تشکیلات تورینه ای است به اندازه ی 4/1سیب که در مغز انسان وجود دارد و وظیفه ی آن پالایش و گزینش اطلاعات به خصوص از میان اطلاعاتی است که به ما می رسد؛مثلا اگر شما یک ماشین جاگوار قدیمی بخرید،وقتی به خیابان می روید دائما ماشین هایی از نوع ماشین خود می بینید؛در حالی که شاید قبلا هفته به هفته ماشینی از این نوع نمی دیدید؛گویی جاگوار ها در سطح شهر بیشتر شده اند؛در صورتی که چنین نیست. تنها سیستم RAS شما ماشین های جاگوار را از میان انبوه  ماشین های دیگر بر می گزیند و به رایانه ی شما وارد می کند .وظیفه ی RAS همین انتخاب و گزینش اطلاعات از میان محیط است،با توجه به آن چه شما می خواهید؛مثلا اگر تصمیم گرفته باشید که فکر کنید همه چیز در دنیا خراب است و یا شما آدم بد شانسی هستید، RAS مشغول جمع آوری شواهدی مبتنی بر بد شانسی شما از محیط می شود و سپس آن ها را در اختیار رایانه ی ذهن شما قرار می دهد تا آن هم به روش خود به شما ثابت کند که حق با شماست و واقعا بد شانس هستید.
-انسان ها ی موفق،خود پنداریشان را کنترل کرده و اطلاعات رایانهی خود را همان طور که می خواهند،تغییر می دهند.
-مبادا به توهمات منفی اجازه دهید که رایانه ی شما را آلوده سازند.
-به هیچ وجه تفکرات منفی و تصور شکست به ذهن خودمان راه ندهیم.
5-تکنولوژی فکر(تغییر نگرش)
به خاطر داشته باشد که هرگز نمی توانید وضعیت زندگی خود را تغییر دهید،مگر آن که نگرش خود را تغییر دهید.
این که کبوتر با کبوتر،باز با باز پرواز می کند،یک قانون عمومی است؛بنابراین اکار خوب،رویداد های خوب را جذب می کنند و افکار بد،رویداد های بد را.
افکاری را که تاکنون داشته اید،بررسی کنید تا ببینید چرا بعضی اتفاق ها برایتان رخ داده است و برخی دیگر نه.
هر آنچه اکنون برایتان رخ می دهد ریشه در گذشته ی شما دارد.
-اگر می خواهید از شادمانیبیشتری برخوردار شده و بر موانع و مشکلات فعلی فائق آیید،باید تجارب گذشته ی خود را مرور کنید و تمام افکار و واکنش های هیجانی غلط را از ذهنتان بیرون بریزید.وقتی چنین کنید،به وضوح خواهید دید که تصویرهای ذهنی غلط چه تاثیر بدی در زندگی شما دارند.
6-تکنولوژی فکر(اسرار انسان های بزرگ)
به راستی آنچه که انسان های بزرگ را بزرگ می کند،چیست؟آیا همان چیزی نیست که آن ها خود را در حال داشتن و به دست آوردنش تصور و تجسم می کنند؟آن ها به خود این جرات را می دهند که دست آورد های عظیمی را برای خود قائل شوند و در همین حال نیروی درونی آن ها روی این تصویرها و تخیلات کار می کند و در نهایت آن ها را بدانچه که می خواهند،می رساند.
-برای بزرگ بودن باید بزرگ اندیشید.
7-تکنولوژی فکر(قانون جذب)
قانون جذب فقط چیزهایی را برای شما جذب می کند که تصور کنید.
«پس تصور کنید»
اگر چیزی را به مدت و وضوح کافی تصور کنید،به حقیقت خواهد پیوست.انسان های موفق پیوسته نیروی سازنده ی درونشان را متوجه آنچه در زندگی می خواهند،می کنند تا آن نیرو پیوسته چیزهای را که می خواهند،جذب کند و آنچه را که تصور کرده اند،به مرحله ی ظهور برساند.
-نیروی درون شما مطیع بی چون و چرای دستورهای شماست و آنچه را خواهانش هستید و یا آنچه از آن می ترسید،به شما خواهد داد.
هرطور خود را از ذهن و دل تصور کنید،همان خواهد شد.این حقیقت بزرگ را همیشه پیش رو داشته باشید و بگذارید بر افکار هر روزتان مسلط باشد.احساس های ترس،خشم و تنفر یا حسادت را رها کنید و به جای آن احساس و نگرش ذهنی درست قرار دهید؛اگر چنین کنید،بی گمان اثر این تصویرهای ذهنی غلط از بین خواهد رفت.
جایگزین کردن تصویرهای درست به جای تصویرهای غلط ملتزم مرور در گذشته است.
اگر تصویری روشن و دقیق در اختیار نیروی سازنده ی درونتان بگذارید،این نیرو بلافاصله دست به کار می شود تا چیزها،منابع،فرصت ها،موقعیت ها و حتی افرادی را که برای تحقق بیرونی آنچه تصور کرده اید لازم اند،برای شما فراهم کند.
8-تکنولوژی فکر(اثر دعا در جذب نیروهای مثبت و کاهش نیروهای منفی)
کسی که نفرین می کند،نیروهایی منفی در اطرافش ایجاد می کند که ابتدا اثر مخربی روی خود فرد و بعد روی دیگران می گذارند.اگر با نیروهایی که داریم تصمیم بگیریم که انرژی زیادی در اطراف خود پخش کنیم،اثر بسیار مثبتی خواهد داشت و تغییری در خود و دیگران ایجاد خواهد کرد.
تحقیق جالبی بر روی 5000 نفر که بیماری سرطان داشتند،به عمل آمده است.طبق این تحقیق مشخص شده وجه مشترک همه این 5000 نفر این بوده که بین 3 تا 5 سال از کسی بدشان می آمده و یا از کسی ناراحتی داشته اند؛این موضوع کم کم توده ای را در وجود آن ها ایجاد کرده و تبدیل به سرطان شده است؛همان طور که صدف،مروارید را در خود به وجود می آورد.
قانونی هست که می گوید:از هر دست بدهید،از همان دست می گیرید.اگر با دیگران با عشق و علاقه رفتار کنیم،مسلما این عشق و علاقه به ما باز خواهد گشت و اتفاقات خوشایند،بیشتر به طرف ما خواهد آمد.
-دعا برای دیگران،برایمان برکت می آورد و به این طریق اعتماد به نفس زیادی پیدا می کنیم.
-بعضی از افراد خود را واسطه ی شر قرار می دهند؛ما مختاریم که واسطه ی خیر باشیم یل شر.
خدایا!ما را وسیله ی عشق،آرامش و ثروت و واسطه ی خیر و برکت دیگران قرار بده.
9-تکنولوژی فکر(شهادت آب)
«پروفسور ایموتو» که یافته های خودرا در سه جلد کتاب ارائه کرده،معتقد است مفاهیم متافیزیکی محیط روی ترکیب  مولکولی آب تاثیر می گذارد.
آب ماده ای بسیار سازگار است؛به گونه ای که شکل فیزیکی آب به آسانی با محیطی که در آن هست،انطباق می یابد و نه تنها از نظر فیزیکی تغییر می کند،بلکه شکل مولکولی آن نیز تغییر می یابد.انرژی یا ارتعاشات محیط،شکل مولکولی آب را تغییر می دهند.از این جنبه،نه تنها آب توانایی آن را دارد که از حیث دیداری،محیط خود را منعکس کند،بلکه از حیث مولکولی هم در انعکاس محیط اطراف خود عمل می کند.
ایموتو تغییرات مولکولی آب را به وسیله تکنیک های عکس برداری و مشاهده ی میکروسکوپی به صورت سند و مدرک در آورده است.
-این که می گوییم همه چیز خدا را تسبیح می کند،یعنی همه ی اشیاء و موجودات در برابر انرژی های مثبت و منفی و فکرها و نیت ها،هوشمندانه زشت و زیبا می شوند.
10-تکنولوژی فکر(تسلط بر ذهن؛چگونه افکار خود را کنترل کنیم؟)  
هنری فورد:به جای ایرادگیری،چاره اندیشی کنید.
معمولا مشکل مردم در کمبود امکانات نیست،بلکه در نحوه ی اداره ی امکانات موجود است.می توان تجربیات مفید را تقویت کرد؛می توان دلخوشی های کوچک زندگی را گرفت و آن ها را در ذهن روشن تر و بزرگ تر جلوه گر ساخت.این کار به شما دیدی روشن تر می دهد و خود را سبک تر و شادتر احساس خواهید کرد.
شکسپیر:هیچ چیز به خودی خود،خوب یا بد نیست،فکر ما آن را خوب یا بد جلوه گر می سازد.
برای از بین بردن عادات بد و نامطلوب باید از روش جایگزینی استفاده کرد؛یعنی عادت بد را در ذهن خود مجسم کنیم؛به طوری که خود شاهد این رفتار هستیم(مثل ناخن جویدن)؛بعد تصویری از حالت دلخواه را در ذهن مجسم کنیم؛این تصویر را بزرگ تر و واضح تر و روشن تر کنیم تا تصویر قبلی را بپوشاند.این کار را بارها انجام دهید تا مغز این الگو را بپذیرد،خواهید دید که این عادات از شما دور می شوند.
بعضی افراد می گویند که قادر به انجام کار معینی نیستیم.اگر آن ها طوری رفتار کنند که گویی قادر به انجام آن کار هستند،طوری بایستند،طوری نفس بکشند و طوری قیافه بگیرند که گویی می دانند و می توانند این کار را انجام دهند،به راستی خواهند توانست آن را انجام دهند.
اگر شما بگویید:«خوب ،بله؛به نظرم باید همین کار را کرد»و حالت جسمی شما مردد و ضعیف باشد،مغز شما چگونه پیامی دریافت کند؟مثل این که تصویر تلویزیون مرتب پرش داشته باشد،تصویر به زحمت دیده می شود،اگر پیام های ارسالی شما به مغز ضعیف یا متضاد باشد،مغز به روشنی نمی داند چه کند!
اگر کلماتی که ادا می کنید،با حالت جسمی شما هماهنگ نباشند،نمی توانید قدم مؤثری بردارید.اگر حرکات فرد موفقی را دقیقا و آینه وار تکرار کنید،همان بخش مغز خود را تحریک می نمایید و همان فکر و همان حالات به شما دست می دهد.
-یک مثل قدیمی می گوید:اگر می خواهید قدرتمند شوید،تظاهر کنید که قدرتمند هستی.
-اگر جسم شما زنده،پرتحرک و شاد باشد،روحیات شما نیز از آن تبعیت می کند.
11-تکنولوژی فکر(چرا بعضی روزها خوش شانس و بعضی روزها بدشانس هستیم؟)
این ذهن ماست که ما را شاد یا ناشاد،بدبخت یا خوش بخت و غنی یا فقیر می سازد.«آدموند اسپنسر» می گوید:«چرا بعضی روزها خوش شانس هستیم و همه چیز روال بسیا عالی را طی می کند،ولی بعضی روزها بد می آوریم و بدشانس هستیم؟! تفاوت این دو حالت در وضعیت جسمی-عصبی شماست.»
بعضی وضعیت ها نیرو بخشند؛مثلا اعتماد به نفس،عشق،قدرت درونی،شادی،شور و ایمان سبب می شوند که نیروهای شخصی ما به حرکت درآیند.
بعضی از وضعیت ها فلج کننده هستند؛مثلا گیجی،افسردگی،تر،نگرانی،غم و یاس نیرو را از ما می گیرند.
همه ی ما گاهی در وضعیت خوب و گاهی در وضعیت بد هستیم.
کلید رسیدن به نتیجه ی دلخواه،آن است که امور را طوری به تصور در آوریم که روحیه ی ما را تقویت سازد و به ما شهامت برداشتن قدم هایی را بدهد که سرانجام ما را به نتیجه برساند.
اگر کاری را بدون نتیجه در نظر بگیریم،طبعا بدون نتیجه هم خواهد بود،اما اگر تصور کنیم که فلان کار با موفقیت توأم است،آنگاه نیروهایی در درون ما ایجاد می شود که موجب تقویت روحیه ی ما برای انجام آن کار و به دست آوردن نتایج مثبت می گردد.
تفوت افراد موفق با دیگران این است که آن ها جهان را به صورت صفحه ای تصور می کنند که می توانند هر کاری را که واقعا بخواهند،در آن بخ انجام رسانند.
بدیهی است در بهترین حالات روحی نیز همیشه نمی توانیم به نتایج دلخواه برسیم؛ولی وقتی روحیه ی مناسب را در خود ایجاد کردیم،بیشترین امکان برای ما ایجاد می شود که تمام قوای خود را به نحو مؤثر به کار گیریم.
اگر مدام به جنبه های نامطبوع زندگی،به آن چیزی که خواسته ی شما نیست و به همه ی مشکلاتی که ممکن است ایجاد شود فکر کنید،ناخواسته خود را در وضعیتی قرار می دهید که به سود همان رفتارها و نتایج است.
آنتوان چخوف:انسان،همان چیزی است که باور دارد.

12-تکنولوژی فکر(چگو نگی استفاده از افکار منفی)
نیرویی که قرار است باعث صعود شما شود،توسط همان کسانی فراهم می شود که الان با افکار منفی مزاحم کار شما می شوند.این شما هستید که باید منتظر فرصت باشید و با تأمل،آمادگی،صبرو تدبیر،به موقع از این نیرو برای بالا رفتن و اوج گرفتن استفاده کنید؛پس هرگز از وجود سختی و زحمت و نیروی مخالف در زندگی و کار و تحصیل خود گله مند نباشید.این ها مخازن انرژی پرواز شما هستند واگر نباشند،شاید هرگز صعودی در زندگی شما حاصل نگردد.
کسی در دنیا موفق می شود که به انتظار کسی ننشیند و همه چیز را از خود بخواهد.
13-تکنولوژی فکر(ایمان،اعتقاد و باور)
ایمان بزرگ ترین نیرویی است که منشأ خوبی و خیر در زندگانی است.
ایمان همچون نقشه و قطب نمایی است که ما را به سوی هدف راهنمایی میکند.در واقع در زمینه ی رفتار انسانی هیچ نیرویی برای هدایت انسان قوی تر از ایمان نیست.
تغییرات رفتاری را باید از تغییر باور ها آغاز کرد.
در یک تجربه ی پزشکی مهم که گروهی از بیماران مبتلا به زخم معده ی توأم با خونریزی شرکت داشتند بیماران را به دو گروه تقسیم کردند.برای هر دو گروه دارویی تجویز کردند؛به دسته ی اول گفتند که این دارو کشف تازه ای است ودرمان کننده ی قطعی بیماران زخم معده. به دستهی دوم گفته شد که این داروی تازه ای است که اثرات آن به طور کامل مطالعه نشده است .در70درصد بیماران دسته ی اول و25درصد بیماران دسته ی دوم اثرات درمانی قابل ملاحظه ای مشاهده گردید جالب این که به هر دو دسته از بیماران دارویی داده شده بود که به کلی فاقد هر نوع اثر درمانی بود.اثر درمانی فقط به اعتقاد و باور بیماران مربوط می شد.
«دکتر آندرو ویل»نتیجه گیری می کند:«اثرات معجزه آسای دارو مربوط به ذهنیات مصرف کننده است نه خواص خود دارو»
جان استوارت میل:یک انسان با ایمان معادل99فرد علاقه مند است.
-اگر در پیرامون خود چیزی به جز شکست و محرومیت نبینید بسیار بعید است مه بتوانید تصورات ذهنیی را که موجب موفقیت می شود در ذهن خود ایجاد کنید.
راه حل هایی برای ترک رفتارهای منفی:
-هرگونه سرزنش کردن و عیب جویی از خود و دیگران را ترک کنید
-هرگز خود را با دیگران مقایسه نکنید
-عادت به نالیدن و غر زدن را خیلی سریع کنار بگذارید
-پشت سر افراد بدگویی نکنید؛با این کار بیشتر خودتان را بی ارزش می کنید.
موارد زیر در ایجاد ایمان و باور نقش دارند:
-محیط
-وقایع کوچک وبزرگ
-علم؛با کمک علم می توان موانع و محدودیت های محیط را از میان برداشت و به شرح حال افراد موفق پرداخت.
-توقعات گذشته ی ما؛اگر قبلا حتی یک بار کاری را با موفقیت انجام داده باشید،به راحتی می توانید ایمان به موفقیت را در خود ایجاد کنید.
-پیاده کردن برنامه های دلخواه آتی در ذهن.
راه ها موفقیت:
1-هدفمان را بدانیم
2-دست به عمل بزنیم
3-بدانیم به چه نتایجی دست یافته ایم
4-قدرت انعطاف و تغییرپذیری داشته باشیم
14-تکنولوژی فکر(قانون خودآگاهی)
قوی ترین انسان روی زمین کسی است که خود را بشناسد.
بسیاری از مردم اصلا نمی خواهند خود را بشناسند.آن ها درباره ی دیگران و مشکلاتشان صحبت می کنند،اما چهره ی واقعی و شخصیت درون شان را از خود مخفی نگه می دارند.باید سعی کنیم که خود را از خویشتن پنهان نکنیم و خود را بشناسیم.
افرادی که شکست می خورند،معمولا خود را نمی شناسند؛زیرا قادر نیستند از بیرون به خود نگاه کنند؛در واقع تضاد درونی آنهاست که شکستشان می دهد.
اگر واکنش کسی هنگام سختی ها این باشد که فورا شروع کند به آه و ناله یا از بخت بد خود شکایت نماید و مرتب به خود بگوید:«چرا من؟»مسلما بدون کمک دیگران قادر به حل مشکلات نخواهد بود؛اما اگر آرامش خود را حفظ کند ،مشکلات را به عنوان بخشی از زندگی بپذیرد و امیدوارانه بیندیشد،بر مشکلاتش پیروز خواهد شد.
برای به دست آوردن نتیجه ی مطلوب در برابر مشکلات باید حداقل به سه سلاح مهم مجهز بود:
1-دانش
2-تفکر
3-ایمان؛یعنی دانستن،فکر کردن و باور داشتن.
هرگاه به مشکلی بر خوردید و نگران و عصبی شدید ،با خود بگویید:«بی خیال باش» و آنقدر تکرار کنید تا ذهنتان را آرام نگه دارید.
تمام راه حل هایی که برای مشکلتان لازم دارید در وجود خودتان است؛در داخل و خارج مغزتان.واکنشی منطقی و آرام داشته باشید تا بتوانید خط ارتباطی میان افکار درونی و سطح مغز را باز نگه دارید.
فروید:مهم ترین وظیفه ی انسان در این جهان این است که بتواند زندگی را تحمل کند.
چگونه می توان در برابر مشکلات به نتیجه ی مطلوب و موفقیت آمیز رسید؟
-برخلاف آنچه اغلب مردم فکر می کنند مشکلات بد نیستند و حتی می توانند به نفع زندگی مان نیز باشند
-همه ی کسانی که زنده اند مشکل دارند،هرچه مشکلتان بیشتر باشد زنده ترید
-هرچه می توانید درمورد مشکلتان بیشتر بدانید؛دانش،کلید دست یافتن به راه حل مناسب است
-هنگام رویارویی با مشکلات از خود واکنش احساسی و بدون فکر نشان ندهید،بی خیال باشید
-تا زمانی که مغز داغ است نمی توان خوب عمل کرد.تنها هنگامی می توانید درست فکر کنید که مغزتان آرام شده باشد.
-فکر کنید؛ایده های موفقیت آمیز همیشه در ذهنتان است،با فکر کردن آن را بیرون بکشید
-اعتقاد داشته باشید که می توانید،ایمان داشته باشید که قادرید مشکلتان را حل کنید.با ایمان به نتایج خارق العاده دست خواهید یافت؛پس ایمان داشته باشید که به پاسخ خواهید رسید.
به کسانی که می خواهند فشارهای عصبی را از زندگی شان حذف کنند،باید گفت:
-دیگر لازم نیست فشارهای عصبی را تحمل کنید
-به دست آوردن آرامش و خونسردی ساده نیست؛باید آن را خلق کرد،پس همین الأن شروع کنید
-برای به دست آوردن آرامش هر روز و هر شب در ذهنتان به تکرار افکار مثبت و کلمات آرام بخش بپردازید
-تا جایی که ممکن است صدا را در محیط زندگی تان کاهش دهید
-برای به دست آوردن آرامش روحی بیشتر به امور معنوی توجه کنید
-با دقت بیشتری به درونتان بنگرید و عامل اصلی عصبی بودنتان را کشف کنید
-حالات ناخوشایند و نامتعادلی را که در ضمیر ناخودآگاهتان ریشه کرده  بیابید و نابودشان کنید
برای رفع فشارهای عصبی باید دو قدم برداشت:
قدم اول:این که برای مسائل جزئی خود را ناراحت نکنید
قدم دوم:این که بدانید همه ی مسائل جزئی هستند
تفکرتان را تغییر دهید تا زندگی تان دگرگون شود.این کار را با ایده های خوب و جایگزین کردن تفکرات مثبت به جای دیدگاه های منفی انجام دهید و بدانید در موقعیت مناسب قرار دارید و میتوانید همان چیزی باشید که می خواهید.
15- تکنولوژی فکر (‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌چگونه اهداف را خلق کنیم؟!)
به این قدرت هدف گذاری می گویند: اگر امشب هدف گذاری کنی، انسان دیگری می شوی و فردا با قدرت بیشتری پیش می روی . این هدف ها در تو چنان قدرتی ایجاد می کنند که خود را در آن مقام می بینی. تصویر سازی ذهنی در موفقیت بسیار مهم است؛ چراکه با آن تعامل فکر و بدن زیاد میشود. موفق ترین و ثروتمند ترین انسان ها کسانی هستند که تصاویر ذهنی را درباره ی آنچه میخواهند در آینده داشته باشند، در ذهن متبادر می سازند. پس برای ضمیر نا خودآگاه خود برنامه- ریزی کن و به توانایی هایت ایمان داشته باش و خود را در موقعیت موفق شدن در مسیر هدف هایت ببین.
روان پزشکی می گفت:«در هر انسانی ذاتا گرایش عمیقی برای تبدیل به آنچه معمولا از خود تصور می کند، وجود دارد.» در واقع ما به تصور یا تصویری که از خودمان در ذهن داریم ، تبدیل خواهیم شد.
«دکتر ماکسول مالتز» می گوید: «تخیل ، آینده ی مارا تعیین میکند. اگر تصورمان از خویش به شکل حقارت ، نقص و یا ضعف باشد، به همین مصائب هم دچار می شویم ؛ اما در صورتی که بتوانیم این تصویر را تغییر دهیم ، خود نیز عوض خواهیم شد و مفهوم شکست در ذهنمان جای خود را به اعتقاد به توانستن می دهد.»
پس برای رسیدنبه هدف باید این مراحل را طی کرد :
1-    برای خود هدفی مشخص کنید. نباید هدفتان مبهم یا نا مشخص باشد؛ برای رسیدن به هر هدفی ضروری است که هدفتان معین ، تعریف شده و دقیق باشد؛ بسیار دقیق.
2-    دعا کنید هدفتان درست باشد؛ زیرا هیچ گاه چیزی نادرست به نتیجه ی درست نخواهد رسید.
3-    این هدف را در ذهن آگاهتان را بکارید. تصویری از هدفتان در ذهن ساخته و آن را آنقدر مرور کنید تا به ذهن نا خود آگاهتان نیز وارد شود؛ در این صورت به هدفتان خواهید رسید؛ چرا که تمام وجود شما را تسخیر کرده و در وجود شماست.
4-    پس از انجام تمام مراحل ، هدفی که در نظر گرفته اید همه ی وجودتان را در بر می گیرد؛ افکارتان ، تلاشتان ، تخیلتان و ابداعاتتان ، همه در جهت دست یافتن به این هدف خواهند بود.
5-    تلاش کنید، تلاش کنید و تلاش کنید.
6-    هیچ وقت هدفتان را رها نکنید ،پیشروی کنید؛ پیشروی کنید. بدانید که می توانید ؛ اگر باور کنید می توانید.
7-    در تمام طول زندگی، هر روز به خودتان بگویید که هیچ گاه به ضعف فکر نمی کنم، لزومی ندارد که به آن فکر کنم آن قدر این جمله را برای خود تکرار کنید تا آن را باور نمایید.
«استیاق سوزان +اقدام+ایمان به موفقیت =هدف = موفقیت»
انسان باید در مسیر کمال حرکت کند و با طی این مسیر می تواند به موفقیت برسد.
کسانی که به راحتی می خندد، نقطه ی مثبت زندگی را بیشتر می بینند تا نقاط منفی را.
کسانی که در زندگی و در اندیشه های خود هدفی را طراحی می کنند و با این اندیشه به پیش می روند، کسانی هستند که آینده ای بسیار خوب در انتظارشان است.
انسان سالم انسانی است که مثبت های زندگی را می بیند. او آنچه را در زندگی دارد ، می بیند.


16- تکنولوژی فکر(ظرف ایمان و باورمان را بزرگ تر کنیم)
دو نفر کنار دریاچه ای، با قلاب، ماهیگیری می کردند. یکی از آنها ماهیگیری حرفه ای و بسیار با تجربه بود ودیگری فردی مبتدی و تازه کار که با سگش به ماهیگیری آمده بود.
ماهیگیر حرفه ای هر وقت ماهی به قلابش گیر می کرد، صرف نظر از این که اندازه ی ماهی کوچک بود یا بزرگ، آن را داخل سطل پر از یخ می انداخت تا پایان روز آن را به خانه ببرد، اما ماهیگیر تازه کار که اتفاقا خیلی هم خوش شانس بود ، هر وقت قلاب را به آب می انداخت ، ماهی بزرگ شکار می کرد؛اما در مقابل چشمان حیرت زده ی ماهیگیر حرفه ای، ماهی های بزرگ را جلوی سگش می انداخت تا بخورد و خودش فقط ماهی های کوچک و ریز را داخل سطل نگه میداشت.
مدتی گذشت و ماهیگیر حرفه ای نتوانست ساکت بماند ، به همین دلیل با حیرت از ماهیگیر تازه کار پرسید: چرا ماهی های درشت را هدر می دهی ؟ هیچ می دانی صید این ماهی های درشت ، بزرگ ترین آرزوی هر ماهیگیری است؟!
ماهیگیر تازه کار آهی کشید و با تاسف سری تکان داد و همانند عاقلان نگاهش را به آسمان دوخت و پاسخ داد: من هم حیفم می آید، اما چه کنم که در آشپز خانه ام ماهی تابه ی کوچکی دارم که ماهی های بزرگ در آن جا نمی شود. به همین خاطر مجبورم فقط ماهی های کوچک را با خودم ببرم تا بتوانم آنها را در ماهی تابه سرخ کنم؛ دلیلش فقط همین است.
به نظر شما آنها که فرصت های بزرگ و طلایی زندگی خود را به راحتی از دست می دهند و فقط به دلیل نداشتن ظرفیت کافی در آن زمان ، خود را از میدان رقابت کنار می کشند تا بی کفایت ها و بی هنران حق آنها را به نفع خود مصادره کنند و بدون هیچ هنری از زندگی بهره جویند، از ماهیگیر تازه کار قصه ی ما چیزی کم دارند؟!
از خالق هستی بخواه تا دلت را به اندازه ی تمام دنیا وسیع سازد تا تو بتوانی به جراتی بی نهایت دست پیدا کنی. با دل مئش حتی اگر پوست شیر هم به تن کنی ،کاری از تو بر نمی آید. از خالق هستی بخواه دل شیر به تو بدهد . دلت که بزرگ شود، پوست شیر خود به خود پیدا می شود و نگاه تو آسمان های بزرگ تر و دور دست تری را نشانه خواهد گرفت.
17- تکنولوژی فکر(هفت خصلت افراد موفق)
تمام افراد مئفق هفت خصلت را در خود ایجاد کرده اند ئ این هفت خصلت است که به آنها نیرو داده تا هر عملی را برای رسیدن به موفقیت انجام دهند.
خصلت اول : عشق
این عشق است که سبب میشود افراد برای رسیدن به هدف و مقصود تا دیر وقت از شب بیدار بمانند و صبح خیلی زود از خواب بلند شوند.
عشق به زندگی نیرو، رنگ و معنی می بخشد.
افرادی که به معنای واقعی عاشق رسیدن به هدفشان هستند، افرادی خستگی ناپذیرند.
خصلت دوم:ایمان
میان کسانی که موفق می شوند و افرادی که شکست می خورند،تفاوت زیادی از لحاظ اعتقادات وجود دارد.
اگر به معجزه معتقد باشیم،در زندگی ما اتفاق می افتد و اگر به محدودیت ها معتقد باشیم،ناگهان تمام محدودیت ها صورت واقعی پیدا می کنند.آنچه به اعتقاد ما حقیقت دارد و امکان پذیر است،حقیقت پیدا میکند و امکان پذیر می شود.
عشق و ایمان به منزله ی سوخت یا نیروی محرکه ای است که ماشین وجود را به سوی ترقی و تعالی حرکت می دهد،ولی حرکت اولیه کافی نیست؛پس باید موشک را از سوخت پر کنیم  و بدون هدف به مقصد نا معلومی بفرستیم،لذا برای رسیدن به مقصود باید برنامه ای هدف مند داشته باشیم.
خوشبختی بر سه چیز استوار است:
فراموش کردن گذشته
غنیمت شمردن حال
امیدوار بودن به آینده
خصلت سوم:برنامه ریزی
برنامه ریزی راهی برای سامان دادن منابع و نیروهاست . همه ی افراد موفق می دانند که در اختیار داشتن منابع ، برای رسیدن به موفقیت کافی نیست؛باید از آن منابع به مؤثر ترین وجه استفاده کرد.
خصلت چهارم:مشخص بودن ارزش ها
ارزش ها نظام اقتصادی خاص ما هستند ؛ به ما می گویند که چه چیزی در زندگی درست و چه چیزی غلط است.افراد موفق به روشنی می دانند چه چیزی واقعا مهم و با ارزش است.
خصلت پنجم:انرژی
حرکت به سوی زندگی بهتر با حالت سستی  و افسردگی تقریبا غیر ممکن است. افراد بسیاری در دنیا هستند که عشق و ایمان دارند،برنمه ی صحیح برای رسیدن به هدف را هم می دانند و ارزش هایشان نیز به آن دم ساز است؛اما شور و حال کافی ندارند تا به دانسته های خود عمل کنند.
من برنده هستم زیرا می دانم که در جسم کوچک من جهان بزرگی نهاده شده است.
خصلت ششم:جلب دوستی
تقریبا با تمام افراد موفق،در جلب دوستی دیگران قدرت فوق العاده ای دارند و با همه ی افراد باهر اعتقاد و خصوصیتی صمیمیت ایجاد می کنند.
خصلت هفتم:تسلط به فن ارتباط
نحوه ی ارتباط ما با دیگران و خودمان،نهایتا مشخص کننده یکیفیت زندگی ماست.
یک بار از «بانکر هارنت» - میلیاردر صاحب نفت تگزاس – خواستند تا راز موفقیتش را برای مردم بازگو کند،گفت:موفقیت امر ساده ای است؛اول تصمیم بگیرید که دقیقا چه می خواهید،آن گاه تصمیم بگیرید که در صورت رسیدن به آرزو ها بهای آن را بپردازید و بعد هم بهای آن را پرداخت نمایید.
از لحظات زندگی لذت ببریم ، بدون آن که در انتظار لحظه ی بهتر باشیم.
18-تکنولوژی فکر(تا مقصد راهی نیست)
حتما تا حالا برایت پیش آمده که چیزی را از ته دل و با تمام وجودت بخواهی. آرزویی که ذره ذره ی وجودت نیاز به داشتن آن را فریاد می زند.
همان آرزویی که دلت به خاطر آن می تپد  و به امید رسیدن به آن نفس می کشی و در رویاهایت همیشه دنبال آن هستی؛همان که دلیل زنده بودن تو و بزرگ ترین امیدت است.
اگر برای رسیدن به همان رؤیای شیرینی که نمی توانی فراموشش کنی، خواستنی از عمق وجود داشته باشی، نتوانستن ونشدن سرش نمی شود.
هر چه خواسته ی تو متعالی تر و بزرگ تر باشد باید بهای بیشتری را برایش بپردازی.
پس اگر به خواسته ات نرسیدی یا آن قدر برایت ارزش نداشت که به اندازه ی بهایش خرج کنی و سختی و رنجش را برای رسیدن به گنجش به جان بخری یه در روزمرگی و بطالت زیر خروارها یأس و ترس دفنش کردی و برای تبرئه ی خودت وقتی یادش افتادی، فقط سری از افسوس تکان دادی و گفتی:افسوس که رؤیای من شدنی نبود!
یادت باشد هیچ قدرتی غیر از خودت نمی تواند مانع رسیدن به خواسته ات بشود.
وقتی با بی رحمی به ناامیدی اجازه می دهی رؤیایت را از تو بگیرد و به خودش ببرد،وقتی خودت برای دفاع از خواسته اتجلوی ترس هایت نمی ایستی،از که توقع داری برایت این کار را انجام دهد؟وقتی آن خواسته برایت آن قدر ارزش مند نبوده که بهای لازم را بپردازی، چه طور توقع داری آن را به رایگان و به سادگی به دست بیاوری و به سادگی طعم شیرین رسیدن به آرزوی قلبی خود را بچشی؟
چه غم انگیز و تلخ است که یک عمر فقط به خاطر ترس در زندگی درجا بزنی و زندگیی را تحمل کنی که با روحیات و خواسته هایت هیچ تناسبی ندارد و فقط به خاطر این که جسارت ترک آن را نداری ، تحملش می کنی.
تا کی نرسیدن به آرزو های قشنگ خود را به گردن نتوانستن می اندازید؟
کافی است با خودتان رو راست با شید و ببینید نخواستید یا نتوانستید؟

 

اینهم دانلود یک کتاب صوتی خوب دیگه با همین عنوان:

 

تکنولوژی فکر

/ 0 نظر / 92 بازدید