به نظر شما می‌شود آینده را پیش‌بینی کرد؟ چطور؟

از آن‌جایی که استراتژی، معطوف به اقداماتی است که باید در آینده صورت گیرند؛ باید دید که چگونه می‌توان با آینده مواجه شد. با کمی تفکر مشخص می‌شود که دو رویکرد کلی در این زمینه می‌توان داشت:

Future of Journalism

پیش‌بینی آینده (آینده‌نگری): در این رویکرد فرض می‌شود که شرایط آینده با پذیرش درصدی از ریسک، قابل پیش‌بینی است. این امر، مخصوصا در چارچوب پارادایم فعلی قابل پذیرش است؛ چرا که وقتی به‌نظر می‌رسد در بازه‌ی زمانی مورد نظر در برنامه‌ریزی استراتژیک (یعنی بین ۳ تا ۷ سال) قرار نیست چرخش پارادایمی خاصی رخ دهد؛ آن‌وقت می‌توان با تکیه بر اصول و ثوابت پارادایم حاکم بر دنیای امروز یا صنعت محل فعالیت شرکت، در مورد تغییرات روندهای اصلی کسب و کار و سایر عوامل تأثیرگذار بر سازمان در آینده‌ پیش‌بینی کرد. بنابراین مهم‌ترین نکته در این رویکرد، پذیرش این فرض است که “آینده قابل پیش‌بینی است.” وقتی این فرض، پذیرفته شود؛ در این صورت می‌توان از انواع روش‌های پیش‌بینی آینده شامل روش‌های زیر استفاده کرد:

  • روش‌های ریاضی و آماری (از جمله: رگرسیون، شبیه‌سازی و …) که از طریق بررسی روندهای داده‌ها و آمارها در طی دوره‌های زمانی مختلف از گذشته تا به‌امروز به پیش‌بینی روندهای آینده می‌پردازند؛
  • نظرسنجی از خبرگان از طریق روش‌هایی چون: دلفی، توفان فکری و گروه‌های متمرکز (Focus Group)؛
  • سناریونویسی؛
  • تکیه بر شهود و شمّ تجاری خود مدیر کسب و کار.

به‌صورت سنتی، برنامه‌ریزی استراتژیک در اغلب شرکت‌ها از این رویکرد پیروی می‌کند؛ این رویکرد به‌ویژه در شرایط ثبات و برای شرکت‌هایی که قصد پیشتازی و تبدیل شدن به رهبر بازار از طریق استراتژی‌های تهاجمی را ندارند، رویکرد مناسبی است. اما ضعف اصلی این رویکرد در این است که در زمان تغییر پارادیم اصلی کسب و کار ـ که معمولا هم به‌صورت ناگهانی رخ می‌دهد ـ سازمان را با شرایطی کاملا جدید و پیش‌بینی نشده مواجه می‌کند. ورشکستگی “شرکت کداک” که همین چند ماه پیش اتفاق افتاد نمونه‌ای از همین نقطه‌ی ضعف اصلی رویکرد آینده‌نگری است. 

 ساخت آینده (آینده‌نگاری): روش آینده‌نگری، روشی است که مبتنی است بر دیدگاه منفعلانه که معتقد است آینده امری محتوم است و ما نمی‌توانیم آن را تغییر دهیم. این در حالی است که در عمل، دنیای اطراف و محیط کسب و کار یک محیط غیرقابل تغییر نیست و مثال‌های بسیاری در طول تاریخ، این امر را ثابت می‌کنند که با داشتن رؤیا و چشم‌اندازی بزرگ و البته سرمایه‌گذاری و مدیریت صحیح و تکیه بر تحقیق و توسعه و توان کارشناسی، می‌توان دنیای اطراف را به‌صورت کامل زیر و رو کرد. شرکت اپل در دنیای امروز بهترین نماد چنین تفکری است؛ تفکری که در طول سالیان اخیر موفق به تغییر صنایع مختلفی ـ از صنعت رایانه‌های شخصی تا صنعت سرگرمی و از صنعت تلفن‌های همراه تا صنعت موسیقی ـ شده است. در تفکر آینده‌نگاری، فرض می‌شود که آینده‌ی مطلوب، قابل ساختن و در محدوده‌ی توانایی و قدرت خود ماست. این رویکرد به این جمله‌ی معروف اعتقادی دارد که: “یا راهی خواهم یافت یا راهی خواهم ساخت.” در رویکرد آینده‌نگاری، نشدن و نتوانستن معنادار نیست و حتی اگر علم و ابزار و فناوری مورد نیاز برای ساختن آینده در دسترس نباشد، باید با سخت‌کوشی و تحقیق به آن‌چه برای ساختن آینده مورد نیاز است دست یافت. ابزار اصلی در آینده‌نگاری، سناریوسازی است: این‌که ابتدا آینده‌ی مطلوب پیش‌بینی شود و سپس راه‌های مختلف رسیدن به آن آینده‌ی مطلوب نیز تعیین شود. طبیعتا مسیرهای مختلفی برای رسیدن به یک چشم‌انداز و هدف وجود دارد که از میان آن‌ها یکی، از نظر زمان و هزینه و سایر عوامل تأثیرگذار بهینه‌تر است. اما در عین حال، در سناریوسازی تنها مسیر حرکت و اقدامات اجرایی مورد نیاز برای تغییر وضعیت درونی سازمان پیش‌بینی نمی‌شود؛ بلکه برای تغییر شرایط محیط پیرامونی (که در رویکرد آینده‌نگری داده شده و ثابت فرض می‌شوند) و تبدیل کردن آن‌ها به شرایط مطلوب نیز اقدامات لازم پیش‌بینی می‌شود.

منبع: arkanarzesh

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید

/ 0 نظر / 12 بازدید