جادوی محاسبه سریع

دختر نه ساله ای از پله های سالنی در شهر «زوریخ» بالا رفت و مقابل حاضران که بیشترشان استادان ریاضی بودند، قرار گرفت. یکی از آنها که در ردیف اول نشسته بود، پرسید:
 
حاصل ضرب ۴۴۸۹۳۲۴۲در۱۱چیست؟
دختر در مدت زمان کوتاهی پاسخ داد: ۴۹۳۸۲۵۶۶۲ .
 
 
 
 
 
داورها و تماشاچی ها با تعجب به دختر نگاه کردند باورشان نمی شد که دختر کوچکی با استفاده از روشی که معلمش به او یاد داده بود، بتواند بهاین سرعت به جواب برسد. البته دختر تنها کسی نبود که آموخته هایش را مقابل همه به نمایش می گذاشت؛ دانش آموزان بسیاری بودند که همگی می خواستند روشهایبسیارجالب «تراختنبرگ» در حساب را به دیگران نشان دهند.


«یاکوف تراختنبرگ» در ۱۷ ژوئن ۱۸۸۸ میلادی در شهر «ادسا»ی روسیه به دنیا آمد. در دوران ابتدایی، تعجب معلمانش را به خاطر محاسبه سریع چهار عمل اصلی برانگیخت. در رشته مهندسی معدن به تحصیل پرداخت و در ۲۰ سالگی، پس از این که توانست در این رشته رتبه نخست را کسب کند، به عنوان مهندس ناظر در شرکتی مشغول به کار شد، در حالی که نظارت بر کار ۱۱ هزار کارگر بر عهده او بود.

با شروع جنگ جهانی، به یکی از اردوگاه های کار اجباری تبعید شد. اما از این فرصت استفاده کرد و توانست بدون داشتن قلم و کاغذ، روش هایی محاسباتی را ابداع کند که غالباً بر پایه ذهن و انگشتان

دست استوار بود.
پس از رهایی از زندان، به زوریخ رفت و به آموزش روش های ابداعی خود در زمینه محاسبه سریع پرداخت. در آخرین سال های عمرش هم مرکزی را تاسیس کرد که مورد توجه و

استقبال دانش آموزان و استادانی چون «اینشتین» قرار گرفت. او با این روشها نشان داد که تمام عملیات حساب از قانون های خاصی پیروی می کنند که با یادگیری آنهاذهن پرورش می یابد و بدون ماشین حساب هم می توان در کمترین زمان ممکن به جواب رسید.


اما برای این که به روش جالب تراختنبرگ در محاسبات ریاضی بیشتر پی ببرید، بهتر است با یکی از آنها آشنا شوید.

فرض کنید می خواهید یک عدد را در عدد ۱۱ ضرب کنید. برای این کار، ابتدا رقم یکان آن عدد را می نویسیم و سپس رقم دهگان (رقم سمت چپ) را با این رقم جمع می کنیم. این کار را ادامه می دهیم تا به رقم آخر برسیم و در نهایت، آن را هم می نویسیم. به عنوان مثال، می خواهیم عدد ۴۵۳ در ۱۱ ضرب کنیم. ابتدا ۳ را با ۵ جمع می کنیم و ۸ را به عنوان رقم دهگان می نویسیم. سپس ۵ را با ۴ جمع می کنیم و حاصل یعنی ۹را می نویسیم. در پایان، عدد آخر، یعنی ۴ را می نویسیم. همان طور که می بینید، حاصل، عدد ۴۹۸۳ خواهد شد. به همین ترتیب، با روش های ساده دیگری می توان هر عدد بزرگی را در عددهای دیگرضرب کرد و به سرعت به جواب رسید.

می بینید که با یادگیری این روش و البته تمرین کردن آن، محاسبات چه قدر راحت تر می شود. روش های محاسباتی تراختنبرگ بسیار گسترده است و شامل ضرب دو انگشتی و تقسیم و جذر و... می شود.


دانلود

/ 0 نظر / 68 بازدید