جذاب‌ترین شغل قرن بیست‌ویکم

دانشمند داده‌ها‌: جذاب‌ترین شغل قرن بیست‌ویکم

Data Scientist: The Sexiest Job for the 21st Century

نوشته توماس داونپورت و دی.جِی پاتیل
ترجمه دکتر احمد عیسی‌خانی

در دهه 1990، مهندسی رایانه و تحلیلگری وال‌استریت، داغ‌ترین مشاغل کسب‌وکار بودند. امروزه دانشمندان داده‌ها، افرادی هستند که شرکت‌ها‌ برای استخدام آن‌ها رقابت می‌کنند. مقارن با این‌که شرکت‌ها با حجم و انواع بی‌سابقه‌ای از اطلاعات کلنجار می‌روند، تقاضا برای این نوع تخصص هم بسیار بیش‌تر از عرضه آن شده است. شرکت سرمایه‌گذاری مخاطره‌جوی گرِیلاک پارتنر (که لینکدین و فیس‌بوک را پشتیبانی کرد) بسیار نگران کمبود دانشمند داده‌هاست و یک تیم کارمندیابی را مختص روانه‌سازی آن‌ها به سبد سرمایه‌گذاری‌های خود کرده است.

دانشمندان داده‌ها کلید محقق‌سازی فرصت‌های موجود در داده‌های بزرگ هستند. آن‌ها به داده‌ها نظم می‌بخشند، الگوهای جذاب موجود در آن‌ها را پیدا می‌کنند و به مدیران درباره کاربرد آن در محصولات، فرایندها و تصمیم‌ها پیشنهاد می‌دهند وداستان‌های مدفون در دل داده‌ها را پیدا کرده و انتقال می‌دهند. آن‌ها فقط گزارش ارائه نمی‌کنند، بلکه به پرسش‌های موجود در بطن مسائل دست پیدا می‌کنند و رویکردهای خلاقانه‌ای برای آن‌ها ارائه می‌کنند. برای مثال، یک دانشمند داده‌ها که در حال مطالعه مسئله کلاهبرداری بود متوجه شد که مسئله با اصل توالی دی.ان.ای مشابهت دارد و با ترکیب این دو دنیای مجزا، راه‌حلی را ارائه کرد که میزان زیان‌های ناشی از کلاهبرداری را به نحوی چشمگیر کاهش داد.

در این مقاله دانپورت از دانشکده کسب‌ و کار هاروارد و پاتیل از شرکت گریلاک به آن‌چه سازمان‌ها باید درباره دانشمندان داده‌ها بدانند نگاهی عمیق می‌اندازند: کجا آن‌ها را جست‌وجو کنیم، چگونه آن‌ها را جذب و پرورش دهیم و چگونه نخبه‌ترین آن‌ها را شناسایی کنیم

منبع: ماهنامه گزیده مدیریت شماره 137


آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:
 

FEED


/ 0 نظر / 11 بازدید