راهنمای تنظیمات حفاظت از حریم شخصی در گوگل پلاس

احتمالاً همه گوگل پلاس را می شناسید. شبکه اجتماعی اختصاصی گوگل که چندی پیش در دسترس عموم قرار گرفت. با اینکه مدت زیادی از راه اندازی و ارائه عمومی این شبکه اجتماعی نمی گذرد، اما با استقبال خوبی از طرف کاربران مواجه شده است. در ابتدا، ورود کاربران به این شبکه اجتماعی مستلزم دعوتنامه بود. در عین حال افزایش سریع تعداد کاربران این شبکه اجتماعی ظرف مدتی کوتاه، آن را به یکی از رقبای اصلی فیس بوک تبدیل کرده است.

یکی از دلایل موثر در سرعت بخشیدن به شهرت و محبوبیت گوگل پلاس، بهبود چشمگیر تنظیمات پیش فرض برای رعایت حریم خصوصی کاربران است. همچنین راحتی و دسترسی آسان کاربران، برای تغییر در این تنظیمات نیز بر این مساله موثر بوده است. در کنار این خصوصیات، سیستمی که گوگل برای ورود کاربران به گوگل پلاس پیاده کرده، منجر به این شده که میزان کاربرانی که با نام مستعار وارد این شبکه اجتماعی می شوند به شدت کاهش داشته باشد. در این مطلب سعی شده با توجه به اهمیت «حریم خصوصی» برای کاربران شبکه های اجتماعی، به مقایسه آن با فیس بوک و همچنین چگونگی ویرایش تنظیمات حفظ حریم خصوصی کاربران در گوگل پلاس و شناسایی و بهره مندی از قابلیت های آن، پرداخته شود.

۱- حریم شخصی و حلقه های دوستان شما

 

2_2.jpg

 

حلقه یا Circleهای گوگل پلاس را شاید بتوان ساده ترین و بهترین راه برای سازماندهی لیست دوستان در همه شبکه های اجتماعی به شمار آورد. امنیت حریم شخصی، اطلاعات فردی، نوشته ها و تصاویر شما، به صورت مستقیم با نحوه مدیریت حلقه های دوستان تان بستگی دارد. به طور مثال، می‌توانید دوستانتان را با عنوان های مختلفی همچون اعضای فامیل، دوستان، همکاران و ... حلقه بندی کنید. برای این کار کافی است، نام آن فرد را با ماوس گرفته و داخل حلقه موردنظر بیندازید. به همین سادگی! اما نکات دیگری نیز در این زمینه وجود دارد که لازم است از آنها آگاه باشید:

الف- حلقه های دوستان شما به صورت پیشفرض، برای دیگران غیرقابل رویت هستند.
اینکه شما چه حلقه هایی برای خود ساخته اید و کدام فرد در کدام حلقه شما قرار گرفته است، چیزی است که کسی غیر از خودتان از آن آگاهی ندارد. پس خیالتان راحت باشد. اگر دوست دارید، می توانید حتی یک حلقه تحت عنوان «دیوانه ها» ایجاد کنید و برای مثال آقا یا خانم رییس را در آن بگذارید!

ب- اینکه چه کسی چه پستی را می بیند، مدیریت کنید.
مهمترین نکته در گوگل پلاس این است که بدانید چه کسی را در کدام حلقه خود قرار می دهید. ممکن است رییس تان را همزمان با اینکه در حلقه «دیوانه ها» گذاشته اید، در میان همکاران یا حلقه «Work» هم قرار داده باشید. پس مسلماً باید حواستان را به هنگام انتشار یک پست جمع کنید و مراقب باشید که باید چه پستی را برای کدام حلقه یا افراد قابل رویت کنید و از دید کدام افراد پنهان نمایید.

تفاوت های حلقه های گوگل پلاس با دنبال کننده های توئیتر و دوستان فیس بوک
شاید برای بسیاری از افرادی که تازه با حلقه های گوگل پلاس مواجه شده اند، سیستم لیست دوستان در فیس بوک بسیار ساده تر و قابل فهم تر باشد. همچنین شاید به نظر این افراد، حریم شخصی نیز با نظام لیست دوستان در فیس بوک آسان تر مدیریت شود، اما نکات ریزی وجود دارند که لازم است در مورد حلقه ها در گوگل پلاس بدانید. چرا که این سیستم ترکیبی از کارکرد لیست دوستان در فیس بوک و سیستم دنبال کردن در توئیتر است.

در گوگل پلاس، سیستم حلقه ها همانند توئیتر عمل می کند. یعنی شما می توانید کسی را به درون یکی از حلقه های خود بیاندازید تا بتوانید فعالیت های او را دنبال کنید بدون آنکه شخص مورد نظر ملزم به دنبال کردن پست ها و فعالیت های شما باشد. این رویه با سیستم دوستی دوطرفه و نظیر به نظیر در فیس بوک متفاوت است و بیشتر به توئیتر شبیه است.

اما در طرف مقابل، شما در توئیتر نمی توانید توئیت های خود را از دید بخشی از افراد پنهان نمایید. مگر اینکه از گزینه Protect My Tweets استفاده کنید و به افراد خاصی اجازه دنبال کردن خود را بدهید. اما در گوگل پلاس -همانند فیس بوک- توانایی این را دارید که هر کدام از فعالیت های خود را به افراد یا حلقه هایی خاص، نمایش دهید. بدین ترتیب ممکن است کسانی باشند که در حلقه های شما قرار دارند، اما بسته به نظر و خواسته شما اجازه دسترسی به برخی از فعالیت های شما را ندارند.

با این توصیفات می توان فهمید که حلقه ها در گوگل پلاس، بسیار ساده تر و در عین حال کاربردی تر از مدل های دوستی در سایر شبکه های اجتماعی هستند. هر چند که این آش شله قلم کار گوگل ممکن است در نگاه اول کمی گیج کننده به نظر برسد.

برخلاف دیگر شبکه های اجتماعی، در گوگل پلاس می توانید خیلی راحت، هر پست را برای افراد خاص و منتخب به اشتراک بگذارید. این روند در فیس بوک تنها با انجام تنظیمات پیچیده ای در قسمت امنیت، امکان پذیر است. به طور مثال در گوگل پلاس اگر می خواهید ویدئویی به اشتراک بگذارید که فقط اعضای خانواده آن را ببیند در قسمت Share ، فقط حلقه خانواده یا نام افراد مشخص را تایپ می کنید. به این ترتیب، ویدئوی موردنظر فقط برای آنها قابل دسترس خواهد بود.

۲- حریم شخصی خود را در پروفایل گوگل پلاس کنترل کنید

3_0.jpg

 

این که افراد مختلف از طریق پروفایل شما چه اطلاعاتی از شما به دست خواهند آورد بسیار مهم است. پروفایل هر کاربر شامل اطلاعات شخصی، عکس، ویدئو و البته «+1»هایی است که به لینک ها و پست های دیگران داده اید. بنابراین، حتما به امنیت اطلاعات خود اهمیت بدهید و با تقسیم بندی افراد در حلقه های صحیح، امنیت حساب خود را بالا ببرید. یکی از مهم ترین روش ها برای امنیت بالای این شبکه مربوط به تنظیمات و مدیریت پروفایل است.
برای شروع باید به پروفایل خود بروید. پس از نوار بالایی، همانند تصویر زیر بر روی گزینه دوم از سمت راست (که به صورت دایره ای با یک شبح انسانی داخل آن است) کلیک کنید.

4.jpg

در پروفایل خود، در سمت راست صفحه، کلید Edit Profile را فشار دهید. در گوگل پلاس این تنظیمات، تنظیمات پیش فرض برای حریم شخصی شما هستند.

-نام و نام خانوادگی: این بخش از پروفایل شما، تنها بخشی است که به صورت پیش فرض برای همه قابل رویت است. تغییر نام در این بخش، منجر به تغییر نام شما در همه سرویس های زیرمجموعه گوگل (مانند جیمیل یا گوگل ریدر) می شود.

-سایر مواردی که برای همه در وب قابل رویت هستند: اطلاعات فردی، تصویر پروفایل، جنسیت، فهرست دوستان، کسانی که شما را به جمع حلقه های خود اضافه کرده اند و کلید ارسال ایمیل (که البته ایمیل شما را نشان نمی دهد).

-مواردی که افراد درون حلقه های شما می توانند ببینند: اطلاعات فردی، محل کار، تحصیلات، محل زندگی، وضعیت تاهل، اینکه به دنبال چه هستید و لینک های شما.

-مواردی که تا زمانیکه تغییر ندهید تنها خودتان می توانید ببینید: شغل، اطلاعات تماس فردی و شغلی.

شما می توانید از میان چند حالت، امکان دسترسی به اطلاعات شخصی خود را تغییر دهید. همگان (The Whole World)، افرادی که در حلقه های دوستان تان هستند (Extended Circles)، حلقه های دوستان خودتان (Your Circles)، فقط خودتان (Just You) و گروه سفارشی ای (Custom Grouping) که می سازید.

هر کدام از حالات ذکر شده آیکن هایی مخصوص دارند که می توانید آنها را در تصویر زیر مشاهده نمایید.

5.jpg

حال اگر به صفحه پروفایل خود مراجعه کنید، با یک نگاه -و توجه به آیکن ها-، می توانید بفهمید که مجوز دسترسی کدام افراد را به کدام بخش پروفایل خود داده اید.

برای مثال می توانید اجازه دهید که شغل تان را دوستان ِ دوستانتان مشاهده کنند. و یا لینک هاتان را در معرض نمایش عموم قرار دهید. همچنین اگر کسی از اعضای فامیل خود را در حلقه «فامیل ها» در گوگل پلاس قرار داده باشید، می توانید وضعیت تاهل خود را برای حلقه «فامیل ها» قابل رویت کنید. و یا مواردی را تنها برای اعضای حلقه «همکاران» خود در دسترس بگذارید.در کل، هر بلایی بخواهید می توانید سر همه بخش های پروفایل خود بیاورید. بخش های مختلف، تنظیمات مجزایی دارند.
در گوگل پلاس همچنین می توانید پس از اعمال تنظیمات ذکر شده، پروفایل خود را از دید سایرین بررسی کنید. برای این کار در قسمت بالای پروفایل و در بخش View Profile As… کلیک کنید و نام یکی از دوستان یا حلقه های خود را وارد نمایید. بدین ترتیب گوگل پلاس نمایی از پروفایل شما را از دید آن فرد یا اعضای آن حلقه به شما نمایش می دهد.

6.jpg

اگر نمی خواهید پروفایل شما برای همه در نتیجه جست‌وجوهای گوگل قابل دیدن باشد باید تنظیماتی که در ادامه توضیح داده شده است را اجرا کنید. بعد از ورود به صفحه پروفایل، صفحه About – گزینه دوم در نوار خاکستری بالای صفحه – را انتخاب کنید. آخرین گزینه این صفحه، Search visibility است. روی آن کلیک و گزینه Help others find my profile in search results را غیرفعال کنید یا به اصطلاح تیک کنار آن را بردارید.

چه کسانی در حلقه های شما هستند/شما در حلقه های چه کسی هستید: همانطور که گفته شد، در گوگل پلاس به صورت پیش فرض همه می توانند لیست دنبال کنندگان شما و دنبال شوندگان توسط شما را مشاهده نمایند. برای تغییر این تنظیمات نیز -در حالت ویرایش پروفایل- می توانید بر روی آیکن مربوطه و یا گزینه "Change who visible here" کلیک کرده و آن را از همه افراد، به اعضای درون حلقه های خود تغییر دهید.

7.jpg

همچنین شما می توانید مشخص کنید که دقیقاً کدام حلقه دوستان خود را به دیگران نمایش دهید. برای مثال شما می توانید فقط حلقه دوستان معمولی یا همکاران خود را برای نمایش داده شدن به افراد، تنظیم کنید.

ایمیل، لینک ها و تصویر پروفایل: سایر بخش های پروفایل شما نیز از لحاظ تنظیمات حریم شخصی قابل تغییر هستند. برای مثال می توانید کلید ایمیل را فقط برای تعداد خاصی از دوستان و یا حلقه های خود نمایش دهید. همچنین، تصاویر و لینک های شما نیز که به صورت پیش فرض برای همگان نمایش داده می شوند، در اینجا تغییر پذیر هستند و می توانید دسترسی های آنها را به افراد دیگری محدود نمایید.

تصاویر، ویدئوها، "1+"ها و Buzzها
تا به اینجا تقریباً بیشتر در خصوص تب About صحبت کردیم. اما سایر بخش های پروفایل شما نیز از نظر تنظیمات حریم شخصی قابل تغییر هستند.

تصاویر: عکس های پروفایل شما، آلبوم هایی که به طور خودکار از پیکاسا وارد گوگل پلاس شده اند، تصاویری که سایر کاربران گوگل پلاس شما را در آنها تگ کرده اند و در نهایت تصاویری که به صورت دستی یا خودکار از طریق کامپیوتر خود و یا گوشی تان در گوگل پلاس وارد می کنید، در تب Photos از گوگل پلاس قرار می گیرند. شما می توانید نمایش این تب را -که به طور پیش فرض، فعال است- غیر فعال کنید. در عین حال، تنها، تصاویری در این بخش برای افراد قابل رویت هستند، که شما اجازه به اشتراک گذاری آنها را داده اید.

یکی از تنظیمات عجیب گوگل پلاس این است که وقتی افرادی شما را در عکسی تگ می کنند و شما آن را تایید می کنید، به طور خودکار لینکی برای آن تعریف می شود و بیننده را - فقط با یک کلیک روی نام شما - به پروفایلتان هدایت می کند. شما می توانید این مجوز را تنها برای افراد خاصی صادر کنید تا به صورت بیهوده و بدون اجازه بر روی عکسی ناخواسته تگ نشوید.

در بخش انتهایی از این تنظیمات، شما می توانید اجازه نمایش اطلاعات مربوط به مکان عکس ها را صادر کنید. این امکان (Geo-Location) به صورت پیشفرض فعال نیست، اما در صورتی که فعال شود، اطلاعات مکانی مربوط به تصاویری که با گوشی اندرویدی خود گرفته و توسط نرم افزار +Google آپلود کرده اید را نیز ارائه می دهد.

ویدئوها: تنها تنظیمی که می توانید برای تب ویدئوهای خود در گوگل پلاس داشته باشید، نمایش و یا عدم نمایش این تب در پروفایل تان است.

"1+"های شما: اگر شما در نتایج جستجوی گوگل و یا صفحه ای از یک سایت، کلید 1+ را بزنید، این لینک ها به صورت پیش فرض در این تب از پروفایل تان قرار می گیرند. البته تنها چیزی که در این تب توسط سایرین دیده می شود، لینک هایی است که شما 1+ کرده اید؛ نه کامنت ها و نه هیچ اطلاعات دیگری در این صفحه قرار نخواهد گرفت. اما اگر شما دوست دارید افراد از 1+های شما نیز آگاه نباشند، می توانید اجازه نمایش این تب را در پروفایل تان لغو کنید.

Buzz: در این تب، به صورت پیش فرض، مطالبی که در بخش Buzz جیمیل، لایک زده و یا کامنت می گذارید، نمایش داده می شوند. همچنین لیست افرادی که در Buzz دنبال کرده و افرادی که شما را دنبال می کنند نیز توسط بازدید کنندگان این تب از پروفایل شما، دیده شوند. شما می توانید موارد ذکر شده و یا کلاً تب Buzz در گوگل پلاس خود را به راحتی از دیده ها پنهان کنید.

۳- پست های خود را برای افرادی که می خواهید به اشتراک بگذارید
حال که دوستان خود را با استفاده از حلقه ها گروه بندی کرده اید، گام بعدی در افزایش امنیت حریم شخصی شما، این است که قبل از به اشتراک گذاری هر چیزی در گوگل پلاس، تصمیم بگیرید که به چه کسانی اجازه دسترسی و یا بازنشر آن را بدهید.

همانطور که در فیس بوک جایی تحت عنوان Wall یا دیوار وجود دارد که شما می توانید بر روی آن بنویسید، در گوگل پلاس هم Stream این خصوصیت را دارد. اما تفاوت این دو بسیار است. در زیر بخشی که می خواهید متن یا لینکی را در گوگل پلاس منتشر کنید، بخشی وجود دارد که می توانید در آن ملاحظه کنید که پست فعلی در صورت انتشار، در دسترس کدام افراد قرار می گیرد. شما می توانید با کلیک بر روی این بخش، در صورت لزوم آن را تغییر دهید.

1-googleplus-sharing-w400_0.jpg

در گوگل پلاس می توانید به هنگام اضافه کردن یک پست به صفحه خود، مشخص کنید که کدام افراد یا حلقه ها اجازه دسترسی به آن و یا بازنشرش را دارند. این گروه ها، عمومی (Public)، اعضای حلقه های ساخته شده توسط دوستان تان (Extended Circles)، حلقه های خودتان (Your Circles) و در نهایت فرد و یا افرادی خاص را شامل می شود که هر یک را به اختصار توضیح می دهیم.

Public: در صورتی که در زیر یک استریم، شما Public را داشته باشید، همه افرادی که در گوگل پلاس به پروفایل شما سر بزنند، می توانند آن پست خاص را مشاهده و یا بازنشر کنند.

Extended Circles: انتخاب این گزینه همانطور که مشخص است، چیزی همانند حالت اشتراک گذاری برای Friends of Friends در فیس بوک است. یعنی دوستان ِ دوستان شما اجازه دسترسی به پست شما را خواهند داشت.

Your Circles: در صورتی که بخواهید پستی که قصد انتشارش را دارید، برای اعضای یکی از حلقه های تان نمایش داده شود، می توانید نام حلقه مورد نظر خود را تایپ کنید. مثلاً با تایپ کردن Family و انتخاب آن، به اعضایی که قبلاً در حلقه اقوام تان اضافه کرده اید، اجازه دسترسی به پست فعلی را خواهید داد.

Specific names: چنانچه قصد انتشار محتوایی را جهت نمایش به افراد خاصی داشته باشید، می توانید نام آن را در بخش ذکر شده وارد کنید. در صورتی که فرد مورد نظر در یکی از حلقه های شما باشد، با تایپ کردن بخشی از نام وی، می توانید انتخابش کرده و اجازه مشاهده پست مربوطه را به وی بدهید.

نکاتی که باید در خصوص انتشار محتوا در گوگل پلاس بدانید
- پس از آنکه افراد مورد نظر خود را انتخاب کرده و پست مربوطه را منتشر کردید، دیگر قادر به ویرایش افرادی که به آن پست دسترسی دارند، نخواهید بود. برای مثال اگر به اشتباه چیزی را برای همه افراد (Public) منتشر کرده و بعد پشیمان شدید، تنها راه بازگشت، حذف آن پست است. پس از انتشار یک پست، نه می توانید دسترسی کسی به آن را محدود کنید و نه می توانید کسی را به جمع مشاهده کنندگان ِ آن اضافه نمایید.

- به صورت پیش فرض، برای اولین بار، پست های شما برای اعضای حلقه های تان نمایش داده می شوند. همچنین، پست های جدید برای افرادی نمایش داده می شوند که در آخرین پست ِ قبل از آن مشخص کرده اید. برای مثال اگر آخرین بار چیزی برای اعضای حلقه همکارن خود منتشر کرده اید، گوگل پلاس به هنگام انتشار پست بعدی نیز به صورت پیش فرض همکاران شما را محرم می داند. مگر آنکه دوباره این رویه را بنا به دلخواه خود تغییر دهید.

- قابلیت به اشتراک گذاری فقط گزینه «شامل شدن» دارد نه «محدود کردن»! یعنی هنگام به اشتراک گذاری یک پست، فقط می توانید تعیین کنید چه کسانی آن را ببینند، نمی توانید گزینه همه را انتخاب کنید و از بین آنها افرادی را محدود کنید. به زبان ساده یعنی گزینه ای با عنوان «همه به جز....» ندارد.

برای مثال اگر می خواهید مطلبی در مورد وضعیت بد محل کارتان منتشر کنید، و نمی خواهید حلقه همکاران به آن دسترسی داشته باشند، نمی توانید آن ها را استثنا کنید. بلکه باید همه افرادی که می خواهید به این پست دسترسی داشته باشند را برای گوگل پلاس مشخص کنید!

مثال دیگری که می شود در این خصوص به آن اشاره کرد این است که فرض کنید قصد دارید دوستی را برای تولدش سورپرایز کنید. شما می خواهید همه افراد حلقه دوستان تان را از تاریخ تولد و برنامه هایی که برای تولد وی تدارک دیده اید از طریق گوگل پلاس آگاه کنید. باید بدانید که نمی توانید پست مربوطه را (در حالیکه فرد مذکور را هنوز در حلقه دوستان خود دارید) از نگاه وی پنهان سازید. مگر آنکه وی را موقتاً به یک حلقه دیگر انتقال دهید و هر چه می خواهید پشت سرش نقشه بکشید!

۴- مواردی را که منتشر می کنید، کنترل نمایید

2-googleplus_0.jpg

علاوه بر دسترسی هایی که برای افراد و پست های خود تنظیم می کنید، پس از انتشار پست ها نیز اطلاعات و تنظیمات دیگری هستند که در صورت لزوم باید تغییراتی را در آنها اعمال کنید. بدین منظور، چنانچه با استفاده از موس بر روی هر کدام از پست های خود حرکت کنید، در سمت راست و بالای هر یک، مثلثی خاکستری که درون دایره ای به همین رنگ است، ظاهر می شود.

با کلیک بر روی این نماد، منویی ظاهر می شود که اجازه تغییر تنظیمات را برای پست مربوطه به شما می دهد. برای مثال شما می توانید امکان کامنت گذاشتن را برای پست غیرفعال کنید. و یا بازنشر پست توسط افراد را با غیرفعال کردن این قابلیت (از طریق این منو) ممنوع کنید.

مطالب افرادی که در حلقه های شما قرار گرفته اند: هنگامی که به صفحه اصلی گوگل پلاس مراجعه می کنید، می توانید مطالب نوشته شده یا به اشتراک گذاشته شده توسط افرادی که آنها را دنبال می کنید، مشاهده نمایید. همچنین می توانید با کلیک بر گزینه Incoming که در پنل سمت چپ صفحه اصلی (و زیر نام حلقه های تان) قرار گرفته، نوشته های افرادی که شما را دنبال می کنند اما شما دنبالگر آنها نیستید، مشاهده کنید.

در بخش Incoming، در صورتی که به پستی علاقمند شدید می توانید تنها با یک کلیک فرد ارسال کننده را به یکی از حلقه های خود اضافه و دنبالش کنید. همینطور این امکان وجود دارد که پست های بی محتوا و کم ارزش را با کلیک بر Mute this post پنهان نمایید.

مسدود کردن افراد: اگر به هر دلیلی (اسپم، مطالب بی ربط و …) علاقه ای به دنبال کردن کسی ندارید و ترجیح می دهید فرد مورد نظر نیز پست های شما را مشاهده نکند، می توانید او را Block کنید. برای این کار می توانید به پروفایل فرد مورد نظر مراجعه کرده و از طریق گزینه آخر در ستون سمت چپ، وی را بلاک کنید. البته مسدود کردن پروفایل افراد به معنی مسدود شدن کامل وی نیست. یکی از کاربران گوگل پلاس بلاک کردن را اینگونه تعریف کرده است:
«بلاک کردن افراد، منجر به پنهان شدن نوشته ها و کامنت های او از دید شما شده و پست های عمومی شما را نیز ار نگاه وی محو می نماید. اما در صورتی که فردی نوشته ای پست کند که برای شما و فرد بلاک شده قابل رویت باشد، کامنت هایی که شما برای آن پست می گذارید، برای وی قابل رویت هستند. در واقع بلاک کردن افراد، منجر به پنهان شدن کامل فعالیت های وی برای شما می شود، اما برخی فعالیت های شما هنوز هم برای افرادی که در لیست مسدود شدگان قرار دارند، قابل رویت خواهند بود. با این توضیحات، بلاک کردن، مسدود سازی کامل به حساب نمی آید. بلکه تنها راهی مناسب برای پنهان کردن فعالیت های بیهوده برخی افراد، از دید شما است.»

در نهایت باید بدانید که بلاک کردن افراد در گوگل پلاس، روشی کاربردی برای حفاظت کامل از نوشته ها و پست های شما در برابر افراد مسدود شده به حساب نمی آید.

کامنت ها و 1+ هایی که برای پست های عمومی می گذارید: اگر کسی چیزی را 'به صورت عمومی' در گوگل پلاس بنویسد و یا مطلبی را به اشتراک بگذارد، فارغ از تنظیمات حریم شخصی که تنظیم کرده اید، کامنت ها و 1+هایی که برای اینگونه پست ها می گذارید، توسط عموم قابل مشاهده خواهند بود. همچنین توسط گوگل ایندکس شده و ممکن است در تنایج جستجو نیز برای همه قابل رویت باشند.

۵- نگاهی به دیگر تنظیمات حریم شخصی گوگل پلاس

3-googleplus_0.jpg

برای دسترسی به سایر تنظیمات گوگل پلاس، بر روی آیکون چرخ دنده در بخش بالایی و سمت راست صفحه کلیک و در منوی باز شده Google+ Settings را انتخاب کنید. در بخش اصلی از تنظیمات، می توانید طریقه دریافت اطلاعیه ها و اخطارهایی که به شما مربوط می شود را مشخص کنید. برای مثال در صورتی که کسی برای یکی از پست ها یا عکس های شما کامنتی بگذارد، شما از طریق ایمیل از این موضوع مطلع می شوید. به صورت پیش فرض کلیه اخطارها برای شما ایمیل می شوند که می توانید هر کدام که می خواهید را ویرایش کنید.

پایین تنظیمات مربوط به notificationها، گزینه ای وجود دارد که کاربر تعیین می کند آیا دیگران اجازه برقراری Huddle (چت گروهی) را با او دارند یا خیر!

در تب بعدی (Profile and Privacy)، می توانید تنظیمات بیشتر و ریزتری را به طور کاملتر ملاحظه کنید. این صفحه محیطی یک دست و میانبری سریع برای دسترسی به هر بخش از تنظیمات امنیتی پروفایل شما است.

این صفحه، حکم مرکز تنظیمات حریم شخصی گوگل را برای گوگل پلاس دارد.

یکی از نکاتی که شما در گوگل پلاس نگرانی ای از بابت آن ندارید، SSL است. گوگل ار ابتدا و به صورت پیش فرض، دسترسی به گوگل پلاس را با https امکان پذیر کرده است.
توجه داشته باشید که چنانچه شما اطلاعاتی را از پروفایل گوگل پلاس خود پاک کنید، این اطلاعات در تمامی سرویس های گوگل پاک می شوند.

واجباتی آرزو می کنیم به گوگل پلاس اضافه شوند
مانند هر سرویس تازه تاسیس دیگری، گوگل پلاس هم وعده های بسیاری را -به خصوص در بخش امنیت حریم شخصی- به کاربرانش داده است. کنترل تنظیمات حریم شخصی، مساله ای بسیار مهم است که گوگل در بعضی موارد کمی در این خصوص کاهلی نشان داده است. البته امکانات و قابلیت های بسیاری در این رابطه وجود دارند که از اینکه در گوگل پلاس وجود دارند، خوشحالیم. اما امکاناتی مانند مستثنی کردن یک یا چند حلقه یا فرد خاص، اضافه کردن زیرحلقه ها درون هر حلقه، مشاهده وضعیت چندین حلقه در Stream، ایجاد راه بهتر و سریع تر برای دسترسی به کامنت ها، پاسخ دهی به آنها و … از این جمله اند.

حالا که این مطلب را خوانده اید، احتمالاً بسیاری ار سوالاتی که در خصوص امنتی حریم شخصی در گوگل پلاس داشته اید، پاسخ داده شده اند. اما این پایان کار نیست و هر روز امکانات و قابلیت های جدیدی به این سرویس اضافه می شود که باید از آن آگاه باشید. در صورتی که هم اکنون نیز امکان و حتی باگ امنیتی جدیدی به این شبکه اجتماعی اضافه شده و یا از آن آگاه هستید، می توانید آن را در بخش نظرات با سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

http://www.negahbaan.com/

/ 0 نظر / 12 بازدید