روانشناسی ارتباط با مشتریان با تشریح مدل انیاگرام


دانلود قسمت اول

دانلود قسمت دوم

متن پیوست هم مطلبی است که برای علاقمندان به موضوع  سخنرانی می تواند جالب باشد .


کیستم من:

سوالی بس کهن و پیوسته بدون پاسخ!  همه ما بگونه ای دچار این نگرانی می باشیم که چرا در چهارچوب چنین یا چنان رفتار دلپسند یا ناخوشایند قرار گرفته ایم، و گاه ناخواسته اشتباهاتی را تکرار می کنیم و بالعکس در شرایطی ناشناخته بازدهی بسیار مثبتی را دارا هستیم. همه این مسائل چیزی نیست جز نوع شخصیت که به وسیله اناگرام قابل شناخت و بررسی      می باشد. همه انساها خوبند، همه انسانها استعدادی خاص را دارا هستند و همه انسانها ضعفهایی دارند و با شناختن این کیفیت ها است که می توانیم بیشترین بازدهی را از استعدادهایمان و کمترین ضرر را از ضعفهایمان ببریم.

اناگرام همه این شناخت ها را آموزش می دهد تا بتوانیم پله های موفقیت را با سرعتی غیرقابل تصور طی کنیم. با آموختن اناگرام میتوان یک شخصیت پراکنده را سامان داد و سپس او را به قله آرامش صعود داد. با عبور از شخصیتمان بوسیله اناگرام می توانیم انرژی های مثبت را آزاد کنیم و یک ارتباط موثر و پر برکت را با مخاطبمان بوجود آوریم.

اناگرام در ایران

در جهانی که همه چیز پیوسته در حال تغییر و تنوع می باشد و در زمانی که تکثیر تنوعها و رقابتها ظریف و تداخل آنها بصورتی حیرت انگیز پیش می رود تا تمامی قواعد گذشته را قبل از یک علامت سوال بزرگ بگذاریم ناگزیر به مسلح کردن خویش به آخرین و موثرترین تکنیکهای فکری و روانی می باشیم تا در صحنه های تنگ رقابتهای شغلی و فرهنگی و روابط حساس خانوادگی و اجتماعی موثر و پیروزمند بیرون آییم و بدین بیان بسیار خرسند از اینکه هنر و فنون اناگرام را به مبدأ در این زمان باز گردانیم زیرا که اناگرام نخستین بار توسط مولانای بزرگ جلال الدین بلخی(رومی) در جهان بنیان گذاشته شد و پس از سالها فراموشی و عبور از مرزها دگر بار توسط دانشمند روسی به نام گورجیف و سپس اسکار ایچازو احیا شد. آنها تولدی دیگر با چهره ای هماهنگ با زمانمان به اناگرام دادند.

تکمیل تئوری اناگرام بصورت قابل توجهی در بولیوی و شیلی شکل گرفت و سپس به امریکا کشیده شد و مورد توجه فراوان قرارگرفت همچنین امروز شاهد هستیم که در اکثر دانشگاه ها و حتی در بعضی از کانالهای تلویزیونی این هنر آموزش داده می شود و از متخصصان در این رشته در کار گزینی شرکتها و سازمانها استفاده می کنند. اثر اعجاب انگیز این رشته آن را به اروپا و سپس به ژاپن کشاند و امروز در ایران و برای اولین مرتبه در خاورمیانه کانون ان ال پی ایران این هنر را با رعایت اصول بین المللی آموزش می دهد.

در اناگرام انسانها به نُه دسته شخصیتی تقسیم می شوند که البته هر کدام از این شخصیتها دارای خصوصیات ،استعدادها و ضعفهای مخصوص خودشان می باشند این نُه شخصیت شامل موارد زیر می باشند:

اناگرام

 1. عالی طلب

 2. امدادرسان                             

 3. مدیر                                 

 4. هنرمند                

 5. محقق                          

 6.عادل

 7. تنوع طلب                     

 8. قدرت طلب

 9. واسطه

اناگرام، مدیریت شخصیت شناسی موفق در مدیریت

شخصیت شناسی موفق در مدیریت یعنی جایگزینی صحیح مهره های یک شرکت یا مجموعه و همچنین راه گشایی می باشد که ما در جهت شناسایی جایگاه شغلی خود هدایت می کند.

اگر به بازی شطرنج بنگریم بی شک به اهمیت نقش و جایگاه مهره هاپی خواهیم برد و چه آسان به این نکته خواهیم رسید که اگر جا به جایی در مهره ها انجام شود:

به عنوان مثال : اگر شاه را به جای اسب بگذاریم یا سرباز را در ردیف پشت مهره های اصلی و یا ... چگونه ریتم بازی به هم می خورد و کلاً استراتژی بازی و کیفیت آن به هم می خورد.

در جامعه نیز چنین است اگر آنچه را که " شایسته سالاری" می نامند اجر نشود بی تردید به موانع مختلفی در جهت پیشرفت و کیفیت کار بر خورد خواهیم کرد.

از طرفی اگر خود ما به نوعی از ظرفیتها، کیفیتها، استعدادها و ضعفهایمان آگاه شویم به صورت موثری می توانیم به رشته ها و حرفه هایی که در آن امکان پیشرفت و موفق بودن داریم بپردازیم چون در آن صورت است که با حداقل ضعف و حداکثر نیرو جلو می رویم.

اناگرام در مدیریت تمامی این اطلاعات مفید را در اختیارمان می گذارد تا بتوانیم با چشمانی باز و روحی بازتر در جهت اهدافمان قدم بگذاریم . در جهان کنونی بسیاری از موسسه های دولتی و غیر دولتی خارجی و بسیاری از متخصصین خارجی با استفاده از این علم در جهت بهبود بخشیدن تولیدات و خدمات خود کوشا می باشند.

               دکتر کوروش معدلی

  فایل های ضمیمه این مطلب    

عنوان فایلسایز فایلتعداد دانلودگروهدانلوداناگرام 274.3 KB 9 سند

/ 0 نظر / 39 بازدید