راهکارهایی برای مدیریت تعطیلات سال نو

برخی از کسب وکارها این موقعیت را بهترین فرصت برای پیشی گرفتن از رقبای خود می دانند، اما اگر تامین کنندگان و پیمانکاران مربوط به کسب وکار شما در دسترس نباشند، کار کردن شما در تعطیلات کاری بیهوده است و تنها برای شما هزینه بر است. شما باید قبل از تصمیم گیری با دقت برآورد کنید که آیا در صورت تعطیل نکردن واحد خود، سرتان شلوغ خواهد بود یا خیر؟ زیرا هزینه تعطیل نکردن کار در ایام تعطیل در حالی که دیگران در تعطیلات به سر می برند، می تواند برای شما بسیار سنگین تر از هر سودی باشد که ممکن است عاید شما شود. 

البته شکی نیست که برخی از کسب وکارها در همان هفته اول تعطیلات، انرژی خود را مجددا به دست می آورند و با پایان تعطیلات عمومی کار خود را آغاز می کنند. اگر شما جزء این دسته هستید، باید از این زمان به خوبی استفاده کنید و با برنامه ریزی اوقات خود را به بهترین نحو در کنار خانواده و دوستان سپری کنید و آرامش خود را به دست آورید. 

به طور کلی، بهتر است مدیران با کارمندان خود در این باره صحبت کنند، زیرا برخی از کارمندان ترجیح می دهند از این تعطیلات به طور کامل استفاده کنند و آن را بهترین زمان برای استراحت بعد از یک سال کاری می دانند و ممکن است برنامه ویژه ای برای این ایام داشته باشد.

توازن کار و زندگی یک چالش بزرگ است، اما اگر تلاش کنید که در مورد این موضوع بیشتر فکر کنید، بسیار ارزشمند است. به عبارتی، تعطیل کردن کسب وکار در تمام طول تعطیلات سال نو می تواند مثال خوبی باشد و کارمندان را تشویق کند که زمانی را هم به خود اختصاص دهند. 

در شرایط بد اقتصادی حتی اگر کسب وکار خود را در تمام این ایام تعطیل کنید و این امکان را به کارمندان خود بدهید که از این تعطیلات به طور کامل یا حتی بیشتر استفاده کنند، برای شما به صرفه تر است. به یاد داشته باشید که طبق قانون تنها یک بار چنین تعطیلاتی در تقویم برای شما و کارمندانتان وجود دارد.

اما برای برخی از کسب وکارها گزینه دیگری وجود ندارد و باید در ایام تعطیل نیز همچنان به کار مشغول باشند. ممکن است کار شما به صورتی باشد که باید حتما در دسترس باشید یا کار شما به نوعی است که به شما اجازه نمی دهد، مدت طولانی را تعطیل کنید. در این شرایط کسب و کار شما باز است، اما سرتان خیلی شلوغ نیست. ب

نابراین می توانید از فرصت استفاده کنید و با یک برنامه ریزی دقیق برای تعطیلات بعدی یا برای پایان سال آینده برنامه ریزی کنید. همچنین در پایان هر سال بررسی کنید که در آن سال چه مواردی در کسب وکار شما خوب پیش رفته و چه مسائلی برای سال جدید باید مورد بازبینی قرار گیرند؟ ممکن است کسب وکار شما بتواند با ایجاد یک وب سایت قوی و بهره گیری از رسانه های اجتماعی و فناوری هایی از این قبیل در ایام تعطیل نیز به راحتی به فعالیت خود ادامه دهد. بنابراین با برنامه ریزی از این فرصت استفاده کنید.

شما با برنامه ریزی برای سال آینده یک قدم از دیگران جلوترید و با در دست داشتن یک برنامه مدون، برای رویارویی با چالش های اجتناب ناپذیر سال آینده آماده هستید.


  روزنامه دنیای اقتصاد، شماره 2885 به تاریخ 28/12/91، صفحه 30 (مدیران) 
آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

/ 0 نظر / 15 بازدید