زبان رنگ ها

 

چگونه رنگ ها را می بینیم؟

 افراد با دیدی معمولی، قادرند ناخودآگاه رنگ ها را تشخیص دهند. رنگ های موجود در نور با شبکیه یی که در پشت چشم قرار دارد، قابل تشخیص است. زمانی که اشعه ی نور وارد چشم می شود، قبل از رسیدن به عدسی چشم، از مایعی آبکی به نام زلالیه عبور می کند. اشعه ی نور توسط عدسی درون شبکیه، متمرکز می شود و محلی را که دو سلول ویژه به نام میل یاخته (rod) در عدسی چشم و یاخته های مخروطی در شبکیه ی چشم (cones) است، فعال می کند. میل یاخته ها دربرابر نور حساس ترند تا در برابر رنگ ها، آنها قادرند سایه های رنگ خاکستری را از هم تشخیص دهند، زیرا رنگ سفید و سیاه ، دیدن اشیاء را برای ما در نور ضعیف دشوار می کند.
یاخته های مخروطی سه نوعند و هر کدام از آنها دارای 
رنگ دانه هایی هستند که یکی از سه طول موج نور را جذب می کنند:
1- طول موج بلند(قرمز و نارنجی)
2- طول موج متوسط (سبز)
3- طول موج کوتاه(آبی و بنفش) وقتی که یاخته ی مخروطی با طول موج نور که بسیار حساس است تماس پیدا می کند، 
رنگ دانه ها شکافته می شوند و این فرآیند درآغاز حرکتش به سوی مغز، به عصب بینایی ضربه وارد می کند. اگر بیش از یک طول موج نوری وارد چشم شود، بیش از یک نوع یاخته برانگیخته می شود. اگر شما فردی را با لباس زرد ببینید، اشعه های نور، ترکیبی از میل یاخته های حساس به نور قرمز و سبز را فعال می کند و پیامی که میل یاخته ها می فرستند، پیام توصیف شده یی است که توسط مغز به عنوان رنگ زرد ارسال می شود.

  

مشاهده رنگ ها از میان پوست بدن 

برخی افراد نابینا به سادگی قادرند، رنگ های مختلف تکه های کاغذ یا پارچه را با کشیدن دست یا نوک انگشتان شان بر روی آن تشخیص دهند. آنها می توانند طول موج نوری را که از میان پوست بدنشان می گذرد، احساس کنند و بر این اساس گفته اند که برخی از رنگ ها خنک و برخی دیگر گرم هستند. ممکن است شما هم بتوانید با تمرین، این پدیده را تجربه کنید. چند پارچه رنگی چهارگوش را بردارید و روی یک میز بیاندازید. با چشمان بسته روی گوشه های پارچه دست بکشید. به تفاوتی که از انرژی ها دریافت می کنید، حساس شوید. روزها و شاید هفته ها ، آزمایشات را تکرار کنید. ببینید می توانید بین انواع زمینه های انرژی و رنگ های خاص ارتباط برقرار کنید؟

  

رنگ ها در اوقات نیاز به ما کمک می کنند 

علاوه بر تمایلات ثابتی که نسبت به یک نوع رنگ داریم، ممکن است در اوقاتی کهاحساس خستگی، فشار و نیاز عاطفی می کنیم،‌ به سوی یک رنگ خاص کشیده شویم. ما برای برقراری تعادل بر روی انرژی های بدنمان ، نیازمند ارتقاء قدرت ارتعاشیرنگ های خاص هستیم. به طور خیلی ساده، همه ی ما تأثیرات پوشیدن یک لباس بهرنگ قرمز، بنفش شاهانه، طلایی یا نقره یی درخشان را در یک میهمانی احساس می کنیم که قادرند به ما جان تازه یی ببخشند،‌حتی اگر خسته و بی حال باشیم.

  

رنگ های متعلق به شما 

هر یک از ما دارای رنگ آمیزی بخصوصی هستیم که همان رنگ طبیعی ما است و شامل رنگ چشم، پوست و مو می شود. این رنگ ها ممکن است از خانواده، یکی از اجداد یا از طریق یک ژن بازگشتی یا غیر غالب از نسلی به نسل دیگر به ما به ارث رسیده باشد. عوامل دیگری نیز می توانند در این امر نقش داشته باشند. برای مثال، اگر شما در آب و هوای مدیترانه یی بزرگ شده باشید، رنگ پوستتان در آن منطقه تیره تر می شود یا به خاطر اینکه طولانی مدت در معرض نور آفتاب بوده اید، رنگ موهایتان روشن شود. همچنین بیماری ها بر روی رنگ پوست و موی تان تأثیر می گذارد. اما کشش ما به سمت رنگ هایی خاص، از روی تصمیمات آگاهانه یی است که با رنگپوست و موی مان در ارتباط است. ما از روی سطوح غریزی مان به سمت رنگ ها کشیده می شویم. شاید این امر به خاطر این است که رنگ ها، نیرویی قدرتمند و غیر کلامی را در مورد شخصیت و دیدمان نسبت به زندگی ابراز می کند.

  

خودتان را بهتر بشناسید

 اگر نسبت به یک رنگ خاص، تمایل شدیدی دارید، شما دارای صفات ویژه یی در ارتباطبا آن رنگ هستید.

 قرمز: بیرون گرا، هیجانی،‌ احساساتی، حساس، پرانرژی

نارنجی: مستقل، با اراده، خود آغاز

سبز: حساس، هوشیار، ‌سیاستمدار، مواظب،‌ با احتیاط

زرد: توانا، تیزهوش، خودانگیز، رازدار، دارای رابطه خوب با دیگران

آبی: خلاق، خیال پرداز، دارای احساسات عمیق، صادق

بنفش: دلسوز ، بصیر، دارای معیارهای بالا

سفید: روشنفکر،‌ کمال گرا، خوش بین، خود استوار

سیاه: دارای اعتماد به نفس، پر از نظر و عقیده، مستقل، پردازشگر قدرت درونی

اگر یک روز کامل در خانه کار کرده اید و می توانید محلی برای استراحت کردن انتخاب کنید،‌ ممکن است یک اتاق را بر دیگر اتاق ها به خاطر اثر متقابلی که نوع رنگ اتاق با حس و حالتان دارد، ترجیح دهید. اگر مجبورید که با غم از دست دادن کسی یا یک ضربه ی سخت کنار بیایید،‌ ممکن است آرامش را در رنگ سبز،‌ رنگی که به قلب آرامش می دهد بیابید. شاید اگر در محیط روستا قدم بزنید یا یک لباس یا روسری بهرنگ سبز بپوشید، شما را آرام کند. به همین ترتیب،‌ ممکن است نسبت به یک رنگ، بطور شدید عکس العمل متضادی داشته باشید.
شما می توانید از یکی کردن 
رنگهای مکمل استفاده کنید. برای مثال، اگر در یک برهه از زمان در زندگی تان، احساسواکنش منفی نسبت به رنگ نارنجی دارید، به یک شیء آبی نگاه کنید یا لباس آبی بپوشید یا آویزی به رنگ آبی خریده و در منزلتان نصب کنید. حساسیت های تان را به واکنش های بدنتان نسبت به رنگ ها افزایش داده و غرایزتان را دنبال کنید.

 

 

رنگ های وابسته به طبیعت شما 

رنگ ها ، وابسته به طبیعت شما هستند و معمولاً بر روی رنگ لباسی که مایلید بپوشید، تأثیر عمیقی می گذارد.

- افرادی که دارای موهای بلوند و طلایی با چشمان سبز، آبی یا خاکستری هستند، معمولاً جذب رنگ های آبی و سبز می شوند.

 - افرادی که چشمانی به رنگ قهوه یی با مو و پوستی تیره دارند، اغلب رنگ های روشن و زنده را انتخاب می کنند.

 - افرادی که موهای قرمز دارند، گروهی هستند که رنگ آبی و سبز را ترجیح می دهند.

منبع: مَیسا

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

                                                  

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید


/ 0 نظر / 45 بازدید