پنج عامل تصمیم گیری در خرید

 این پنج تصمیم، هنگامی به وجود می آیند که شما می خواهید چیزی را بفروشید و ترتیب آنها از نقطه نظر روان شناسی به قرار زیر است: 

  1. اولین مورد در ارتباط با شما یعنی فروشنده می باشد.
  2. دومین مورد در ارتباط با کمپانی شما است.
  3. سومین مورد در ارتباط با محصول یا خدماتی است که ارائه می کنید.
  4. چهارمین مورد در ارتباط با قیمت محصول یا خدمات شما است.
  5. پنجمین مورد در ارتباط با زمان خرید است .

 

اولین تصمیم خرید

 اولین چیزی که در نظر دارید مهم است و تاثیر زیادی دارد، کالا یا خدماتی که شما ارائه می کنید نیست بلکه خود شما هستید. شما پیش او آمده اید که چیزی را به او بفروشید.اولین کاری که مشتریان انجام می دهد این است که شما را در دو موورد ارزیابی می کند: 

  1. صداقت شما، در ذهن خریدارتان این تصور به وجود می آید که شما گیرنده هستید یا دهند.خریدار می خواهد شما را در حال حاضرو در آینده به عنوان یک مشاور حامی ارزشمند و یک راهنما ببیند و مثل یک دوست صمیمی به شما اعتماد کند. 

         2.قضاوت شما،این بدان معنی است که آیا اطلاعات شما در مورد محصول یا
           خدمات با اطلاعاتتان در مورد نیازهای مشتری مطابقت دارد.

 بنابراین، در اولین برخوردتان با خریدار او شما را ارزیابی خواهد کرد این بدان معنی است که شما باید ارتباط خوبی با او ایجاد کنید.

 

دومین تصمیم خرید

 مشتری علاوه بر دوست داشتن شما، اعتماد به شما و احساس اینکه شما می دانید چه کاری انجام می دهید؛ همچنین می خواهد بداند کمپانی شما قابل اعتماد است و خدمات پس از فروش رابه خوبی انجام می دهد.

 

سومین تصمیم خرید

 حال که مشتری از ارائه کننده کالا یا خدمات رضایت دارد، می خواهد بداند شما چه چیزی می فروشید. البته مشتری دلش می خواهد از جزئیات با خبرشود. ضمنا در این مرحله مشتری در مورد کیفیت اجناس، طرز نصب برنامه زمان بندی شده تحویل آنها و بسیاری از عوامل دیگر کنجکاوی نشان می دهد.

 

چهارمین تصیم خرید

 اکنون زمانی است که مشتری به قیمت کالا فکر می کند که آیا به این قیمت می ارزد و یا اینکه او از عهده خرید آن بر می آید؟

 مشتریان معمولا به دلیل قیمت چیزی را نمی خرند بلکه به دلیل ارزشش آن را خریداری می کنند.خریداران چیزی بیشتر از یک قیمت مناسب می خواهند، آنها می خواهند برای سرمایه گذاریشان ارزش  قایل شوند. تا مشتریان متقاعد نشوند که کالا و خدمات شما برایشان ارزشمند است و تا فواید آنها را نببینند هیچ قمتی از نظر آنها درست نخواهد بود.

 زیاد بر روی قیمت تکیه نکنید بلکه بیشتر به ارزش کالا بپردازید. تا وقتی که مشتری مطمئن است که کالای با ارزشی را می خرد در مقابل قیمت آن مقاومت کمتری نشان می دهد تصمیم به خرید آن کالا می گیرد.

 

پنجمین تصمیم  خرید

 چنانچه جواب خریدار به تمام تصمیمات قبلی مثبت باشد، شما تقریبا به مرحله آخر فروش رسیده اید و مشتری تصمیم به خرید گرفته است ولی چه وقت؟

 این سوال با ارزش است، هیچ کس نمی خواهد پول خود را قبل از اینکه واقعا لازم باشد، خرج کند. چنانچه شما بتوانید خریدار را در مورد علت خرید یک کالا در زمان حال نصیحت کنید، او به توصیه شما عمل خواهد کرد.

 اکنون وقت سفارش دادن کالاست و تعیین زمان تحویل آن، مشتری در این وضعیت تصمیم خواهد گرفت که آیا جدول زمانی شما برای تحویل و نصب کالا، با نیازهای او مطابقت دارد و سپس متناسب با آن تصمیم گیری می کند. اگر در این مرحله جواب مشتری " نه" باشد نگران نشوید.

منبع:ماهنامه کارافرین ناب

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید

 

/ 0 نظر / 5 بازدید