جریمه‌میلیونی‌برای‌کندن‌هرشاخه‌گل


 
 
 
با این حال در تمام مدت سال محیط بانانی سخت کوش در سرما و گرما وظیفه حفاظت از این منطقه را برعهده دارند، چرا که بدلیل نادر بودن این گل در جهان ممکن است مورد توجه بسیاری از سودجویان قرار بگیرد که در قالب پژوهشگر و محقق نسبت به جمع آوری و انتقال غیرقانونی آن اقدام کنند. 
 
 
 
 
جالب است بدانید که این گل بسیار حساس و گریزان از تماس بشری بوده و حتی تکثیر آن براحتی امکان پذیر نیست، همچنین به علت آسیب پذیر بودن و حساسیت بسیار بالای آن باعث شده تا تلاش همه کسانی که خواسته اند آن را در مکان دیگری پرورش دهند به نتیجه قابل قبولی نرسد، به همین علت امروزه از نژاد آن به شدت و به طور کامل محافظت می شود تا جایی که کندن یک شاخه این گل حدود یک میلیون تومان جریمه دارد. 
 
 
 
 
بر اساس این گزارش، سوسن چلچراغ خودرو بوده و آب و هوای خنک  حاکم بر این منطقه عامل اصلی رشد و نمو آن است شکوفه ها و گل های آن بصورت واژگون سفید رنگ باز می شوند و انتهای آن پوشیده از دانه های برجسته و پرچم های زیاد است. 
سوسن چلچراغ شب ها مثل کرم شبتاب از خود نور منتشر می کند که باعث شده تا شب ها کل تپه ایی که خواستگاه اصلی این گل نادر جهان است، بدرخشد و این باعث جذب گردشگران زیادی در فصل بهار به این منطقه می شود. 
مردم محلی بر این باورند که چون رنگ مهتابی و شکل واژگون آ‌ن به شکل چلچراغ بوده و شب ها نورافشانی می کند به همین دلیل به این نام خوانده می شود. 
محرم زینعلی مستندسازی که چند ماه برای ثبت و ضبط گل دهی سوسن چلچراغ در این منطقه ساکن شده می گوید ارتفاع گل ها در اواخر بهار بین 50 تا 150 سانتی متر بوده و شب ها بواسطه نوری که از خود ساطع می کنند، بهمراه بوی معطر و دامنه رنگ های زیبایی که دارند، بسیار جذاب و دل انگیز هستند. 
وی دلیل روشنایی سوسن چلچراغ را وجود نوعی ماده فلئور سانس در پرچم آن می داند که باعث باز تابش نور می شود. 
این گزارش می افزاید: بهترین زمان برای دیدن این پدیده نادر، هفته آخر خرداد ماه است بطوریکه هر ساله بسیاری از علامندان، پژوهشگران و گردشگران از سراسر دنیا برای دیدن این گل به منطقه داماش گیلان سفر می کنند.

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

/ 0 نظر / 10 بازدید