آیا پست الکترونیک شما، خصوصی است ؟ خیر !

1. مشکل محرمیت نامه
——————–
وقتی را نامه ای از رایانه A به رایانه B ارسال می کنید، این نامه در سفر خود، از چند رایانه دیگر، B , C , D عبور می کند. در هر نقطه، یک شخص بی احتیاط، امکان مشاهده و یا حتی تغییر نامه شما را دارد.
در یک اینترانت حفاظت شده، مثل شبکه داخلی یک شرکت، از بین رفتن محرمیت به صورتهای زیر امکان پذیر است:

* تیم فناوری که به سرور پست الکترونیک دسترسی دارند، بی احتیاط باشند.
* افراد غیر مجاز به سرورها دسترسی داشته باشند، مثلا سرپرست، بدون خروج از سیستم (Logout) از محل کار خود خارج شود.
* ابزار حفاظت در مقابل متجاوزین (Hackers) نا کارآمد و یا محکم کاری شده نباشند.

وقتی نامه در اینترنت (محیط عمومی) ارسال می شود، خطر خیلی بیشتر است. وقتی شما از تهران به شیراز نامه ارسال می کنید ممکن است از چند ده رایانه عبور کند که هریک در معرض خطرات بالا هستند.

2. مشکل شناسائی هویت
———————
خطر دیگر این است که شما واقعا نمی دانید که چه کسی نامه را دریافت خواهد کرد. مثلا بعضی ها نامه دریافتی را به آدرس دیگری منتقل می کنند (Forwarding) و یا به افراد دیگری اجازه خواندن نامه را برایشان می دهند. مثلا اگر برای فرد ارشد نامه بفرستید، دقت کنید که آن نامه توسط منشی و یا جایگزین او خوانده خواهد شد.

3. مشکل حذف نامه
—————–
مشکل دیگر محرمیت در مورد نامه های الکترونیکی زمانی است که شما نامه ای را حذف می کنید. ممکن است توقع داشته باشید که نامه بلافاصله حذف بشود، ولی هیشمه اینطور نیست. راه های زیادی هست که یک نامه حذف شده هنوز قابل دسترسی باشد
1- نسخه های پشتیبان (Backup) از سرور ممکن است شامل نامه هائی باشد که بعدا حذف شده اند.
2- اکثر برنامه های خواندن نامه ها، در زمان حذف نامه، آنرا به شاخه زباله دان (Trash folder) منتقل می کنند و تا زمانی که شما آن شاخه را تخلیه نکنید، نامه های حذف شده قابل دسترس خواهند بود.
3- حتی با تخلیه شاخه زباله دان، برخی از برنامه ها، بایگانی نامه های خذف شده را تا مدتی نگاه می دارند. در این مدت که معمولا 30 تا 90 روز است، نامه های حذف شده قابل دسترس خواهند بود
4- حتی با حذف واقی نامه، آن قسمت از دیسک سخت، تا نوشته نشدن اطلاعات دیگری بر روی آن، قابل بازیافت خواهد بود و امکان بازگشت نامه های حذف شده خواهد بود.
5- حتی اگر تمام مشکلات فوق رفع گردند، توجه کنید که نامه شما در رایانه شخص دریافت کننده آن، هنوز وجود دارد.

4. نتیجه گیری
————-
نتیجه اخلاقی این بحث مشخص است : پست الکترونیک یک محیط امن نیست. هرگز پیامی را توسط پست الکترونیک ارسال نکنید مگر اینکه خیالتان از بابت اینکه آن پیام توسط فرد دیگری خوانده شود، راحت باشد.
پس دفعه بعد، قبل از فشردن کلید Send از خود بپرسید “آیا از برملا شدن این نامه در میان عموم راضی هستم؟” اگر جواب منفی است، تلفن را بردارید !

ماخذ: وب سایت محمود بشاش

/ 0 نظر / 37 بازدید