زندگی ارشمیدس، غرق در فرمول های ریاضی

   از آثار علمی او می توان به کشف قانون شناورهای (معروف به قانون ارشمیدس)، تعیین جرم حجمی طلاو نقره و بعضی فلزات دیگر و اختراع پیچ مخصوص و حلزونی شکلی به نام پیچ ارشمیدس برای بالابردن آب اشاره کرد.
با توجه به نوشته های اندک در مورد زندگی این دانشمند، بیشتر تلاش ها برای شناخت زندگی ارشمیدس به گونه ای از افسانه ها و حقایق تشکیل شده و برخلاف فعالیت های ریاضی ارشمیدس مقالات کمی برای توضیح اختراعاتش نوشته است. شرح زندگی او چند دهه بعد از فوتش نوشته شد به این ترتیب جنبه های مختلفی در مورد موفقیت ها و ویژگی های اخلاقی او نانوشته و نامعلوم باقی مانده است.
 نوشته های ارشمیدس نشان می دهد که او در ایالت سیراکوز که مهم ترین بندر یونان بوده به دنیا آمده است و پدرش ستاره شناس بوده است.
او سال هایی را که اندیشه اش شکل گرفت در آکادمی الکساندرای مصر گذراند، جایی که طبق گزارشات با جانشین بهترین ریاضیدان ـ اقلیدس ـ درس خواند و کار کرد، هنگامی که به اسکندریه آمد با بسیاری از دانشمندان آشنا شد و با آنها ارتباط دوستی برقرار کرد.
 لاقه و اشتیاق شدید ارشمیدس به مسائل هندسی باعث شد از مهندسی روی برگرداند. او پرآوازه ترین و پرکاربردترین وسیله مهندسی یعنی پیچ ارشمیدس را کشف کرده است. به این ترتیب برای نخستین بار کاری کرد که زمین های زراعی دلتای نیل را آبیاری کنند. پیچ آبی ارشمیدس، برای زهکشی آب از زیرزمین استفاده می شد که با آن زمین ها را آبیاری می کردند. امروزه این امر فعالیتی استاندارد در مدیریت فاضلاب، آبیاری و سایر کاربردها در جایی است که جابه جایی حجم زیادی از آب با کمترین تلاش لازم است.
در طول زندگی ارشمیدس، معروف ترین اختراعاتش و احتمالابیشتر حقوقش، از دوستی او با پادشاه هیرون دوم است. هیرون از ارشمیدس در تعجب بود و گاهی او را می آزمود.
    یکبار پادشاه از ارشمیدس پرسید که چگونه با نیروی کم می توان وزن زیادی را جابه جا کرد؟ ارشمیدس تلاش کرد تا به پادشاه نشان دهد که چگونه این کار ممکن است. از این رو شاهکار مهندسی ترکیب قرقره و تئوری هیدرواستاتیک را نشان داد و تنها با مجموعه ای از قرقره ها توانست به تنهایی سه کشتی بزرگ را که بیرون از لنگرگاه و در ساحل بودند، بکشد.
یکی دیگر از دستاورد های این دانشمند مربوط به این می شود که ارشمیدس از فهم یگانه خودش در مورد اجسام استفاده کرد تا به اختراع بمب های مبتکرانه و ویران کننده ای در طول دومین جنگ کارتاژی اقدام کند. او سنگ انداز مخصوصی را توسعه داد که توده های سنگ و کنده درخت را به سمت کشتی های مهاجم پرتاب می کرد. او یافته هایش را توسعه داد و یک جرثقیل مخفی با قلاب بزرگی ایجاد کرد که کشتی مهاجمان را بلند می کرد، آنها را به بالاو پایین تکان می داد یا باعث می شد به عقب برگردند و تکه تکه شوند.
به احتمال کم او توانسته بود با استفاده از آینه های بزرگ و بازتاب نورخورشید کشتی دشمنان را به خاکستر تبدیل کند.
برخلاف این که توانسته بود ارتش روم را برای سه سال پشت دروازه های یونان نگه دارد، اما در نهایت مستعمرات جزیره سیسیل به زیر آب رفت. در این میان امپراتور روم به طور خاص درخواست کرده بود که ارشمیدس را برای او زنده بیاورند؛ اما سربازان روم او را در حالی که روی یک مساله ریاضی پشت میزش کار می کرد پیدا کردند و تلاش کردند که او را دستگیر کنند، آنها به اشتباه فکر کردند که ابزار ریاضی او یک سلاح عجیب است و یک سرباز او را در همان محل به قتل رساند.
    
 برگرفته از: ASME    
 روزنامه جام جم، شماره 3623 به تاریخ 16/11/91، صفحه 12 (دانش) 

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:  

FEED
/ 0 نظر / 7 بازدید