هفت نکته کلیدی برای بازاریابی و رونق کسب و کار به کمک اینستاگرام

بازاریابی به کمک اینستاگرام

 

دریافت فایل اجرای صوتی: ۱۲ دقیقه — ۸ مگابایت

جلب توجه مشتریان احتمالی، افزایش فروش و ایجاد تعامل بیشتر با مشتریان، مزایای بکارگیری درست این روش هاست.

۱. ویترین کسب و کارتان  را در اینستاگرام بسازید:

باید به پروفایل های تان در شبکه های اجتماعی مانند ویترینی برای کسب و کارتان نگاه کنید. چیزی که اینستاگرام را به عنوان یک ابزار بازاریابی از دیگر شبکه های اجتماعی بهتر کرده است، امکان ایجاد تزئینات و زیبایی های بیشتر است. می توانید با قراردادن تصاویر زیبا از محصولاتتان کاربران را جذب کنید و در این تصاویر، از نورپردازی، رنگ ها و افکت هایی استفاده کنید که هرچه بیشتر به زیبایی محصول یا پیام تصویری تان بیافزاید. هرچه عکس ها، با کیفیت تر و زیباتر باشند، بهتر است.

 

2. جریانی مداوم از تصاویر بسازید:

یک نکته مهم در استفاده از هر شبکه اجتماعی به عنوان ابزاری برای بازاریابی و جلب مخاطب و مشتری، قراردادن مطالب به صورت متداول است. مانند رودخانه که مدام در جریان است و قطع نمی شود. بنابراین، به صورت مداوم، در اینستاگرام عکس قرار دهید و برای این کار یک زمان بندی در نظر بگیرید. مثلا هر روز حداقل ۲ عکس. البته خیلی زیاد هم نباید باشد چرا که مخاطبان را سردرگم و پیام هایتان را تکراری می کند.

khoshfekri-instagram

۳. تصاویر مرتبط با کسب وکارتان قرار دهید:

اگر کسب و کار شما فروشگاه اینترنتی گل است، قراردادن عکس دستور آشپزی، کار جالبی نیست. باید تلاش کنید، به صورت هدفمند و متمرکز، در ارتباط با موضوعات اصلی حوزه فعالیت کسب و کارتان، عکس بگذارید. به این روش، برند تخصصی خود را در ذهن دنبال کنندگانتان خواهید ساخت.

  ۴. تعداد دنبال کنندگان تان را بیشتر کنید:

اینستاگرام هم مانند دیگر شبکه اجتماعی است و شما برای دیده شدن به تعداد زیادی از دنبال کنندگان نیاز خواهید داشت. اضافه بر آن، وجود تعداد زیاد دنبال کننده، در ذهن مخاطبان جدید، حس تایید اجتماعی را القا می کند.

بنابراین برای جذب تعداد بیشتری از دنبال کنندگان در اینستاگرام باید عکس هایی جذاب منتشر کنید. مردم به دنبال این عکس های جذاب و مرتبط، توجه شان به شما جلب خواهد شد. یک پیشنهاد، تهیه و انتشار عکس از افراد در حال استفاده از محصول یا خدمات شما است. و البته باید طوری این عکس ها را تهیه کنید که نشان دهد آن ها دارند از کار با محصول یا خدمات شما لذت می برند!

ضمنا با وصل کردن حساب اینستاگرام تان به حساب های تان در فیسبوک و توییتر، می توانید دوستان و دنبال کنندگانتان در آن شبکه ها را به حساب اینستاگرام تان هدایت کنید.

 

5. تعامل انسانی برقرار کنید:

برای جلب توجه مردم و جذب آن ها به ویترین اینستاگرامیِ کسب و کارتان، با آن ها ارتباط و تعامل برقرار کنید. عکس های شان را لایک کنید، از آن ها سوال بپرسید و زیر عکس هایشان نظرات مرتبط بنویسید. تا جای امکان به افرادی که شما را دنبال می کنند، توجه کنید: آن ها را دنبال کنید یا حداقل یک یا چند تا از عکس هایشان را لایک کنید.

تعامل شما باید انسانی و اصیل باشد نه اینکه مانند ربات یک نمونه متن را برای همه فقط کپی – پیست کنید! بله درست است این کار زمانبر است اما با انجام درست آن طوری که مخاطب احساس کند با یک فرد یا مجموعه ایی از افراد خوش نیت و متخصص در زمینه کار خود در ارتباط است، برند شما جایگاه ویژه ایی در ذهن انان پیدا خواهد کرد. حتی شما می توانید سرکی هم به زندگی خود یا کارمندانتان در محیط کار بکشید و عکس هایی از فضای کار خود قرار دهید که البته باید به کمک آن ها، ارزش ها و باورهای خود و کسب و کارتان را برای مخاطبانتان بیان کنید. برای اینکار راه های مختلفی هست ولی نکته مهم این است که اثر انسانی در تعامللات و ارتبطات شما، قابل حس باشد.

 

6. یک مسابقه اینستاگرامی برگزار کنید:

از دنبال کنندگان تان بخواهید در ارتباط با موضوع کسب و کارتان، عکس بگیرند و با هش‌تگ (برچسب) اختصاصی شما، در حساب هایشان منتشر کنند یا برای شما بفرستند و شما با ذکر نام و شناسه کاربری شان، آن ها را منتشر کنید و از دیگران بخواهید که عکس هایی که بیشتر دوست دارند را لایک کنند. سپس به صاحبان عکس هایی که بیشترین لایک را در بازه زمانی مسابقه گرفتند جایزه بدهید. به این ترتیب، هر کسی که عکس می فرستد برای بیشتر کردن شانس خود در بردن جایزه، تلاش خواهد کرد تا عکس لایک بیشتری بگیرد و عملا تبدیل می شود به مامور تبلیغات برای برند شما!
برای نمونه می توان به کمپین تبلیغاتی لبخند آبی آسمان از دیجی‌کالا اشاره کرد.

کمپین تبلیغاتی لبخند آبی آسمان از دیجی‌کالا

همچنین می توانید از شبکه های اجتماعی برای دعوت به برگزاری رویداد در دنیای واقعی استفاده کنید. بسیاری از برندها برای برگزاری و دعوت از مردم به حضور در رویدادهای عرضه یک نمونه جدید از محصول یا افتتاح یک شعبه یا رونمایی از خدمات، از اینستاگرام با هش‌تگ InstaMeet# استفاده می کنند.

 

7. نکته جایزه:

دختران نوجوان (۱۴ تا ۱۹ سال) را فراموش نکنید! اگر کمپین های اینستاگرامی شما، بتواند توجه این قشر را به خود جلب کند می تواند تا اندازه زیادی از ویروسی و فراگیر شدن کمپین تان مطمئن شوید. دلایل و پایه های علمی و روانشناختی این ادعا، نیاز به بررسی و توضیحات بیشتری دارد که امیدوارم بتوانم در نوشته های آینده به آن بپردازم.

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید. 

/ 0 نظر / 14 بازدید