جای علائم نگارشی کجاست؟

نقطه «.»، کاما «،»، علامت سؤال «؟»، علامت تعجب «!»، دونقطه «:»، پرانتز ()، کوتیشن: “”، گیومه «» [] و … بدون فاصله (کلید space) به کلمه ماقبل خود می چسبند و پس از آن ها space می زنیم. مثل: وی اظهار داشت: در این پروژه عظیم، از مواد اولیه «استاندارد» استفاده شده است. (علائم دو نقطه، کاما، گیومه و نقطه پایان جمله) در مورد کلماتی که در داخل پرانتز، گیومه، دو خط تیره و … یک کلمه یا عبارت و جمله را در میان می گیرند هم، کلمه بعد از پرانتز، بدون فاصله به پرانتز می چسبد و کلمه آخر داخل پرانتز هم، به پرانتز پایان دهنده می چسبد.

 حتما شما هم در مجلات و نشریات و صفحات وب، در لابلای متن با علائم نقطه، علامت پرانتز بسته، علامت سؤال و … در ابتدای یک «سطر» مواجه شده اید. این که یک علامت نگارشی در ابتدای سطر می آید، به این معنی است که بین آن علامت و کلمه ماقبل خود یک فاصله وجود دارد که آن فاصله باید حذف می شد. علت اینکه علائم نگارشی باید به کلمه ماقبل خود بچسبند، این است که همیشه باید در کنار آن کلمه دیده شوند، نه این که به علت سطربندی خودکار برنامه word، در پایان یکی از جملات متن، کلمه بالا و علامت نگارشی اش در پایین بیافتد.

 

سه نقطه پایان جمله نیست

چنانچه جمله را با … (به نشانه و غیره) به پایان می بریم، نباید تصور کنیم که این سه نقطه ها نشانه پایان جمله است، باید بعد از سه نقطه ها، فاصله و سپس با نقطه، جمله را پایان دهیم: … . / 

با راهنمایی یکی از خوانندگان محترم در بخش نظرات همین نوشته: برای پایان بردن جمله با علامت سه نقطه «…» به نشانه و غیره، با گذاشتن نقطه چهارم و بدون فاصله، جمله به پایان می رسد: ….

 Space یا فاصله:

همان طور که در هنگام نوشتن، برای روان خوانی از «فاصله» استفاده می کنیم، در هنگام تایپ هم باید بین کلمات فاصله بگذاریم یا اصطلاحا، space بزنیم.

۱٫ فاصله بین دو کلمه «یک space» است نه دو فاصله یا بیشتر.

۲٫ قرار ندادن فاصله بین کلماتی که حروف آخر آنها چسبان نباشد، یک کلمه ناخوانا را به وجود می آورد: دربزنگاه = در بزنگاه. گاهی این ترکیب ها اصطلاحات عجیبی را به وجود می آورند که دقت نکردن به آن ها ممکن است دردسرساز شود.

۳٫ آشفتگی در فاصله گذاری (فاصله نگذاشتن و فاصله های چندتایی) بین کلمات در هنگام تایپ، خواننده آن مطلب را با سردرگمی مواجه می کند و باعث بی انگیزگی در ادامه مطالعه متن شما می شود.

 

اعداد:

برای راحت تر خوانده شدن اعداد در خبر می توان از ترکیب نوشتاری عدد و حروف استفاده کرد. ۱۲۳۱۴ را می توان این گونه نوشت: ۱۲ هزار و ۳۱۴

۱۶۰۰۰۴۵۰۰۰ را می توان نوشت: یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون و ۴۵ هزار. این سبک نوشتن اعداد در متن، خواننده را از شمارش یکان، صدگان، هزارگان و … راحت می کند.

برای نوشتن عددهای زیر ۱۰، از حروف استفاده می کنیم و عددهای دو رقمی و سه رقمی با عدد و عددهای چهار رقمی به بالاتر را با ترکیب عدد و حروف می نویسیم:

سرمایه گذاری پنج میلیاردی در صنعت گردشگری/ مثال اعداد زیر ۱۰

رقابت ۱۵ تیم در بخش انفرادی / تأخیر چهار ساعته پرواز قشم و سردرگمی ۱۳۰ مسافر: مثال برای اعداد دو رقمی و سه رقمی

بازدید یکهزار گردشگر از قلعه رودخان در یک نیم روز/ مصرف یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون لیتر بنزین در نوروز امسال/ مثال اعداد چهار رقمی به بالا

منبع:   حرفه؛ روابط عمومی

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

/ 0 نظر / 164 بازدید