مفاهیم جدید استراتژیک آمریکا در جنگ آینده

وی با طرح این سوال که آیا دارایی‌های ملی یک کشور دارای امنیت بالا برای مقابله با تهدیدات است یا خیر گفت: مفهوم کلی پدافند غیر عامل این است که ایمنی مناسب را برای دارایی‌های کشور در مقابله با تهدیدات احتمالی به وجود آوریم.

ساسانی بیان کرد: پدافند غیر عامل عبارت است از مجموعه اقدامات غیر مسلحانه که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب‌پذیری، ارتقا پایداری ملی، تداوم فعالیت‌های ضروری و تسهیل مدیریت بحران در مقابله با تهدیدات و اقدامات نظامی دشمن می‌شود.

معاون امور زیر بنایی سازمان پدافند غیر عامل کشور هدف پدافند غیر عامل را مقابله با تهدیدات و اقدامات غیر مسلحانه عنوان کرد و افزود: تغییر ماهیت تهدیدات از حوزه نظامی صرف به حوزه‌های دیگر از مهمترین اهداف پدافند غیر عامل است.

وی با تقسیم بندی تهدیدات حوزه اقتصادی به انواع سخت، نیمه سخت و نرم گفت: در تهدید سخت، از ابزار نظامی برای بمباران مراکز تولید کشور دیگر استفتده می‌شود.

ساسانی در تشریح تهدید نیمه سخت اظهار داشت: در این نوع تهدید از ابزارهای فرا ملی مثل بدافزارها علیه زیرساخت‌های یک کشور با هدف تخریب استفاده می‌شود که بُعد نظامی ندارد اما به اندازه تهدیدات سخت مهم است.

معاون سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به تهدید نرم گفت: در این نوع تهدید از ابزار و مولفه‌های اقتصادی برای کنترل روابط اقتصادی و اخلال در حوزه اقتصاد یک کشور استفاده می‌شود، لذا هدف از تشکیل پدافند غیر عامل، مقابله با این تهدیدات و تغییر ماهیت این تهدیدات است.

وی با بیان اینکه هنوز تهدیدات تمام نشده است و هرچه روبه جلو می‌رویم تهدیدات هم افزایش می‌یابد، گفت: امروز صرفا با یک تهدید سخت روبرو نیستیم، بلکه با مصادیق عملیاتی آن روبرو هستیم، لذا ایجاد یک ادبیات مشترک، جز ضروریات پدافند غیر عامل برای مقابله با تهدیدات است.

ساسانی در ادامه تصریح کرد: اگر با یک بد افزار مثل استاکس نت روبرو هستیم برای مقابله با آن باید از جامعه متخصصین در حوزه فناوری کمک بگیریم که این امر از مهرماه امسال در حال پیاده‌سازی است.

وی وضعیت آمایش فعلی را متناسب با اصول اولیه امنیت ندانست و گفت: کارشناسان حوزه فناوری، برنامه‌های کلان و پیش‌بینی‌های لازم را برای مقابله با تهدیدات انجام دهند؛ مثلا واردات و صادرات ایران از دو بندر مهم شهید رجایی و امام خمینی(ره) صورت می‌گیرد و اگر اتفاقی در این دو بندر بیفتد 80 درصد از واردات و صادرات مختل می‌شود، لذا پدافند غیر عامل حکم می‌کند که ضرورتی برای این امر اندیشیده شود.

/ 0 نظر / 10 بازدید