زبان بدن

شاید تاکنون احساس کرده‌اید که در اولین ملاقات با شخص دیگری احساس خوبی نسبت به او دارید در حالی‌که قبلا هیچ آشنایی با او نداشته‌اید. ما معمولا این احساس را به حدس و گمان خود نسبت می‌دهیم ولی معمولا‌ این درک ناخودآگاه ما از زبان بدن اوست که این احساس را به وجود می‌آورد. ممکن است کلام فرد مقابل با رفتار و حرکات او هماهنگی کامل داشته باشد و این ذهن ماست که این هماهنگی را درک کرده و زبان بدن او را می‌شنود. اگر آنچه طرف مقابل می‌گوید با آنچه در چهره و حرکات او مشهود است متناقض باشد، ذهن ما تقریبا همیشه زبان بدن او را می‌پذیرد و به صداقت کلام او شک می‌کند. به عنوان مثال هر گاه فروشنده‌ای به دروغ از کیفیت کالای خود با آب و تاب تعریف می‌کند اما حرکات بدن او چیزهای دیگری می‌گویند مثلا او از نگاه مستقیم به چشمان شما ضمن صحبت‌های خود می‌گریزد، دائما این پا و آن پا می‌شود و چشمان او تا حدی ریز شده است، اینها همه زبان بدن اوست که با شما سخن می‌گوید و اینها حرکاتی است که معمولا وقتی حقیقت را نمی‌گوییم، انجام می‌دهیم.

 

زبان بدن ارادی یا غیرارادی

زبان بدن و یا حرکات بدن ما به دو بخش ارادی و غیرارادی تقسیم می‌شوند،‌آن‌دسته از حرکات بدن که ارادی انجام می‌شود شامل حرکات و ژست‌هایی است که افراد به صورت ارادی یا نیمه ارادی به خود می‌گیرند؛ مانند لبخند زدن،‌حرکت دادن دست‌ها در حین صحبت کردن برای تفهیم بهتر مطلب به مخاطبان. این گروه از حرکات معمولا در ارتباط‌های غیرکلامی و بی‌صدا در بین افراد جامعه به کار می‌روند. قرار دادن نوک انگشت اشاره بر نوک بینی که به معنی دعوت شنونده به سکوت است و یا حرکاتی که افراد ناشنوا برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند،‌نوعی زبان بدن ارادی است و این افراد با حرکات بدن خود با یکدیگر گفتگو می‌کنند. حرکات بدن غیرارادی، شامل آن دسته از حرکاتی است که انسان‌ها به شکل ناخودآگاه در ارتباط با یکدیگر به کار می‌برند؛ حالت‌های مختلف چهره در این گروه قرار می‌گیرند. توانایی درک این گروه از حرکات این فرصت را در اختیار ما قرار می‌دهد که افکار و احساسات طرف مقابل را در یک ارتباط رو در رو درک کنیم. به عنوان نمونه، اگر کسی ضمن صحبت کردن از نگاه مستقیم به چشمان ما می‌گریزد شاید نشان‌دهنده فقدان اعتماد به نفس او و یا اضطراب و نگرانی او در این ارتباط است.

منشاء زبان بدن
حرکات بدن (‌زبان بدن) ممکن است ادامه ارتباطی باشد که نیاکان ما بدون دانستن زبان گفتاری و تنها با حرکات بدن ب هم برقرار می‌کردند؛ و در طول نسل‌ها به ما به ارث رسیده است. جالب است به این نکته توجه کنید که بسیاری از حیوانات اهلی و خانگی زبان بدن آدمی چه ارادی و چه غیرارادی را درک می‌کنند و حتی می‌توان فهمیدن زبان بدن انسان را به حیوانات آموخت. زبان بدن ترکیبی از ژنتیک و محیط است. کودکان نابینا می‌خندند و لبخند می‌زنند حتی اگر هیچگاه لبخند را ندیده باشند. بسیاری از عناصر اصلی زبان بدن ب ن فرهنگ‌های مختلف مشترکند بنابراین باید این رفتارها غریزی باشند مانند حرکات سر به معنای (بله یا خیر.)

( حرکات پا )

  

تکان دادن پاها: وقتی فردی طوری نشسته که یک پا را روی پـای دیـگر انـداخته و یک پا را در هوا تکان می دهد پیام این است: من حوصله ام سـر رفته. حـرکات نـشـانـگر گـریز است اگرچه بدن فرد ساکن و بدون حرکت می باشد. 

انداختن پاها روی هم در ناحیه زانو:
 این حالت متداول بطور یـکسان در مردان و زنان رایج می باشد. مفهومش این است که: من بـسـیار آسـوده خاطر هستم. 

قوزک پا روی زانو: این معمولا عملی مردانه می باشد. میگوید: من قاطعانه از حقوقم دفاع می کنـم اما بـا آرامـش هسـتم. این همان ژست اصیل "پا روی پا اندازی کابویی" است. 

انداختن پا روی هم در ناحیه قوزک: این ژسـت در مـردها بیش از زن ها مورد استفاده قرار می گیرد. می گوید: "من مودبانه در آرامش هستم." 

به هم پیچیدن پاها: این ژست در خانمها رایج می باشد. زن پاهایش را به هم می پیچانـد طوری که یک پایش را به پشت قوزک پای دیگرش قلاب میکند. مردها انجام دادن این کار را دشوار می پندارند. بـه هم فشردگی این حالت برداشت " در آغوشگیری" و نوعی تمایل جنسی را در ذهن تداعی می سازد. 

قفل کردن پاها: این نیز نمونه ای از ژست زنانه میباشد. او در حالی که ایستاده یک پا را به پشت پای دیگر قفل می کند. این عمل معمولا به مفهوم آن است که فرد عصبی و ناراحت می باشد.

راست قامت ایستادن: حالت ایستادن افراشته میگوید شما انسان با اعتماد به نفس، صادق و موفقی هستید. حتـی اگـر کـوتـاه قـد باشید، گرفتن یک ژست مطمئن و بی پروا شما را پر ابهت نشان خواهد داد.

گامهای کوتاه-بلند: استفاده از تمام طول پا در هنگام راه رفتن، گامهای بلند برداشتن و کمر را راست و سر را بالا نگاه داشتن بیانگر یک حالت مطمئن و با صراحت می باشد. برعکس گام های ریز و با شانه های قوز کرده فرد را ترسو و آسیب پذیر مینماید. 

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

/ 0 نظر / 27 بازدید