10 چهره برتر صنعت نفت در سال 91


  1- رشید سیدیان – مجری طرح توسعه فاز دوم پالایشگاه نفت امام خمینی شازند

رشید سیدیان یکی از مهندسان جوان و بی ادعای صنعت نفت کشور است که با دست خالی بزرگترین مجتمع بنزین سازی جهان (تولید بنزین یورو 4 و 5 از ته مانده های نفتی) را در پالایشگاه نفت شازند راه اندازی کرد. از این رو با وجود غیبت وندورهای خارجی اما تیم جوان سیدیان بدون ادعا این پالایشگاه را از صفر تا صد مدیریت، طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی کرد تا در آستانه نوروز 92 کشور بحران کمبود بنزین را به دست فراموشی بسپارد.

هر چند در مراسم افتتاحیه این مگا پروژه پالایشگاهی برخی از مدیران به یک باره تمامی موفقیت‌های راه‌اندازی این پروژه عظیم پالایشگاهی را به نام خود ثبت و ضبط کردند اما پانا نیوز سیدیان را به عنوان چهره موفق صنعت نفت و متولی اصلی این نگین انگشتری صنعت نفت در سال 91 انتخاب می‌کند.


2- عبدالعظیم ندیمی فرخ- مجری طرح ان.جی.ال سیری در شرکت نفت فلات قاره

عبدالعظیم ندیمی فرخ با تجربه هم دومین چهره موفق صنعت نفت در سال گذشته بود به ویژه آن که وقتی اکثر طرح های بالادستی صنعت نفت با تاخیرهای چندین و چند ساله روبرو هستند این مدیر با اتکا به تجربه چندین و چند ساله فعالیت در صنعت فراساحل نفت و گاز کشور، یکی از بزرگترین پروژه های زیست محیطی ایران را راه انداخت.

البته در نصب و راه اندازی پروژه ان.جی.ال سیری باید از خدمات و فعالیت‌های شرکت پیمانکاری اویک هم به نیکی یاد کرد که با وجود افزایش تحریم ها موفق به راه اندازی این طرح و خاموش شدن مشعل 4 میدان نفتی و جمع آوری روزانه بین 104 تا 110 میلیون فوت مکعب گاز در روز شدند.


3- حسن منتظر تربتی- مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز

هر چند برای زمستان سالجاری تولید گاز در بخش بالادستی صنعت نفت حتی یک متر مکعب هم افزایش نیافت و چه بسار در مناطق مرکزی با کاهش تولید گاز در مقایسه با سال 90 روبرو هم شد اما جریان گاز حتی یک مشترک در روستاهای دور افتاده تا کلانشهرهای کشور حتی برای چند ساعت هم قطع نشد.

حسن منتظر تربتی مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران در خلق این موفقیت بزرگ نقش غیر قابل توصیفی داشت و با بهره گیری از نزدیک به یک دهه فعالیت در این مرکز کنترل با مدیریت به موقع 34 هزار کیلومتر خط لوله و 71 تاسیسات تقویت فشار گاز و باز و بسته کردن شیر تولید گاز در پالایشگاه ها برای صنعت نفت و گاز کشور آبرو داری کرد. افزایش صادرات گاز به ترکیه و ثبت یک رکورد جدید صدور گاز به این کشور همسایه هم پاداش این مدیریت قوی دیسپچینگ شرکت ملی گاز برای اقتصاد کشور بود.


4- علی بیرقی- مجری پتروشیمی کاویان و خط لوله اتیلن غرب

سال 91، سال شکسته شدن طلسم ساخت و راه اندازی خط لوله اتیلن غرب پس از نزدیک به دو دهه ناکامی و وعده و وعید بود که در نهایت این طرح عظیم هم در صنعت 50 ساله پتروشیمی ایران به بار نشست.

با افتتاح و راه اندازی فاز اول خط لوله اتیلن غرب و مجتمع پتروشیمی کاویان بار دیگر این تجربه موفق در صنعت نفت به اثبات رسید که استفاده از مدیران با سابقه ای همچون علی بیرقی می تواند در شکستن طلسم تاخیرهای چندین و چند ساله پروژه های صنعت نفت تاثیر گذار باشد.


5- جواد اوجی- مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران

برخورداری بیش از 14 هزار روستا و یکهزار شهر از نعمت گاز، راه اندازی 540 کیلومتر خط لوله جدید فشار قوی انتقال گاز، 14هزار کیلومتر شبکه گاز شهری روستایی، ورود یک میلیون و 400 هزار مشترک جدید، راه‌اندازی طرح‌های جدید ذخیره سازی، تاسیست تقویت فشار گاز، آغاز ساخت خط لوله صدور گاز به پاکستان، امضای قرارداد جدید صدور گاز به عراق، ثبت رکورد جدید صادرات گاز به ترکیه و از همه مهمتر سال بدون افت فشار و قطعی گاز از مهمترین دستاوردهای شرکت گاز در سال 91 بود.

بر این اساس قطعا باید عنوان موفق ترین معاون وزیر نفت در دولت نهم و دهم به جواد اوجی مدیرعامل شرکت ملی گاز اعطا کرد مدیری که حتی جور کم کاری برخی از همکاران خود در بخش بالادستی صنعت نفت و گاز کشور را هم در سال 91 کشید.


6- حسین آقایان - مدیر تامین و توزیع شرکت پخش فرآورده‌های نفتی

حسین آقایان مرد بدون سر و صدا و بی حاشیه شرکت ملی پخش فراورده های نفتی است و آن قدر کار خود را خوب بلد است که حتی با وجود تلاش برای برکناری چندین و چند باره وی اما هر بار این طرح با شکست همراه شده است. ثبت رکورد ارسال 3.3 میلیارد لیتر سوخت زمستانی به نیروگاه ها در سردتریت و پربارش ترین ماه سال قطعا را باید دست پخت آقایان بریا صنعت نفت کشور در سال 91 نامید.

چه بسا اگر مدیریت هوشمندانه تامین و توزیع شرکت ملی پخش فراورده های نفتی نبود در اوج تغییر مدیرعامل این مجموعه باید برای زمستان امسال انتظار خاموشی در سطح شبکه برق را هم می کشیدیدم.


7- علی طاهری مطلق- مدیرعامل شرکت تاسیسات دریایی

شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی بدون شک موفق ترین پیمانکار در صنعت نفت ایران است به طوری که این مجموعه با وجود افزایش تحریم های بین المللی در طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی خطوط لوله و سازه های فراساحلی پارس جنوبی با کمترین تاخیر و حتی بدون تاخیر پروژه ها را در آب های نیلگون خلیج فارس در مدار بهره برداری قرار می دهد.

بر این اساس علی طاهری مدیرعامل شرکت تاسیسات دریایی را باید به عنوان یک چهره موفق در صنعت نفت نامید که با وجود ضعف و جابه جایی‌های مکرر مدیریتی در شرکت نفت و گاز پارس اما مانع تاخیر در اجرای طرح‌های فراساحلی این مجموعه نشد. نکته قابل توجه آن است که شرکت ملی نفت با وجود در اختیار داشتن چنین پیمانکاری بازهم در راه‌اندازی فازهای جدید پارس‌جنوبی ناکام مانده است.


8- رضا رحمانی – مدیرعامل پتروشیمی شازند

با ورود رضا رحمانی یکی از مدیران صنعت خودروسازی به صنعت پیچیده پتروشیمی موجی از نگرانی در وضعیت تولید و توسعه پتروشیمی شازند (اراک) به عنوان یکی از قدیمی ترین و با ریشه ترین پتروشیمی های کشور را ایجاد کرد اما مدیریت حدود 10 ماهه وی نشان داد که اصلا جای نگرانی نیست.
رشد تولید و صادرات و راه اندازی طرح برش های چهار کربنه پتروشیمی شازند و آغاز شنمارش معکوس بریا بهره بردایر از طرح جدید توسعه این مجتمع پتروشیمیایی با بهره برداری از یک واحد جدید پلی اتیلن از مهمترین دستاوردهای این مجتمع پتروشیمی بود.

بر این اساس هر چند صنعت نفت از تجربه حضور مدیران غیر نفتی تاکنون خاطره خوشی به همراه ندارد اما حضور مدیرانی از جنش رحمانی نشان می‌دهد که برخی از مدیران غیر نفتی به مراتب از مدیران با سابقه به اصطلاح نفتی می تواند موثر و موفق تر عمل کنند.


9- سید پیروز موسوی- مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی

گرد و غبار شدید و سونامی چند متری هم مانع توقف صادرات نفت در پایانه نفتی خارگ به عنوان شاهراه صادرات طلای سیاه ایران در خلیج فارس در سال 91 نشد تا لقب یکی از چهره های موفق صنعت نفت به سید پیروز موسوی برسد.

موسوی که پیشتر با مدیریت قوی خود چراغ توسعه در سازمان منطقه ویزه اقتصادی انرژی پارس را روشن کرده بود این بار در پایانه های نفتی با تدابیر خاص مدیریتی خود مانع ظهور یک بحران جدی در پایانه نفتی خارگ شد.


10- عبدالمحمد دلپریش - مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی نفت

چه بسار اگر عبدالمحمد دلپریش در راس سکان مدیریت برنامه‌ریزی شرکت ملی نفت ایران نبود مشکلات دومین شرکت بزرگ نفتی جهان بیش از ناکامی در عدم ساخت و راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی بود. با این وجود دلپریش به مدد تجربه چندین ساله جور برخی از آقایان را کشید تا ناکامی‌های سال 1391 شرکت ملی نفت چندان به چشم نیاید.
/ 0 نظر / 55 بازدید