انتشار پیش‌نویس ویرایش ۲۰۱۲ استاندارد مدیریت پروژه (PMBOK)

ه نقل از سایت موسسه مدیریت پروژه آمریکا (PMI)اعضای آن می توانند تا ۲۰ مارچ (شب سال نو ایرانی!) نقطه نظرات اصلاحی خود را روی این نسخه از استاندارد اعلام نمایند؛ بدیهیست که چندی بعد (تا پیش از پایان سال ۲۰۱۲ میلادی) نسخه جدید این استاندارد صادر خواهد شد.

یک نگاه کوتاه بر استاندارد تازه نشانگر آنست که تغییرات زیادی به لحاظ عناوین و لغات در آن صورت نگرفته است! اگر چه تعداد فرآیندها از ۴۲ به ۴۷ و تعداد حوزه‌های دانشی از ۹ به ۱۰ حوزه افزایش یافته است. برای آنها که با نسخه ۲۰۰۸ آشنا هتند همیشه پرسش بود که چرا در حوزه‌های (STC (Scope – Time – Cost Management مانند دیگر حوزه های فرآیندی برای برنامه ریزی قرار داده نشده است؛ بلکه بصورت ضمنی و طی چند فرآیند این برنامه ها شکل گرفته… در این نسخه پیشهاد شده که ۳ فرآیند مشخصا برای برنامه ریزی مدیریت حوزه های محدوده (S)، زمان (T) و هزینه (C) در نظر گرفته شود.

از دیگر تغییراتی که خیلی ها در این سالها در پی آن بودند و از موضوعات قابل توجه سمینارها و کنفرانسها هم بود، حوزه مدیریت ذینفعان بود که در نسخه جدید از ناحیه ارتباات جدا شده و بصورت یک حوزه دانشی با چهار فرآیند تبدیل شده است.

/ 0 نظر / 61 بازدید