چرا گوگل بهترین کارفرمای جهان است؟

شرکت گوگل همواره به عنوان یکی از بهترین نقاط جهان برای کارکردن معرفی شده‌است که به گفته مدیر منابع انسانی این شرکت، مجموعه‌ای از مزایایی که در اختیار کارمندان این شرکت قرار می‌گیرد، اصلی‌ترین عامل چنین شهرتی به شمار می‌رود.

براساس گزارش CNN، لاسزلو بوک مدیر منابع انسانی شرکت گوگل که به تازگی کتابی با عنوان قوانین کار منتشر کرده، می‌گوید این شرکت مزایای زیادی در اختیار کارمندانش قرار می‌دهد که کارمندان بسیاری از شرکت‌ها حتی تصوری از آن ندارند. برای مثال این شرکت در اواسط سال 2000 میلادی برای کارمندانی که قصد خریداری خودروهای هیبریدی داشتند،‌کمک هزینه‌ای پنج هزار دلاری در نظر می‌گرفت، اما به تدریج و با ارزان‌قیمت‌تر شدن و رایج‌تر شدن این خودروهای پاک، گوگل تصمیم گرفت این کمک‌های مالی را قطع کند.

به گفته بوک،‌کارمندان به شدت از شنیدن خبر قطع کمک مالی ناراحت شدند و حتی فروشندگان محلی خودرو نیز نسبت به آن واکنش نشان دادند.

براساس کتاب جدید بوک گوگل مزایای کوچک و بزرگ متنوعی در اختیار کارمندانش قرار می‌دهد که چند نمونه از بهترین‌های آنها از این قرارند:

  • غذای رایگان 

این یکی از مهمترین مزیت‌های گوگل نسبت به دیگر شرکت‌ها‌ به شمار می‌رفت، سیاستی که اکنون در سیلیکون‌ولی همه‌گیر شده‌است. شرکت گوگل یکی از اولین شرکت‌هایی بود که برای کارمندانش غذای رایگان درنظر گرفت، غذایی که نه تنها از کیفیت بالایی برخوردار است، بلکه به حفظ سلامت کارمندان نیز کمک می‌کند.

  • سرویس سریع‌السیر

دومین رتبه امکاناتی که گوگل در اختیار کارمندانش قرار داده نیز یکی از بحث‌برانگیز‌ترین آنها است. به گفته بوک، سرویس گوگل روزانه 20 هزار تا 40 هزار خودرو را از بار ترافیک شهر‌ها کاهش می‌دهد، اما از دید برخی از ساکنان منطقه بی، اتوبوس‌های گوگل نمادی از نفوذ کارگران ثروتمند صنعت تکنولوژی به محله و افزایش میزان کرایه‌ها هستند.

  • گوگلی‌ها برای گوگلی‌ها

سال گذشته بیش از سه‌هزار نفر در کلاس‌های G2G آموزش دیدند و هزاران نفر دیگر در این کلاس‌ها مشارکت داشتند. کارمندان می‌توانند در این کلاس‌ها دانش خود را در هر زمینه‌ای با دیگران به اشتراک بگذارند، از علوم رایانه‌ای گرفته تا کد‌نویسی و یا روانشناسی کودکان و همسرداری.

  • سخنرانی‌های گوگل 

این شرکت مجموعه‌ای متنوع از افراد مشهور را، از استفان کلبرت گرفته تا باراک اوباما، برای انجام سخنرانی به این شرکت دعوت کرده و می‌کند. به گفته بوک این سخنرانی‌ها محیطی بانشاط برای خلق ایده‌های جدید و یادگیری فراهم می‌آورند.

با این‌همه بوک معتقد است مزایایی که از اهمیتی ویژه برخوردارند، آنهایی هستند که کنترل و انعطاف‌پذیری کارمندان را به ویژه در شرایط دشوار، افزایش می‌دهند.

برای مثال اگر فردی در دوران استخدامش در شرکت گوگل از دنیا برود، خانواده‌اش از مزایای پس از مرگ وی برخوردار خواهند‌شد. تمامی سهام متوفی به سرعت به خانواده وی واگذار می‌شود، همسر فرد می‌تواند برای 10 سال نیمی از حقوق متوفی را دریافت کند و هریک از فرزندانش نیز ماهانه هزار دلار حقوق خواهند‌داشت.

بوک می‌گوید در زندگی هر انسانی چنین لحظات دشواری پیش خواهد آمد، و در همین لحظات هستند که ما باید در کنار کارمندانمان باشیم.


آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 با احترام به طبیعت، لطفا فقط در صورت لزوم از این پست پرینت بگیرید. 

/ 0 نظر / 20 بازدید