شغل های آینده و ویژگی های آن ها

 سیر تحول مشاغل از گذشته تا آینده

سیر تحول مشاغل، نشان می‌دهد که هر یک از زمینه های شغلی دوره عمری مشخصی دارند. این مشاغل توسط مشاغل دیگر حذف و یا جایگزین می‌شوند. در آینده، بسیاری از مشاغل بدنی به ماشین و مشاغل خدماتی به کامپیوتر محول می شوند. به عنوان مثال کارگران کارخانه ها با ربات های صنعتی، نیروهای خدماتی با ربات های نظافت چی، منشی های پاسخگوی تلفن با سامانه های پاسخگوی هوشمند آنلاین، فروشندگان بلیت با کیوسک ها یا سامانه های صدور بلیت، معلمان با سامانه های چندرسانه ای آموزش الکترونیکی، جراحان با ربات های هوشمند جراح جایگزین می شوند.

در گذشته، بیشتر مشاغل، بدنی و مبتنی بر بازوی نیروی کار بودند، در حالی که تغییرات و تحولات اخیر در فناوری باعث شده که مشاغل جدید بیشتر فکری و دانشی باشند.

پایداری و ثبات یکی از مهمترین خصوصیات مشاغل گذشته بود. افراد شاغل در این نوع مشاغل، به نوعی ضمانت شغلی داشتند. به دلیل پایداری مشاغل، تغییر شغل کمتر مطرح بود. اما بسیاری از مشاغل آینده ناپایدار هستند. پیشرفت‌ها و تحولات سریع اجتماعی و تکنولوژیکی باعث حذف یا تغییر سریع ماهیت مشاغل و ناپایداری آن ها گردیده است.

مشاغل آینده به استفاده از کامپیوترها و روبات ها وابستگی زیادی پیدا خواهند کرد، و این ابزارهای نوین در تمامی مشاغل آینده به طور گسترده و فراگیر استفاده خواهند شد.

از آن جا که مشاغل آینده، دانش بنیان و دانایی محور هستند، زنجیره این مشاغل را دانشگاه ها، سازمان های کوچک و متوسط (SME) و جامعه تشکیل می دهد. به طوری که، جامعه، مصرف کننده مشاغل آینده، سازمان های کوچک و متوسط، تولیدکننده آن و دانشگاه ها تامین کننده دانش مورد نیاز آن خواهد بود. نکته قابل توجه در این جا این است که مشاغلی که در این زنجیره قرار نگیرند، در آینده موفق نخواهند بود.

در ادامه به چند نمونه از مشاغل جدید در زمینه ها و رشته های مختلف که در آینده نزدیک متداول خواهند شد، اشاره می کنیم. البته برخی از این مشاغل هم اکنون در حال شکل گیری هستند و به زودی فراگیر می شوند.

 

 

مشاغل آینده در زمینه پزشکی و فناوری زیستی

یکی از مشاغل جدید در این زمینه، تولید اندام های بدن انسان است. متصدیان این شغل اندام های بدن انسان را از سلول های بنیادی خود بیمار تولید می کنند.

ترمیم جنین پیش از تولد، شغل جدید دیگری در این زمینه خواهد بود. متصدیان این شغل به درمان اختلالات جسمی جنین قبل از تولد می پردازند. این کار غیر ممکن نیست، زیرا هم اکنون پزشکان می توانند برخی از اختلالات را در جنین ها با جراحی ترمیم کنند. به پزشکان با راه اندازی بانک های دی ان ای (DNA) می توانند به درمان بیماری های مادرزادی جنین کمک کنند.

ژن درمانی، شغلی دیگر در زمینه مهندسی ژنتیک و فناوری زیستی است. ژن‌درمانی، انتقال مواد ژنتیکی به درون سلول‌های یک موجود برای مقاصد درمانی می‌باشد که به روش‌های متفاوت و متنوع فیزیکی، شیمیایی و زیستی صورت می‌گیرد. متصدیان این شغل به اصلاح ژنتیکی افراد متقاضی می پردازند و بیماری های ژنتیکی آن ها را درمان می کنند.

 

 

مشاغل آینده در زمینه مهندسی پزشکی

تولید کننده ابزارهای ارتقا دهنده توان جسمانی انسان، شغلی جدید در زمینه مهندسی پزشکی است. ارتقا دهنده های کنونی، مانند لنزهای چشمی، مواد پرکننده دندان، دستگاههای تنظیم ضربان قلب و سمعک برای جبران کاستی های فیزیکی بدن طراحی شده بودند. در حالی که در آینده ابزارهایی طراحی خواهند شد، که برای ارتقای وضعیت جسمانی انسان ساخته شده اند. به عنوان مثال، ابزارهایی که روند پیری را کند می کنند. ابزارهای بیولوژیکی در ابعاد نانو، برای تقویت حافظه و ارتقای سایر توانایی های شناختی انسان به مغز انسان پیوند زده می شوند.

تولیدکننده نانو ربات ها برای انتقال داروهایی برای مبارزه با سلول های سرطانی شغل دیگری در زمینه مهندسی پزشکی خواهد بود. متصدیان این شغل، نانو ربات های هوشمندی را طراحی می کنند که مستقیما سلول های سرطانی را هدف قرار می دهند.

 

مشاغل آینده در زمینه هوا و فضا

در آینده با دسترسی هر بیشتر بشر به فضا، گردشگری فضایی، رو به گسترش خواهد یافت. که خلق مشاغلی نظیر خلبان فضایی، راهنمای تورهای گردشگری فضایی، خدمتگزاران پایگاه های فضایی و ... را تسریع می کند.

همچنین رفتن به فضا، منجر به ایجاد مشاغلی نظیر محقق فضایی، معدن یاب فضایی، کارگر فضایی، معمار فضایی، سازنده پایگاه های فضایی و ... خواهد شد.

 

 

مشاغل آینده در زمینه فناوری اطلاعات

در زمینه فناوری اطلاعات با رشد صنعت رباتیک و هوش مصنوعی مشاغل جدیدی ایجاد خواهد شد. طراح ربات های هوشمند، آموزش دهنده ربات های هوشمند، برنامه نویسان ربات، متخصص تعامل انسان و ربات و ... برخی از این عناوین شغلی هستند.

با توسعه روزافزون علوم شناختی، امکان ارتباط بین ذهن انسان و کامپیوتر فراهم خواهد شد، که باعث ایجاد مشاغل جدید در این زمینه می شود. به عنوان مثال می توان به مشاغلی نظیر برنامه نویسی ذهن، ارسال و دریافت اطلاعات به ذهن، خواندن ذهن و .. اشاره کرد.

منابع:

  1. 5 شغل که پیدا کردن گزینه مناسب برای آنها بسیار دشوار است؛ محمدحسین رفعت‌نژاد؛ روزنامه دنیای اقتصاد
  2. بهترین مشاغل آینده را بشناسید؛ http://www.jamejamonline.ir
  3. ابر شغل های آینده؛ ریچارد دبلیو سامسون؛ خانه کارآفرینان ایران (www.karafariny.com)
  4. ویکی پدیا (www.wikipedia.org)
  5. http://www.mjahangir.ir/analytic-article/188-future-job
  6. لینک مقاله در پایگاه تحلیلی دفتر پژوهش موسسه فرهنگی هنری خراسان (رصد)
/ 0 نظر / 6 بازدید