کی از اشکالات اخلاقی، تجسس در زندگی می باشد که از لطافت و آرامش زندگی می کاهد و با آموزه های دینی ما نیز در تضاد می باشد. 

شاید بتوان گفت تشکیک در زندگی آغازی بر این رذیله باشد و باعث ایجاد چنین تجسس هایی شود که عموما عاقبت خوبی نه برای خود شخص خواهد داشت و نه برای طرف مقابل.
در یکی از برنامه های تلویزیونی دکتر میر باقری کارشناس امور دینی این امر را مورد بررسی  قرار داد و گفت چنین شک هایی معمولا غنی نیست. قرآن هم می فرماید اجتنبوا کثیرا من الظن یعنی به ذهن خود اعتماد نکنید. این شکها اولا جایز نیست. دوم اینکه اگر کشف شد فتنه انگیزی ایجاد می شود و زیبایی زندگی را از بین می برد.
اما درباره پدر و اولیا فرق می کند. پدر ولایت دارد و باید مراقب باشد. اگر در یک سنینی هست که نیاز به مراقبت هست مشکلی نیست و باید خیر خواهی کند.اگر به سن استقلال رسید نباید در آن تجسس کرد.
ایشان در پاسخ به سوال مخاطبی که برای جبران تجسس های گذشته سوال کرده بود گفت:
اگر صدمه ای به کسی نزده اند باید استغفار کنند. اما اگر اقدامی کردند  که اشکالاتی را  ایجاد کرده است دو حالت دارد. اگر می تواند مشکل را حل کند باید این کار را انجام دهد. اما اگر نمی تواند،  استغفار کند و از این به بعد اگر ضرری زده جبران نماید.
دکتر میر باقری برای تمرین از بین بردن این مشکل اخلاقی این راهکار را توصیه نمود:
  • راه حل آن، مثل تمرین برای مقابله با نفس است که که باید جلوی آن را گرفت و  بر آن به تدریج غلبه نمود.
  • راه دیگر تفکر است که به عوارض آن و بی فایدگی و مضرات آن بیاندیشیم تا حس قلبی ما هم این شود. 
در کتب اخلاقی نوشته شده است که اگر مثلا حسد پیدا شد به این فکر کند که خدا به او یک چیز داده و به من چیز دیگر و به مرور  حسد از بین می رود. در این موضوع هم همین طور است. باید به این  فکر کند که اگر من تجسس کنم، چه چیزی به من می رسد و با این طرز تفکر به مرور زمان این حس از ملکات ذهن او پاکخواهد شد.
منبع:فرهنگ نیوز

آفتاب ایرونی را از اینجا دنبال کنید:

FEED

/ 0 نظر / 9 بازدید